Centralne obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w 2025 r.

Hasło XXVIII Dnia Judaizmu brzmi: „Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców”.

"Synagoga and Ecclesia in Our Time" - rzeźba Joshuy Koffmana

"Synagoga and Ecclesia in Our Time" - rzeźba Joshuy Koffmana postawiona w 2015. w Filadelfii, Saint Joseph’s University (SJU) z okazji obchodów 50 rocznicy deklaracji soborowej "Nostra aetate" - "50. lat nowych relacji chrześcijańsko-żydowskich".

Źródło: eKAI 20 listopada 2024

Podczas ostatniego spotkania Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem w Łodzi, pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia, ustalono szczegóły dotyczące centralnych obchodów Dnia Judaizmu, które odbędą się we Wrocławiu. Wrocław został wybrany na centralne obchody Dnia Judaizmu ze względu na swoje sięgające średniowiecza bogate dziedzictwo żydowskie. Hasło XXVIII Dnia Judaizmu brzmi: „Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców”.

Podczas zebrania Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem w Łodzi, kardynał Grzegorz Ryś podzielił się swoimi osobistymi doświadczeniami z uczestnictwa w Synodzie w Watykanie. Jego relacja, będąca świadectwem obecności na jednym z kluczowych wydarzeń Kościoła katolickiego, umożliwiła uczestnikom zebrania głębsze zrozumienie wyzwań i szans, jakie stoją przed współczesnym Kościołem, szczególnie w kontekście dialogu międzyreligijnego.

Ważnym punktem zebrania Komitetu było ustalenie szczegółów dotyczących centralnych obchodów Dnia Judaizmu, które w tym roku odbędą się we Wrocławiu.

Wrocław został wybrany na centralne obchody Dnia Judaizmu ze względu na swoje bogate dziedzictwo żydowskie, sięgające średniowiecza. Miasto było świadkiem zarówno rozkwitu społeczności żydowskiej po edykcie emancypacyjnym z 1812 roku, jak i tragicznych wydarzeń Zagłady oraz powojennych represji komunistycznych.

Obecnie Wrocław stanowi istotne centrum dialogu międzykulturowego oraz odradzania pamięci żydowskiej. W mieście działa Gmina Wyznaniowa Żydowska, jedyny w Polsce chór synagogalny działający przy Synagodze Pod Białym Bocianem, a na Uniwersytecie Wrocławskim funkcjonuje Katedra Judaistyki. Fundacja Żydoteka promuje żydowską kulturę i literaturę, organizując liczne wydarzenia. Ważnymi inicjatywami są również Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha, Szkoła Żydowska Etz Chaim, ucząca tradycji i zwyczajów żydowskich, oraz wrocławski oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Warto także wspomnieć o Towarzystwie im. Edyty Stein, które upamiętnia świętą pochodzącą z wrocławskiej rodziny żydowskiej.

Hasło najbliższych centralnych obchodów XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim we Wrocławiu brzmi: „Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców”. Inspiracją dla tego motta są słowa zaczerpnięte z Księgi Kapłańskiej (Kpł 25,10), które odnoszą się do biblijnej tradycji jubileuszu jako czasu łaski, wyzwolenia i odnowy.

Hasło to doskonale wpisuje się w ogłoszony przez papieża Franciszka Jubileusz Chrześcijaństwa w 2025 roku, odbywający się pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”. W centrum jubileuszu chrześcijańskiego znajduje się głęboko zakorzeniona idea przebaczenia – kluczowego aktu, który otwiera drogę do odnowy relacji z Bogiem i bliźnimi. W tradycji Kościoła jubileusz jest czasem pojednania, duchowego odrodzenia i doświadczenia Bożego miłosierdzia.

Hasło Dnia Judaizmu zachęca do refleksji nad wyzwoleniem i pojednaniem jako fundamentami budowania wspólnoty i pokoju. Wpisuje się w przesłanie nadziei i duchowej odnowy, które towarzyszą przygotowaniom do jubileuszu 2025 roku, przypominając o uniwersalnych wartościach wspólnych zarówno chrześcijaństwu, jak i tradycji żydowskiej.

Centralnym obchodom XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim we Wrocławiu towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja naukowa pod tytułem: „Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej”, poświęcona analizie i diagnozie stanu dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce. Kard. Grzegorz Ryś wyraził nadzieję, że konferencja stanie się okazją do głębokiej refleksji nad poziomem znajomości i obecności nauczania Kościoła w zakresie relacji katolicko-żydowskich, szczególnie w obszarach kaznodziejstwa, liturgii, katechezy oraz formacji kapłańskiej i seminaryjnej.

