Moja dzika koza

Spotkanie ŻIH wokół antologii poetek jidysz

Moja dzika koza - spotkanie wokół antologii poetek jidysz. ŻIH, 16:00.
Moja dzika koza - spotkanie wokół antologii poetek jidysz. ŻIH, 16:00.

„Moja dzika koza” to efekt ponad dziesięciu lat pracy trzech badaczek i tłumaczek literatury jidysz: Joanny Lisek, Belli Szwarcman-Czarnoty i Karoliny Szymaniak

Książka zawiera 270 tekstów powstałych od XVI do XXI w., pióra 50 autorek, słada się z 17 działów ułożonych tematycznie, przełożonych przez kilkanaścioro tłumaczek i tłumaczy.

Jest to pierwsza w Polsce tak przekrojowa antologia jidyszowej poezji obejmująca zarazem teksty dawne, nowoczesne, jak i zupełnie współczesne. Proponuje spojrzenie na twórczość jidyszową z perspektywy studiów genderowych i – szerzej – kulturowych.

Książka została wydana z ilustracjami Aleksandry Czudżak, które tworzą kolejną jej warstwę – współczesną wizualną interpretację i dialog z tekstami poetek.

Wokół książki „Moja dzika koza”

Spotkanie odbędzie się w ŻIH (Warszawa)

19 maja 2019, o godz. 16.00.

Serdecznie zapraszamy!

W spotkaniu wezmą udział redaktorki antologii:

  • Joanna Lisek – literaturoznawczyni, tłumaczka, pracuje w Katedrze Judaistyki im. T. Taubego;
  • Bella Szwarcman-Czarnota – filozofka, tłumaczka z francuskiego, jidysz i rosyjskiego, redaktorka i felietonistka czasopisma Midrasz;
  • Karolina Szymaniak – literaturoznawczyni, tłumaczka, pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym i w Katedrze Judaistyki im. T. Taubego. Spotkanie uświetni Irena Klepfisz, której poezja znalazła się w antologii, a poprowadzi je dr Agnieszka Żółkiewska.

MOJA DZIKA KOZA
- Antologia kobiecej żydowskiej poezji,
Wydawnictwo Austeria,
Kraków-Budapeszt-Syrakuzy 2019

/ ŻIH /