Album Karla Höckera - spektakl Teatru Trans-Atlantyk

Album Karla Höckera - spektakl Teatru Trans-Atlantyk
Album Karla Höckera - spektakl Teatru Trans-Atlantyk

Spektakl oparty na analizie zdjęć z osobistego albumu oficera SS Karlak Höckera

Zdjęć, przedstawiających oficerów obozu koncentracyjnego podczas wypoczynku w Solahuette. Jakie spojrzenie na historię Holokaustu i jego sprawców się z nich wyłania?

W 2006 roku Muzeum Holocaust w Waszyngtonie otrzymało album zawierający 116 zdjęć. Był to osobisty album oficera SS Karla Höckera, adiutanta Richarda Baera, jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau.

Fotografie przedstawiają wyższych oficerów SS z obozu oraz ich asystentki podczas wypoczynku w Ośrodku zwanym Solahuette (Międzybrodzie Bialskie), położonym około 20 km od Auschwitz oraz w czasie oficjalnych spotkań w obozie. Na zdjęciach pojawia się wiele ważnych postaci: dr Josef Mengele, Rudolf Hoess, Rochard Baer i Josef Kramer.

Nie ma na nich natomiast więźniów ani żadnych obrazów z obozu śmierci.

Album Höckera pozwala inaczej spojrzeć na historię Holokaustu i jego sprawców. Zamiast nieludzkich potworów, pokazuje ludzi zrelaksowanych, śpiewających, bawiących się z psami, flirtujących, śmiejących się, a nawet dekorujących świąteczną choinkę – mówi o spektaklu reżyser, Paul Bargetto. Wierzymy, że aktor jest dokumentalistą o unikalnych umiejętnościach, potrafiącym czytać obraz fotograficzne i przekładać je na żyjące i mówiące postaci. Naszym celem jest pokazanie sprawców Holocaustu poprzez szkło powiększające ich własnego widzenia samych siebie.

Paul Bargetto z zespołem Teatru Trans-Atlantyk we współpracy z Heleną Chorzelską i Krzysztofem Polkowskim oraz dramatopisarką Małgorzatą Sikorską- Miszczuk zrealizowali spektakl oparty na analizie zdjęć i aktorskich improwizacjach z użyciem metod teatru dokumentalnego.

Użyte w spektaklu zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.