Niedopuszczalne jest prawdziwie niedopuszczalne - nie będzie "debaty naukowej" z ks. Tadeuszem Guzem

Polska Rada Chrześcijan i Żydów wyjaśnia, dlaczego nie podejmie "debaty naukowej" z ks. Tadeuszem Guzem.

Logo PRChiŻ

"W reakcji na nasze pismo z 13 listopada 2018 r., adresowanedo metropolity lubelskiego i rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego,ks. Tadeusz Guz wystosowałdo Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów list otwarty z zaproszeniem do „debaty naukowej”. Wyjaśniamy, że nie możemy tego zaproszenia przyjąć z dwóch istotnych powodów."

"Naszym prawem jest jednak odpowiedzieć, że istnieją opinie, na których temat nie sposób prowadzić poważnego dialogu. Należą do nich kłamliwe stwierdzeniao tym, że religia żydowska zawierała czy zawiera jakiekolwiek obrzędy wymagające krwi chrześcijańskich dzieci, które w związku z tym należy zamordować – a do tegosprowadza się teza o prawdziwości żydowskich mordów rytualnych, w której podtrzymywanie ks. Tadeusz Guz brnie coraz głębiej w swoich kolejnych wypowiedziach publicznych. Gdybyśmy podjęli „naukową” debatę na ten temat, uznalibyśmy pośrednio, że takie tezy są jedną z dopuszczalnych opinii."

Tekst Wyjaśnienia Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów: PDF i "Więź"

Czytaj więcej: Polska Rada Chrześcijan i Żydów składa zażalenie KUL umarza postępowanie w sprawie wypowiedzi ks. Guza o mordach rytualnych.