U rzymskich katolików

Benedykt VI 2007

Na stronie od 2007-05-04

04/05/2007 r.

PORZUĆCIE SWOJE BAŁWANY

Powrót Mszy w rycie trydenckim grozi poważnym kryzysem w relacjach katolicko-żydowskich - alarmuje część ekspertów w związku z planem rychłego opublikowania przez Benedykta XVI dokumentu poszerzającego możliwości celebrowania tej liturgii. Niepokoju nie kryje nawet kard. Walter Kasper, przewodniczący watykańskiej Papieskiej Komisji ds.Religijnych Kontaktów z Judaizmem.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów - logo

Na stronie od 2005-09-04

04/09/1998 r.

Z wypowiedzi Kościoła o stosunkach z Żydami i religią żydowską (publikacja PRChiŻ rozdział 8.)

"Kościół katolicki o swoich żydowskich korzeniach" -
publikacja Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

  • Przemówienie Jana Pawła II w Synagodze Większej (Rzym, 13 kwietnia 1986) send
  • List pasterski Episkopatu Polski z okazji 25 rocznicy ogłoszenia soborowej deklaracji "Nostra aetate" send
  • Z przemówienia Jana Pawła II do przedstawicieli społeczności żydowskiej podczas pielgrzymki apostolskiej do Francji (Strasburg, 9 października 1988) send
     
  • Przemówienie Jana Pawła II do uczestników sympozjum "Korzenie antyjudaizmu w środowisku chrześcijańskim" send
Fragment logo PRChiŻ

Na stronie od 2005-09-04

04/09/1998 r.

Co nas łączy?

Rozdział 7. publikcji Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

Fragment logo PRChiŻ

Na stronie od 2005-09-04

04/09/2019 r.

Czy Żydzi ukrzyżowali Pana Jezusa?

Rozdział 5. publikcji Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Zarzut odpowiedzialności zbiorowej wszystkich współczesnych Jezusowi Żydów za Jego śmierć pozostaje w jawnej sprzeczności z danymi samej Ewangelii

Fragment logo PRChiŻ

Na stronie od 2005-09-04

04/09/2019 r.

Czy Izrael został odrzucony?

Rozdział 6. publikcji Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Trwanie lzraela (tam, gdzie tyle starożytnych narodów znikło bez śladu) jest faktem historycznym i znakiem, który należy interpretować w ramach planu Bożego. Trzeba w każdym razie odejść od tradycyjnej koncepcji narodu ukaranego, zachowanego jako żyjący argument dla apologetyki chrześcijańskiej. On pozostaje narodem wybranym, "dobrą oliwką", w którą wszczepione zostały gałązki dziczki oliwnej narodów.

żfragment logo PRChiŻ

Na stronie od 2005-09-03

04/09/1998 r.

Kim jest dla nas Abraham?

Rozdział 3. publikcji Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Kościół bowiem Chrystusowy uznaje, iż początki jego wiary i wybrania znajdują się według Bożej tajemnicy zbawienia już u Patriarchów, Mojżesza i Proroków, Wyznaje, że w powołaniu Abrahama zawarte jest również powołanie wszystkich wyznawców Chrystusa, synów owego Patriarchy według wiary (por. Gal 3, 3, 7), i że wyjście ludu wybranego z ziemi niewoli jest mistyczną zapowiedzią i znakiem zbawienia Kościoła.

Fragment logo PRChiŻ

Na stronie od 2005-09-03

04/09/1998 r.

Dlaczego dialog ten ma szczególne znaczenie w Polsce?

Rozdział 2. publikcji Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Po pierwsze, przez długie wieki Polska była wspólnym domem Żydów i chrześcijan, "drugą ojczyzną" Żydów, którzy stworzyli tutaj własne formy religijności, specyficzną obyczajowość, a także własną bogatą kulturę.
Po drugie, na ziemiach polskich znajduje się większość obozów zagłady, w których hitlerowcy dokonali bezprzykładnego ludobójstwa mordujące miliony Żydów polskich i zwożonych z wszystkich krajów okupowanej Europy. Dlatego Szoah nie jest dla nas czymś obcym, lecz wrasta nierozdzielnie w świadomość narodu polskiego.

Fragment logo PRChiŻ

Na stronie od 2005-09-03

04/09/1998 r.

Dlaczego współczesny Kościół przywiązuje wagę do dialogu z Żydami?

Rozdział 1. publikcji Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
"Religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym. Stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii" powiedział Jan Paweł II podczas pamiętnej wizyty w rzymskiej Synagodze Większej 13 kwietnia 1986 roku.

Fragment logo PRChiŻ

Na stronie od 2005-09-03

04/09/1998 r.

Wstęp

Wstęp do publikcji Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
"Kościół katolicki o swoich żydowskich korzeniach"
Nie możemy zrozumieć samych siebie bez Jezusa Chrystusa - i bez Żydów. Nie chodzi więc we wzajemnych relacjach jedynie o sam dialog, (...) ale o coś więcej, o czym Papież mówi od dawna - o wiarę biblijną, o zakorzenienie chrześcijan i Kościoła w historii ludu Izraela.
Publikację tę kierujemy zwłaszcza do katechetów i uczniów ostatnich klas szkół średnich. Ale także do wszystkich zainteresowanych, również ludzi świeckich. Mamy nadzieję, że dotrze ona do środowisk dotąd nieświadomych tej problematyki.