Centralne obchody XXVIII Dni Judaizmu w Kościele katolickim odbędą się we Wrocławiu

Źródło: Gość Niedzielny (wrocławski)

Maciej Rajfur (materiał dodany 27.11.2024)

Na zaproszenie abp. Józefa Kupnego centralne obchody XXVIII Dni Judaizmu w Kościele katolickim odbędą się we Wrocławiu w dniach 14-16 stycznia 2025 r. To wspólny projekt metropolity wrocławskiego i kard. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Trwają przygotowania do tego wydarzenia. Wrocław został wybrany na centralne obchody Dnia Judaizmu ze względu na swoje bogate dziedzictwo żydowskie, sięgające średniowiecza. W domu biskupim w Łodzi odbyło się spotkanie organizacyjne z udziałem ks. dr. Tomasza Kowalskiego, delegata archidiecezji wrocławskiej ds. judaizmu. Specjalny komitet zwołał kard. Grzegorz Ryś, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

– To wspólny projekt abp. Kupnego i kard. Rysia, który zakłada zorganizowanie kolejnego dnia judaizmu we Wrocławiu. Inicjatywa ta ma na celu promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia, a także przypomnienie, że posiadamy wspólne korzenie, o czym przypomina soborowa deklaracja o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich Nostra aetate – mówi ks. Kowalski.

Wrocław jest szczególnym miejscem spotkania obu religii, ponieważ to właśnie tutaj gmina żydowska odegrała istotną rolę w historii europejskiej diaspory. Obecnie miasto stanowi istotne centrum dialogu międzykulturowego oraz odradzania pamięci żydowskiej. Działa Gmina Wyznaniowa Żydowska, jedyny w Polsce chór synagogalny działający przy Synagodze Pod Białym Bocianem, a na Uniwersytecie Wrocławskim funkcjonuje Katedra Judaistyki. Ważnymi inicjatywami są również Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha, czy Szkoła Żydowska Etz Chaim, ucząca tradycji i zwyczajów żydowskich. Warto także wspomnieć o Towarzystwie im. Edyty Stein, które upamiętnia świętą Teresę Benedyktę od Krzyża, pochodzącą z wrocławskiej rodziny żydowskiej.

  • Ponadto opatrznościowo należy potraktować fakt, że wydarzenie odbędzie się w roku 2025, w którym idea pojednania będzie tutaj szczególnie akcentowana z racji 60. rocznicy orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, którego głównym autorem był wrocławski kardynał Bolesław Kominek - przypomina ks. Tomasz.

Dni Judaizmu we Wrocławiu przeprowadzone zostaną pod hasłem: „Oznajmiajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25, 10). Centralnym obchodom towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja naukowa pod tytułem: „Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej”, poświęcona analizie i diagnozie stanu dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce.

  • Cieszę się, że możemy we Wrocławiu, mieście spotkań, zorganizować centralne obchody międzyreligijne. Warto przypomnieć, że najdawniejszy ślad obecności wyznawców judaizmu we Wrocławiu ma ok. 800 lat!. Wrocław, jak i Dolny Śląsk były miejscem, które po wojnie, po okrutnym Holokauście, stały się domem dla tysięcy Żydów. Historia kilkusetletniej obecności społeczności żydowskiej w mieście nie jest łatwa, dlatego tym bardziej ważne jest, byśmy się wspólnie modlili do jedynego Boga. Budowali jedność i atmosferę wzajemnego szacunku. Poprzednie wieki pokazały, że kiedy się o to nie dba, dochodzi do tragedii - mówi abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

W programie zaplanowane są między innymi konferencje kard. Rysia, bp. Damiana Muskusa OFM, prof. Stanisława Krajewskiego, prof. Jana Grosfelda, ks. Matteo Campagnaro czy rabina Icchaka Chaima Rapoporta. Oprócz tego odbędą się otwarte dyskusje, modlitwa na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem, nabożeństwo Słowa Bożego w archikatedrze wrocławskiej, wernisaż wystawy „Byli sąsiadami” i dyskusja wokół książki „Dzieci Haskali” Zygmunta Buchnera. Dokładny harmonogram oraz pełną listę prelegentów podamy w późniejszym czasie.

Więcej:

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopatu Polski w 1997 roku. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko- żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 roku pod hasłem "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm".