XXIV Dzień Judaizmu w Szczecinie

Dzień Judaizmu u Dominikanów

XXIV Dzień Judaizmu w Szczecinie

Źródło: Monitor Szczećiński

Był w seminarium, chciał zostać księdzem lecz stwierdzono, że jego akt chrztu jest sfałszowany. Wówczas matka powiedziała mu, że jego prawdziwi rodzice zginęli w getcie, a on jest Żydem…

2021-01-17-weksler-waszkinel.jpg

17 stycznia u szczecińskich Dominikanów odbędzie się Dzień Judaizmu. O godz. 14.00 odbędzie się nabożeństwo słowa, poprowadzi o.Tomasz Dostatni OP, a kazanie wygłosi pastor protestancki ks. Sławomir Sikora z kościoła ewangelicko–augsburskiego w Szczecinie.

Trnasmisja Youtube

Istotnym elementem wydarzenia będzie projekcja filmu Grzegorza Linkowskiego „…wpisany w gwiazdę Dawida… krzyż”.

Film opowiada o księdzu Jakubie Romualdzie Wekslerze – Waszkinelu, który jako niemowlę został uratowany z getta w Świecianach na Wileńszczyźnie. Jego żydowska matka, błagając późniejszą polską matkę o uratowanie syna, zapewniła ją, że chłopiec zostanie katolickim księdzem. Nie wiedząc o tym, wypełnił jej testament. Po odkryciu swych żydowskich korzeni zawiesił na szyi Gwiazdę Dawida z wpisanym w nią krzyżem.

Autor filmu Grzegorz Linkowski – reżyser, scenarzysta, producent filmowy związany z kulturą i sztuką Lublina. Publicysta, poeta zaangażowany w ruch teatrów alternatywnych jako reżyser, aktor i współtwórca spektakli w teatrze Grupa Chwilowa a potem Teatrze NN. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, nakręcił 35 filmów wielokrotnie emitowanych na antenach TVP oraz zagranicznych stacjach takich jak: Discovery Channel, Shanghai TV, NDR Fernsehen, Tel Aviv TV, Telekanal Ukraina, EWTN. Za film „…wpisany w gwiazdę Dawida… krzyż” otrzymał wiele nagród i nominacji na przeglądach i festiwalach na całym świecie.

2021-01-17-xxiv-dj-szczecin.jpg