Żydzi w Polsce – i w Tatrach też

Polin - konteksty żydowskie. Logo audycji

Źródło: POLIN

Wirtualne spotkanie w Czytelni POLIN z profesorem Stanisławem Krajewskim, autorem wydanej w styczniu br. książki "Żydzi w Polsce – i w Tatrach też". Rozmawiał prof. Olaf Żylicz.

16 czerwca (wtorek), g. 19:30
transmisja na Facebooku Muzeum POLIN >>

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Austeria i jest pierwszą publikacją w serii "Żydowskie Konteksty" pod redakcją Stanisława Krajewskiego i Olafa Żylicza, wydawanej we współpracy z Uniwersytetem SWPS.

"Sprawy ludzkie każdy ujmuje przez swoje własne doświadczenia. W pierwszej części tej książki wszystko przepuszczone jest przez dwojaki pryzmat: doświadczenia Żydów i doświadczenia górskie. Z jednej strony takie tematy, jak tożsamość jednostki, rola wydarzeń historycznych, kwestie etyczne, ideologie ujmuję z perspektywy historii Żydów i judaizmu. Z drugiej – turystyka górska oraz taternictwo stanowią podstawowy punkt odniesienia. Kwestie ogólne są odniesione do Polski, to znaczy żydowskich dziejów w Polsce. To one stanowią temat drugiej części książki. Nie omijam motywów osobistych, bo zarówno sprawy żydowskie, jak i tatrzańskie to od dawna niezmiernie ważne wymiary życia mojego, a także mojej żony Moniki, która jest towarzyszką zarówno górskich wędrówek, jak i żydowskich poszukiwań" – pisze prof. Stanisław Krajewski.

Stanisław Krajewski - jest profesorem w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Był aktywnym uczestnikiem odrodzenia życia żydowskiego w Polsce jeszcze przed rokiem 1989. Potem czynny w żydowskim życiu organizacyjnym. Jest współtwórcą Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, której współprzewodniczy od niemal 30 lat. Współtworzył wystawę Powojnie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Autor książek i artykułów dotyczących logiki, filozofii matematyki, judaizmu, historii i doświadczeń Żydów, dialogu międzyreligijnego.

Olaf Żylicz - psycholog biznesu, trener, coach. Prowadzi badania m.in. nad przywództwem, etyką w biznesie, edukacją menadżerów, czy efektywnością szkoleń i coachingu. Od ponad 25 lat pracuje jako psycholog, a przez ostatnie 15 latach jako coach w biznesie. Uczył m.in. w Central European University (Budapeszt), International Institute of Business (Kijów), University of Connecticut (Storrs) oraz Goa Institute of Management (Goa).