XXVIII Dzień Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej

XXVIII Dzień Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej

Źródło: eKAI

W środę, 22 stycznia 2025 roku, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyły się uroczyste obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej. Wydarzenie zorganizowały Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela oraz Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego. Hasłem tegorocznych obchodów były słowa z Księgi Kapłańskiej: „Obwieśćcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25,10a).

Obchody rozpoczęły się o godzinie 17:00 w Auli 1031 Collegium Jana Pawła II. Uroczystego otwarcia dokonał ks. prof. Mirosław S. Wróbel, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL i Centrum Heschela KUL. Słowo wprowadzające wygłosił arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski i Wielki Kanclerz KUL, oraz ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

Centralnym punktem wydarzenia była Liturgia Słowa, oparta na fragmentach Pisma Świętego: Iz 61,1-4.7-11 oraz Mt 18,21-35, które przypomniały o miłosierdziu, przebaczeniu i wyzwoleniu – wartościach istotnych dla obu tradycji: chrześcijańskiej i żydowskiej.

Ważnym elementem obchodów była sesja teologiczna poświęcona tematowi jubileuszu. Prof. Robert Schine, kierownik Studiów Żydowskich w Middlebury College (USA), wygłosił referat pt. „Jubileusz w tradycji żydowskiej”, ukazując historyczne i teologiczne znaczenie roku jubileuszowego w judaizmie. Następnie dr Katarzyna Kowalska- współprzewodnicząca Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, zaprezentowała wykład zatytułowany „Jubileusz w Kościele katolickim”, omawiając jego wpływ na duchowość i praktykę chrześcijańską.

Obchody wzbogaciła część artystyczna. Kantor Symcha Keller oraz bp Mieczysław Cisło poprowadzili modlitwę w Roku Nadziei. Ewa Sykulska z Akademii Muzycznej w Poznaniu wykonała Akatyst – Modlitwę za Naród Żydowski. Wydarzenie zakończyły podziękowania ks. dr. Tomasza Adamczyka, dyrektora Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego.

Organizatorzy przypominają, że Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce jest okazją do budowania mostów porozumienia między wyznawcami obu religii. W tym roku, nawiązując do jubileuszowego motywu wyzwolenia, zachęcali do refleksji nad wspólnym dziedzictwem duchowym oraz odpowiedzialnością za przyszłość.