Świadectwa

Rzeszów

Rózia z rzeszowskiego getta

Film Andrzeja Potockiego zrealizowany dla Telewizji Polskiej Oddział w Rzeszowie opowiadający o losach Rose Grosman, kaliskiej Żydówki, która jako mała czteroletnia dziewczynka wraz z rodzina trafiła do getta w Rzeszowie. Udało jej się wraz z matką uciec tuż przed likwidacją getta i dzięki pomocy Polaków przeżyć czas okupacji. Powrót do Rzeszowa to powrót do trudnych wspomnień, ale także w poszukiwaniu nadziei.

Tragiczne losy żydowskiej społeczności

II Wojna Światowa to dramat wielu narodów, które przed 1939 rokiem żyły razem także na terenie dzisiejszego województwa podkarpackiego. Ludność żydowska była ważną częścią tej wielokulturowej wspólnoty. W Rzeszowie który liczył 42 tysiące mieszkańców 14 tysięcy stanowili Żydzi.

Rymanów

Polsko-żydowski Rymanów jaki był. Film dokumentalny zrealizowany przez Andrzeja Potockiego dla TVP.

Psalm No. 23, Wykonawca: Sándor László, Magyar Állami Operaház Kamarakórusa és Zenekara, Iván Patachich, Album Music of the Bible, Old Hebrew Songs

Opowieść o rymanowskich Żydach. Film został wyprodukowany przez firmę Trznadel Media dla Gminy Rymanów w ramach XI Dni Pamięci o Żydowskiej Społeczności Rymanowa. (Trznadel Media)

Utwór: Yevarechecha. Wykonawca: Boris Savchuk. Album: The Soul of the Chassidic Violin. Dostępny w YouTube na podstawie licencji udzielonej przez HataklitMusic (w imieniu wytwórni HataklitMusic) i inne stowarzyszenia zajmujące się prawami do muzyki (3)

Tykocin

MIASTECZKO TYKOCIN PKF nr 16 z 1993 r.