“Żydowskie peregrynacje, wojaże i turystyka”

“Żydowskie peregrynacje, wojaże i turystyka” - zjazd naukowy

Źródło: Polskie Towarzystwo Studiów Żydowskich we współpracy z Wydziałem Historii UW. UW

Tematyka zjazdu oscylować będzie wokół tematów związanych z żydowskimi podróżami, od aspektów religijnych i zawodowych po turystykę i krajoznawstwo.

W spotkaniach wezmą udział badacze z różnych dziedzin studiów żydowskich, takich jak historia, literaturoznawstwo, religioznawstwo, historia sztuki czy socjologia.

Uczestnicy będą mieli okazję do dyskusji na temat wpływu żydowskiego prawa religijnego na decyzje o podróżach, warunków życia w trakcie podróży, interakcji z otoczeniem oraz zmian towarzyszących różnym modelom podróżowania.

Więcej

STUDIA I STOPNIA NA KIERUNKU HISTORIA I KULTURA ŻYDÓW SĄ PROWADZONE W TRYBIE DZIENNYM

Opis studiów

Studia judaistyczne pierwszego stopnia są studiami o charakterze ogólnohumanistycznym i mają charakter historyczny. Koncentrują się na poznawaniu dziejów i kultury Żydów środkowoeuropejskich, szczególnie polskich.

Zajęcia o tematyce żydowskiej objęte programem studiów licencjackich można podzielić na kilka grup:

Pierwszą grupę stanowią zajęcia wstępne na pierwszym roku studiów: Wprowadzenie do studiów żydowskich dostarcza podstawowych informacji o głównych nurtach i ośrodkach badań żydowskich i uczy posługiwania się dostępnymi pomocami naukowymi (bibliografie, słowniki, bazy danych itp.). Wprowadzenie do judaizmu poświęcone jest podstawowym zagadnieniom religii i kultury żydowskiej, najważniejszym tekstom religijnym, świętom i obyczajom, różnym nurtom historycznego i współczesnego judaizmu.

Podstawowy „trzon” studiów stanowią dzieje Żydów w kolejnych epokach, począwszy od czasów starożytnych do współczesności (starożytność, średniowiecze i nowożytność, okres zaborów, okres międzywojenny, Zagłada, diaspora po II wojnie światowej, Państwo Izrael). Składają się na nie wykłady i ćwiczenia. Wykłady prezentują najnowszy stan badań i są szczególnie ważne dla tych dziedzin, gdzie nie ma prac syntetycznych czy podręczników. Ćwiczenia natomiast polegają na wspólnej lekturze i interpretacji tekstów z epoki (oryginalnych lub tłumaczonych). Taka dyskusja nad tekstami odbywa się niewielkich, najwyżej kilkunastoosobowych grupach. Począwszy od okresu średniowiecza zajęcia koncentrują się na dziejach Żydów polskich, ukazując jednak zachodzące zjawiska i procesy na szerszym tle diaspory europejskiej czy światowej.

Bardzo ważną rolę w edukacji judaisty odgrywają języki żydowskie. W trakcje studiów licencjackich studenci uczą się dwóch języków żydowskich: hebrajskiego i jidysz. Znajomość języków żydowskich jest niezwykle istotna – daje możliwość sięgnięcia zarówno do różnych tekstów historycznych (literatura, prasa, teksty religijne itp.), jak i do prac naukowych.

Kolejną grupę stanowią zajęcia z literatury żydowskiej. Mają one przeważnie formę konwersatorium i poświęcone są różnym gatunkom literatury żydowskiej (Biblia, religijna literatura żydowska, literatura jidysz). Wszystkie one opierają się na lekturze i dyskusji nad tekstami.

W trakcie studiów studenci dwukrotnie uczestniczą w praktykach terenowych, czyli objazdach naukowych – wyprawach mających na celu poznanie zabytków materialnych związanych z historią i kulturą Żydów. Celem objazdu na drugim roku studiów jest nauczenie się „odczytywania” krajobrazu, dostrzegania zmian dokonanych przez człowieka (drogi, obwarowania, kształtowanie zieleni), interpretowania zabytków architektury i symboliki przedstawień ikonograficznych, rozpoznawania stylów architektonicznych i zdobniczych. Na trasie objazdu znajdują się oczywiście synagogi i cmentarze żydowskie, ale ważne jest także miejsce osiedli żydowskich w nieżydowskim otoczeniu. Najczęściej na trasie objazdu znajdują się zabytki mniej znane, położone w mało uczęszczanych rejonach, z dala od szlaków turystycznych. Natomiast celem objazdu na trzecim roku studiów jest pokazanie na podstawie zabytków kultury materialnej zjawisk i procesów istotnych dla XIX i XX wieku.

Na pierwszym i drugim roku studiów studenci przygotowują pisemne prace roczne pod kierunkiem opiekuna naukowego. Praca musi być efektem samodzielnej analizy materiału źródłowego (historycznego, literackiego, ikonograficznego itp.) i ma mieć charakter badawczy. Pisanie pracy rocznej uczy zbierania, porządkowania i analizowania materiału, a następnie planowania, komponowania i pisania pracy naukowej. Przygotowują do tego zajęcia na pierwszym roku studiów: Wprowadzenie do studiów żydowskich i Wstęp do pisania prac uniwersyteckich.

Na ostatnim, trzecim roku studiów studenci uczęszczają na seminarium i przygotowują pracę licencjacką. Celem seminarium jest między innymi wskazanie różnych kierunków badań, które można podjąć przygotowując pracę.

W trakcie studiów studenci uzupełniają zajęcia obowiązkowe zajęciami fakultatywnymi, wybieranymi zgodnie z indywidualnymi potrzebami i zainteresowaniami. Każdego roku oferowanych jest wiele zajęć o bardzo różnorodnej tematyce, przede wszystkim dotyczących kultury żydowskiej (myśl żydowska, literatura, sztuka, film itp.). Każdy znajdzie w nich coś dla siebie!

W trakcie studiów licencjackich studenci odbywają także praktyki zawodowe. Celem praktyk jest ułatwienie absolwentom wchodzenia na rynek pracy dzięki zdobyciu pierwszego doświadczenia zawodowego, sprawdzeniu swojej wiedzy w praktycznym działaniu, poznaniu warunków pracy w różnego rodzaju środowiskach oraz ocenie możliwości realizacji własnych planów zawodowych. Miejscem odbywania praktyk są instytucje, których działania związane są z tematyką żydowską,– np. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Żydowski Instytut Historyczny, Centrum Kultury Jidysz czy Muzeum Warszawy (szczególnie oddziały: Korczakianum oraz Muzeum Warszawskiej Pragi). To właśnie tam absolwenci znajdują często zatrudnienie po zakończeniu studiów.

Potencjał naukowy Wydziału Historii – kadra oraz zbiory biblioteki – zapewniają pełną realizację efektów kształcenia. Studia judaistyczne przygotowują absolwentów do podjęcia studiów judaistycznych II stopnia, a także do dalszego kształcenia się na kierunkach humanistycznych i społecznych.

Co również istotne, judaistyka stanowi bardzo międzynarodową dziedzinę. Już w czasie studiów nasi studenci mają możliwość wyjazdów do innych ośrodków w Europie, Izraelu i USA, np. na kursy językowe, szkoły letnie, kwerendy archiwalne.

Program i plan studiów