Ks. Stanisław Bartmiński 30.10.1936 - 18.04.2024

Ksiądz Stanisław Bartmiński

Ks. Stanisław Bartmiński urodził się w 1936 roku w Przemyślu. W latach 1970-2008 był proboszczem parafii św. Marcina w Krasiczynie koło Przemyśla. Z jego inicjatywy odnowiony został dawny cmentarz żydowski w tej miejscowości. Przy wejściu umieścił napis „Starszym braciom w wierze”.

Wielokrotnie organizował wspólne nabożeństwa z udziałem katolików obrządku łacińskiego oraz wschodniego, a także prawosławnych. Otwarty na dialog międzyreligijny. Opiekował się opuszczonymi świątyniami unickimi. Działa na rzecz porozumienia polsko-ukraińskiego.

W 1991 r. doprowadził do remontu dawnej cerkwi greckokatolickiej w pobliskich Chołowicach (należących do parafii Krasiczyn).

W latach 1989 – 2017 redagował również pismo „Wieści Krasiczyńskie”, przez większość czasu wydawane jako tygodnik.

W okresie PRL ks. Bartmiński organizował rekolekcje i kolonie dla młodzieży, a po wybuchu stanu wojennego kolonii dla dzieci osób internowanych i dzieci niepełnosprawnych. Przekazywał paczki żywnościowe internowanym w Ośrodku Odosobnienia w Uhercach. W grudniu 1982 r. zorganizował w Krasiczynie pierwsze rekolekcje, które dały początek duszpasterstwu rolników. Udzielał pomocy potrzebującym, szczególnie represjonowanym z powodów politycznych. /eKAI/

Ks. Bartmiński był konsultantem popularnego serialu „Plebania” i pierwowzorem jego głównego bohatera.

Emerytowany proboszcz parafii Krasiczyn koło Przemyśla został laureatem przyznanej po raz pierwszy Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka 2012, ustanowionej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów (PRChiŻ). Laureat znany jest z działalności na rzecz dialogu międzyreligijnego oraz postaw otwartości i tolerancji.

"Kiedyś zachęcił ludzi, żeby uporządkować żydowski cmentarz. Ludzie mu przytaknęli, inni się oburzali, jeden z parafian wypalił prosto z mostu: Mój dziadek nie pracował u Żyda, mój ojciec nie pracował u Żyda, to i ja nie będę u Żyda pracować. Proboszcz odparował: A ja pracuję u Żyda i chwalę sobie. – Chłop prawie osłupiał, a ja mu przypomniałem, że Jezus był Żydem – opowiada proboszcz. Ten dialog zaproponował twórcom „Plebanii”, ale nie spodobał się." - Jagienka Wilczak Proboszcz dobrze obsadzony Polityka 28 stycznia 2006.