Żydzi ugoszczą pielgrzymów w Panamie.

Żydzi ugoszczą pielgrzymów w Panamie.
Żydzi ugoszczą pielgrzymów w Panamie.

W organizację imprezy zaangażowała się także synagoga Kol Shearith Israel z Costa del Este. Zaprosiła do siebie pielgrzymów, gdy dowiedziała się, że potrzeba noclegu dla młodzieży, która przybędzie do Panamy.

Synagoga udostępni miejsce do spania dla 50 pielgrzymów, których lokalny rabin Gustavao Kraselnik pragnie zapoznać z tradycjami żydowskiej społeczności mieszkającej w Panamie, a jest ich dużo. Gospodarz najbliższych ŚDM to kraj z największą diasporą żydowską w Ameryce Środkowej, zaś działająca od 1876 roku synagoga Kol Shearith jest miejscem modlitwy dla niemal 250 rodzin.

Rabin Kraselnik osobiście zna papieża Franciszka. W 2014 roku udał się do Watykanu jako członek delegacji, która spotkała się z papieżem podczas wigilii Rosz ha-Szana, czyli judaistycznego Nowego Roku. W 2016 roku powrócił jako członek komisji zajmującej się dialogiem międzyreligijnym.

Przełożony synagogi bardzo ceni obecnego papieża. "Przez całe życie był poświęcony dialogowi" - mówi rabin w rozmowie z portalem Crux. "Potrafi do istoty przez proste, ale głębokie gesty". Wierzy, że papież wniesie tego samego ducha podczas spotkania z młodymi w Panamie.

"Panamę oświetlą reflektory z całego świata, a przedstawiciele wszystkich wiar wiedzą jak bardzo ważny to moment" - dodaje rabin Kraselnik.

Więcej: Co łączy chrześcijan i Żydów /Jan Grosfeld DEON/