Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA

Wrocław, Synagoga pod Białym Bocianem

Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA. Wrocław, Synagoga pod Białym Bocianem,
Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA. Wrocław, Synagoga pod Białym Bocianem,

Jedną z nowości w programie festiwalu jest wyjątkowe "Spotkanie z Żywymi Historiami", podczas którego będziemy mogli indywidualnie porozmawiać z przedstawicielami społeczności żydowskiej i poznać ich prywatne historie, także te związane z trudnym okresem wojny.

Od Spotkań z Kulturą Żydowską do Festiwalu SIMCHA

W styczniu 1999 roku podczas pierwszej edycji Spotkań z Kulturą Żydowską wystąpił Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyr. Stanisława Rybarczyka oraz zespół Kroke. Pierwszy Festiwal koordynowała jego pomysłodawczyni i współzałożycielka Karolina Szykier-Koszucka. Impreza organizowana w zrujnowanej synagodze okazała się wielkim sukcesem. Ogromne zainteresowanie Spotkaniami przełożyło się na wsparcie sponsorów, umożliwiające rozwój przedsięwzięcia.

W 2002 roku do organizowania jedynej we Wrocławiu imprezy prezentującej kulturę żydowską powołana została Fundacja PRO ARTE. Na scenie festiwalowej zagościły gwiazdy światowej sceny żydowskiej m.in. kantor Schmuel Barzilai, Chava Alberstein czy nowojorska zespół Klezmatics. Spotkania z Kulturą Żydowską zostały przekształcone w Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA, co z języka hebrajskiego oznacza „radość”.

SIMCHĘ przez lata wspierały polskie i zagraniczne instytucje kulturalne, władze rządowe i samorządowe, ośrodki kultury żydowskiej, wrocławski oddział Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, pracownicy i studenci Studium Kultury i Języków Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego, Fundacja Bente Kahan, instytucje kulturalne Wrocławia, sponsorzy, patroni oraz przyjaciele Festiwalu.

Program festiwalu co roku powstaje z połączenia pasji i doświadczenia Stanisława Rybarczyka - dyrektora artystycznego festiwalu we współpracy z Radą Programową Festiwalu i koordynatorami.

/Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA/