Zachor - Kolor i Dźwięk - trwa

W niedzielę (16.06), plenerowym koncertem przed Ratuszem, rozpoczął  się XII Festiwal Kultury Żydowskiej „Zachor - Kolor i Dźwięk” Białystok.

Na scenie zaprezentowali się m.in. Sekcja Muzyczna Teatru Bez  Nazwy, Urszula Makosz i Rok Duo. W przerwach między występami, wszyscy  chętni mogli wziąć udział w warsztatach żydowskich i izraelskich, a  także spróbować potraw kuchni koszernej.

Pierwszy dzień festiwalu  zakończył koncert "Żydowska ulica", w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej.  Były zarówno pieśni żydowskie, jaki i utwory o tematyce żydowskiej.

W Białymstoku wokalistce towarzyszyli: Przemysław  Zalewski (pianino), Paweł Puszczało (kontrabas), Przemysław Skałuba  (klarnet, duduk, saxofony) oraz Kuba Szydło (perkusja).

Izabela Szafrańska jest Sądeczanką. Pochodzi z  Lipnicy Wielkiej. Od lat jest jednak związana z naszym miastem.  Ukończyła Uniwersytet w Białymstoku. W roku 2017 była stypendystką  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Wokalistka ma  wszechstronne zainteresowania muzyczne. Z sukcesami występowała na wielu  festiwalach, konkursach i przeglądach. W 2013 roku razem z zespołem El  Saffron (którego jest liderką i założycielką) brała udział w w finale  "Must Be The Music". W 2018 roku została półfinalistką IX edycji  programu muzycznego The Voice of Poland.

Program Festiwalu Zachor:

Poniedziałek – 17.06.2019

Wystawa „Izrael – wczoraj i dziś” (udostępniona przez Ambasadę Państwa Izrael) - hol przed aulą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Plac NZS 1)

18.00 Aula Pałacu Branickich
A ZEMERL AZA... Koncert piosenek żydowskich po polsku i w jidisz że specjalną niespodzianką

Monika Chrząstowska - wokal, prowadzenie.

  • Paweł Leszczyńska - akordeon
  • Dariusz Falana - klarnet
  • Mateusz Dobosz - kontrabas

Wtorek, 18.06.2019

Wystawa  „Izrael – wczoraj i dziś” (udostępniona przez Ambasadę Państwa Izrael) -  hol przed aulą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Plac  NZS 1)

18.00   Kino Forum – ul. Legionowa 5 Koncert galowy SEFARAD MODERNA / Pieśni sefardyjskie Anna  Riveiro (śpiew) z Trio Jazzowym Miłosza Olenieckiego (Miłosz Oleniecki -  fortepian, aranżacje utworów, Paweł Zwierzyński-Pióro - kontrabas,  Rafał Dutkiewicz - perkusja)

OSTATNIEMU KLEZMEROWI. Koncert Muzyki i Poezji Żydowskiej Ewa Warta Śmietana (śpiew), Jerzy Trela (recytacja), Wojciech Trela (recytacja), Małgorzata Westrych (fortepian)

Wstęp na wszystkie imprezy i koncerty jest wolny.
Bezpłatne wejściówki obowiązują jedynie na koncert galowy w kinie Forum (do odebrania w kasie kina od 14 czerwca 2019 r.)

Zobacz też:

Zachor 2019 - pamiętaj o tych, którzy odeszli. Żydowskie melodie w centrum Białegostoku

białystok.naszemisto.pl (17 VI 22019)