Europejskie warsztaty Fundacji Maksymiliana Kolbego w muzeum Auschwitz

„Wspólna nauka z Auschwitz – konstruktywne kształtowanie relacji” poruszą kwestię trwających do dziś śladów i zranień, których źródłem jest Auschwitz i druga wojna światowa.

Auschwitz

Sample Fot. Jean Carlo Emer / Unsplash

Źródło: KAI

Już po raz 12. Fundacja Maksymiliana Kolbego organizuje konferencję na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W dniach W dniach 11-16 sierpnia weźmie w niej udział około 30 osób z 11 krajów europejskich, poinformowała 3 sierpnia w Bonn Konferencja Biskupów Niemieckich.

Warsztaty pod hasłem „Wspólna nauka z Auschwitz – konstruktywne kształtowanie relacji” poruszą kwestię trwających do dziś śladów i zranień, których źródłem jest Auschwitz i druga wojna światowa. W oparciu o zróżnicowane doświadczenia różnych społeczeństw europejskich uczestnicy wymienią poglądy na temat podstawowych perspektyw przezwyciężania przemocy i pojednania, a także trudności, z jakimi trzeba się zmierzyć na tej drodze.

„W tym roku obchodzimy 80. rocznicę śmierci o. Maksymiliana Kolbego, którego czcimy jako wzór miłosierdzia w obozie koncentracyjnym Auschwitz i patrona pojednania dla całej Europy. Wynika z tego jasno, że przebyliśmy długą drogę do pojednania między Polakami i Niemcami oraz pokoju w duchu Ewangelii. Doświadczenie pojednania pozostaje ważną wskazówką i zachętą w podejmowaniu wyzwań pokojowych współczesności szczególnie w obecnych czasach, naznaczonych wieloma wyzwaniami politycznymi na Wschodzie i Zachodzie”, podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kościoła Powszechnego Konferencji Episkopatu Niemiec abp Ludwig Schick z Bambergu.

Abp Schick jest przewodniczącym Rady utworzonej w 2007 r. Fundacji Maksymiliana Kolbego, będącej kontynuatorką istniejącego od 1973 r. Dzieła Maksymiliana Kolbego. Postawiło ono sobie za zadanie pomoc byłym więźniom obozów koncentracyjnych i gett.

W rozmowie z agencją KNA hierarcha podkreślił, że ta inicjatywa wspiera proces pokojowy między Niemcami i Polakami oraz innymi narodami, cierpiącymi pod terrorem hitlerowskim. Abp Schick jest także współprzewodniczącym grupy kontaktowej episkopatów Niemiec i Polski.

Proces pojednania i pokoju nie zostanie zamknięty nawet wówczas, gdy wkrótce nie będzie już między nami ofiar obozów koncentracyjnych, stwierdził niemiecki hierarcha. Tłumaczył, że Fundacja Maksymiliana Kolbego przygotowuje też młodych ludzi do tego, żeby byli „promotorami pojednania i pokoju w swoich krajach”.

Dzieje się tak m.in. przez warsztaty, na których od 12 lat na terenie obozu Auschwitz, w rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana, spotykają się młodzi ludzie z całej Europy. Święty jest tu symbolem i może wpływać też na rozwój procesów pokojowych w innych krajach, np. na Ukrainie, w Rosji, na Bałkanach, czy nawet w Rwandzie, Burundi i Sudanie – stwierdził niemiecki arcybiskup.

Poza konkretnym poświęceniem uwagi miejscu byłego obozu Auschwitz, doroczne warsztaty mają przykładowe znaczenie dla radzenia sobie z doświadczeniami przemocy i ich konsekwencjami, czytamy w komunikacie episkopatu Niemiec. Jak podkreślono, coroczne warsztaty są wzmocnieniem dla europejskiego dyskursu mającego na celu uzdrowienie i pojednanie. Jednocześnie spotkania uczestników przyczyniają się do tworzenia europejskiej sieci, która wspiera się wzajemnie w swoich działaniach. Także w kontekście doświadczeń związanych z kryzysem koronawirusa widać, jak ogromne znaczenie ma budowanie i utrzymywanie relacji opartych na zaufaniu.

Fundacja Maksymiliana Kolbego została założona w 2007 roku przy wsparciu Konferencji Episkopatów Polski i Niemiec. Jej celem jest przyczynienie się do wzmocnienia pracy kościelnej na rzecz pojednania w Europie i zaangażowanie w sprawy ofiar niesprawiedliwości i przemocy. Organizatorzy warsztatów przypominają, że o. Maksymilian Kolbe oddał swoje życie w 1941 roku w obronie współwięźnia obozu koncentracyjnego w Auschwitz, dając tym samym sygnał, że nienawiść i przemoc nie mają ostatniego słowa.