Żydowska teologia chrześcijaństwa: Wydarzenia dialogu: Chrześcijańska teologia współczesnego judaizmu:
 
Teksty dialogu Filozofia dialogu
Teologia po Szoa
Katecheza o Żydach i judaizmie
Dialog a liturgia
Misja i dialogOto jak dobrze
i jak miło,
gdy bracia
mieszkają razem
(Ps 133)
 
Celem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów jest przyczynianie się do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.
 
> PRChiZ Kim jesteśmy Władze Statut Członkowie honorowi Siedziba Publikacja Rady Kwartalnik Kalendarium Ważne linki Lektura
 
 


Upamiętniamy Żydów, naszych współobywateli i sąsiadów

Apel biskupów o upamiętnienie Żydów
/XVIII Dzień Judaizmu 2015.
Ważne źródła:

Wydarzenia i inicjatywy

 • Deklaracja sztokholmska.
  W dniach 26-28 stycznia 2000 roku odbyła się w Sztokholmie międzynarodowa konferencja poświęcona kształceniu, upamiętnianiu i badaniom nad Holokaustem. Konferencję gościł rząd Szwecji. Do udziału zaproszono 45 państw.
  Celem konferencji było stworzenie uczestniczącym w niej państwom możliwości wyrażenia swej woli walki z rasizmem, antysemityzmem, konfliktami etniczymi i in. poprzez obranie Holokaustu jako punktu wyjścia. W trakcie dyskusji panelowych i prac w grupach roboczych wymieniono poglądy i doświadczenia. Konferencję zamknęła wspólna deklaracja:
 • "Akcja "Reinhardt" - w kręgu Zagłady" Portal ma na celu dostarczyć informacji o akcji "Reinhardt". Kolejne artykuły będą na nim publikowane do listopada 2018.
  W ciągu 20 miesięcy trwania, od marca 1942 r. do listopada 1943 r. akcji "Reinhardt" dokonana została na terenach utworzonego przez Niemców Generalnego Gubernatorstwa zagłada żyjącej tu przez setki lat społeczności polskich Żydów.
  Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" buduje krajobraz kulturowy swojego miejsca (Lublin, Lubelszczyzna), w autorski sposób opowiadając o jego dziedzictwie kulturowym i historycznym.

 • "Memoria"
  "Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach i misji zachowania Pamięci."

 • 27 X 2017. W mijającym tygodniu YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku poinformował o odnalezieniu żydowskich dokumentów, które po II wojnie światowej uznane zostały za zniszczone.

 • Stowarzyszenie imienia Szymona An-skiego wydało pierwszą część przetłumaczonej z języka jidysz książki Abrahama Rechtmana "Żydowska etnografia i folklor".

 • Samuel Willenberg - powstaniec warszawski, uciekinier z Treblinki. Przez ostatnie kilkanaście lat swojego życia niestrudzenie propagował wśród izraelskiej młodzieży wiedzę o Zagładzie Żydów polskich. Willenberg był człowiekiem o ogromnej woli życia, charyzmatycznym społecznikiem, ujmującym serdecznością wobec każdego spotkanego człowieka. Jednocześnie był konsekwentny i nieustępliwy w wyrażaniu nawet bardzo trudnych prawd. Pamiętniki i relacje Samuela Willenberga mogą państwo znaleźć w Centralnej Bibliotece Judaistycznej.

 • Jedwabne - pamięć i ...:

 • Fundacja Pamięć Treblinki - "Księga Imion"

 • Inicjatywy Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów:


  • Coroczne modlitewne spotkania Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego w rocznicę wybuchu powstania w Getcie. Barbara Sułek-Kowalska: "Imię wieczyste i niezniszczalne"; "Łączy nas pamięć", Idziemy 16/2015; "Kto ratuje jedno życie", Idziemy 17/2015.

  • Modlitewne spotkania w Treblince organizowane przez ks. Wojciecha Lemańskiego na terenie obozu zagłady w każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz. 10.00. Wspólna modlitwa psalmami.

  • Otwock corocznie 19. sierpnia:

   "Z tego miejsca 19 sierpnia 1942 niemieccy okupanci wywieźli do obozu zagłady w Treblince około 8 tysięcy mieszkańców naszego miasta. Żaden dzień nie zmienił historii Otwocka tak bardzo jak ten"

Instytucje i organizacjePublikacje:


 • Jan. Błoński, Biedni Polacy patrzą na Getto, "Tygodnik Powszechny", 2(1987)

 • Maria Janion, Bohater, spisek, śmierć - wykłady żydowskie.

 • Bogdan Wojdowski, Chleb rzucony umarłym. PIW, Warszawa, 1971.

 • Stanisław Obirek: Jan Tomasz Gross - jak uleczyć chorą pamięć?

 • "Nasi. Podróżując z wrogiem", Efraim Zuroff, Ruta Vanagaite, Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek Wydawnictwo: Czarna Owca.
  "Autorzy, Efraim Juroff i Ruta Vanagaite, opisują swoją podróż po Litwie w poszukiwaniu żyjących świadków masowych egzekucji na ludności żydowskiej w latach 1941-1944. W żadnym innym kraju zbrodnie nazistowskie nie były dokonywane na taką skalę. Zamordowano ponad 90 procent z przeszło 200 tysięcy litewskich Żydów. Niemcom aktywnego wsparcia udzielali kolaboranci ze specjalnej litewskiej formacji wojskowej, kierowanej przez Hauptscharfuehrera SS Martina Weissa.

  "Nasi" byli tymi, którzy zabijali, i tymi, których zabijano. Te świadectwa mną wstrząsnęły, to w ogóle było szokujące doświadczenie. Pomyślałam, że mieszkańcy Litwy muszą o tym wiedzieć. Muszą wiedzieć, dlaczego Litwini zabijali, wiedzieć, że zabójcami byli całkowicie normalni, zwykli ludzie. Jedni i drudzy byli "nasi". Ofiary, i oprawcy. Nie możemy wyrzec się ani jednych, ani drugich - tłumaczy tytuł swej książki autorka. - To historia o zabójcach i zabitych. O Litwinach i Żydach. O tym, co się stało przed 75 laty na naszej litewskiej ziemi, na której wciąż jest bardzo dużo antysemityzmu. Chociaż Żydów praktycznie już nie ma, nienawiść pozostała. Nawet motywy zostały te same: że Żydzi to komuniści i wrogowie. Do dziś padają te same argumenty."

 • Jan Grabowski - "Ustawa o IPN. Historia Holocaustu należy do świata. Każdy zamach na niezależność badań spotka się z międzynarodowym potępieniem"

 • Tadeusz Mazowiecki: "Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych" /Laboratorium Więzi/.

 • Jakub Karpiński: "Żydzi jako polski problem. Asymetria"

 • "Po wojnie, z Pomocą Bożą, już niebawem ..." Na kwietniową rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Centrum Badań nad Zagładą Żydów szykuje niezwykłą książkę w serii Bibliotek Świadectw Zagłady - wojenne zapiski ojca i córki - Mirki i Kopla Piżyców o życiu w getcie i okupowanej Warszawie

 • Opowieść o dwóch żydowskich miastach, Henryk Gryngerg o studium Aliny Molisak "Żydowska Warszawa - żydowski Berlin. Literacki portret miasta w pierwszej połowie XX wieku"/dwutygodnik.com, 216, VII 2017./

  "Antysemityzm literacki u Żeromskiego i Uniłowskiego był przypuszczalnie nieświadomy. Był w modzie i udzielał się. Nawet rycerzom postępu i sprawiedliwości. Trudno było się oprzeć"
  "Egzotyka oznaczała obcość nawet w Warszawie. Nie empatia, lecz odraza i wzgarda, nie humanizm, lecz dehumanizacja. Oraz skrajna ksenofobia"
  "Jednostronny był wkład Żydów do polskiej literatury i kultury, który się często podkreśla, przy niemal zupełnym braku wzajemności, o którym się najczęściej milczy"
  "W Warszawie i w Berlinie mieszkało wielu zakompleksionych asymilantów, którzy unikali swoich "egzotycznych" współbraci, a nawet twierdzili, że "to przez nich antysemityzm""
  "O losie żydowskiej Warszawy, żydowskiego Berlina i tysięcy innych żydowskich miast i miasteczek przesądziła powszechna kultura, która z pokolenia na pokolenie przykładała rączkę do mitu i dehumanizacji"


Świadectwa:Multimedia

Upamiętniamy Żydów, naszych współobywateli i sąsiadów.
Inicjatywy i wydarzenia w Polsce:

Memoria - Pamięć

 • Memoria [PL]
  "Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Nowy miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach i misji zachowania pamięci."
 • Wirtualny Sztetl to jedyny na świecie projekt, którego celem jest opisanie wszystkich społeczności żydowskich żyjących w wielokrotnie zmieniających się granicach Rzeczypospolitej.
 • Akcja "Reinhardt" - w kręgu Zagłady.

  Kilka słów o ...
 • Stowarzyszenie "Studnia Pamięci"
 • STRAŻNICY PAMIĘCI / GUARDIANS OF MEMORY
  Raport Laboratorium "Więzi"
 • Pamięć Treblinki

  Treblinka jest największym cmentarzem polskich Żydów. Jest jednym z największym cmentarzy polskich obywateli. Zginęło tu około 900 tys. ludzi. Nie znamy dokładnej ich liczby, nie znamy imion i nazwisk tych, których tu przywieziono i zabito w komorach gazowych. Tę przestrzeń dzisiaj wypełnia cisza. To miejsce domaga się troskliwej pamięci oraz wiedzy. Fundacja "Pamięć Treblinki" chciałaby być jednym z wielu miejsc przywracających pamięć o zamordowanych w czasie Zagłady. Szczególnie skupiamy się na tych, którzy zginęli w Treblince lub w drodze do niej. Księga Imion:
 • Antoni Sułek - Badacz i świadek drugiej generacji. O ratowaniu lokalnej pamieci zagłady Żydów. /Więź, zima 2017/

  Wiecej: Relacja z wykładu w Muzeum POLIN:
 • Memory and the Religious Life - Elijah's Summer School. 5-16 VIII 2018. Beit Yosef, (Dormition Abbey), Mt Zion, Jerusalem.
 • "We władzy szczurołapa" - rozmowa z Joanną Tokarską-Bakir /Krytyka polityczna 11 III 2018./
 • RE-GENERATION. Życie Żydowskie w Polsce/Jewish Life in Poland. ŻIH, 7 VIII - 28 X 2018.
Kalendarium:
30 XI 2018. Memoria [PL] Nr. 14 (11/2018).29 - 30 XI 2018. Listopadowe nadzieje. Żydzi wobec niepodległości Polski w 1918. Miedzynarodowa konferencja, Warszawa, POLIN. Zadanie - rozbudzenie świadomości historycznej odbiorców, w zakresie historii Żydów polskich i ich relacji z władzami i administracją polską, oraz innymi mieszkańcami odrodzonego państwa. Poruszone zostaną głównie aspekty zróżnicowania postaw i opinii generowanych w środowiskach żydowskich, dotyczących niepodległości. Zaprezentowane zostaną wyniki badań różnorodnych źródeł, w tym w językach żydowskich.

W tym:
"Niepodległość - ale dla kogo? Żydzi i nowy porządek polityczny w Europie Wschodniej po 1918 r." Profesor David Engel z Uniwersytetu Nowojorskiego opowie o tym, jak po I wojnie światowej zmieniła się sytuacja Żydów. 29 XI, 18:00, wstęp wolny

29 XI 2018. Żydowscy mieszkańcy Karczewa - prezentacja wydanej, po raz pierwszy w języku polskim, (fragmentów) Księgi Pamięci Żydów Otwocka i Karczewa. Ceremonia upamiętniająca żydowskich mieszkańców tego miasta. 16:00-19:00. Rocznica likwidacji (w 1942 r.) stworzonego przez Niemców obozu pracy dla Żydów w Karczewie.


27 XI 2018. Europejczycy niewiele wiedzą o Holokauście. Zawstydzająca ankieta:
CNN poll: Anti-Semitism in Europe.


26 XI 2018. Bella Szwarcman-Czarnota laureatką nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej w 2018 r. Uroczystość wręczenia nagrody 18:00 w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Fotorelacja:

26 XI 2018. Dlaczego warto przekładać księgi pamięci polskich Żydów. "Księga pamięci Żydów Bielska Podlaskiego". Muzeum POLIN, 18:00.


25 XI 2018. Spotkanie poświęcone wydanej właśnie przez ŻIH książce Wielki "Mały Przegląd". Społeczeństwo i życie codzienne w II Rzeczpospolitej w oczach korespondentów "Małego Przeglądu", autorstwa prof. Anny Landau Czajki. Warszawa, ŻIH, 15:00.


24 XI 2018. Grzegorz Gauden: Zrozumiałem, co się stało - 22 listopada 1918 r. we Lwowie Pan Tadeusz zabił Jankiela. Setna rocznica pogromu we Lwowie. / Z Grzegorzem Gaudenem rozmawia Jarosław Kurski , wybrcza.pl/


22 XI 2018. Obcy, czy swoi? - debata otwierająca cykl spotkań "Wyprawa w żydowskie Dwudziestolecie". Warszawa, ŻIH, 18:00.


22 XI 2018. Wykład Eriki Lehrer: Ludowe przedstawienia Zagłady


21 XI 2018. Sejm podjął uchwałę upamiętniającą Isaaca Bashevisa Singera.

20 XI 2018. Auschwitz - dlaczego zbrodnia zmusza do dialogu? - to temat kolejnego spotkania zielonogórskiego Klubu "Tygodnika Powszechnego". Gościem specjalnym będzie ks. Manfred Deselaers, który w 1989 r. rozpoczął w Polsce służbę na rzecz polsko - niemieckiego i chrześcijańsko - żydowskiego pojednania. Pracuje w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. "Piekarnia Cichej Kobiety" ul. Fabryczna 13, Zielona Góra. 18:00.


20-21 XI 2018. Konferencja "Polscy Żydzi dla Niepodległej (1918-1939)"


19 XI 2018. Rabin - dyskusja z cyklu Żydowskie ABC. Warszawa, Muzeum POLIN, 18:00.
Kim jest rabin? Jak była rola rabina kiedyś, a jaka jest dziś? Na czym polegają jego obowiązki w synagodze i poza nią? Odpowiedzi poznamy podczas Żydowskiego ABC.


16 XI 2018. Oświadczenie archidiecezji lubelskiej i KUL w sprawie ks. prof. Tadeusza Guza. Arcybiskup Metropolita Lubelski i Rektor KUL uznają przytoczone w piśmie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów wypowiedzi ks. prof. Guza za niedopuszczalne. /KAI/

13 XI 2018. List Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów do abp dr hab. Stanisława Budzika Metropolity Lubelskiego i ks. prof. dr hab. Antoniego Dębińskiego Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w sprawie aktywności wykładowej ks. prof. Tadeusza Guza dotyczącej Żydów i judaizmu.

14 XI 2018. Czytelnia POLIN: Hasidism – spotkanie. W rozmowie, którą poprowadzi teolożka Zuzanna Radzik udział weźmą: prof. Marcin Wodziński i prof. Moshe Rosman, którzy są współautorami książki. Wydawca: Princeton University Press.


11 XI 2018. Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

Z teki grafik barwnych "Legiony Polskie" Leopolda Gottlieba (1879-1934)

9 XI 2018. 80. Rocznica Nocy Kryształowej - Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem


8 XI 2018. "Descubre Sefarad - odkryj świat Żydów sefardyjskich" - Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza na wystawę fotografii. 18:00 - 19:30.


5 XI 2018. W Wieluniu powstał mural na cześć wieluńskich Żydów propagujący szacunek do drugiego człowieka

5 XI 2018. Spotkanie z książką "Dalej jest noc" w Biłgoraju w ramach uroczystości upamiętniających rocznicę zagłady biłgorajskich Żydów. Zaprasza Biłgorajskie Stowarzyszenie im. Izaaka Bashevisa Singera. Biłgorajskie Centrm Kultury, ul. Kościuszki 16, 23-400 Biłgoraj, 13:00 - 15:00.


4 XI 2018. Projekt "T1A: HISTORIA" , monodram "Rachela" w wykonaniu Jowity Budnik, zrealizowanego na podstawie niezwykłego świadectwa - dziennika czasów zagłady, spisanego przez Rachelę Auerbach. Lublin, Dzielnicowy Dom Kultury Węglin. 17:00 - 19:00.


3 XI 2018. "Żyd, Polak, legionista: wizerunki wojny i ich autorzy". Wykład dr Artura Tanikowskiego w ramach projektu "Spotkania w Synagodze Chewra Nosim." 17:00. Lublin, ul. Lubartowskiej 10. /Stowarzysznie Studnia Pamięci/


1 XI 2018. U katolików święto Wszystkich Świętych i 2 XI Dzień Zaduszny i zwyczaj odwiedzania cmentarzy. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie od wielu lat organizuje zwiedzanie cmentarzy żydowskich na Okopowej i Bródnie wraz z przewodnikami.


31 X 2018. Memoria [PL] Nr. 13 / Październik 2018.:
- pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik 'Memoria' jest miejscem, gdzie piszemy i opowiadamy o naszych wspólnych wysiłkach i misji zachowania pamięci.
Lektura uzupełniająca:

30 X - 5 XI 2018. Uroczystości upamiętniających rocznicę zagłady biłgorajskich Żydów. Zaprasza Biłgorajskie Stowarzyszenie im. Izaaka Bashevisa Singera. Biłgorajskie Centrm Kultury, ul. Kościuszki 16, 23-400 Biłgoraj, 13:00 - 15:00.


26 X 2018. "Tatuażysta z Auschwitz" - spotkanie z Heather Morris w CKŻ


25-31 X 2018. ŻIH - aktualności:
 • Henryk Barlewi - prekursor nowych kierunków.

 • Dr Agnieszka Żółkiewska laureatką Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka za książkę "Zerwana przeszłość. Powojenne środowisko żydowskiej inteligencji twórczej. Pomoc materialna i organizacja ze strony CKŻP".
 • Wręczono nagrody laureatom VIII KONKURSU IM. MAJERA BAŁABANA.

  25 X 2018. Kobiety w judaizmie i kulturze jidysz.
 • Joanna Lisek, "Kobieca poezja jidysz od początku dwudziestego wieku do Zagłady" - projekt Instytuut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławkiego
 • Wydawnictwo Austeria - "Moja dzika koza. Antologia poetek żydowskich":
 • Nieme dusze? Kobiety w kulturze jidysz, [Bibliotheca Judaica 6], Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.
 • TOK FM, rozmowa redaktora Cezarego Łasiczki z Joanną Lisek z Katedry Judaistyki o kobietach na gruncie kultury jidysz i książce "Kol isze - głos kobiet w poezji jidysz", którą będzie można już kupić w listopadzie.
 • Joanna Lisek Uniwersytet Wrocławski - "Papirene brik" (Papierowy most) - poezja jako przekraczanie granic tożsamościowych we wczesnej twórczości Kadii Mołodowskiej
 • "Abram i Saraj - Abraham i Sara" - Nowy cykl wykładów "Mężowie i żony" (2018) publicystki i filozofki Belli Szwarcman-Czarnoty
 • "Rebeka żona i matka" - cykl wykładów Belli Szwarcman-Czarnoty "Kobiety biblijne a władza" (2017): "Waszti a Estera"
 • Wcześniejsze wykłady Belli Szwarcman-Czarnoty:

  25-27 X 2018. Międzynarodowa konferencja "Jak rozmawiać o Sprawiedliwych? Reprezentacje w kulturze, znaczenie w edukacji"


  25 X 2018. Szczepan Twardoch, Spotkanie autorskie. Teatr Powszechny, Warszawa, 19:00-21:00.


  25 X 2018. Promocja pierwszego tomu serii "BOŻnica. Biblioteka Ożarowa Żydowskiego." - "Wspomnienia" Ben Ziona Wacholdera Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJPII, ul. Franciszkańska 1, sala 040, 18:30


  23 X 2018. Wymuszona współpraca czy zdrada? Przypadek Ignacego Taubmana i Aleksandra Forstera Seminarium poświęcone zjawisku kolaboracji Żydów w okupowanym Krakowie. Prowadzenie: dr Alicja Jarkowska-Natkaniec, stypendystka Claims Conference Saul Kagan Fellowship in Advanced Shoah Studies oraz Narodowego Centrum Nauki. ŻIH. 11:00.


  19 X 2018. 205 numer "Midrasza" . W środku premierowe fragmenty wstrząsającej książki Mordechaja Canina "Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zniszczonych gminach żydowskich w Polsce" - tużpowojennego reportażu o Polsce w cieniu Zagłady


  18 X 2018. Cieszyńska kawiarnia Kornel i Przyjaciele - premiera książki pod tytułem "Ukradli nam naszą fabrykę czekolady" (They Stole Our Chocolate Factory, Lynn B. Schramek). 18:00

  Historia żydowskiej rodziny Schramków z Cieszyna. Fabryka dziś produkuje wafelki Prince Polo.

  16 X 2018. W tym roku mija 76 lat od Zagłady Żydów w Zamościu. Chcemy upamiętnić to wydarzenie, wmurowując w płytę peronu, z którego odjeżdżały transporty do obozów zagłady trzech żeliwnych tablic, z napisami po polsku, hebrajsku i angielsku: Odsłonięciu tablic towarzyszyć będzie sesja naukowa, w której udział wezmą: Alina Skibińska z Centrum Badań nad Zagładą Żydów, autorka artykułu "Powiat biłgorajski", w: "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski". Dariusz Libionka z Centrum Badań nad Zagładą Żydów, autor "Zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie". Adam Kopciowski, kierownik Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS, autor "Zagłady Żydów w Zamościu".


  14 X 2018. 14 X 1943 r. w obozie zagłady w Sobiborze wybuchł zbrojny bunt. Spośród 550 więźniów około 300 udało się wyrwać na wolność. Wojnę przeżyło zaledwie sześćdziesięciu.


  Więcej:
 • /Wirtualny Sztetl/
 • /ŻIH/
 • /histmag.org/

  13 X 2018. Czytelnia POLIN: Bramy nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej. "Dla wiernych bóżnice były prawdziwym domem Boga i bramą do nieba, stając się istotnym składnikiem krajobrazu miast i miasteczek Rzeczpospolitej. O książce - dziele życia Marii i Kazimierza Piechotków - będziemy rozmawiać autorką - Marią Piechotką oraz z prof. Małgorzatą Omilanowską, prof. Marią Poprzęcką, redaktorem naczelnym serii prof. Jerzym Malinowskim. Spotkanie poprowadzi red. Konstanty Gebert.


  7 X 2018. "Holokaust, Sprawiedliwi i wioskowe tajemnice" - Ireneusz Cieślik, Więź Jesień 2018.
  "Wypytując w Karczowicach o bohaterską rodzinę Kisielów, nagle dowiedziałem się o tragicznym wydarzeniu, które nigdzie nie zostało opisane. Następnych rozmówców zacząłem pytać: "A jak to było z tymi Żydami w szkole?"."

  7 X 2018. "ABC judaizmu" to organizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego studium podstaw kultury i religii żydowskiej, przygotowane z myślą o wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o tradycji, która, wraz z wyznaniami chrześcijańskimi, przez ponad tysiąc lat tworzyła kulturę Polski.

  Biskup Rafał Markowski i Rabin Michael Schudrich o wartości poznawania judaizmu (filmy promujące program "Korzenie" przygotowany przez miesięcznik Wieź)
  Stowarzyszenie im. Jana Karskiego organizuje w tym roku po raz pierwszy w Kielcach spotkanie wzorowane na pięknej i wieloletniej inicjatywie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów - Wspólną Radość Tory. Tegoroczna edycja będzie jednocześnie inauguracją drugiego roku akademickiego prowadzonego przez nas studium dla katechetów i nauczycieli "ABC judaizmu dla chrześcijan". Podczas uroczystości zostanie także zaprezentowana po ponad rocznej konserwacji Tora z kieleckiej synagogi odnaleziona cudem w archiwum Towarzystwa Naukowego w Łomży.
  Tora będzie odtąd stale eksponowana w Pokoju Błogosławieństw Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu powołanego przez nasze Stowarzyszenie.

  5 X 2017. Uniwersytet Warszawski - 81. rocznica wprowadzenia getta ławkowego. Obchody upamiętniające ofiary getta ławkowego na UW. Studencki Komitet Antyfaszystowski, wspólnie z Kołem Naukowym Badań nad Nowym Autorytaryzmem i Instytutem Historycznym, przy pomocy Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk organizują pierwszy raz wydarzenie związane z tą przemocą, jaka miała miejsce na uczelni, z którą są związani: Uniwersytecie Warszawskim.
  Kampus główny UW, 14:45.

  2 X 2018.Warszawa. Antysemityzm w Polsce roku 1968. Między partią a społeczeństwem. dyskusji moderowanej przez dr Katrin Stoll udział wezmą: dr Helena Datner, dr Hans-Christian Dahlmann, autor książki, dr hab. Rafał Pankowski, prof. dr hab. Andrzej Kajetan Wróblewski. Organizatorzy: DHI Warschau - NIH Warszawa i Żydowski Instytut Historyczny


  Porównaj: Antysemityzm w Polsce: Co nam mówią dane?

  30 IX 2018. Memoria [PL] Nr. 12 / Wrzesień 2018

  Więcej:

  29 IX 2018. Ocalała z Holokaustu: nikt nie zabierze ci tego, co masz w głowie. Ewa Rejman, Aleteia:
  Więcej: Viktor Frankl i metoda psychoterapii, którą opracował w Auschwitz. Ewa Rejman, Aleteia

  29 IX 2018. Wałbrzych, festiwal Kultury Żydowskiej.


  27 IX 2018. Instytut Badań Literackich PAN. Rekrutacja na 3. edycję Podyplomowych Studiów Polsko-Żydowskich trwa.
  Dokumenty można składać do 13 X 2018.

  26 IX 2018. 26 września 1878 r. - w święto Rosz ha-Szana - została otwarta Wielka Synagoga w Warszawie

  23 IX 2018. Papież Franciszek, składający wizytę na Litwie, oddał hołd ofiarom getta w Wilnie w przypadającą w niedzielę 75. rocznicę jego likwidacji. Papieżowi towarzyszyła prezydent Dalia Grybauskaite.

  "Przypominamy te dni i prosimy Pana, aby nam udzielił daru rozeznania, aby odkryć w porę wszelkie nowe zalążki tej groźnej postawy, wszelkiej atmosfery powodującej martwicę serca pokoleń"
  Więcej:
 • WJC and Lithuanian Jewish community
 • KAI: wizyta nadziei i pamięci.

