„Muzyka Terezinu". Film

Historia ocalenia Helgi Pollak-Kinsky“

Wydarzenia w ramach Festiwalu Warszawa Singera

Źródło: Austriackie Forum Kultury, Próżna 7/9

Więcej: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, ul. Próżna 7/9. Wydarzenia w ramach Festiwalu Warszawa Singera

Reż.: Michael Pfeifenberger

Projekcja filmu odbędzie się w obecności reżysera.

Wsparcie: National- und Zukunftsfonds der Republik Österreich, Land Salzburg, Stadt Salzburg, Stadt Wien
Współpraca: Gedenkstätte Theresienstadt, Jüdische Kultusgemeinde Prag

Helga Pollak-Kinsky została deportowana razem ze swoją rodziną do obozu koncentracyjnego w Terezinie w styczniu 1943 roku jako 12-letnia dziewczynka. Spędziła tam rok i osiem miesięcy. 28 października 1944 roku została razem z ponad dwoma tysiącami kobiet, mężczyzn i dzieci wywieziona w bydlęcym wagonie do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Z tego transportu wybrano 300 młodych kobiet, które trafiły na roboty przymusowe do Oederanu w Saksonii, gdzie wykonywały najcięższe prace w fabryce amunicji. W kwietniu 1945 Helga została w marszu śmierci zabrana z powrotem do Terezinu.

Jej historia, los żydowskiej rodziny z Wiednia, jest okrutnym i wstrząsającym podsumowaniem II wojny światowej.

Od reżysera: Odkąd poznałem historię Helgi, zadawałem sobie pytanie: jak poradzić sobie z tematem Holokaustu w filmie? Czy można w ogóle przyczynić się do zrozumienia tej tragedii? Za najważniejsze uznałem, by historię Helgi zachować dla przyszłych pokoleń.

Michael Pfeifenberger — reżyser i autor scenariuszy. W Polsce prezentowane były jego filmy „Desert Kids“, „Call Me A Jew“, „Todespolka – Polka De La Muerte“, „Josef Winkler - Der Kinoleinwandgeher“, „Chaltura - Leila & Lena“, „Thanksgivin‘ - Die nachtblaue Stadt“.

Na wspomnieniach Helgi Pollak-Kinsky opiera się książka „Dziewczęta z pokoju 28. Przyjaźń, nadzieja i przetrwanie w Theresienstadt” autorstwa Hannelore Brenner-Wonschick (przekład: Ryszard Turczyn, Wyd. Świat Książki), która prezentowana była w ramach Festiwalu Warszawa Singera w 2014 roku.

21.08.2021 (So.), 17:30
Austriackie Forum Kultury, Próżna 7/9
Film z polskimi napisami
Wstęp wolny po uprzedniej rejestracji: warschau-kf@bmeia.gv.at
Liczba miejsc ograniczona

ON-LINE:
www.shalom.org.pl
https://www.facebook.com/AustriackieForumKultury/