Program "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN

Dziedzictwo Żydów polskich

Źródło: Muzem POLiN

17 stycznia (niedziela) rozpoczynamy nowy program – poświęciliśmy go postaciom, które odmieniły oblicza sztuki, nauki czy gospodarki w XIX i XX wieku. Zwieńczeniem wszystkich wydarzeń będzie otwarcie nowej galerii „Dziedzictwo” – kontynuacji wystawy stałej „1000 lat historii Żydów polskich”.

Rok 2020 przyzwyczaił nas do niespodzianek i niepewności. Nie mogliśmy przypuszczać, że te okoliczności zbliżą nas do historii i doświadczeń polskich Żydów. Ich fascynujące losy oraz dorobek planowaliśmy zaprezentować w 2021 roku. Bohaterami programu „Dziedzictwo” są żydowscy twórcy, myśliciele i działacze z Polski, którzy wywarli ogromny wpływ na świat w pełnych zmian i niepewności wiekach XIX i XX.

Już od 17 stycznia zaczniemy Wam przedstawiać postaci, które odmieniły oblicza sztuki, nauki, gospodarki czy polityki. W naszej opowieści pojawią się m.in.: Ida Kamińska (aktorka, reżyserka, dyrektorka teatrów żydowskich), Arnold Szyfman (dyrektor i założyciel Teatru Polskiego, reżyser i dramaturg), Artur Rubinstein (pianista), Samuel Goldwyn Meyer (hollywoodzki producent filmowy), Aleksander Ford (reżyser i filmowiec), I. B. Singer (pisarz, jeden z najwybitniejszych pisarzy tworzących w języku jidysz, laureat literackiej nagrody Nobla), Bruno Schulz (pisarz i rysownik), Henryk Berlewi (malarz, grafik), Róża Luksemburg (działaczka ruchu socjalistycznego), Dawid Ben Gurion (izraelski polityk, pierwszy premier Izraela), Leopold Kronenberg (przemysłowiec i filantrop, „ojciec” kolei w Królestwie Polskim), Helena Rubinstein (twórczyni imperium kosmetycznego), Janusz Korczak (pedagog, lekarz), Józef Rotblat (fizyk, działacz ruchu na rzecz pokoju, laureat pokojowej nagrody Nobla) czy Ludwik Zamenhoff (lingwista, twórca esperanto).

O tych i wielu innych postaciach będziemy mówić podczas debat, słuchać ich kompozycji na koncertach, poznawać szczegóły z ich życia na spacerach miejskich oraz warsztatach rodzinnych.

Zwieńczeniem programu będzie otwarcie nowej galerii „Dziedzictwo”, która jest kontynuacją wystawy stałej Muzeum POLIN.

17 stycznia: otwarcie programu „Dziedzictwo”

Program

17 stycznia o godz. 14:00 obejrzycie pierwszy z cyklu filmów, który jest zapisem rozmów na temat uniwersalnych prawd poruszanych w galerii „Dziedzictwo”. W tym materiale dziennikarka i reportażystka Hanna Rydlewska rozmawia z Joanną Fikus, kierowniczką działu wystaw Muzeum POLIN, o odwadze prezentowanych postaci. W kolejnych wywiadach usłyszymy Dariusza Stolę, Andrzeja Ledera oraz Wojciecha Eichelbergera.

Film dostępny w serwisie YouTube

oraz na facebookowym profilu Muzeum POLIN.

17 stycznia o godz. 20:00 posłuchajcie dyskusji „Czyje jest to dziedzictwo?”. Rozmowę z prof. Barbarą Kirschenblatt-Gimblett, prof. Dariuszem Stolą i dr Tamarą Sztymą poprowadzi Jacek Żakowski. Uczestnicy debaty – osoby zaangażowane w powstanie nowej galerii Muzeum POLIN – opowiedzą o procesie tworzenia tej przestrzeni, o tym, dlaczego galeria powstała dopiero teraz i dlaczego jest ona tak ważna dla ukazania pełniejszego obrazu historii polskich Żydów.

Transmisja na żywo z tłumaczeniem na język polski: Facebook Muzeum POLIN>> Transmisja na żywo w języku angielskim: Facebook Friends of POLIN Museum>>

Chcemy, aby losy polskich Żydów były dowodem na to, że nawet w niepewnych czasach można pokonywać ograniczenia, że warto dążyć do celu, brać odpowiedzialność za życie swoje i innych. Dziedzictwo tych wielkich ludzi może być zachętą ora inspiracją także dla nas. Okazją do postawienia sobie pytań o własne korzenie, cele czy aspiracje.

Program „Dziedzictwo” przysporzy ku temu okazji – przez cały 2021 rok!