Forum Dialogu wrzesień 2021

Forum Dialogu logo

Źródło:Forum Dialogu

Film o Szkole Dialogu w Białej Podlaskiej

Zapraszamy do obejrzenia filmu „Odkrywając przeszłość miasta” zrealizowanego przez Wojtka Kaniewskiego. Film przedstawia Szkołę Dialogu widzianą oczami uczniów, uczennic i nauczycielki z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Warto zobaczyć, jak uczestnictwo w programie postrzegają osoby bezpośrednio zaangażowane w realizację projektu upamiętniającego żydowskie społeczności.

Szkoła Dialogu rekrutuje!

Trwa rekrutacja do jesiennego semestru Szkoły Dialogu. Tym razem planujemy zorganizować warsztaty w formie stacjonarnej na terenie szkół. Uczniowie i uczennice pod okiem trenerek i trenerów Forum Dialogu przeprowadzą własne poszukiwania dotyczące przedwojennej społeczności żydowskiej w swoich miejscowościach. Ich zadaniem będzie przygotowanie spaceru lub wirtualnej wycieczki po miejscach ważnych dla historii lokalnych Żydów. Zachęcamy do zgłaszania się oraz przekazania informacji o rekrutacji nauczycielom i dyrektorom szkół, którzy mogą być zainteresowani. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowy opis programu znajdują się na naszej stronie.

Zoom na Forum: Historia Żydów zapisana w muralach

We wtorek 21 września o godzinie 19.00 zapraszamy na spotkanie z cyklu Zoom na Forum, na którym będziemy gościć Zofię Bojańczyk z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Agnieszkę Mysakowską, nauczycielkę i aktywistkę z sieci Liderów Dialogu z Wielunia. Spotkanie będzie okazją do dyskusji o tworzonych w Polsce muralach dotyczących historii Żydów. Punktem wyjścia do rozmowy będzie plenerowa wystawa Muzeum POLIN o muralach „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”, która właśnie podróżuje po pięciu miastach Polski. Serdecznie zapraszamy do rejestracji na spotkanie oraz do zapoznania się ze szczegółowym opisem wydarzenia na profilu FB Forum Dialogu.

Uroczystości upamiętniające organizowane przez aktywistów i aktywistki z sieci Liderów Dialogu

Lato i początek jesieni to czas, kiedy wielu aktywistów i aktywistek z sieci Liderów Dialogu organizuje w swoich miejscowościach wydarzenia upamiętniające deportację i Zagładę żydowskich mieszkańców. Jednym z nich była uroczystość zorganizowana 22 sierpnia na cmentarzu żydowskim w Mińsku Mazowieckim, której towarzyszyło odsłonięcie tablicy upamiętniającej tragiczne wydarzenia w obozie pracy Kopernik, a także otwarcie „Przystanku Historia” przybliżającego historię mińskich Żydów i wystawy „Bliscy i oddaleni”. Dzień zwieńczył koncert Leny Piękniewskiej „Kołysanki na wieczny sen”. Wydarzenie zrealizowano przy współpracy członkini sieci Liderów Dialogu Katarzyny Łaziuk reprezentującej Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki. Informacje o innych odbytych i planowanych w najbliższym czasie upamiętnieniach można znaleźć na naszej stronie.