Ks. Stanisław Bartmiński Laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka za rok 2012

Ksiądz Stanisław Bartmiński, wieloletni proboszcz parafii w Krasiczynie - pierwowzór bohatera popularnego serialu Telewizji Polskiej "Plebania" świętuje 60-lecie kapłaństwa i promuje swoja na

Ksiądz Stanisław Bartmiński, wieloletni proboszcz parafii w Krasiczynie - pierwowzór bohatera popularnego serialu Telewizji Polskiej "Plebania" świętuje 60-lecie kapłaństwa i promuje swoja najnowszą książkę.

W niedzielę 8 stycznia 2012 po raz pierwszy została przyznana nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka. Pierwszym laureatem nagrody został ks. Stanisław Bartmiński, emerytowany proboszcz parafii Krasiczyn koło Przemyśla.

"Kiedyś zachęcił ludzi, żeby uporządkować żydowski cmentarz. Ludzie mu przytaknęli, inni się oburzali, jeden z parafian wypalił prosto z mostu: Mój dziadek nie pracował u Żyda, mój ojciec nie pracował u Żyda, to i ja nie będę u Żyda pracować. Proboszcz odparował: A ja pracuję u Żyda i chwalę sobie. – Chłop prawie osłupiał, a ja mu przypomniałem, że Jezus był Żydem – opowiada proboszcz. Ten dialog zaproponował twórcom „Plebanii”, ale nie spodobał się." - Jagienka Wilczak Proboszcz dobrze obsadzony Polityka 28 stycznia 2006.

Emerytowany proboszcz parafii Krasiczyn koło Przemyśla został laureatem przyznanej po raz pierwszy Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka ustanowionej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów (PRChiŻ). Laureat znany jest z działalności na rzecz dialogu międzyreligijnego oraz postaw otwartości i tolerancji.

Ks. Stanisław Bartmiński urodził się w 1936 roku w Przemyślu. W latach 1970-2008 był proboszczem parafii św. Marcina w Krasiczynie koło Przemyśla. Z jego inicjatywy odnowiony został dawny cmentarz żydowski w tej miejscowości. Przy wejściu umieścił napis „Starszym braciom w wierze”.

Wielokrotnie organizował wspólne nabożeństwa z udziałem katolików obrządku łacińskiego oraz wschodniego, a także prawosławnych. Otwarty na dialog międzyreligijny. Opiekował się opuszczonymi świątyniami unickimi. Działa na rzecz porozumienia polsko-ukraińskiego.

Ks. Bartmiński był konsultantem popularnego serialu „Plebania” i pierwowzorem jego głównego bohatera.

Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swą działalnością przyczyniają się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Jej patron – ks. Indrzejczyk był wiceprzewodniczącym PRChiŻ, zaangażowanym w działalność ekumeniczną. Zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.

Nagrodę przyznaje kapituła, której przewodniczy Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia oraz wiceprzewodniczący PRChiŻ.

Wręczenie nagrody odbędzie się w Krasiczynie 8 stycznia 2012 r. Ks. Bartmiński jest pierwszym laureatem tego wyróżnienia.

/KAI/

Ks. Stanisław Bartmiński z Krasiczyna k. Przemyśla zostanie pierwszym laureatem nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka za działalność na rzecz rozwoju współpracy chrześcijańsko-żydowskiej - poinformował PAP współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Bogdan Białek. Dodał, że jej wręczenie odbędzie się w niedzielę 8 stycznia w kościele parafialnym w Krasiczynie.

Białek powiedział, że nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka została ustanowiona przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów dla upamiętnienia tragicznie zmarłego duchownego w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. Podkreślił jednocześnie, że to honorowe wyróżnienie przyznawane chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swą działalnością przyczyniły się istotnie do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej. Nagrodę przyznaje kapituła PRChiŻ.

Ks. Bartmiński urodził się w 1936 r. w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1959. W latach 1970-2008 był proboszczem parafii św. Marcina w Krasiczynie - podkarpackiej wsi leżącej na polsko-ukraińskim pograniczu. Jako duchowny ksiądz Bartmiński zasłynął ze swej społecznej działalności oraz otwarcia na osoby różnych narodowości i religii.

Jako proboszcz odnowił m.in. znajdujący się na terenie jego parafii zapomniany cmentarz żydowski, przy którego wejściu zamieścił napis: "Starszym braciom w wierze"; opiekował się także kapliczkami greckokatolickimi. Organizował wspólne nabożeństwa katolików dwóch obrządków: rzymskiego i unickiego.

Ks. Bartmiński od lat działa na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego, wielokrotnie zapraszał na letni wypoczynek do Polski dzieci zza wschodniej granicy. W latach 80. zaangażowany był w działalność "S", a w stanie wojennym organizował pomoc dla internowanych.

Patron nagrody, ks. Roman Indrzejczyk (1931-2010) był wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, duchownym zaangażowanym w działalność ekumeniczną, słynącym z przyjaznej i otwartej postawy wobec Żydów i ich religii, co nie zawsze znajdowało aprobatę jego kościelnych przełożonych. Jako proboszcz warszawskiej parafii pw. Dzieciątka Jezus, ks. Indrzejczyk bez wahania zaprosił do swojego kościoła na modlitwę Żydów i chrześcijan z okazji żydowskiego święta Radość Tory.

Ks. Indrzejczyk od początku kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego pełnił funkcję jego kapelana. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów powstała w 1989 roku. Jej celem jest dążenie do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych. (PAP)

skz/ pad/dzieje.pl/