Forum Liderów Dialogu

Sławomir Chwaściński

Sławomir Chwaściński - lider dialogu z Radoszyc

Źródło: Forum Dialogu oraz FB Forum Dialogu

Sławomir Chwaściński z Radoszyc

Sławomir Chwaściński jest Liderem Dialogu w Radoszycach. „Co stało się z macewami?” – takie pytanie zadał sobie, odwiedzając po 25 latach miejscowy cmentarz żydowski, przygnębiony stanem, w jakim znajdowała się wówczas nekropolia. Od 2013 roku wielkim nakładem sił i czasu odnajduje, odnawia, dokumentuje i przywraca na swoje miejsce żydowskie nagrobki. Uważa, że jego odpowiedzialnością jest, aby pamięć o żydowskich zmarłych z Radoszyc nie zaginęła:

„Swoje działania podejmuję, by uświadomić mieszkańcom, że w Radoszycach mieszkała społeczność żydowska i moralnym obowiązkiem jest pielęgnowanie wspólnej historii, jak również dbanie i uszanowanie miejsca pochówku radoszyckich Żydów. Pamięć o zmarłych to miara naszego człowieczeństwa. Odnajdując i przenosząc płyty na cmentarz, tłumacząc je, przekazuję wiedzę o społeczności, która zamieszkiwała Radoszyce”.

Materiał video:

Liderzy Dialogu z Sądeckiej Biblioteki Publicznej, Sądeckiego Sztetla i projektu Ludzie, nie liczby.

27 stycznia w ramach obchodów VIII Sądeckiego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbyła się konferencja online, współorganizowana przez Liderów Dialogu z Sądeckiej Biblioteki Publicznej, Sądeckiego Sztetla i projektu Ludzie, nie liczby. Na kanale YT biblioteki zamieszczone zostały dwa wykłady skierowane dla młodzieży (i nie tylko), a organizatorzy zachęcają do wykorzystywania ich podczas lekcji zdalnych. Linki do materiałów:

Organizatorzy wydarzenia:

Zapobiegania wypaleniu, na które Liderzy i Liderki narażeni są w związku ze swoją działalnością

Grupy regionalne Liderów Dialogu w czasie, kiedy nie możemy spotykać się i integrować podczas konferencji czy innych wydarzeń, spełniają ważną rolę budowania grupy i wzmacniania się nawzajem w działaniach opartych o wspólne idee. Grupy organizują dla siebie warsztaty odpowiadające na ich wspólne potrzeby.

Jeden z warsztatów, który odbył się w grupie małopolskiej, dotyczył właśnie kwestii siły i odporności Lidera/Liderki Dialogu. Warsztat był odpowiedzią na potrzebę wzmocnienia grupy, a także zapobiegania wypaleniu, na które Liderzy i Liderki narażeni są w związku ze swoją działalnością. Grupa podlaska z kolei zorganizowała warsztaty medialne, na których mogli podciągnąć swoje kompetencje ze storytellingu oraz tworzenia wizualnych narracji o swoich działaniach. Grupy regionalne zapraszają też do prowadzenia warsztatów Liderów z innych obszarów Polski, którzy mogliby podzielić się swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem, jak grupa łódzko-świętokrzyska, która zaprosiła Anitę Rucioch-Gołek, Liderkę ze Zbąszynia, do poprowadzenia szkolenia z prowadzenia zajęć antydyskryminacyjnych.

Projekt współfinansowany przez Ledor Wador Foundation i Conference on Jewish Material Claims Against Germany.

2021-02-11-liderzy-dialogu.jpg

Klaudia Kwiecińska - liderka dialogu z Jędrzejowa

Miło nam przekazać, że Klaudia Kwiecińska, Liderka Dialogu z Jędrzejowa, zdobyła II nagrodę w Konkursie Nagród Schenkera, wyróżniającym najlepsze prace licencjackie i magisterskie o tematyce związanej z dziedzictwem Żydów polskich, obronione w Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2019/2020. Praca „Ha-Szchita Ha-Jehudit Asura!” zgłębia problematykę pro-zwierzęcą w judaizmie oraz uboju rytualnego na tle planowanego zakazu w 2018 roku. Gratulujemy zasłużonej nagrody!

2021-02-11--klaudia-kwiecinska-liderka.jpg

Karol Głębocki - Wysokie Mazowieckie

W Wysokiem Mazowieckiem, na placu obok dworca autobusowego, podczas prac archeologicznych zostały odkryte fundamenty dawnej synagogi. Obok, w miejscu, gdzie planowano budowę obiektu handlowego, odkryto najstarszy cmentarz żydowski w mieście z XVIII wieku. Władze miasta zrezygnowały z budowy i planują godnie upamiętnić dawnych sąsiadów, którzy przed wojną stanowili ponad połowę mieszkańców miasta. W prace nad upamiętnieniem od początku zaangażowany jest Karol Głębocki, Lider Dialogu, nauczyciel historii i społeczny kustosz drugiego cmentarza żydowskiego w Wysokiem Mazowieckiem. Opracował koncepcję pomnika oraz teksty tablic informacyjnych, które stanąć mają na terenie cmentarza żydowskiego i synagogi. Prace mają zostać ukończone już w marcu tego roku.

2021-02-11-wysokie-mazpowieckie-odłonięcie.jpg