  23 IX 2018. Co Płock zawdzięczał Żydom, jakie były ich powojenne losy i jak układała się ich historia po "Płoccy wypędzeni. Marzec '68" - rozmowa z autorem książki Rafałem Kowalskim z Muzeum Żydów Mazowieckich

  21 IX 2018. "Wielokulturowy Gostynin" Piotr Syska do projektu zaprosił FODŻ, SŻIH, Ambasadę Izraela i.... miejscowe władze, które okazały przychylność projektowi "Wielokulturowy Gostynin".


  20-21 IX 2018. 21 września 1942 r. - w święto Jom Kipur - zakończyła się wielka akcja likwidacyjna w warszawskim getcie. Od dnia 22 lipca do obozu zagłady Treblinka II zostało wywiezionych ok. 300 tys. osób, w tym wielu członków grupy Oneg Szabat. W getcie pozostało ok. 35 tys. osób skoszarowanych na terenie szopów oraz ok. 20 tys. tzw. mieszkańców "nielegalnych". Getto zamieniło się w wielki obóz pracy.


  20-21 IX 2018. Pamięć, tożsamość, Zagłada - Międzynarodowa Konferencja Naukowa. Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk i Centrum Badań nad Zagładą Żydów / Polish Center for Holocaust Research. Muzeum POLIN. Program:


  17 IX 2018. Nie tylko Marzec... Jak przedstawiać trudną historię - debata. POLIN 18:00. W dyskusji udział wezmą dyrektorzy: Jan Ołdakowski - Muzeum Powstania Warszawskiego, Piotr Cywiński - Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Dariusz Stola - Muzeum POLIN.
  Dyskusję poprowadzi prof. Anna Ziębińska-Witek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublina.

  16 IX 2018. Komitet Naukowy projektu "Związani historią. Stosunki polsko-żydowskie na ziemiach polskich" w składzie: Jan Doktór, Anna Landau-Czajka, Paweł Śpiewak oraz Andrzej Żbikowski zaprasza do udziału w Konferencji naukowej pt. "Stosunki polsko–żydowskie na ziemiach polskich". Konferencja odbędzie się w Żydowskim Instytucie Historycznym.


  16 IX - 9 XII 2018. Stowarzyszenie "Studnia Pamięci" oraz TSKŻ oddział w Lublinie zapraszają na cykl wykładów poświęconych historii i kulturze Żydów polskich, realizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.

  "Spotkania w Synagodze Chewra Nosim" odbywać się będą między 16 września a 9 grudnia 2018 roku w budynku synagogi przy ul. Lubartowskiej 10 w Lublinie.

  14-16 IX 2018.

  14 IX, 16:30 - w prowadzonym przez księży zmartwychwstańców Centrum Resurrectionis (ul. Ks. Pawlickiego 1) odbędzie się debata, w czasie której będzie można wysłuchać świadectw: Marcela Kurzmanna (wnuka Dawida zwanego krakowskim Januszem Korczakiem), Janiny Rościszewskiej-Krawczyk (Sprawiedliwej wśród Narodów Świata) i Tadeusza Jakubowicza (prezesa Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, Ocalonego z Zagłady).

  16 IX, 16:00 - przed krakowską Synagogą Starą (ul. Szeroka 24) zostanie zaprezentowane widowisko parateatralne upamiętniające wojenne losy żydowskich dzieci - mieszkańców Krakowa. Widzowie poznają również historię filantropa i działacza społecznego Dawida Kurzmanna oraz jego współpracowników, którzy tak jak Janusz Korczak zrezygnowali z możliwości ocalenia własnego życia i

  13-20 IX 2018. CZŁOWIEK UCIEKŁ Z TREBLINEK... 13 września 1942 r. z obozu zagłady Treblinka II zbiegł Abraham (Jakub) Krzepicki. Jego relacja została spisana przez Rachelę Auerbach i ukryta w drugiej części Archiwum Ringelbluma. Zaczyna się słowami: "Fenomen Treblinki należy nie tylko opisać, ale i zrozumieć. Ciężko się do tego zabrać. Ściska mnie w gardle..."


  30 VIII 2018. Mamy nowe wydanie miesięcznika Memoria [PL] Nr. 11 / Sierpień 2018.

  29 VIII 2018. 74 rocznica likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Było to jedno z największych, a jednocześniej najdłużej działające getto żydowskiego na ziemiach polskich. Było państwem w państwie. Ostatni transport do Auschwitz wyruszył ze stacji Radegast 29 sierpnia 1944 roku. / Dziennik Łódzki/ Więcej:

  Więcej: Co chrześcijaństwo ma wspólnego z Zagładą? - Damian Jankowski, Więź.
  "Zagładę w dużej mierze stworzyli ludzie - trzeba to powiedzieć z bólem serca - których wychowywały Kościoły chrześcijańskie na swoich nabożeństwach" - powiedział abp Grzegorz Ryś 29 sierpnia, podczas obchodów 74. rocznicy likwidacji łódzkiego getta (Litzmannstadt Ghetto).


  26 VIII 2018. 30.08.1942 ostatni Żydzi z Nowego Targu i Rabki zostali wywiezieni do obozu zagłady w Bełżcu i tam zamordowani. Dzisiaj upamiętniliśmy w Rabce Zagładę ludności żydowskiej z Podhala. Głównym organizatorem uroczystości, jak co roku, był pan Narcyz Listkowski z Rabki.


  19 - 23 VIII 2018. OBCHODY 76. ROCZNICY ZAGŁADY GETT W OTWOCKU, FALENICY I REMBERTOWIE


  19 VIII 2018. W minioną niedzielę w Mszanie Dolnej uczczono pamięć 881 Żydów, którzy zostali tam zamordowani 19 sierpnia 1942 roku. Jak co roku organizatorką upamiętnienia była tegoroczna laureatka Nagrody im. ks. Stanisława Musiała, pani Urszula Antosz-Rekucka. Odczytane zostały imiona i nazwiska wszystkich ofiar.


  17 VIII 2018. Mija 76 lat od likwidacji getta w Starym Sączu. Tego dnia spotkamy się o g. 18:00 przy pomniku pomordowanych na Piaskach. Zapalimy znicze, odbędzie się Apel Pamięci. Tego dnia zapalmy też znicze pod tablicą przy ul. Batorego 25. Pamiętajmy!

  Więcej:

  15 VIII 2018. Sądecki sztetl: wczoraj byliśmy w Bobowej - minęło 76. lat od Zagłady tamtejszego getta. Zapaliliśmy znicze, pomodliliśmy się... Pamiętamy! Nasz tydzień pamięci zaczęliśmy sami, w ciszy i spokoju... Pamiętajcie z nami w Starym Sączu (17 sierpnia), Limanowej (18 sierpnia), Gorlicach (19 sierpnia), Grybowie i Białej Niżnej (20 sierpnia) i Nowym Sączu (23 sierpnia).


  14-19 VIII 2018. Białystok pamięta. 75. rocznica powstania w getcie białostockim /program/


  9 VIII 2018. Wspominamy Edytę Stein, świętą karmelitankę Teresę Benedyktę od Krzyża, która dokładnie 75 lat temu 9 sierpnia 1942 roku została zamordowana w obozie zagłady Auschwitz. Św. Papież Jan Paweł II ogłosił ją Patronką Europy.

  Ks. Manfred Deselaers: Módlmy się za wstawiennictwem Edyty Stein o pokój /Więź/
  br> 5-16 VIII 2018. Memory and the Religious Life - Elijah's Summer School. Beit Yosef, (Dormition Abbey), Mt Zion, Jerusalem.

  "Memory plays a key part in the religious life and in the creation of religious identity but the meaning of "memory" is different in each of the six religious traditions we will examine. By analysing the similarities and differences in the way that memory is understood and used, we will come to appreciate its significance as well as the challenges that come from conflicting memories.
  Painful memories can impede our relationships. Conflicting memories are often the source of ongoing disagreement between religious communities.We will look for ways of healing memory and finding common ground to move forward despite our differences, indeed, honouring each other's sacred memories."

  5 - 10 VIII 2018. Warszawa, hotel Hilton międzynarodowa konferencja genealogiczna zorganizowana przez International Association of Jewish Genealogical Societies , tym razem w Warszawie. Żydowski Instytut Historyczny jest współorganizatorem wydarzenia.

  5 VIII 2018. Adam Leszczyński - 219 razy Jedwabne. Wstrząsająca książka o pogromach antyżydowskich latem 1941 roku /oko.press/

  "Dwóch amerykańskich politologów naliczyło 219 pogromów na dawnych Kresach Wschodnich RP latem 1941 roku. Jedwabne było tylko jednym z nich. Ale to tylko 9 proc. gmin, Większość miejscowości nigdy nie doświadczyła pogromu. Naukowcy próbowali odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pogromy wybuchały w jednych miejscach, a w innych nie. Odpowiedzi są fascynujące."

  2 VIII 2018. 18:00 - kolejne spotkanie z cyklu "Czytelnia POLIN". Tym razem będzie ono poświęcone najnowszej książce Michała Wójcika "Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci".

  Książka Michała Wójcika, dziennikarza i historyka, współautora bestsellerowych "Ptaków drapieżnych", autora m.in. rozmowy z Zofią Posmysz "Królestwo za mgłą" oraz "Baronówny. Na tropie Wandy Kronenberg", to rekonstrukcja tego mało znanego i niewiarygodnego buntu. To opowieść o niezwykłym bohaterstwie, wierze, nadziei i o tym, że nawet w największym piekle może zdarzyć się cud.
  Książka ukaże się 1 sierpnia nakładem Wydawnictwo Znak. Spotkanie poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
  Więcej: Hasło: śmierć, odzew: życie. O książce "Treblinka' 43. Bunt w fabryce śmierci"- Marcin Cielecki, Więź lato 2018

  28 VII 2018.
  Memoria [EN] No. 10 / July 2018


  22 VII 2018. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma wraz z partnerami zaprasza na Marsz Pamięci 22 lipca. dedykowany Szmulowi Zygielbojmowi

  20 VII 2018. Wydawnictwo Naukowe PWN opublikowało monumentalną (liczącą 624 strony formatu A5) książkę "Polskie Państwo Podziemne i Żydzi w czasie II wojny światowej".

  Autorem pozycji jest Joshua D. Zimmerman, profesor historii i wykładowca w Yeshiva University w Nowym Jorku. Autor specjalizuje się w badaniach Zagłady i historii Żydów w Środkowej Europie. Jest też specjalistą od stosunków pomiędzy Żydami a innymi grupami narodowościowymi na przełomie XIX i XX wieku.

  18 VII 2018. Rafał Pankowski, "The Resurgence of Antisemitic Discourse in Poland". Israel Journal of Foreign Affairs 2018

  Komentarze:
 • The Jerusalem Post

  16 VII 2018. Bożena Szaynok: Niepełne "Młyny Boże" [polemika] /Laboratorium Więzi/

  "Całkowicie zgadzam się z prof. Jackiem Leociakiem, że w jego książce "nie podoba [mi] się jej manifestacyjna fragmentaryczność, sarkazm i ironia, przewrotne metaforyzacje, stylistyczne i interpretacyjne prowokacje".
  Więcej:
 • Prof. Jacek Leociak: Narracja o Kościele miłującym i masowo ratującym Żydów podczas wojny jest mitem. /weekend.gazeta.pl 24 III 2018./
 • Bożena Szaynok: Utrwalanie uproszczeń. "Więź", lato 2018
  "W tematyce "Kościół a Żydzi" wiele jest uproszczeń, obrazów nieprawdziwych czy wspartych wybiórczymi źródłami. Książki Joanny Tokarskiej-Bakir i Jacka Leociaka przynoszą ciekawe tropy badawcze, ale i nowe uproszczenia, wciąż nie dając odpowiedzi na ważne pytania."
 • Łukasz Małecki-Tepicht: "Młyny Boże" to zapis subiektywny, a nie naukowy. "Więź", lato 2018
  "Po lekturze "Młynów Bożych" jest więcej pytań, niż odpowiedzi. Wydaje mi się, że taka też była intencja. I dlatego jestem autorowi za tę książkę wdzięczny."

  15-19 VII 2018. XI Kongres EAJS (European Association for Jewish Studies) w Krakowie. Tematem przewodnim jest: "Poszukiwanie korzeni tradycji żydowskiej".

  Kongres organizowany jest pzrez Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Alef Foundation, a także przy wsparciu Województwa Małopolskiego, JCC Krakow i Żydowskiego Muzeum Galicja.
  Wiecej:

  12 VII 2018. Bożena Szaynok: Utrwalanie uproszczeń. "Więź", lato 2018
  "W tematyce "Kościół a Żydzi" wiele jest uproszczeń, obrazów nieprawdziwych czy wspartych wybiórczymi źródłami. Książki Joanny Tokarskiej-Bakir i Jacka Leociaka przynoszą ciekawe tropy badawcze, ale i nowe uproszczenia, wciąż nie dając odpowiedzi na ważne pytania."

  Lipiec 2018. - 77 rocznica pogromów na Podlasiu w lipcu 1941. Wąsosz, Radziłów, Jedwabne, Szczuczyn, Bzury .....


  Jedwabne:
  Radziłów:
  Żydówki umarły trzy razy. Trudna pamięć
  Nie można zacierać pamięci. Rozmowa z biskupem Rafałem Markowskim (2017)
  Białostocki IPN (2017):
  Adam Leszczyński - "Senator Żaryn: wznówmy ekshumacje w Jedwabnem, nie ulegajmy szantażom. Ale żadnych nie było!" /oko.press.pl/

  Więcej:

  8 VII 2018. Stowarzyszenie Gmina Chrześcijańskaim. Leona Karcińskiego w Nowym Żmigrodziema zaszczyt zaprosić na VII Modlitewne Spotkanie Ekumeniczne w 76. rocznicę mordu Żydów w Hałbowie. Program obchodów: godz. 16.00 - uroczystości modlitewne rocznicowe przy zbiorowej mogile Żydów w Hałbowie. W modlitwie wezmą udział przedstawiciele społeczności żydowskiej oraz Kościołów greckokatolickiego i rzymskokatolickiego.

  Po uroczystościach około godz. 17:00 spotkanie w pensjonacie "Wichrowe Wzgórze" w Nowym Żmigrodzie.
  Zaproszenie:

  8 VII 2018. Wspólna deklaracja Izraela z polskim rządem to hańba, która jest pełna kłamstw i szkodzi pamięci tych, którzy zginęli w Holokauście - napisał na Twitterze izraelski minister edukacji i diaspory Izraela Naftali Bennett. /za PAP i wnp/parlamentarny/

  5 VII 2018.
  Prof. Grabowski: Oświadczenie Yad Vashem pokazuje cynizm polityków polskich i izraelskich.
  Instytut Yad Vashem w sprawie wspólnego memorandum premierów Polski i Izraela. ( PL ) ( EN ).

  5-7 VII 2018. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma kolejna edycja Akademii Letniej.


  4 VII 2018. Kolejna rocznica Pogromu Kieleckiego - plan obchodów.

  Marsz Pamięci i Modlitwy w 72 rocznicę pogromu kieleckiego, 15:30 przy pomniku "Menora" (ul. IX Wieków Kielc), dedykowanym pamięci ofiar Zagłady z kieleckiego getta. Tam przewidziano przemówienia. Uczestnicy przejdą następnie pod budynek dawnej synagogi przy ulicy Warszawskiej. Kolejny przystanek przy kamienicy Planty 7. Tę część obchodów poprowadzi kielecka młodzież. Szczególnym wydarzeniem będzie tu odsłonięcie 46 tablic pamięci umieszczonych w bruku przed kamienicą, poświęconych imiennie każdej z ofiar. Następnie uczestnicy przejdą na cmentarz żydowski na kieleckim Pakoszu, gdzie odbędzie się modlitwa prowadzona przez Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha, ks. bpa Rafała Markowskiego oraz przedstawicieli wyznań chrześcijańskich. W razie niepogody zapewniony będzie transport spod kamienicy na cmentarz.
  Bogdan Białek: Zagłada jest częścią historii chrześcijaństwa

  Przemówienie podczas uroczystości w 72. rocznicę pogromu kieleckiego 4 lipca 2018 r.

  2 VII 2018. Kielce, Stowarzyszenie im Jana Karskiego: spotkanie z udziałem prof. Barbary Engelking i prof. Dariusza Libionki - na temat książki "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski". 18:00 - 19:00.


  1 VII 2018. Joanna Niżyńska: Pejzaż po katastrofie. /Tygodnik Powszechny/.
  "Przez ostatnie ćwierć wieku, zwłaszcza po debacie o Jedwabnem, tworzyliśmy w USA coraz lepszy obraz Polski. Po nowelizacji ustawy o IPN nasza praca legła w gruzach." "Doświadczenie drugiego. - Ludzie nie spotykają się na poziomie debat historycznychi statystyk mierzących dobro i zło zbiorowości. Nie myślą o sobie w kategoriach narodu. Spotykają się na dużo prostszych, ale i głębszych poziomach, na których trzeba otworzyć się na doświdczenie drugiego."

  1 VII 2018. Joanna Niżyńska: Pejzaż po katastrofie. /Tygodnik Powszechny/.
  "Przez ostatnie ćwierć wieku, zwłaszcza po debacie o Jedwabnem, tworzyliśmy w USA coraz lepszy obraz Polski. Po nowelizacji ustawy o IPN nasza praca legła w gruzach." "Doświadczenie drugiego. - Ludzie nie spotykają się na poziomie debat historycznychi statystyk mierzących dobro i zło zbiorowości. Nie myślą o sobie w kategoriach narodu. Spotykają się na dużo prostszych, ale i głębszych poziomach, na których trzeba otworzyć się na doświdczenie drugiego."

  27 VI 2018. Premierzy Polski i Izraela podpisali wspólną deklarację po przegłosowaniu przez Senat zmiany w kontrowersyjnej ustawie o IPN.
  "Izrael i Polska są przyjaciółmi, którzy współpracują w kwestii pamięci o Holokauście". (EN)
  Więcej:

  26 VI 2018. Nowe wydanie miesięcznika Memoria [PL] No. 9 / Czerwiec 2018. Więcej: Więcej:

  23 VI - 1 VII 2018. 28. Festiwal Kultury Żydowskiej - Krakow.
  Janusz Makuch: Od sztetla do Syjonu. /Tygodnik Powszechny/


  20 VI 2018. Centrum Premier Czerska 8/10 zaprasza na spotkanie w Warszawie z udziałem prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego - redaktorami książki "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski". 19:00.

  Wiecej:
  19 VI 2018. "Żydzi w Berlinie - historia i historiografia"

  Warszawa, ŻIH, 11:00.

  19 VI 2018. Spektakl "Sąsiedzi, których nie ma - opowieści mieszkańców Białowieży o ich żydowskich sąsiadach" - Sejny, Biała Synagoga, 13:00.

  Lektura dodatkowa:

  17 VI 2018. Krościenko nad Dunajcem: Odsłonięcie pomnika Żydów. 13:30. Wśrod zaproszonych gości: naczely rabin Polski Michael Schudrich, rabin Avi Baumol z Krakowa, proboszcz Korścienka Henryk Homoncik.

  Więcej: "Zaczęło się od sprzątania zarośniętego kirkutu. Dzięki uporowi dwóch osób dziś Krościenko nad Dunajcem przygotowuje pomnik swoich dawnych żydowskich obywateli." - Jacek Taran, "Ludzie, nie liczby", Tygodnik Powszechny, 17 VI 2018.

  17 VI 2018. "Prymas Hlond bez retuszu" Maciej Müller, Tygodnik Powszechny, 17 VI 2018.

  "Nie miał pomysłu na pokojowe współistnienie Polaków i Żydów w jednym państwie. To prawda: nie były to czasy dialogu. Ale czy od kandydatów na ołtarze nie oczekujemy wyrastania ponad schematy swoich czasów?"
  Więcej:
 • Stanisław Obirek - "Beatyfikacja antysemityzmu"
 • 23 maja 2018 roku znany rabin David Rosen z American Jewish Committee - amerykańskiej organizacji, zajmującej się obroną praw Żydów poza USA, wystosował list do Watykanu, w którym wyraził zaniepokojenie planowaną beatyfikacją kardynała Augusta Hlonda AJC Questions Papal Decree to Canonize Polish Cardinal Hlond.

  16 VI 2018. Jan Grabowski - Zaczyna się negacja świadectw Zagłady. "Nie wierzę w ani jedno słowo tego Żyda".
  Lektura dodatkowa:

  16 VI 2018. Świat Turowicza - Wobec zagłady

  O losach Żydów z powiatów bocheńskiego miechowskiego i nowotarskiego oraz o drodze do pojednania rozmawiać będziemy podczas kolejnego "Świata Turowicza" organizowanego przez Fundację Jerzego Turowicza. Gośćmi będą m.in. Mikołaj Grynberg, Maciej Kozłowski, prof. Dariusz Libiona czy Karolina Panz. Spotkanie uświetnią także występy artystyczne oraz pokaz filmu. 11:30, Dwór w Goszycach.

  14. VI 2018. Ewa Kurek: Gdyby to Żydzi mieli ratować Polaków, to nie ocalałby ani jeden Polak. Spotkanie z dr Ewą Kurek w Krakowie. (Paweł Kopeć) /kraków.wyborcza.pl/
  pdf

  13 VI 2018. "Siatka Diamanta - prawda czy mit? Działalność konfidentów żydowskich w okupowanym Krakowie" - wykład dr Alicji Jarkowskiej-Natkaniec podczas kolejnego posiedzenia Komisji Historii i Kultury Żydów. 18:00, sala im. K. Lanckorońskiej w gmachu Polska Akademia Umiejętności w Krakowie przy ul. Sławkowskiej 17.

  12 VI 2018. Co Szmul Zygielbojm wiedział o sytuacji w okupowanej Polsce. Kontakty Bundu ze światem zewnetrznym. Seminarium dr Martyny Rusinia- Karwat z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Warszawa, ŻIH, 11:00.
  W nocy z 11 na 12 maja 1943 r. Szmul Zygielbojm odebrał sobie życie. Zostawił trzy pożegnalne listy adresowane do prezydenta i premiera Polski na uchodźstwie, mieszkającego w Johannesburgu brata Fajwla oraz towarzyszy partyjnych w Stanach Zjednoczonych.

  Więcej:

  10 VI 2018. DODATEK "70 LAT PAŃSTWA IZRAEL" do "Tygodnika Powszechnego" NR 24/2018.


  8-13 VI 2018. Olkusz - 76 lat temu bestialsko zamordowano niemal połowę mieszkańców Olkusza. Aby oddać im hołd, 13 czerwca odbędzie się Marsz Pamięci ostatnią drogą olkuskich Żydów po rodzinnym mieście. Historię i kulturę przybliżą od 8 czerwca wydarzenia towarzyszące - koncert muzyki klezmerskiej, wystawa plenerowa, spacer historyczny i seminaria dla młodzieży.


  6 VI 2018. Vanished World: Galicia's Jewish Cemeteries.


  5 VI 2018. Petycja "(...)Biorąc pod uwagę znaczenie i rolę Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, szczególnie w okresie trudnych relacji Polski z międzynarodową społecznością żydowską, uważamy, że w tej właśnie sytuacji ważne jest zapewnienie stabilności i kontynuacji w działaniu Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Dlatego też zwracamy się z gorącym apelem o stworzenie warunków dla takiej kontynuacji, w tym o ponowne powierzenie funkcji Przewodniczącej Pani Profesor Barbarze Engelking" - piszą w petycji do premiera prof. Andrzej Rychard i prof. Józef Niżnik z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

  4 VI 2018. Prymas Hlond wobec Żydów - Bożena Szaynok, "Więź" wiosna 2018.


  2 VI 2018. Pomoc Żydom jest niedoceniona, tak samo jak zakres zbrodni na Żydach - tu więcej było wolno. Rozmowa z prof Antonim Sułkiem. /wyborcza.pl/magazyn świąteczny/  2-8 VI 2018. 20. Festiwal Kultury Żydowskiej, Wrocław.

  Spotkanie z rabinami: Małgorzatą Kordowicz, Stanisławem Wojciechowiczem, Davidem Basokiem; Spotkanie z ocalonymi z Holokaustu i Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Program:

  31 V 2018. Dla mnie rok 1968 wiąże się z nostalgiczną atmosferą w domu i imionami znajomych rodziców. O tych osobach się mówiło, wspominało, ale były to postaci jakoś nierzeczywiste - mówi pisarz i fotograf Mikołaj Grynberg w rozmowie z historykiem Mikołajem Mirowskim. /Rzeczpospolita/.  20 IV - 30 V 2018. Wystawa "Świat utracony. Żydzi polscy"- Jak wyglądał przedwojenny sztetl? Czym różnił się świat ortodoksów i chasydów od świata Żydów zasymilowanych? Jak przedstawiało się życie żydowskich handlarzy, przemysłowców i przedstawicieli wolnych zawodów? Odpowiedzi na te pytania odnajdziemy na wystawie Żydowskiego Instytutu Historycznego prezentowanej od 19 kwietnia do 30 maja w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


  29 V 2018. "Szmul Zygielbojm jako przedmiot debaty historycznej" - seminarium naukowe ŻIH, 11:00.

  28 V 2018. Wyniki konkursu "Pamięć dla przyszłości". Warszawa, ŻIH.


  27 V 2018. W ramach cyklu niedzielnych spotkań w Księgarni na Tłomackiem spotkanie z Anną Bikont

  "Porozmawiamy między innymi o jej ostatniej książce "Sendlerowa. W ukryciu". Marian Turski, napisał o tej książce, że autorka tworzy w niej na nowo mit Ireny Sendler, tylko tym razem prawdziwy."
  Waraszawa, ŻIH, 18:30.

  26/27 V 2018. 7@nite Synagogi Nocą 2018. 7 krakowskich synagog w jedną noc


  24 V 2018. American Jewish Committee - organizacja istniejąca w celu obrony praw Żydów poza USA wystosowała list do Watykanu, wyrażający głębokie zaniepokojenie ogłoszeniem heroiczności cnót prymas Polski kardynała Augusta Hlonda. /KAI/

  Więcej:

  24 V 2018. Pogromy antysemickie na terenie wojewodztwa bialostockiego w latach 1941-42. Seminarium naukowe z dr Mirosławem Tryczykiem.

  "Wrogość, jaka narastała w międzywojennym społeczeństwie polskim wobec Żydów, podsycana przez antysemickie publikacje w prasie, musiała w końcu znaleźć ujście w czynach. Jednak to, jaką postać przybrała we wschodniej Polsce w lecie 1941 roku, gdy armia niemiecka zajęła tereny okupowane wcześniej przez Sowietów, było niewyobrażalne. Tym bardziej, że mordy nie dokonywały się tylko rękami nazistów. Fakt istnienia tych zbrodni przez lata był negowany, a dowody fałszowane lub spychane w zapomnienie."

  23 V 2018. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zaprasza do udziału w kolejnej edycji Akademii Letniej w dniach 5-7 lipca 2018 r.


  21-30 V 2018. "Dalej jest noc" - spotkania autorskie, i wydarzenia towarzyszące:

  • 21 V 2018. Warszawskie Targi Książki, stoisko OSDW Azymut (34/D5). 15:00 - spotkanie z prof. Barbarą Engelking
  • 21 V 2018. Klub "Tygodnika Powszechnego" w Bielsku-Białej, spotkanie z prof. Dariuszem Libionką. Już jest eBook.
  • 22 V 2018. W Łodzi - spotkanie z prof. Barbarą Engelking, Aliną Skibińksą i dr hab. Anną Zapalec poprowadzenie: Ewa Wiatr i dr Adam Sitarek Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, 18:30.
  • 24 V 2018. Prezentacja Krakowska - udział wezmą: Karolina Panz, Dagmara Swałtek-Niewińska, prof. Dariusz Libionka. Jako komentator wystąpi Martyna Grądzka-Rejak, prowadzenie - Michał Okoński z "Tygodnika Powszechnego". "Skupimy się na sytuacji panującej w powiatach miechowskim, nowotarskim i bocheńskim."
   18:00, Fabryka Emalia Oskara Schindlera (sala kinowa), ul. Lipowa 4.
  • 26 V 2018. 17:00. Lublin Teatr NN przy ul. Grodzkiej 21 - spotakanie autorskie.
  • 20 V 2018. Dano mi do zrozumienia, że nie będę dłużej przewodzić Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej - mówi prof. Barbara Engelking, która wraz z prof. Janem Grabowskim właśnie wydała książkę "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski". /Gazeta Wyborcza/

  20 V 2018. Nacjonalistyczne hasła i fikcyjne dane z CBOS na grafice Muzeum II Wojny Światowej /wyborcza/pl/

  19-20 V 2018. Pogruchotana pamięć o Zagładzie - Jacek Borkowicz /Rzeczpospolita/

  "Dalej jest noc - to w sumie pigułka gorzka, ale jednak na dłuższą metę uzdrawiająca. Taką przynajmniej mam nadzieję. Gorzej już nie będzie. Wyjęlismy wreszcie z szafy tego trupa. Teraz weźmy głęboki oddech i zabierzmy się do uzdrawiania pogruchotanej polskiej pamięci."

  17 V 2018. Postheglowska filozofia niemiecka wobec problematyki zydowskiej.

  Seminarium naukowe z udziałem dr Bożeny Umińskiej i dra Piotra Kendziorka. Tematem wystąpienia będzie ujęcie tematyki żydowskiej w myśli kilku czołowych filozofów niemieckich drugiej połowy XIX wieku (Feuerbacha, Schopenhauera i Nietzschego). Ta kwestia jest istotna z punktu widzenia wyobrażeń na temat Żydów ówczesnej elity intelektualnej Niemiec, a także oddziaływania tych filozofów na kształtowanie się wtedy konceptualizowanej tzw. kwestii żydowskiej. ŻIH, ul. Tłomackie 3/5 (sala w Błękitnym Wieżowcu), 11:00.

  17 V 2018. "Teodor Herzl i wizja państwa żydowskiego: idee i rzeczywistość" - wykład. Warszawa, Muzeum POLIN, 18:00.

  Profesor Shlomo Avineri z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie opowie, jak Teodor Herzl, uznawany za ojca syjonizmu - żydowskiego ruchu narodowego - widział rozwój przyszłego państwa żydowskiego i co z jego wizji zostało we współczesnym Izraelu.

  12 V 2018. Rocznik "Zagłada Żydów. Studia i Materiał", wydawany przez Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów oraz kwartalnik "Więź", a także "Middrasz" nie dostali dotacji. Instytut Książki z rekordowym opóźnieniem opublikował wyniki konkursów dotacyjnych dla czasopism i wydarzeń literackich.

  11 V 2018. Pierwsze spotkanie z cyklu "Rozmowy na 100-lecie", organizowanego przez Komitet Dialogu Społecznego KIG pod tytułem "Wpływ nurtów ideowych i politycznych na postawy Polaków" w Big Book Cafe w Warszawie.

  Partnerzy debaty: kwartalnik "Więź" i think tank Laboratorium "Więzi".

  11 V - 23 VII 2018. ŻIH, wystawa "Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę".
  W nocy z 11 na 12 maja 1943 roku, kiedy w getcie warszawskim mordowani byli ostatni bojowcy, Zygielbojm popełnił samobójstwo. Pozostawił 3 pożegnalne listy, których adresatami byli: brat Fajwel, mieszkający w Johannesburgu, towarzysze partyjni w Stanach Zjednoczonych, prezydent i premier Polski na uchodźstwie. W ostatnim z listów napisał:


  9 V 2018. Wyzwania związane z dużą frekwencją, projekty edukacyjne realizowane w Miejscu Pamięci, ale także te odbywające się na zewnątrz, plany inwestycyjne i konserwatorskie - to niektóre tematy poruszany na posiedzeniu Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które odbyło się 9 maja 2018 r.

  8 V 2018. Pologne : une loi sur l'Holocauste provoque des débordements au musée d'Auschwitz /europe1.fr/

  8 V 2018. Debata historyczna w Węgrowie

  poświęcona losom mieszkańców powiatu węgrowskiego i eksterminacji ludności żydowskiej podczas drugiej wojny światowej. Debata będzie pewnego rodzaju odpowiedzią na wydaną niedawno książkę "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski", której autorzy zarzucają m.in. mieszkańcom Węgrowa i powiatu węgrowskiego udział w mordowaniu Żydów.
  Węgrowski Ośrodek Kultury. 18:00

  8 V 2018. Jak co roku 8 maja wspominamy Bohaterów, których prochy skrywa kopiec przy Miłej 18. Modlitwę poprowadzi ks. Wojciech Lemański. 18:00.

  8 V 2018. Od "Metaforalogii" do "Słów niewinnych" - Nachman Blumental miedzy filologią polską a jidiszową. Seminarium naukowe, Warszawa, ŻIH.


  6 V 2018. "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" to dwutomowe studium pod redakcją Barbary Engelking i Jana Grabowskiego z Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Naukowcy przez ostatnie pięć lat prowadzili mozolne badania w dziewięciu regionach Polski. O efektach swojej pracy opowiedzieli w audycji "Wywiad pogłębiony". - To najpoważniejsza próba kwerendy archiwalnej jakąkolwiek w Polsce w historii badań nad zagładą, stworzono - przekonują. /radio tokfm.pl/

  5 V 2018. Robert Urbanowski: Dziś wychodzę w kipie. "Raciborski proboszcz – ks. Adam Rogalski, udostępnił im nawet salkę, aby mogli się oni spotkać, poznać się bardziej, porozmawiać, pomodlić. Niestety tych spotkań nie było wiele. Raciborskich Żydów pokonał strach przed reakcją sąsiadów, pracodawców, znajomych, którzy mogliby odkryć ich pochodzenie dawidowe. To mogłoby ich narazić na nieprzyjemności czy szykany. Przynajmniej hipotetycznie. Tak więc wszyscy Oni wrócili do swoich codziennych zajęć, kultywując swoje tradycje w domowym zaciszu." /Raciborz.com.pl/
  Wiecej: Midraszowy Teatr Żydowski zaprosił na widowisko "Pieśni o moim Mesjaszu"

  6 V 2018. "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" to dwutomowe studium pod redakcją Barbary Engelking i Jana Grabowskiego z Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Naukowcy przez ostatnie pięć lat prowadzili mozolne badania w dziewięciu regionach Polski. O efektach swojej pracy opowiedzieli w audycji "Wywiad pogłębiony". - To najpoważniejsza próba kwerendy archiwalnej jakąkolwiek w Polsce w historii badań nad zagładą, stworzono - przekonują. /radio tokfm.pl/

  5 V 2018. Robert Urbanowski: Dziś wychodzę w kipie. "Raciborski proboszcz – ks. Adam Rogalski, udostępnił im nawet salkę, aby mogli się oni spotkać, poznać się bardziej, porozmawiać, pomodlić. Niestety tych spotkań nie było wiele. Raciborskich Żydów pokonał strach przed reakcją sąsiadów, pracodawców, znajomych, którzy mogliby odkryć ich pochodzenie dawidowe. To mogłoby ich narazić na nieprzyjemności czy szykany. Przynajmniej hipotetycznie. Tak więc wszyscy Oni wrócili do swoich codziennych zajęć, kultywując swoje tradycje w domowym zaciszu." /Raciborz.com.pl/
  Wiecej: Midraszowy Teatr Żydowski zaprosił na widowisko "Pieśni o moim Mesjaszu"

  4 V 2018. Jan Grabowski - Poland must remember the truth of the Warsaw uprising /theglobeandmile.com/


  30 IV 2018. Memoria [PL] No. 7 / Kwiecień 2018

  30 IV 2018. POLIN Meeting Point 2018 Recruitment is starting for the IV edition of POLIN Meeting Point summer school for university students from Israel, Germany, Poland and Ukraine.

  This year's edition of the summer school will be held from 20 August - 2 September at the POLIN Museum of the History of Polish Jews, in Warsaw. It will be on the subject of 1968, which was recorded in history as a year of civil disobedience, the beginning of a cultural and moral revolution. 50 years after these events, we would like to invite the participants of the POLIN Meeting Point summer school to discuss the meaning of 1968 for European countries (on both sides of the Iron Curtain) and Israel. We are accepting applications until 9 May, 2018.
  More: POLIN education.

  29 IV 2018. Europejska Sieć Pamięć i Solidarność rozpoczęła rekrutację do interdyscyplinarnego projektu Sound in the Silence

  organizowanego we współpracy ze stowarzyszeniem MOTTE z Hamburga. W tym roku nauczyciele i młodzież szkół ponadgimnazjalnych z czterech krajów spotkają się w Warszawie.
  Temat tegorocznej edycji: dwa powstania warszawskie - powstanie w getcie i powstanie warszawskie. Żydowski Instytut Historyczny jest partnerem wydarzenia.
  Formularz aplikacyjny: Termin - 6 maja 2018.

  26 IV 2018. "Polaków i Żydów więcej łączy, niż dzieli. Aby to jednak zrozumieć i przepracować konflikty, oba narody muszą uczciwie podejść do swojej historii" - mówi Shmuley Boteach jeden z najbardziej wpływowych amerykańskich rabinów.

  26 IV 2018. ŻIH, Dziecko w okupowanej Warszawie, wykład A. Witkowskiej-Krych


  26 IV 2018. DALEJ JEST NOC - już jest eBook.


  24 IV 2018. Odszedł Henryk Awrum Prajs (1916-2018) z Góry Kalwarii. "Jeśli ktoś mi dzisiaj mówi, że polska wieś była antysemicka, to mówię mu, że kłamie." /Tygodnik Solidarność/

  Ostatnie pożegnanie por. Henryka Prajsa 29 IV 2018. To chwila niezwykła, ponieważ żegnamy dziś ostatniego Szwoleżera Rzeczpospolitej Polskiej, ostatniego żołnierza 3. pułku szwoleżerów - powiedział podczas uroczystości pogrzebowej na cmentarzu żydowskim w Warszawie Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

  22 IV 2018. Doroczny organizowany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. 16:00, Zbiórka przed pomnikiem Bohaterów Getta.

  W tym roku modlitwy żydowskie poprowadzą: naczelny rabin Polski Michael Schudrich, rabin Yehoshua Ellis oraz rabin Stas Wojciechowicz. Kościoły chrześcijańskie reprezentować będą m.in.: bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego przy Konferencji Episkopatu Polski, proboszcz warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński, ks. Artur Aleksiejuk z Kościoła prawosławnego, diakon Kościoła ewangelicko-augsburskiego Halina Radacz, krajowy duszpasterz środowisk twórczych ks. Grzegorz Michalczyk, dominikanin o. Marek Nowak, ks. Andrzej Luter.
  Relacja multimedialna:

  22 IV 2018. Kolejne spotkanie (18:00) w ramach cyklu "Czytelnia POLIN", tym razem poświęcone długo oczekiwanej i szeroko już dyskutowanej książce "DALEJ JEST NOC. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski".

   W dyskusji udział wezmą redaktorzy książki - prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski - oraz autorka jednego z rozdziałów Karolina Panz. Jako komentator wystąpi dr hab. Marcin Zaremba. Spotkanie poprowadzi dziennikarz radia TOK FM Jakub Janiszewski.

  21-24 IV 2018. Spotkanie z Martinem Pollackiem i Katarzyną Bielas. Austriackie Forum Kultury ul Próżna 7/9, 00-107 Warszawa. 18:00 - 19:30
  Wiecej: - Katarzyna Bielas, Tropiciel złych Historii. Rozmowa z Martinem Pollackiem.

