28. Marsz Żywych

28. Marsz Żywych
28. Marsz Żywych

2 maja na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbył się 28 Marsz Żywych. W tym roku wzięło w nim udział ok. 10 tysięcy osób z ponad 40 krajów i regionów świata, przede wszystkim Żydów, ale też ponad tysiąc uczniów z polskich szkół. /Miejsce Pamięci i Muzeum/

W 2019 r. przypada szczególna rocznica – 75 lat temu do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau Niemcy deportowali na zagładę ok. 420 tys. Żydów węgierskich, z których ok. 75% zamordowano natychmiast po przybyciu w komorach gazowych.

W Marszu Żywych uczestniczyli m.in. Pani Premier Rumunii Viorica Dancila, Przewodniczący Parlamentu greckiego Nicos Voutsis, przedstawiciel polskiego rządu Jan Krzysztof Ardanowski, ambasadorzy Stanów Zjednoczonych z różnych krajów, ambasador Izraela w Polsce Pani Anna Azari oraz duchowni wielu wyznań. W tym roku marsz poprowadził Bartłomiej I, Arcybiskup Konstantynopola – Nowego Rzymu i Patriarcha Ekumeniczny.

Po przejściu przez bramę „Arbeit macht frei” uczestnicy przeszli z terenu byłego obozu Auschwitz I do Auschwtz II-Birkenau. W chwili gdy uczestnicy Marszu wchodzili na teren Birkenau zaczęto odczytywać nazwiska dzieci, które zginęły w czasie Zagłady. Główna ceremonia odbyła się przy pomniku upamiętniającym ofiary obozu położonym w pobliżu ruin komór gazowych i krematoriów II i III.

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I zaznaczył, że historii ludzkości niewiele miejsc wzbudza taki strach i obrzydzenie jak Auschwitz: – Nigdy nie byłem w miejscu, w którym okrucieństwo było na porządku dziennym, a brutalność była tak przerażająca, że przeniknęła samą naturę tego miejsca. Komory gazowe, krematoria, drut kolczasty – to wszystko przekształcało życie ludzi którzy trafiali tutaj w niewyobrażalne piekło. Patriarcha Bartłomiej I zakończył swoje przemówienie wezwaniem do przeciwstawienia się złu: – Cisza w obliczu niesprawiedliwości i wyzysku. Cisza w cieniu bezradności i cierpienia oraz cisza wobec ideologii rasizmu i dyskryminacji, wyolbrzymiają ten problem. Musimy zrobić wszystko, aby zapewnić, że tragedia Szoa nigdy więcej się nie powtórzy. A najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest przeciwstawienie się współczesnemu złu i nieludzkości. Nigdy więcej.

Tematem przewodnim tegorocznego Marszu była walka z antysemityzmem, rasizmem i nietolerancją występującą coraz częściej na świecie, a motywem muzycznym był temat skomponowany przez Johna Williamsa do filmu „Lista Schindlera” i wykonany dla uczczenia Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

– Naród żydowski przeszedł ogromny bój i cierpienia. Podczas Paschy śpiewamy pieść Vehi Sheamda, która mówi o tym, że każde pokolenie naszych różnych wrogów powstaje, aby nas zniszczyć i wymazać, a Pan ratuje nas za każdym razem. Zakończenie i doświadczenie tej przerażającej podróży z wszystkimi uczestnikami Marszu pokazuje raz jeszcze, jak naszym wrogom - w tym przypadku nazistom - prawie udało się wymazać nasze istnienie i raz jeszcze Pan uratował nas i wszyscy jesteśmy tutaj razem pokazując im, że wygraliśmy i nadal będziemy wygrywać! Powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Żydami i nigdy nie cofamy się w obliczu zła – powiedział jeden z uczestników Marszu Harry Krakowski, syn ocalałego z Auschwitz, zaangażowany we wspieranie Miejsca Pamięci, i wieloletni członek Zarządu amerykańskiej Fundacji wspierającej działania Fundacji Auschwitz-Birkenau.

W czasie ceremonii w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz II-Birkenau odśpiewano modlitwę El Malei Rachamim oraz odmówiono kadisz – żydowską modlitwę za zmarłych. Na torach kolejowych i rampie, gdzie lekarze SS dokonywali selekcji deportowanych Żydów, uczestnicy Marszu pozostawili setki drewnianych tabliczek z nazwiskami ofiar.

/Miejsce Pamięci i Muzeum/

Patriarcha Konstantynopola poprowadził "Marsz Żywych"

Centralnym punktem "Marszu Żywych" było upamiętnienie żydowskich ofiar z Grecji. Patriarcha Bartłomiej otworzyL nową, grecką sekcję w muzeum Auschwitz. /DEON/ , /KAI/oraz: /Romea News/

Przygotowania i zapowiedzi:

W liczącym 3,2 km. marszu z Auschwitz 1 do Birkenau weźmie udział ponad 10 tys. młodych ludzi z całego świata. Marsz upamiętnia ofiary Szoah, a zarazem jest wezwaniem do walki z wszelkimi formami antysemityzmu, podkreślają organizatorzy. Centralnym punktem tegorocznego "Marszu Żywych" będzie upamiętnienie żydowskich ofiar z Grecji. Z tej okazji patriarcha Bartłomiej otworzy nową, grecką sekcję w muzeum Auschwitz.

W ramach przygotowań do 2 maja Patriarcha Ekumeniczny przyjął w swojej siedzibie na Fanarze nowego specjalnego wysłannika greckiego ds. walki z antysemityzmem, Efstathiosa Lianosa Liantisa. Bartłomiej I mówił o potrzebie przezwyciężenia wszelkich stereotypów antysemickich. Podkreślił też znaczenie współpracy chrześcijańsko-żydowskiej, w którą Patriarchat Ekumeniczny angażuje się w ramach dialogu międzyreligijnego oraz innych inicjatyw. Patriarcha wyraził gotowość tępienia "choroby społecznej" jaką jest antysemityzm oraz walki z "negatywnymi uprzedzeniami oraz prześladowaniami w imię religii".

Lianos Liantis jest członkiem-założycielem greckiego Muzeum Holokaustu i szefem delegacji greckiej w międzynarodowym stowarzyszeniu pamięci Holokaustu (International Holocaust Remembrance Alliance/IHRA). W ramach swojej działalności kulturalnej i akademickiej ten absolwent wydziału teologicznego Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach współpracuje m.in. z Patriarchatem Ekumenicznym, Greckim Kościołem Prawosławnym i Apostolskim Kościołem Wschodu.

/DEON/

Wiecej: