Co to znaczy modlić się po żydowsku?

Co to znaczy modlić się po żydowsku?
Co to znaczy modlić się po żydowsku?

Czym jest modlitwa? - spotkanie i dyskusja z cyklu Żydowskie ABC /Muzeum POLIN/. Co to znaczy modlić się po żydowsku? Czy wszyscy Żydzi modlą się tak samo? Zapraszamy na spotkanie wokół podstawowych pojęć z zakresu judaizmu i kultury żydowskiej. 18:00.

Jakie są główne modlitwy w judaizmie? Na czym polega obowiązek trzykrotnej codziennej modlitwy? Odpowiedzi poznamy podczas Żydowskiego ABC. Rabinka Małgorzata Kordowicz oraz rabin Joshua Ellis z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie wraz z Piotrem Kowalikiem z Muzeum POLIN wyjaśnią zasady oraz formy modlitwy żydowskiej.

Rabinka Małgorzata Kordowicz – absolwentka Wydziału Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Lektorka języka hebrajskiego na polskich uczelniach i redaktorka polsko-żydowskich periodyków. Jej polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci to pierwszy żydowski modlitewnik, który ukazał się drukiem w Polsce od czasu II wojny światowej.

W 2016 roku ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym (JTS) w Nowym Jorku i, jako pierwsza Polka, została rabinką.

Piotr Kowalik – absolwent Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studiów Podyplomowych Edukacji Wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Warszawskim. Współtwórca żydowskich Szkół Lauder-Morasha w Warszawie, wieloletni nauczyciel i zastępca dyrektora ds. programu żydowskiego tych placówek.

Autor programów szkolnych i podręczników do nauczania kultury i historii żydowskiej. Główny specjalista ds. judaistyki i metodyki w Muzeum POLIN.

Joshua Ellis – amerykański rabin pracujący w Polsce, w latach 2010−2015 naczelny rabin Górnego Śląska oraz rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, od 2015 rabin pomocniczy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Posiada uprawnienia szojcheta.

(POLIN)