Tragedia 7 października 2023

Tragedia 7 października 2023

Źródło: Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Festiwal Kultury Żydowskiej prezentuje współczesną kulturę żydowską i wszystko to, co w niej ważne i współczesne. Dla Izraelczyków tragedia 7 października jest momentem przełomowym i ogromną traumą. Jednocześnie dla wielu artystów stał się punktem odniesienia w ich twórczości.

Skoro naszym celem jest pokazanie tego, co we współczesnym świecie żydowskim jest ważne – w programie tegorocznej edycji nie mogło więc zabraknąć wydarzeń odnoszących się do tragedii na południu Izraela.

WYSTAWA OCTOBER SEVENTH

Wystawa przygotowana przez Muzeum ANU w Tel Awiwie, prezentuje artystyczną, multimedialną odpowiedź izraelskich artystów na tragedię 7 października: grafiki, obrazy, film, muzyka – różnorakie środki ekspresji, doświadczenia, emocje artystów z południowego Izraela, ale nie tylko.
Synagoga Wysoka, ul. Józefa 38, sala na parterze, codziennie do 30 czerwca, od 10.00 do 18.00

KONCERT INAUGURACYJNY

Maya Belsitzman, Matan Ephrat & Cracow Golden Quintet

Koncert otwierający tegoroczny festiwal odbywa się w intencji uwolnienia izraelskich zakładników, wciąż przebywających w Strefie Gazy. Intencję tę wyrażamy nie tylko słowami, ale też symbolem – żółte krzesło, które pojawi się na tym koncercie i na wszystkich innych festiwalowych wydarzeniach symbolizuje oczekiwanie na nich właśnie – trzymanych w niewoli od ponad 260 dni.
Muzeum Inżynierii i Techniki, ul. św. Wawrzyńca 15, niedziela, 23. czerwca, godz. 20.00

SUPERNOVA – projekcja filmu dokumentalnego w reż. Yossiego Blocha i Duki Drora

Przejmujący i przerażający dokument zmontowany głownie z nagrań z telefonów komórkowych uczestników festiwalu SuperNova podczas zamachu i ucieczki przed palestyńskimi terrorystami.
Hevre+1, ul. Meiselsa 18, niedziela, 30. czerwca, godz. 16.00

SPOTKANIE Z CHEN MALCA, OCALAŁĄ Z FESTIWALU SUPERNOVA

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Chen, która była na festiwalu SuperNova i przeżyła atak. Spotkanie poprowadzi jej mama Revital
Hevre+1, ul. Meiselsa 18, niedziela, 30. czerwca, godz. 16.45

ŻYDOWSCY UCHODŹCY Z KRAJÓW ARABSKICH – WYKŁAD BEN-DRORA YEMINIEGO

Wykład o mało znanym fakcie z historii Bliskiego Wschodu – emigracji Żydów z krajów muzułmańskich, spowodowanej radykalizacją islamską do Izraela – domu dla wszystkich Żydów.
Namiot FKŻ, ul. Józefa 36, piątek, 28. czerwca, godz. 18.00

THE SWIMMER – projekcja filmu fabularnego reż. Adam Kalderon

Adam Kalderon urodził się i wychował w kibucu Be’eri – w miejscu, które została praktycznie zgładzone przez palestyńskich terrorystów. Adam dedykuje projekcje swojego filmu przyjaciołom i bliskim ze swojego rodzinnego kibucu.
DomEQ, ul. Czyżówka 43, piątek, 28. czerwca, godz. 19.00

DJ PARTY: DJ Gondi

Po 7 października odbyło się w Izraelu wiele imprez DJskich, które były hołdem dla DJów i fanów, którzy zginęli na terenie festiwalu na Pustyni Negev. DJ Gondi – młoda Djka z Jerozolimy zagra w krakowskiej Alchemii DJset w hołdize swoim przyjaciołom, którzy również byli na SuperNovej.
Alchemia, ul. Estery 5, sobota, 29. czerwca, 22.00

Również nasi partnerzy – JCC Krakow oraz Żydowskie Muzeum Galicja – w swoim programie towarzyszącym mają wydarzenia odwołujące się 7 października i zmian, jakie spowodowały na Bliskim Wschodzie.

  1. FKŻ jest współfinansowany przez izraelskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ambasadę Izraela w Warszawie oraz izraelskie Ministerstwo Diaspory