Forum Dialogu: nowe, otwarte spotkania online

Forum Dialogu

Źródło: Forum Dialogu

Dwa cykle otwartych spotkań online

Naprzemiennie dwa razy w miesiącu.

Wspólne dziedzictwo

Rozmowy o relacjach chrześcijańsko-żydowskich

2021-05-10-forum-dialogu-wspolne-dziedzictwo.jpg

Zoom na Forum,

Spotkania z naukowcami, ekspertkami i aktywistami wokół różnych wymiarów historii, kultury i relacji polsko-żydowskich.

Na początek zapraszamy na spotkanie z Piotrem Jakoweńko i Natalią Romik – artystami, aktywistami i badaczami – z którymi porozmawiamy o praktykach upamiętniania Żydów i Żydówek niegdyś mieszkających na terenie współczesnej Polski.

Spotkanie z Piotrem Jakoweńko i Natalią Romik.

Prelegenci podzielą się z nami doświadczeniami z pracy we własnych projektach, a także z działań przeprowadzanych w kolektywie SENNA, który zrealizował m.in. projekty wystawy stałej „Dom Pamięci Żydów Górnośląskich” w Gliwicach i „Obcy w domu. Wokół marca '68” w Muzeum Polin. Podyskutujemy o tym, jak przeprowadzać interwencje w przestrzeni publicznej w nawiązaniu i z poszanowaniem architektury oraz historii miejscowości, a także o tym jak unikać kakofonii upamiętnień, która stała się bolączką wielu miejsc w Polsce.

Informujemy, że spotkania organizowane przez Forum Dialogu na platformie Zoom są nagrywane w postaci zapisu wideo oraz audio w celach dokumentacyjnych oraz mogą zostać udostępnione na kanale Youtube oraz stronie www Fundacji. W trakcie spotkania mogą zostać także wykonane zrzuty ekranu, na których uwieczniony zostanie wizerunek uczestników. Rejestracja na spotkanie jest jednoznaczna z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w zakresie oraz w sposób opisany powyżej.

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania przez Forum Dialogu danych osobowych uczestników spotkań na platformie Zoom znajdują się tutaj:
Time: May 13, 2021 07:00 PM in Warsaw

Forum Dialogu na Liberation75

2021-05-04-forum-dialogu-liberation75.jpg

4 maja rozpoczęło się wirtualne Liberation75: Global Gathering of Holocaust Survivors, Descendants, Educators, and Friends (Światowe Spotkanie Ocalałych z Zagłady i Ich Potomków, Edukatorów i Przyjaciół), którego pomysłodawczynią jest Przyjaciółka Forum z Toronto Marilyn Sinclair. Wirtualny festiwal potrwa do niedzieli 9 maja. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z wyjątkowego programu wykładów, wirtualnych wystaw i dyskusji wokół edukacji o Zagładzie oraz walki z antysemityzmem i uprzedzeniami. Pełen program wydarzenia i rejestracja są dostępne na stronie internetowej. Podczas jednej z sesji, w niedzielę 9 maja, będzie można posłuchać, jak Olga Kaczmarek, dyrektorka Forum Dialogu, opowie o edukowaniu o żydowskiej historii i upamiętnianiu jej w dawnych sztetlach.

Seminarium „Kto napisze naszą historię” w Wielkopolsce

2021-05-10-forum-dialogu-oneg-szabat-wlkp.jpg

Z naszym cyklem regionalnych seminariów „Kto napisze naszą historię” dotarliśmy w kwietniu do nauczycieli i nauczycielek z województwa wielkopolskiego. Punktem wyjścia do rozważań o polsko-żydowskiej historii był ponownie film w reżyserii Roberty Grossman opowiadający historię Archiwum Ringelbluma – Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego. Idee tworzącej archiwum konspiracyjnej grupy Oneg Szabat przekładaliśmy na konkretne narzędzia edukacyjne. Archiwum zaskoczyło uczestników bogactwem materiałów na temat Wielkopolski – regionu, w którym często trudno o źródła historyczne o społecznościach żydowskich. Seminarium było okazją do wspólnej dyskusji, jak można praktycznie wykorzystywać je podczas zajęć z uczniami. Forum Dialogu

Konkurs Chapman University

2021-05-10-forum-dialogu-chapman.jpg

Co roku zachęcamy szkoły, z którymi współpracujemy, do udziału w Konkursie Sztuki Upamiętniającej Zagładę organizowanym przez Rodgers Center na Uniwersytecie Chapmana w hrabstwie Orange w Kalifornii. Zgodnie z założeniami konkursu uczniowie wykorzystują wspomnienia Ocalałych z Zagłady i na tej podstawie tworzą filmy, prozę lub poezję. W tym roku, wśród 220 szkół z 13 krajów, które wzięły udział w konkursie, 13 było z Polski. Jednym z finalistów został uczeń z warszawskiego Liceum im. Romualda Traugutta. Gratulujemy wszystkim zaangażowanym w ten ważny projekt! Więcej o konkursie można przeczytać na naszej stronie. Forum Dialogu