U rzymskich katolików

Beatyfikowane elżbietanki. Fot. selzbietanki.com

Na stronie od 2022-06-12

11/06/2022 r.

Wojenne piekło kobiet – beatyfikacja 10 elżbietanek

Napaść Rosji na Ukrainę i zbrodnie wojenne, jakich dopuszczają się rosyjscy żołnierze wobec Ukraińców, a zwłaszcza Ukrainek, nadaje dzisiejszej beatyfikacji dziesięciu zakonnic ze Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety dodatkowy wymiar. Wszystkie one zginęły w 1945 r. z rąk sowieckich żołdaków, kiedy usiłowały bronić własnej godności lub godności i życia innych.

Agnieszka Zakrzewska, gościni podcastu „Półprzewodnik po nocy ciemnej” Zbigniewa Nosowskiego

Na stronie od 2022-05-12

12/05/2022 r.

Droga przez ciemność. Z Agnieszką Zakrzewską rozmawia Zbigniew Nosowski

W zbiorowej nocy ciemnej Kościoła czujemy się trochę jak osoby ociemniałe. Jak to jest: poruszać się po świecie, którego się nie widzi, a wręcz w ogóle nie zna? W podcaście „Półprzewodnik po nocy ciemnej” Zbigniew Nosowski rozmawia z Agnieszką Zakrzewską, nauczycielką orientacji przestrzennej w ośrodku dla dzieci niewidomych w Laskach.

Prowadzący podcasty „Więzi”, na górze od lewej: Zbigniew Nosowski, Jakub Halcewicz-Pleskaczewski i Bartosz Bartosik, na dole: Ewa Buczek i Sebastian Duda

Na stronie od 2022-05-10

10/05/2022 r.

„Więź” uruchamia pięć cykli podcastowych

„Więź” utożsamia się z ideami Kościoła otwartego na świat. Od blisko dziesięciu lat redakcja kwartalnika używa pojęcia „otwartej ortodoksji”. „Otwartość to obowiązek katolika, a nie opcja do wyboru. Być otwartym na innych to znaczy być ortodoksyjnym” – czytamy w ideowym manifeście środowiska „Więzi” z roku 2013.

Żbigniew Nosowski

Na stronie od 2022-05-05

04/05/2022 r.

Papież wreszcie mówi o Putinie

Nie od dziś wiadomo, że teksty czytać należy w całości, a nie na wyrywki. W Polsce dotychczas znajomość wywiadu papieża Franciszka dla „Corriere della Sera” sprowadza się głównie do zdania o „szczekaniu NATO pod drzwiami Rosji”. Tyle że to wcale nie jest rozmowa o sprowokowaniu Rosjan do wojny przez Zachód.

Ks. Tomáš Halík podczas odbierania Nagrody im. ks. Tischnera, listopad 2021. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Na stronie od 2022-05-05

08/05/2022 r.

Wiara niewierzących i niewiara wierzących

Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś istotnego o wierze drugiego człowieka, musimy pominąć pytania o wiarę bądź brak wiary w Boga, o to, jakie ma poglądy na istnienie Boga, o przynależność do konkretnej religii czy wspólnoty. Interesujmy się tym, co odgrywa rolę Boga w jego życiu, jak wierzy, jak jego wiara żyje (w jego świecie wewnętrznym i w jego relacjach), jak się zmienia w ciągu jego życia i jak zmienia samo życie – oraz czy, jak i na ile zmienia świat, w którym żyje.

Papież Franciszek 29 marca 2022 udzielił audiencji w Watykanie przewodniczącemu Episkopatu Polski arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu. Fot. ANSA / Vatican Media Press Office handout/ Vatica

Na stronie od 2022-04-14

08/04/2022 r.

Szatańskie oblicze wojny

Abp Stanisław Gądecki - Wręczyłem Ojcu Świętemu opracowanie na temat nieszczęsnych skutków Ost-Politik Watykanu w stosunku do Kościołów w Europie Środkowo-Wschodniej. Barbara Sułek-Kowalska, Tygodnik TVP

Procesja z figurą Najświętszej Marii Panny w Fatimie. Fot. Reinaldo Rodrigues / Zuma Press / Forum

Na stronie od 2022-04-14

25/02/2022 r.

Polecenie NMP wypełnione. I niech zło zostanie pokonane

"Daleko nie wszyscy obserwatorzy i komentatorzy upatrywali w tym aktu religijnego, dla wielu jest to rodzaj demonstracji uprawianej w zastępstwie działań politycznych, dla innych, którzy żyją tak jakby Boga nie było, to coś na kształt przedstawienia, a dla zwolenników Rosji – zapewne akt „odwiecznej” wrogości. Dla ludzi wiary jednak wydarzenie ma wielki ciężar gatunkowy – Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, który dokonał się w piątek o 17.00." Barbara Sułek-Kowalska, Tygodnik TVP.

Mieszkający we Włoszech Ukraińcy zgromadzeni na placu św. Piotra w Watykanie w czasie niedzielnej modlitwy Anioł Pański 6 marca 2022. Fot. Grzegorz Galazka/Mondadori Portfolio via Getty Image

Na stronie od 2022-04-14

11/03/2022 r.

Kijów czeka na papieża

Czy papież Franciszek pojedzie do Kijowa? Czy zdecyduje się na taki akt wsparcia Ukrainy zaatakowanej przez Rosję i zarazem na takie orędzie nadziei i pokoju, jakim byłaby sama jego obecność w tym mieście? Barbara Sułek-Kowalska, Tygodnik TVP.