  20 IV 2018. "Inny?" - dyskusja Janiny Ochojskiej, abp. Rysia i rabina Schudricha.

  W spotkaniu w Centrum Promocji Mody przy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi wzięło udział blisko 200 osób, w większości uczniów łódzkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Prowadzenie - ks. Krzysztof Niedałtowski, Duszpasterz Środowisk Twórczych w Gdańsku.
  Więcej:

  19 IV 2018. Żydzi byli na dnie piekła. Myśmy już nikogo i niczego nie mieli. Tylko nadzieję, że jak przyjdą Rosjanie, to zgasną piece i krematoria - mówiła Halina Birenbaum w rozmowie z Agnieszką Magdziak-Miszewską.

  "Więź" nr 4/2001.

  19 IV 2018. 75. Rocznica powstania w getcie warszawskim.

  • "Łączy nas pamięć" - uroczysty koncert z okazji 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim. 20:00, plac przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach oraz Chór Filharmonii Narodowej.
  • Akcja Żonkile 2018.
  • Więcej:  18 IV 2018. Płońsk inauguruje świętowanie 70. rocznicy powstania Izraela. Przed domem jego pierwszego premiera.
  Szlakiem Ben-Guriona.
 • Płońsk miasto otwarte. /Listy z mojego sadu/
 • In Ben-Gurio's Polish hometown, residents dance the hora ahead of Israel's 70th - Times of Israel:

  18 IV 2018. "Pamiętam siebie z warszawskiego getta" - spotkanie z Haliną Birenbaum, polsko-izraelską poetką i pisarką, niezwykłym świadkiem Holocaustu. Klub Inteligencji Katolickiej 18:00, Warszawa. Więcej:

  17 IV 2018. Seminarium naukowe dr Amalii Reisenthel: "Architektura i Tożsamość. Wrocławski trop na żydowskim cmentarzu". 11:00, sala w Błękitnym Wieżowcu.

  "...podążanie za wątkiem orientalnym w architekturze żydowskiej okresu historyzmu przenosi badaczkę w ducha czasu żydowskiej reformacji i w wąski projekt naukowy wtapiają się asocjacje, paralele, refleksje i wnioski, tworząc samoistnie narrację przekraczającą metodologiczny schemat jednej dyscypliny wiedzy."

  16 IV 2018. Młyny Boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie.

  - spotkanie z cyklu Czytelnia POLIN.
  12 IV 2018. Tajemnica wsi Ziomaki. Ludzie wiedzieli wszystko. Kto Żydów przechowywał, kto zabijał. Potem, z roku na rok, powoli wieś zapominała o tragedii. Dziś znów wszystko powraca.

  Dzień Pamięci o Holocauście

  12 IV 2018. Dzień Pamięci o Holocauście i Marsz Żywych na terenie Oświęcimia i Brzezinki. /gazetakrakowska.pl/
  12 IV 2018. 13:00 - spotkanie z wyjątkowym gościem Namiotu Spotkań. Wysłuchamy historii rabina Nissena Mangela, który jako dziecko ocalał z Holokaustu. Był więźniem sześciu nazistowskich obozów, między innymi Auschwitz. To wybitny wykładowca, filozof i mistyk.

  12 IV 2018. "Musimy wiedzieć, dlaczego ci ludzie tak potwornie bali się pomagać Żydom"
   Nie ma takiego pojęcia, że "wszyscy Polacy" coś robią. Pewne grupy Polaków, na tym obszarze, który analizowałem, zachowywały się w sposób straszny - mówił w "Kropce nad i" profesor Jan Grabowski, współautor książki "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski".

  12 IV 2018. Symbole judaizmu - symbole ludzkosści, dr Paweł Fijałkowski, ŻIH. Wydarzenie towarzyszące ekspozycji "Bejt tfila - Dom modlitwy".


  11 IV 2018. Instytut Filozofii i Socjologii PAN, debata - SPOŁECZEŃSTWO POLSKIE WOBEC ZAGŁADY ŻYDÓW. Warszawa, ul. Nowy Świat 72, (Pałac Staszica), Sala Okrągłego Stołu (1. piętro, sala 162). 11:00 - 13:30. Zaproszenie:

  11 IV 2018. Konsulat w Nowym Jorku odwołał galę wręczenia nagrody imienia Jana Karskiego - podała "Rzeczpospolita". Jedną z nagrodzonych osób miała być dr Ewa Kurek, która pisała między innymi, że "Żydzi delektowali się autonomiami i izolacją gett". Przeciwna przyznaniu nagrody historyczce była wykonawczyni testamentu Jana Karskiego, Kaja Mirecka Ploss.

  10-15 IV 2018. Przed Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN stanął namiot spotkań. Ma on ugościć uczestników Marszu Żywych z całego świata oraz wszystkich zainteresowanych kulturą żydowską.
  Więcej:

  10 IV 2018. Dyskusja wokół książki G. Pickhan o Bundzie: "Pod prąd. Powszechny Żydowski Związek Robotniczy Bund w Polsce w latach 1918-1939". ŻIH, 11:00.
   "Powszechny Żydowski Związek Robotniczy, zwany w skrócie Bundem, był jedną z najważniejszych politycznych reprezentacji mniejszości żydowskiej w Polsce w okresie międzywojennym. Jako wspólnota oparta na wspólnych przekonaniach i solidarności wniósł on również istotny wkład w rozkwit kultury jidysz w Polsce. Ponadto żydowska partia robotnicza wyróżniała się wysoko rozwiniętą polityczną kulturą refleksji i ścierania się opinii. Gertrud Pickhan demonstruje w swojej monografii, jak Bund za sprawą koncepcji autonomii narodowo-kulturalnej i praktykowanej wielokulturowości znacznie wyprzedził swój czas."

  8 IV 2018. "Pola widzenia Bogdana Wojdowskiego" -

  Pokaz dwóch filmów krótkometrażowych o autorze powieści "Chleb rzucony umarłym" w reżyserii Piotra Lachmanna i Elwiry Kozłowskiej. Spotkanie z udziałem twórców filmów. Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, 17:00.

  7 IV 2018. Henryk Grynberg: Polscy chłopi zabili mojego ojca, bo był Żydem. Bo mógł przeżyć i odebrać to, co u nich zostawił na przechowanie. /rozmowa, Gazeta Wyborcza, Magazyn Świąteczny/

  5 IV 2018. Centrum Badań nad Zagłądą Żydów IFiS PAN wspólnie z Zespołem Badań nad Literaturą Zagłady IBL PAN zaprasza na prezentację najnowszych książek z serii "Bibliotek Świadectw Zagłady" oraz do rozmowy o potrzebie, sensie i znaczeniu edycji nieznanych zapisów Holokaustu. Spojrzymy na warszawskie getto i 'stronę aryjską' z perspektywy dorosłych, a także Żółkiew i ukrywanie w bunkrze widziane oczami dziecka.
  Więcej: Robimy swoje - najnowszy numer rocznika Zagłada Żydów. Studia i Materiały

  30 III 2018 Nabór na Interdyscyplinarne Warsztaty Naukowe GEOP 2019 w Muzeum POLIN
   Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza do udziału w czwartej edycji programu interdyscyplinarnych warsztatów naukowych, odbywających się w Muzeum POLIN, realizowanych w ramach Global Education Outreach Program. Zachęcamy do zgłaszania propozycji trzydniowych warsztatów, związanych tematycznie z historią i kulturą Żydów polskich, w tym uwzględniających nowe perspektywy na zagadnienia dziedzictwa i pamięci kulturowej oraz muzealnictwa. Wysoko ocenione zostaną projekty porównawcze i interdyscyplinarne.

  29 III 2018 Das alte Gesetz - premiera filmu i koncert Orchester Jakobsplatz. Muzeum POLIN, 19:00-21:30.
  "Das alte Gesetz" to poniekąd nasz, środkowoeuropejski "Śpiewak Jazzbandu".

  29 III 2018 Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem w ramach klubu czytelniczego w Żydowskim Instytucie Historycznym. "Będziemy go pytać o nową książkę pt. "Księga wyjścia". Zapytamy też o wcześniejszą twórczość ("Ocaleni z XX wieku", "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne", "Rejwach") i prace fotograficzne." ŻIH, 18:00. "Księga wyjścia" powstała na podstawie wielu rozmów z marcowymi emigrantami i tymi, którzy po marcu '68 pozostali.

  28 III 2018 Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają na pokaz filmu "Hannah Arendt" (reż. Margarethe von Trotta) w ramach cyklu "Obrazy Historii"

   Po projekcji odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą: - prof. Piotr Nowak - filozof, wykładowca Uniwersytetu w Białymstoku - dr Ivan Dimitrijević - filozof, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego Bezpłatne wejściówki na pokaz i dyskusję są dostępne w kasach kina "Elektronik".

  28 III 2018 "Historyczna" debata oksfordzka z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką - Markowa. IPN
   Lektura uzupełniająca:
  • Michal Bojanowski: Mur cementował niechęć. Rozmowa z Anną Bikont o Sendlerowej.
  • Adam Leszczyński: "Holocaust miłości, czyli "Wiadomości" TVP opowiadają, jak cała Polska ratowała Żydów. Siedem manipulacji." /27 III 2018. oko.press/

  27 III 2018. Kulmhof - początek Zagłady. Obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem był pierwszym ośrodkiem masowej eksterminacji Żydów utworzonym przez Niemców na terenie okupowanej Polski.
  Seminarium naukowe, Warszawa, ŻIH, 11:00.

  27 III 2018. Centrum Badań nad Zagłądą Żydów IFiS PAN wspólnie z Zespołem Badań nad Literaturą Zagłady IBL PAN zaprasza na prezentację najnowszych książek z serii "Bibliotek Świadectw Zagłady" oraz do rozmowy o potrzebie, sensie i znaczeniu edycji nieznanych zapisów Holokaustu. Spojrzymy na warszawskie getto i 'stronę aryjską' z perspektywy dorosłych, a także Żółkiew i ukrywanie w bunkrze widziane oczami dziecka.
   Wiecej: Robimy swoje - najnowszy numer rocznika Zagłada Żydów. Studia i Materiały

  27 III 2018. Rozmowa z prof. Joanną Tokarską-Bakir, autorką książki "Pod klątwą. Społeczny portret progromu kieleckiego". 18:00 - 20:00, Księgarnia Hoża. , Warszawa, ul. Hoża 29/31.
   "Pogrom kielecki wciąż stanowi ważny przedmiot debaty publicznej w Polsce. Dotyczyły go dwa śledztwa, prowadzone przez polskie władze powojenne. W pierwszym, które władze komunistyczne rozpoczęły natychmiast po masakrze, usiłowano dowieść, że była ona akcją zbrojnego podziemia. Pod koniec dochodzenia drugiego, prowadzonego po roku 1989, forsowano przede wszystkim hipotezę, że przyczyną pogromu była ubecka prowokacja."

  25 III 2018 Piotr Cywiński, dyrektor muzeum.

  "Ma 46 lat i żyje w cieniu Auschwitz. Nawet mieszka w pokoju gościnnym, który znajduje się po tamtej stronie. Na co dzień Piotr Cywiński, dyrektor muzeum ma do czynienia z wielkimi liczbami. Pamięcią po 1,1 mln pomordowanych. Logistyką związaną z 2,1 mln zwiedzających rocznie. Dyplomacją - bo oficjalne delegacje są tu codziennością. Ostatnio zaś musi się też mierzyć z falą nienawiści." - Paweł Reszka: Gabinet z widokiem na szubienicę Newsweek.

  "Jesteśmy z Tobą Piotrze." - Paweł Śpiewak i Jolanta Hercog do Piotra Cywińskiego

  Piotr Cywiński: Pod Ścianą Śmierci prosimy o ciszę. Rozmowa z dyrektorem Muzeum Auschwitz-Birkenau. /wyborcza.pl/
  24 III 2018 Prof. Jacek Leociak: Narracja o Kościele miłującym i masowo ratującym Żydów podczas wojny jest mitem. /weekend.gazeta.pl/

  24 III 2018 POGROM WIELKANOCNY 1940 R. Dr. Katarzyna Person, ŻIH, blog, historia.
   "Pogrom Wielkanocny był kulminacją przemocy antysemickiej, która narasta na ulicach Warszawy od wybuchu wojny, nasilając się w okresie wczesnej wiosny 1940 r. Pogrom był niemal na pewno silnie inspirowany przez Niemców, jak przypuszcza jego badacz Tomasz Szarota, wywołany celowo dla uzasadnienia zbudowania w Warszawie którego mury zaczęto wznosić kilkanaście dni po ustaniu pogromu."
   Po obiedzie na ulicach żydowskich bicie Żydów z wybijaniem szyb. Rodzaj pogromu. Adam Czerniaków, Dziennik, 24 III 1940 r.

  23 III 2018 Konferencja i spot IPN z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzonego w tym roku po raz pierwszy - Warszawa, Centrum Edukacyjne im. Janusza Kurtyki "Przystanek Historia", przy ul. Marszałkowskiej 21/25. Wydarzenia w całym kraju.

  22 III 2018 Film "Bezdomni" ("On a hejm") z 1939 r. w reżyserii Aleksandra Martena to ostatni przedwojenny film polski nakręcony w języku jidysz. Został zrealizowany na podstawie scenariusza wybitnego fotografa, pisarza i publicysty Altera Kacyzne. Pokaz filmu zostanie poprzedzony kro´tką prelekcją. Kino "Iluzjon", Warszawa, 19:00.

  20 III 2018 Seminarium Varsavianistyczne. "...ŻADNEGO U NIKOGO NIE MIEĆ PRZYTULENIA...". Żydzi w Warszawie pod drugą okupacją rosyjską (1794 — 1796). ŻIH, sali w Błękitnym Wieżowcu, 19:00.

  19 III 2018. 17:00 w sali kolumnowej Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego prezentacja książki "Sefer ha-Ot - "Księga Znaku" r. Abrahama ben Szmuela Abulafii z udziałem dra Arje Mikołaja Krawczyka, dr hab. Jana Doktóra i Piotra Pazińskiego.
  Pozycja ta otwiera nową serię wydawniczą Żydowskiego Instytutu Historycznego, "ródła do studiów nad duchowością Żydów".

  17 III 2018. Prof. Jacek Leociak: Ludowy katolicyzm uczy nienawiści do Żydów. /Gazeta Wyborcza, wywiad/

  17 III 2018. Prof. Jan Grabowski: Pomagaliśmy Niemcom zabijać Żydów. /wyborcza.pl - Ale Historia/ (PDF)

  16 III 2018. Biografie ulic - premiera książki prof. Jacka Leociaka. Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, 18:00.
   Sienna, Krochmalna, Chłodna, Leszno, Nalewki, Nowolipie, Nowolipki, Karmelicka, Smocza, Miła, Niska, Stawki - dwanaście warszawskich ulic, tętniących życiem, niegdyś miejsce pracy i zamieszkania warszawskich Żydów, których kultura i obyczaje nadawały tej części miasta swoisty, odrębny charakter. To właśnie bohaterowie najnowszej książki prof. Jacka Leociaka 'Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę'"

  16 III 2018. Senatorowie PiS ws. debaty w Muzeum POLIN: stawiano kłamliwe tezy. /onet.pl/
   W czasie niedawnej debaty w Muzeum POLIN stawiano kłamliwe tezy o "antysemityźmie wtórnym" - uważają senatorowie PiS Artur Warzocha i Rafał Ślusarz. W oświadczeniu adresowanym do marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego pytają, czy powinno się wspierać ze środków publicznych "tego typu działalność".

  15 III 2018. Dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau: to miejsce nie powinno być zakładnikiem polityki.
   Celem historii nie jest duma, choć wiem, że dziś bardzo wielu chciałoby, żeby tak było. Uważam, że polskość powinna być powodem do zobowiązania: żebyśmy byli świadomi, że mamy pewną odpowiedzialność i obowiązki - mówi w rozmowie z Onetem Piotr M. A. Cywiński.

  15 III 2018. Polska Rada Chrześcijan i Żydów wyraża uznanie dla dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr. Piotra M. A. Cywińskiego. Jesteśmy z nim solidarni w obliczu pojawiających się wezwań do odwołania go z tej funkcji - czytamy w oświadczeniu Rady.

  15 III 2018. Premiera monodramu "Ida Kamińska" w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej 19:00, Teatr Żydowski. Spektakl poświęcony Idzie Kamińskiej, wybitnej artystce teatralnej i filmowej, wieloletniej dyrektor Teatru Żydowskiego, która w wyniku antysemickiej nagonki w 1968 roku zdecydowała się opuścić Polskę i wyemigrować do USA, gdzie mieszkała aż do śmierci.
  Autor sztuki "Mój teatr": Henryk Grynberg; scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer; muzyka: Paweł Szamburski.

  15 III 2018. 18:00, IBL PAN, Pałac Staszica, sala 144. Debata: Zespół Badań nad Literaturą Zagłady IBL PAN zaprasza na debatę o najnowszej książce prof. Joanny Tokarskiej-Bakir "Pod klątwą", dotyczącej pogromu kieleckiego. W dyskusji - oprócz autorki - wezmą udział prof. Jan Tomasz Gross (Princeton) i prof. Marcin Zaremba (ISP PAN). Moderuje prof. Jacek Leociak.

  15 III 2018. "Cywilizacja utracona".
   Grodzieński malarz przywraca żydowskie miasteczko. /bielsat.eu/

   "Białorusini oddzielili się od żydowskiego dziedzictwa grubą kreską. A przecież Żydzi mieszkali tam różnie licznie, jak w innych częściach dawnej Rzeczpospolitej. Przypomnieć o nich postanowił malarz Aleś Surau."

  14 III 2018. Autorskie spotkanie z dr. Pawłem Fijałkowskim, laureatem nagrody KLIO w kategorii Varsaviana, na temat książki "Warszawska społeczność żydowska w okresie stanisławowskim 1764-1795". Pałac na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie, 18:00.

  13 III 2018. Piotr Paziński: Arendt trafia pod strzechy. Mem z Arendt przykryje szmalcowników, Jedwabne i wygra polsko-izraelską awanturę o wizerunek. /polityka.pl/

  12 III 2018. Ewa Koźmińska-Frejlak, "...PRZESTAĆ SIĘ BRONIĆ, USPRAWIEDLIWIAĆ, TARGOWAć..."
  "W styczniu 1987 roku w "Tygodniku Powszechnym" ukazał się esej "Biedni Polacy patrzą na getto" Jana Błońskiego, tekst uznawany za przełomowy w piśmiennictwie o stosunkach polsko-żydowskich w czasie Zagłady. Autor, krytyk i historyk literatury, wezwał w nim polskie społeczeństwo, by "przestać się bronić, usprawiedliwiać, targować. Podkreślać, czego nie mogliśmy zrobić, za okupacji czy dawniej. Zrzucać winę na uwarunkowania polityczne, społeczne, ekonomiczne. Powiedzieć najpierw: tak, jesteśmy winni." /ŻIH, Blog Zagłada/.
  Więcej:
 • Stanisław Obirek: Jan Tomasz Gross – jak uleczyć chorą pamięć?
 • Stanisław Obirek: "Jak to jest z tym polskim antysemityzmem AD 2018"

  12 III 2018. Mówi się, że to z myślą o nim nowelizowano ustawę o IPN. Jan Tomasz Gross gościem Tomasza Lisa.
   "Jak wyglądały polsko-żydowskie relacje w czasie wojny? Jak w marcu '68, kiedy na skutek antysemickiej nagonki z Polski wyjechało około 13 tys. Polaków żydowskiego pochodzenia? A jak wyglądają dzisiaj? O tym Tomasz Lis porozmawia z polsko-amerykańskim historykiem Janem Tomaszem Grossem."

  12 III 2018. POLITYKA.PL
  • Adam Szostkiewicz dla POLITYKA.PL 28 marca 2013 - Wielka trauma.
   "Jak Polacy Niemcom Żydów mordować pomagali". Recenzja książki
   "Polskę antysemicką - przed wojną, w jej trakcie i po niej - wziął na warsztat Stefan Zgliczyński, publicysta związany z polską edycją "Le Monde diplomatique". Lektura tego eseju o (za?) ostrym tytule jest podobnym wyzwaniem jak czytanie książek Jana Tomasza Grossa z "Sąsiadami" na czele."
  • Prof. Jan Grabowski o tym, co historycy wiedzą o Zagładzie w Polsce.
   "Ukryte w niepamięci" - Rozmowa z prof. Janem Grabowskim o faktach dotyczących Zagłady na terenach Polski. O tym, jakie są i czym właściwie są. /polityka.pl 13 lutego 2018/

  11 III 2018. Otwarcie przestrzeni ukazującej wnętrze synagogi "Bejt tfila - Domu modlitwy" w Żydowskim Instytucie Historycznym.

  11 III 2018. Piotr Pacewicz: Solidarność z Żydami. W prawdzie, we wzruszeniu, w proteście przeciw ustawie, która zakłamuje Holocaust. /oko.press/
  "List "Piszemy do was z Polski" ma być próbą ratowania relacji polsko-żydowskich pomimo traumy Holocaustu, mimo wypędzenia roku 1968 i pomimo próby korekty historii przez obecną władzę. W niedzielę 11 marca przeczytał go nam Andrzej Seweryn, aktor i dyrektor Teatru Polskiego."

  11 III 2018 75. rocznica likwidacji krakowskiego getta. Marsz upamiętniający te tragiczne wydarzenia. 11. marca o godzinie 12:00, jak co roku, jego uczestnicy zbiorą się na placu Bohaterów Getta i przejdą drogę na teren byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Dla większości mieszkańców getta była to droga ku śmierci.
  Zaproszenie:
  Kardynał Dziwisz na Marszu Pamięci: Manipulacja i nienawiść przegrywają. /kraków.wyborcza.pl/

  6 III 2018 Spotkanie promocyjne książki Joanny Tokarskiej-Bakir "Pod klątwą. Portret społeczny pogromu kieleckiego" wydanej przez Wydawnictwo Czarna Owca. W spotkaniu udział wezmą Joanna Tokarska-Bakir i Irena Grudzińska-Gross. Nowy Teatr, Madalińskiego 10/16, Warszawa, 19:00.

  22 II 2018. "Środowiskowa historia Zagłady" - Zakład Badań nad Literaturą Zagłady,

  kolejne spotkanie z cyklu "Debaty o książkach"

  22 II 2018. O sposobach przedstawiania historii Zagłady i używanych do tego środkach wystawienniczych w kontekście wystawy stałej "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu" rozmawiać będą: dr hab. Roma Sendyka - pracowniczka Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych WP UJ, Hanna Wróblewska - Dyrektorka Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Grzegorz Piątek - krytyk i historyk architektury oraz Aneta Faner i Piotr Duma z Fish n'Sheep (projektanci wystawy). Warszawa, ŻIH, 18:00. Prowadzenie - prof. Paweł Śpiewak.

  17 II 2018. Joanna Tokarska-Bakir: Pogrom kielecki nie był ubecką prowokacją. Komuniści wiedzieli, kto był odpowiedzialny za tę zbrodnię. /wyborcza.pl/

  17 II 2018. Ostatni numeru brytyjskiego magazynu "After the Battle" (numer 179), w połowie poświęcony jest Gettu Łódzkiemu

  15 II 2018. "Prawem i lewem ... Żydzi na Pradze do 1796 roku."
  "Król Władysław IV w 1648 r. nadając prawa miejskie podwarszawskiej Pradze przypomniał, że Żydom nie wolno w niej mieszkać, jako że już dawniej zostali "z Księstwa Mazowieckiego i z miasta naszego Warszawy" wygnani. Tymczasem kusiła ona i przyciągała... Skomplikowaną i mało znaną historię żydowskiego osadnictwa na Pradze przybliży dr Zofia Borzymińska z Żydowskiego Instytutu Historycznego." Sala konferencyjna Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52, 18:00.

  13 II 2018. "Procesy sądowe o prawo Żydoów do zamieszkania w Warszawie w połowie XVII w." - Seminarium, 11:00, ŻIH, Błękitny Wieżowiec. Prowadzenie - dr Paweł Fijałkowski z ŻIH.
  "Warszawa była przez kilkaset lat miastem zamkniętym dla osadnictwa żydowskiego na mocy przywileju de non tolerandis Judaeis. Rozważając jego wpływ na dzieje miasta oraz tutejszej społeczności żydowskiej, musimy cały czas pamiętać o drugiej, roównie ważnej grupie wyznaniowej, oficjalnie nieakceptowanej w mieście, a mianowicie o protestantach.
  Około połowy XVII w. Żydzi, reprezentowani przez członków gmin w Lublinie i Łukowie oraz przez generalnego syndyka Marka Nekela (Nekiela), podjęli starania o uzyskanie prawa do stałego zamieszkania w Warszawie. Procesy sądowe zakończyły się wyrokami niekorzystnymi dla nich, jednakże podobnie jak restrykcyjne przywileje królewskie oraz zakazy ponawiane w uchwałach magistratu, nie były one w stanie zahamować procesu nielegalnego napływu Żydów do stolicy Rzeczypospolitej."

  12-13 II 2018. Rocznica pierwszej deportacji niemieckich Żydów do GG.

  12 II 2018. Ambasador Polski w Szwajcarii: Polacy pomagali przy wykupie Żydów z rąk nazistów. Alianci byli temu przeciwni. /polskieradio.pl/

  12 II 2018. "Kto i dlaczego chciał wstrzymania ekshumacji w Jedwabnem? Prostujemy kłamstwa i manipulacje" - Adam Leszczyński /okopress/

  12 II 2018. "Niemożliwe powroty - dyskusja".

  Jak stosunek Polaków do Żydów po wojnie wpłynął na relacje w dzisiejszym społeczeństwie? W dyskusji, którą poprowadzi Zuzanna Radzik, zastanowimy się nad przyczyną wielu powojennych pogromów w rozmaitych regionach Polski. Warszawa, Muzeum POLIN, 18:00.

  8 II 2018. "Żadne prawo ustanawiane z jakiejkolwiek intencji i przez kogokolwiek nie zmieni faktów z przeszłości. Zwracamy się do polityków: nie rozdzielajcie nas. . Znowu" - czytamy w oświadczeniu organizacji i osób działających na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. To reakcja na kontrowersyjną nowelizację ustawy o IPN. RMF24

  8 II 2018. Nowy cykl filmowy organizowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny i Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. Film dokumentalny pod tytułem "My, którzy przeżyliśmy, 1948 r". Warszawa,kino Iluzjon, 18:00.

  7 II 2018. Ks. prof. Michał Czajkowski - jeden z inicjatorów dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce i Urszula Antosz-Rekucka katechetka z Mszany Dolnej za działalność społeczną - laureatami Nagrody im. Ksiedza Stanisława Musiała.

  Nagroda przyznawana osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego zostanie wręczona już po raz dziesiąty, 2 marca br.

