O galicyjskich Żydach i wojennej tułaczce

Spotkanie z dr Kamilem Ruszałą

„O galicyjskich Żydach i wojennej tułaczce” Spotkanie z dr Kamilem Ruszałą

Źródło: Żydowskie Muzeum Galicja

Poniedziałek, 14 czerwca, godz. 18.00
„O galicyjskich Żydach i wojennej tułaczce”Spotkanie z dr Kamilem Ruszałą, autorem książki „Galicyjski Eksodus. Uchodźcy podczas I wojny światowej w monarchii Habsburgów”Prowadzenie: dr Edyta Gawron
Wydarzenie w muzeum
Transmisja wydarzenia będzie dostępna na stronie facebookowej Żydowskiego Muzeum Galicja.

„Galicyjski Eksodus” przedstawia zapominane doświadczenie uchodźstwa lat I wojny światowej. Autor dotarł do źródeł austriackich, czeskich, węgierskich, słoweńskich, ukraińskich i polskich, by ukazać sytuację od ucieczki i ewakuacji w poszczególnych latach wojny, poprzez pobyt na uchodźstwie, aż po kwestie powrotów czy pozostania w krajach sukcesyjnych po 1918 roku. To zarazem opowieść o relacji międzykulturowej mieszkańców tej samej monarchii, którym przyszło spotkać się dopiero w warunkach kryzysu wojennego, tuż przed agonią swojego państwa. Sytuacja ta pokazała, jak głęboko podzielone były światy trzech aktorów książki: uchodźców, ludności miejscowej oraz władzy, która musiała poradzić sobie z nieznanym dotychczas na taką skalę problemem. W książce opisano realia tego spotkania: próby gościnności czy sprawności aparatu biurokratycznego, chęć akceptacji, kwestie wykluczenia, tożsamości, samoorganizacji, a przede wszystkim – reakcje w konfrontacji każdej warstwy społecznej z azylantami.

Kamil Ruszała – historyk, adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował w Krakowie, Wiedniu oraz Pradze. Zajmuje się dziejami Austro-Węgier, ze szczególnym uwzględnieniem Galicji, I wojny światowej i upadku imperium Habsburgów. Stypendysta m.in. Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (2017/2018), MNiSW (2016/2017) oraz Fundacji Lanckorońskich (2019/2020). Autor i redaktor książek dotyczących doświadczeń I wojny światowej.

Partner: Wydawnictwo Universitas