Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Dedykowany urodzonemu w Łodzi światowej sławy producentowi filmowemu Arturowi Braunerowi

Otworzy go polska premiera filmu "Crescendo #makemusicnotwar" w reżyserii izraelskiego twórcy Drora Zahavi.

To historia wybitnego dyrygenta (Peter Simonischek z "Toni Erdmann"), który tworzy palestyńsko-izraelską orkiestrę. Obie grupy utalentowanych muzyków pod wodzą wyemancypowanej Palestynki Layli i przystojnego Żyda Rona darzą się jednak głęboką nieufnością. Czy młodzi ludzie, doświadczeni przez zamachy i okupację, zapomną podczas tygodni prób w górach Tyrolu o wzajemnej nienawiści? Scenariusz filmu inspirowany prawdziwą historią Daniela Barenboima. twórcy West-Eastern Divan Orchestra. Film wyprodukowała córka laureata Honorowej Kamery Dawida Alice Brauner. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami.

W programie tegorocznego festiwalu znalazło się ponad 30 najnowszych produkcji o tematyce żydowskiej z całego świata. Zobaczymy filmy między innymi z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Królestwa Niderlandów, Francji, Niemiec, Czech i Węgier. Wśród nich czeski kandydat do Oscara 2020 "Malowany ptak" w reż. Václava Marhoula (Kino Helios, środa 20.11, g. 20.00) i węgierski kandydat do Oscara 2020 "Ci którzy pozostali" w reż. Barnabása Tótha (polska premiera, Kino Helios, czwartek 21.11, g. 18.00).

Podczas gali zamknięcia festiwalu, która odbędzie się 24 listopada w Muzeum POLIN o godzinie 19.00, widzowie zobaczą film "Mam na imię Sara" w reż. Stevena Oritta. To oparta na faktach historia 13-letniej Żydówki, która w czasie wojny trafia do domu ukraińskiego chłopa. W rolach głównych Eryk Lubos, Michalina Olszańska i Paweł Królikowski.

17.Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej odbędzie się w dniach 18-24 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, JCC Warszawa, Kinie Helios, Centrum Kultury Jidysz, Kinie Czary oraz w Mindspace Warszawa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent M. St. Warszawy Rafał Trzaskowski i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl.

/Muzeum POLIN/