KULTUROTWÓRCZA ROLA JANA PAWŁA II - OŚWIĘCIM

KULTUROTWÓRCZA ROLA JANA PAWŁA II - OŚWIĘCIM (seminarium, plakat)

Żródło: Centrum Myśli Jana Pawła II

Centrum Myśli Jana Pawła II przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury serdecznie zaprasza na konferencję i seminaria pod wspólnym tytułem „Kultura pamięci. 100-lecie urodzin Jana Pawła II”.

Udział biorą:

  • dr Alicja Bartuś (Oświęcimski Instytut Praw Człowieka)
  • Marta Titaniec (Polska Rada Chrześcijan i Żydów)
  • dr Joanna Barcik (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
  • ks. dr Manfred Deselaers (Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu)
  • Jakub Drath (Klub Chrześcijan i Żydów “Przymierze”)

2020-09-24-seminaria-oswiecim.jpg

„Nie mogłem tutaj nie przybyć jako papież!” mówił Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w roku 1979, stając na ziemi oświęcimskiej. Wątki, które podejmie w homiliach i wystąpieniach (sens cierpienia, rola męczenników w przekazywaniu wiary, relacje chrześcijańsko- i polsko-żydowskie, prawa człowieka) pojawiają się w jego nauczaniu jeszcze jako biskupa krakowskiego, zaangażowanego w przygotowanie beatyfikacji o. Maksymiliana Kolbego.

Te wątki chcielibyśmy podnieść po raz kolejny podczas seminarium. Zapytamy o to, w jaki sposób myślenie i nauczanie Karola Wojtyły/Jana Pawła II na te tematy, myślenie, które samo ulegało stopniowej ewolucji, które poszerzało się i pogłębiało wraz z kolejnymi spotkaniami (np. ze społecznością żydowską, z byłymi więźniami, z ocalałymi z Zagłady) znalazło odzwierciedlenie w kulturze pojmowanej przez nas przede wszystkim jako budowanie przestrzeni międzyludzkiej. Jak, inspirowana i wspierana przez nie, tworzona była płaszczyzna międzynarodowego i międzyreligijnego dialogu.

Czy miało to jakiś wpływ na życie mieszkańców Oświęcimia? I wreszcie: jak żyje się w Oświęcimiu dzisiaj? To miasto wielu instytucji, które za cel postawiły sobie edukację i budowanie przestrzeni spotkań międzyludzkich wolnych od przemocy i otwartych na dialog. Nie wszystkie one odwołują się do nauczania Jana Pawła II, jednak trudno wyobrazić sobie ich działalność bez atmosfery pojednania, do której stworzenia przyczynił się papież z Polski.

Czy to miasto ma szansę, nie przestając świadczyć o swojej tragicznej przeszłości, stać się symbolem pojednania i życia? Miejscem, skąd – dzięki nieustannie prowadzonej refleksji i modlitwie – na cały świat płynie głos wzywający do podjęcia odpowiedzialności, zaangażowania na rzecz pokoju, sprawiedliwości i solidarności ogólnoludzkiej?

Wydarzenie on-line na platformie Zoom.