Papież: nie wolno używać imienia Boga do terroryzowania ludzi

Papież Franciszek (Fot. Gregorio Borgia / AP Photo)

Papież Franciszek (Fot. Gregorio Borgia / AP Photo)

Źródło: Vatican News

„Bóg nie potrzebuje być przez nikogo broniony i nie chce, aby Jego imię było używane do terroryzowania ludzi. Proszę wszystkich o zaprzestanie używania religii w celu budzenia nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu” – napisał Papież Franciszek w tweecie na Międzynarodowy Dzień pamięci o ofiarach przemocy na tle religijnym. Został on ustanowiony przez ONZ w 2019 roku.

Krzysztof Ołdakowski SJ

Słowa Ojca Świętego nawiązują bezpośrednio do dokumentu o braterstwie ludzkim podpisanego w zeszłym roku w Abu Zabi. To braterstwo, jeśli jest autentycznie przeżywane, wyklucza przemoc, która przekształca uczucia religijne w narzędzia agresji. Obecnie w świecie jej ofiarą pada wśród chrześcijan 300 mln osób.

Franciszek przypomina, że religii i wiary nie należy nigdy traktować instrumentalnie. Tego typu działanie jest obrazą Boga i grzechem przeciwko ludzkości. Dokument „O braterstwie ludzkim” stał się wielkim wydarzeniem humanitarnym, znakiem lepszej przyszłości wolnej od nienawiści, niechęci, eksteremizmu oraz terroryzmu, w której zwyciężą: pokój, pojednanie i miłość.