.. Zapowiedzi
Żydowska teologia chrześcijaństwa: Wydarzenia dialogu: Materiały edukacyjne: Chrześcijańska teologia współczesnego judaizmu:
 
Teksty dialogu Filozofia dialogu
Teologia po Szoa
Dialog teologiczny
Katecheza o Żydach i judaizmie
Dialog a liturgia
Misja i dialogOto jak dobrze
i jak miło,
gdy bracia
mieszkają razem
(Ps 133)
 
Celem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów jest przyczynianie się do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.
 
> PRChiZ Kim jesteśmy Władze Statut Członkowie honorowi Siedziba Publikacja Rady Kwartalnik Kalendarium Waźne linki Lektura
 
 


Zapowiedzi przyszłych zdarzeń:

 

Rok 2019.


  20-22 VII 2019. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma (ŻIH). Akademia Letnia II stopnia.


   Aby wziąć udział w Akademii, należy wypełnić i przesłać w terminie do 17 czerwca 2019 r. internetowy formularz zgłoszeniowy:
   Akademia przeznaczona jest przede wszystkim dla absolwentów jednego z naszych seminariów w latach 2017-2018. Zainteresowanych zapraszamy do wypełnienia ankiety zgłoszeniowej. Jest to seminarium na poziomie zaawansowanym przeznaczone dla nauczycieli, edukatorów oraz lokalnych aktywistów zaangażowanych w realizację projektów związanych z tematyką żydowską, którzy brali udział w jednej z Akademii ŻIH organizowanych w latach 2017-2018. Jego celem jest zarówno pogłębienie i rozszerzenie wiedzy z zakresu historii polskich Żydów, szczególnie w okresie okupacji niemieckiej, ale też z wykorzystania wartościowych metod i praktyk edukacyjnych w nauczaniu o Zagładzie. Akademię rozpocznie prezentacja strategii edukacyjnej ŻIH oraz możliwości wykorzystania metody interpretacyjnej w edukacji o Zagładzie na przykładzie wystawy stałej 'Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu'. W dalszej części dnia uczestnicy dowiedzą się więcej o pracy z dokumentami źródłowymi z Archiwum Ringelbluma oraz możliwościach ich wykorzystania w scenariuszach lekcji. Po południu odbędzie się z kolei spacer po terenie byłej dzielnicy żydowskiej rozbudowany o metodę interpretacyjną z prezentacją jej wykorzystania w praktyce.  22 VII 2019. W 77. rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego Żydowski Instytut Historyczny, wraz z partnerami, zaprasza na Marsz Pamięci 22 lipca.
   Wspólnie oddajmy hołd 300 tysiącom zamordowanych Żydów warszawskich, których życie i śmierć uchwycił w swojej poezji Władysław Szlengel.  26 VII - 6 X 2019. Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz (Epizod Łódzki), wystawa.
   W Galerii Chimera będą prezentowane łódzkie konteksty biografii i twórczości Schulza (m.in.: druki bibliofilskie opublikowane w Łodzi oraz łódzka recenzja Sklepów cynamonowych, odwołania do wystaw i spektakli schulzowskich).