Dymy nad Birkenau

Spotkanie z Jackiem Wiśniewskim — synem Seweryny Szmaglewskiej

Spotkanie z Jackiem Wiśniewskim — synem Seweryny Szmaglewskiej autorki "Dymów nad Birkenau" - plakat.

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

Jacek Wiśniewski opowie o matce, znanej pisarce, autorce kilku bestsellerów, ale też o ojcu, który żył w cieniu matki oraz konsekwencjach bycia dzieckiem dwojga więźniów Auschwitz.

„Dymy nad Birkenau” to książka napisana i opublikowana przed końcem 1945 roku, po ucieczce autorki z Marszu Śmierci. Wcześniej Szmaglewska była przez dwa i pół roku więźniarką w obozie Auschwitz-Birkenau. Do dziś „Dymy” są uważane za jedno z najważniejszych i najlepszych literacko świadectw dotyczących obozów koncentracyjnych. Książka zawiera niepublikowane listy z obozu, fotografie, rysunki Seweryny Szmaglewskiej tworzone w trakcie pisania oraz fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samej autorki o książce.

Seweryna Szmaglewska była jednym z dwojga polskich świadków zeznających przed Trybunałem w Norymberdze. Jej zeznania dotyczyły mechanizmu Zagłady i miały zasadnicze znaczenie. „Dymy nad Birkenau” stały się światowym hitem i źródłem historycznej wiedzy (mamy m.in. zdjęcie młodej autorki z zagranicznymi wydaniami jej książki).

Podczas spotkania syn Szmaglewskiej udostępni pamiątki, nawet blat szkolnej ławki, na której jego matka pisała książkę w Piotrkowie Trybunalskim oraz jej maszynę do pisania. Będzie można zobaczyć także zachowane: listy z obozu, grypsy, zdjęcia, zagraniczne wydania Dymów nad Birkenau, bransoletkę uplecioną dla autorki przez przyszłego męża, także więźnia KL.

Spotkanie poprowadzi Remigiusz Grzela, dziennikarz, poeta, prozaik, scenarzysta i dramatopisarz, a także reżyser teatralny.

Spotkanie odbędzie się 2 lutego o godz. 16.30.

Więcej informacji o książce na stronie Wydawnictwa Prószyński i S-ka