Dary łaski i wezwanie Boże bez odwołania

Papież senior ponownie chwycił za pióro i opublikował na łamach Communio rozprawę na temat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.

Benedykt XVI

"Wiara i powołanie bez żalu" /"Dary łaski i wezwanie Boże bez odwołania",(Gnade und Berufung ohne Reue)

Benedykt XVI - rozprawa na temat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. /Communio/ (6 VIII 2018)

Odnotowujemy (redakcja) problem z tłumaczeniem tytułu:"Gnade und Berufung ohne Reue" - "Wiara i powołanie bez żalu", "Dary łaski i wezwanie Boże bez odwołania",[Biblia Tysiąclecia (Rz 11,29)] i "Miłosierdzie i powołanie bez odwołania" /DEON/

26 XI 2018 - Burza i dyskusja teologów po słowach Benedykta XVI o Żydach. Papież-senior odpiera zarzuty.

  • Benedykt XVI broni się przed zarzutem, jakoby opowiadał się za prowadzeniem działalności misyjnej wśród Żydów. "Takie stwierdzenie jest po prostu fałszywe" - napisał papież senior (DEON) w najnowszym wydaniu teologicznego miesięcznika "Herder Korrespondenz".
  • "We wrześniu na łamach tego czasopisma zarzut prowadzenia działalności misyjnej wśród Żydów i uprawiania antyjudaizmu postawił papieżowi seniorowi niemiecki dogmatyk prof. Michael Böhnke z Wuppertalu. Prof. Böhnke komentował wówczas traktat Benedykta XVI pt. "De Judaeis", opublikowany rok temu w dwumiesięczniku "Communio", po którym nie milknęły głosy krytykujące Benedykta XVI.
  • Teraz głos zabrał sam papież senior, broniąc się zdecydowanie przed stawianymi mu zarzutami. W tekście zatytułowanym "Sprostowanie: Nie misja, a dialog" pisze on, że zarzuty prof. Böhnkego to "groteskowy nonsens i nie mają nic wspólnego z tym, o czym mówiłem. Dlatego odpieram jego artykuł jako w najwyższym stopniu nieprawdziwą insynuację".
  • Benedykt XVI pisze: "judaizm i chrześcijaństwo oznaczają dwa sposoby wykładni Pisma. Obietnice dane Izraelowi są dla chrześcijan nadzieją Kościoła. Kto się tego trzyma, bynajmniej nie kwestionuje podstaw dialogu judeo-chrześcijańskiego". Papież senior pisze dalej: "Chrystus polecił głosić Słowo wszystkim narodom i kulturom." Dlatego "nakaz misyjny jest uniwersalny - z jednym wyjątkiem: misjonowanie Żydów po prostu dlatego nie było przewidziane i konieczne, ponieważ tylko oni sami spośród wszystkich narodów znali "Boga nieznanego"".
  • Więcej: