Dziewczyny ocalałe

Plakat: Na premierze książki Anny Herbich – obok autorki – spotkamy się z bohaterkami opowieści: kobietami, które przetrwały Zagładę.

Źródło: Muzeum POLIN

Na premierze książki Anny Herbich – obok autorki – spotkamy się z bohaterkami opowieści: kobietami, które przetrwały Zagładę.

5 lutego (środa), godz. 18.00, wstęp wolny

W spotkaniu wezmą udział:

  • Zofia Żukowska,
  • Agata Bołdok,
  • Joanna Sobolewska,
  • Aleksandra Leliwa-Kopystyńska,
  • Krystyna Budnicka.

„Powiedziałaś mi, że chcesz żyć” – usłyszała Zofia od swojej mamy. Razem zbiegły z obozu na Majdanku.

Krystyna razem z rodzicami uciekała kanałami z płonącego warszawskiego getta.

Danuta przez całą wojnę zdana była na łaskę obcych sobie ludzi.

Zajęcie terytorium Polski przez nazistów oznacza dla tutejszych Żydów koniec spokojnego życia. Zaczynają się pierwsze szykany – pobicia, kradzieże, nakaz noszenia tzw. gwiazdy Dawida. Dochodzi do zbrodni. Ludzie zamykani są w gettach, w których panuje głód i szerzą się choroby. Jeśli komuś uda się przetrwać, to czeka go obóz koncentracyjny. To piekło przeżyją nieliczni.

Niczym nie zawiniły. Nikogo nie skrzywdziły. Urodziły się w żydowskich rodzinach. Wychowane w czasach pokoju nagle musiały stanąć oko w oko z okropieństwami wojny. Po kolei traciły najbliższych. Były poniewierane, głodzone i gwałcone. Żyły w nieustannym strachu. Pozbawiono je godności. Nieliczne spotkały na swojej drodze dobrych ludzi, inne musiały o siebie zadbać same. Jednak przetrwały. Czasami jako jedyne z całej rodziny.

Książka ukaże się 29 stycznia 2020 nakładem Wydawnictwa ZNAK.