Motywy życia i nadziei. Życzenia wielkanocne 2020

Zbigniew Nosowski

Źródło: "Więź" 9 kwietnia 2020

Zbigniew Nosowski

Abyśmy wszyscy potrafili odnajdywać motywy życia i nadziei. Najpierw sami dla siebie – aby następnie rozwijać je, kształtować i przekazywać innym.

„Przyszły los ludzkości leży w ręku tych, którzy potrafią podać następnym pokoleniom motywy życia i nadziei” – stwierdzili w 1965 r. ojcowie II Soboru Watykańskiego. Przeżywając dziś pandemię, której nie życzylibyśmy żadnej następnej generacji, odkrywamy, jak bardzo te słowa są trafne.

Bez motywów życia i nadziei nie da się podejmować codziennego wysiłku kontynuowania ogólnonarodowej kwarantanny. Nie można także bez nich umacniać wspólnot, jakie tworzymy, budować lepszej Polski ani przemieniać naszej wiary na bardziej ewangeliczną, a naszego społeczeństwa na bardziej ludzkie.

I choć tyle mamy obecnie powodów do narzekania, pesymizmu, złych emocji – a właściwie: tym bardziej dlatego – życzę Państwu w imieniu środowiska „Więzi”, abyśmy wszyscy potrafili odnajdywać motywy życia i nadziei. Najpierw sami dla siebie – aby następnie rozwijać je, kształtować i przekazywać innym.

Oby wyjątkowe, domowe doświadczenie Zmartwychwstania stało się źródłem nowej nadziei! Błogosławionej Paschy!

I jeszcze jedno. Po raz kolejny „Więź” zaprasza na świąteczny koncert organowy dr. Michała Szostaka. Tym razem, co zrozumiałe, nie w kościele.

Artysta zaprasza nas do własnego domu. Będziemy mogli zobaczyć go z bliska, choć na ekranie – przy domowym instrumencie. Specjalne warunki sprawiają, że staniemy się nie tylko słuchaczami, ale przede wszystkim – jego gośćmi.

Koncert zacznie się w Niedzielę Wielkanocną, 12 kwietnia 2020 r., o godz. 18.00. Będzie można w nim uczestniczyć na tej stronie oraz na naszym kanale na YouTubie (warto kliknąć: „Ustaw przypomnienie”). W obu miejscach przeczytają Państwo program. Pod tymi adresami pozostanie także dostępne nagranie koncertu.


Zbigniew Nosowski – ur. 1961, mąż z 35-letnim stażem, ojciec, teść i dziadek. Absolwent socjologii i teologii. Od 1989 redaktor „Więzi", od 2001 –­ redaktor naczelny. Autor książek „Parami do nieba. Małżeńska droga świętości", „Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności", „Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II", „Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują"; współautor książki i cyklu telewizyjnego „Dzieci Soboru zadają pytania”. W latach 2001 i 2005 był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie. W latach 2002-2008 konsultor Papieskiej Rady ds. Świeckich. Chrześcijański współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów w latach 2007-2009 i ponownie od 2017 r. Dyrektor programowy Laboratorium „Więzi". Współtwórca i rzecznik prasowy Inicjatywy „Zranieni w Kościele". Doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Mieszka w Otwocku.