Lwów – kres iluzji

Spotkanie z cyklu Czytelnia POLIN

Lwów - kres iluzji - książka Grzegorza Gaudena - spotkanie w ramach Czytelni POLIN - na zdjęciu okładka książki, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Lwów - kres iluzji - książka Grzegorza Gaudena - spotkanie w ramach Czytelni POLIN - na zdjęciu okładka książki, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

/Muzeum Historii Żydow Polskich POLIN/

Książka "Lwów - kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918" jest pierwszym obszernym studium poświęconym polskiemu pogromowi ludności żydowskiej we Lwowie 22 i 23 listopada 1918 r. Spotkanie z autorem Grzegorzem Gaudenem poprowadzi Sergiusz Kowalski.

27 listopada (środa), godz. 18.00, wstęp wolny

Podczas spotkania z autorem książki porozmawiamy o wydarzeniu, które w polskich opracowaniach historycznych jest albo całkowicie przemilczane, albo sprowadzane do fali rabunków dokonywanych głównie przez ukraińskich i żydowskich (!) bandytów oraz dezerterów z armii austriackiej w ogarniętym wojennym chaosem mieście. Istnieje też inna polska wersja wydarzeń oskarżająca Żydów o zaatakowanie polskich żołnierzy, którzy musieli się bronić.

Rzetelne opisanie pogromu we Lwowie pokazuje, że to legendarni obrońcy Lwowa wraz z żołnierzami odsieczy, która przybyła z Krakowa i Przemyśla, stanowili podstawową grupę inicjatorów i sprawców pogromu. To oni rozpoczęli rabunki, gwałty i morderstwa we lwowskiej dzielnicy zamieszkałej przez ok. 70 000 Żydów we wczesnych godzinach porannych 22 listopada 1918 roku.

Do pogromu niemal natychmiast dołączyła polska ludność cywilna Lwowa, w tym także przedstawiciele jej najwyższych warstw społecznych.

Gośćmi spotkania, obok autora Grzegorz Gauden będą Jolanta Żyndul i Katarzyna Chmielewska.

Grzegorz Gauden z wykształcenia jest prawnikiem i ekonomistą. Był działaczem i dziennikarzem Solidarności w Poznaniu. Został internowany 13 grudnia 1981 roku. W latach 1984–1993 przebywał na emigracji w Szwecji. Po powrocie do Polski był wydawcą prasy. W latach 2004–2006 był redaktorem naczelnym Rzeczpospolitej, a w latach 2008–2016 dyrektorem Instytutu Książki w Krakowie.

Autor podjął się przedstawienia niezwykle ważnego wydarzenia (a właściwie serii wydarzeń) z historii Polski, celowo pomijanych i zakłamywanych (…). Wydaje się, że książka G. Gaudena może nie tylko pokazać te wydarzenia szerszemu gronu czytelników, ale również skłonić polskich historyków do podjęcia głębszych badań.

dr Agnieszka Biedrzycka

Wiedziałem wcześniej o tym pogromie, ale nie znałem szczegółów. Wiedziałem i nie wiedziałem. Zapominałem. To było wygodne – wiedzieć, ale móc niekiedy nie wiedzieć. Teraz trudniej będzie nie wiedzieć (…).

Adam Zagajewski

Czy to naprawdę mogło się zdarzyć? Szok, który wywołały niegdyś książki Jana Tomasza Grossa, ma w historycznym reportażu Grzegorza Gaudena siłę rażenia jeszcze potężniejszą.

prof. dr hab. Andrzej Romanowski