  6 II 2018. "Aby opiekować się dziećmi w drodze i dalej..." Historia lekarek warszawskiego getta, które zostały z dziećmi do końca. Warszawa, ŻIH, 11:00.

  4 II 2018. "Żydownik Powszechny" - Antologia najważniejszych tekstów "Tygodnika Powszechnego" poświęconych tematyce Zagłady i polskiego stosunku do niej, antysemityzmu oraz relacji między katolicyzmem i judaizmem.
  "Niewiele jest w naszym kraju instytucji równie zasłużonych dla dialogu polsko- i chrześcijańsko-żydowskiego jak "Tygodnik Powszechny". Wydanie specjalne pisma, przygotowane z okazji 65. rocznicy jego powstania pod prowokacyjnym tytułem "Żydownik Powszechny" stanowi tego dobitne świadectwo."
  "Jak (hipotetyczne) żydowskie pochodzenie Jana Pawła II zostało przez wielu poczytane za (hipotetyczną) zniewagę "Naszego Papieża", tak zapewne autor i propagatorzy określenia "Żydownik" byli przekonani, że jest to epitet obraźliwy. Gdy tymczasem... owszem, "Tygodnik" od początku, jak żadne inne katolickie pismo w Polsce, zajmował się Żydami. Ale jak się zajmował!" - ks. Adam Boniecki

  28 I 2018 Uroczyste obchody XIII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, 15:00. Fundacja /a>

  27 I 2018.
  "Co się z nami stało?" - artykuł dyrektora Miejsca Pamięci Auschwitz na 73. rocznicę wyzwolenia w prasie europejskiej. Tekst opublikowany został jednocześnie, w wydaniu tradycyjnym lub/i online, w następujących gazetach: "Le Soir" (Belgia), "Hospodárské noviny" (Czechy), "Le Monde" (Francja), "El Pais" (Hiszpania), "Haaretz" (Izrael), "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (Niemcy), "Gazeta Wyborcza" (Polska), "Kommiersant" (Rosja), "SME" (Słowacja), "La Liberté" (Szwajcaria), "Népszava" (Węgry), "La Repubblica" (Włochy).

  27 I 2018 Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - stanowi wyraz naszej pamięci o milionach niewinnych, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

  Obchodzony jest co roku w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, by wyrazić hołd wobec cierpienia ofiar Zagłady, o których nikt z nas nie powinien zapomnieć. Forum Żydów Polskich:
  Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau:
  Warszawskie obchody - rozpoczęcie 16:00 przy Pomniku Bohaterów Getta (ul. Ludwika Zamenhofa).
  Obchody w Kielcach- Stowarzyszenie im. Jana Karskiego:
  17:00 - zapalenie zniczy pod pomnikiem "Menora" (Al. IX Wieków Kielc). 17:30, Instytut Kultury Spotkania i Dialogu, ul. Planty 7. - koncert pieśni żydowskich z udziałem Olgi Avigail Mieleszczuk, artystki mieszkającej na stałe w Izraelu. W repertuarze żydowskie i polskie tanga, chasydzkie niguny, pieśni szabatowe. Muzyce będzie towarzyszyć czytanie fragmentów wspomnień Maxa Safira w wykonaniu aktora Andrzeja Cempury.
  28 I, 16:00 - pokaz filmu "Amnezja" i spotkanie z Piotrem Piwowarczykiem. Film w reżyserii Jerzego Śladkowskiego to opowieść o tym, jak popełnione zło oddziałuje w kolejnych pokoleniach oraz o psychicznym ciężarze bycia świadkiem zbrodni. "Mój dziadek robił ten pogrom" - mówi Piotr Piwowarczyk, kielczanin, bohater filmu i jego scenarzysta.

  Patriarcha ekumeniczny Bartłomiej wystosował przesłanie z okazji premiery, którą w Salonikach miała książka "Auschwitz. Grecy jako numery śmierci" Georgiosa Pilichosa - dokumentująca żydowskie ofiary niemieckich hitlerowskich obozów koncentracyjnych w Grecji. /Laboratorium Więzi, KAI/

  Materiały liturgiczne i homiletyczne dla chrześcijan na Dzień Pamięci o Holokauście 2018 przygotowane wspólnie przez Radę Chrześcijani i Żydów oraz Kościoły Wielkiej Brytanii i Irlandii. The Power of Words

  27 I 2018 W Pruszkowie społeczny komitet mieszkańców oddał hołd Żydom zamordowanym w czasie II wojny światowej przez hitlerowskie Niemcy.

  23 I 2018 "Artur Eisenbach: historyk Zagłady i dyrektor ŻIH", seminarium. Warszawa. ŻIH.

  18 I 2018 "Przelewają naszą krew bez ustanku, niby wodę". O Abrahamie Lewinie - warszawskim nauczycielu, autorze dziennika z getta warszawskiego i członku zespołu "Oneg Szabat" rozmawiać będą dr Katarzyna Person i prof. Paweł Śpiewak, kurator wystawy stałej "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu".

  Prowadzenie: dr Piotr Paziński, redaktor naczelny czasopisma Midrasz. Fragmenty Dziennika Abrahama Lewina przeczyta Janusz Chabior. Warszawa, ŻIH. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Czwartki na Tłomackiem". 18:00. Na fotografii Abraham Lewin wraz z żoną Lubą.

  15 I 2018 Czytelnia POLIN: premiera albumu "Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych"

  W spotkaniu udział wezmą:
  Agnieszka Traczewska, autorka fotografii, która pokaże i opowie o kulisach powstania niektórych z fotografii zawartych w albumie,
  David Singer z Nowego Jorku, potomek polskich chasydów, który zajmuje się ratowaniem miejsc związanych z żydowskim dziedzictwem,
  Naomi Singer, która opowie o roli kobiet w chasydzkich społecznościach
  profesorzy Marcin Wodziński i Jonathan Webber, autorzy wstępu.
  Rozmowę poprowadzi Andrzej Franaszek.
  Głównym wątkiem rozmowy będzie fenomen powrotów chasydów na groby Cadyków, ich hermetyczny, ortodoksyjny świat, do którego zajrzała autorka i rola kobiet w tym fascynującym świecie.

  9 I 2018. Żydzi i zagłada w polskiej pamieci komunikacyjnej i kulturowej. Warszawa. ŻIH. 11:00

  3 I 2018. Polski olimpijczyk walczy o żydowską pamięć Shavei Polska

  2017.

  XII 2017. "Akcja "Reinhardt" - w kręgu Zagłady" Portal ma na celu dostarczyć informacji o akcji "Reinhardt". Kolejne artykuły będą na nim publikowane do listopada 2018.
  W ciągu 20 miesięcy trwania, od marca 1942 r. do listopada 1943 r. akcji "Reinhardt" dokonana została na terenach utworzonego przez Niemców Generalnego Gubernatorstwa zagłada żyjącej tu przez setki lat społeczności polskich Żydów.
  Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" buduje krajobraz kulturowy swojego miejsca (Lublin, Lubelszczyzna), w autorski sposób opowiadając o jego dziedzictwie kulturowym i historycznym.

  XII 2017. "Memoria" "Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach i misji zachowania Pamięci."

  21 XII 2017. "Polskość, wielokulturowość, Żydzi" - prof. Antoni Sułek: Tekst wystąpienia wygłoszonego 24 listopada 2017 r . na uroczystości wręczenia Nagrody Starosty Puławskiego w dziedzinie kultury - za ratowanie pamięci miejscowych Żydów: badania terenowe i publikacje na ten temat, doprowadzoną do końca inicjatywę postawienia w Kurowie pomnika wymordowanych Żydów oraz odkrycie wielu rodzin ratujących Żydów, w tym siedmiu uhonorowanych medalami Sprawiedliwych wśród Narodów /Laboratorium Więzi/
  W zimowym numerze kwartalnika "Więź" prof. Antoni Sułek opublikował tekst "Badacz i świadek drugiej generacji. O ratowaniu lokalnej pamięci zagłady Żydów".

  18 XII 2017. Zagłada Żydów nie miała dla Polaków znaczenia. Podobnie dla Anglików czy Amerykanów. Najważniejsze było wygranie wojny - Z prof. Dariuszem Libionką rozmawia Adam Leszczyński. /Wyborcza.pl/

  17 XII 2017. Biuro prasowe wojewody łódzkiego poinformowało, że urzędnicy popełnili błąd w weryfikacji życiorysu Kazimierza Kowalskiego. Wojewoda wycofał się z decyzji o nadaniu imienia Kowalskiego jednej z łódzkich ulic z komunikatem "Służby Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie Kazimierza Kowalskiego nie dotarły do tych faktów z jego życia publicznego, które zostały podane w najnowszych publikacjach prasowych. Ujawnione haniebne wypowiedzi są radykalnie niezgodne z pluralistycznym charakterem łódzkiej tożsamości". Więcej:

  14 XII 2017. 75. ROCZNICA NAJWIĘKSZEJ EGZEKUCJI MARKOWSKICH ŻYDÓW
  Więcej: "....Przed świtem 24 marca 1944 r. we wsi Markowa k. Łańcuta Niemcy zamordowali żydowskie rodziny Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i jego ciężarną żonę Wiktorię...." /Dzieje.pl/

  12 XII 2017. Więź nr 34/2017 - "W kinach możemy obejrzeć niezwykły film o pamięci i pojednaniu - "Przy Planty 7/9". Minęło 71 lat od pogromu kieleckiego, jego historia wciąż jednak wywołuje silne emocje i kontrowersje. Ma ona także swoją niespodziewaną kontynuację - w Kielcach udaje się proces przebaczenia i pojednania, który zmienia lokalną społeczność. Wielka w tym zasługa Bogdana Białka, głównego bohatera filmu."

  "Laboratorium Więzi": "Demony przeszłości wracają" - rozmowa z współreżyserem Marcinem Jaskulskim. Jak film powstawał i co zmienił w życiu jego twórców?

  12 XII 2017. "Żydzi na Madagaskar" - Polska wobec problemów narodowościowych w latach trzydziestych. "Projekty przymusowej emigracji Żydów z Europy stanowiły składnik nowoczesnego antysemityzmu, Polska nie była w tej kwestii wyjątkiem."
  Seminarium naukowe, ŻIH, 11:00

  11 XII 2017. poniedziałek Wobec krwi. Żydzi i chrześcijanie - dyskusja z cyklu "O polskich Żydach szeptem i krzykiem". Jakie było podejście do krwi w Starym i Nowym Testamencie, co symbolizowała i co znaczy dla Żydów i dla chrześcijan? Jak różni się Stary i Nowy testament stosunkiem do krwi. Czy krwawa ofiara przeistoczyła się w ofiarę bezkrwawą? W Biblii wiele jest fragmentów poświeconych krwi, np. Nie będziecie spożywać krwi z żadnego ciała, gdyż życie wszelkiego ciała jest w jego krwi, więc każdy, kto ją spożywa będzie wytracony. Uczestnicy rozmowy: ksiądz Grzegorz Michalczyk - wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, prof. Jan Grosfeld z Instytutu Politologii UKSW oraz prof. Stanisław Krajewski - przewodniczący Rady Naukowej Intytutu Filozofii UW, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Prowadzenie - Zuzanna Radzik z Tygodnika Powszechnego. Kontekst - wystawa "Krew. Łączy i dzieli". Warszawa Muzeum POLIN, 18:00.
  Więcej: Kłamstwo krwi. Transformacja legendy mordu rytualnego.

  9 XII 2017. Magazyn internetowy "Mosaic". "W grudniu 2017 r. artykułem miesiąca jest "Wiele żywotów "Protokołów mędrców Syjonu'" Waltera Laqueura, 96-letniego autora książek i artykułów m.in. o terroryzmie, hitleryzmie, stalinizmie czy przyszłości Europy." Irena Lasota - "Protokoły mędrców Syjonu". Plus Minus.

  7 XII 2017. Joanna Beata Michlic 'At the Crossroads': Jedwabne and Polish Historiography of the Holocaust. 07 December 2017, Dapim: Studies on the Holocaust.

  23-24 XI 2017. V Międzynarodowa Konferencja Kresowa "Żydzi na Kresach Wschodnich w XIX i XX wieku" Bytom.

  21 XI 2017. Ginczanka. Żar-Ptak. Czy można być uchodźcą we własnym kraju?


  16 XI 2017.
  "To czego nie mogliśmy wykrzyczeć przed światem zakopaliśmy w ziemi" - Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma wraz ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce po raz pierwszy udostępnią dokumenty Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Wystawa jest jednym z kluczowych elementów programu Oneg Szabat.

  16 XI 2017. 16 listopada 1997 roku - równo 20 lat temu - "Tygodnik Powszechny" opublikował artykuł "Czarne jest czarne" ks. Stanisława Musiała. Więcej: "Żydownik Powszechny".

  16 XI 2017. Jan Tomasz Gross: Czy Zagłada jest ich historią czy naszą? Wykład wygłoszony 16. listopada 2017 w Berlinie

  15 XI 2017.
  Sesja naukowa pt. "70 lat Żydowskiego Instytutu Historycznego" pod honorowym patronatem Prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzego Duszyńskiego. Sesja jest punktem kulminacyjnym obchodów 70-lecia Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz dopełnieniem uroczystości otwarcia wystawy stałej "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu“ poświęconej Podziemnemu Archiwum Getta Warszawy. ŻIH, ul. Tłomackie 3/5, 10:00 - 12:00. "Jesteśmy strażnikami" - rozmowa "Polityki" z prof. Pawłem Śpiewakiem i Piotrem Wiślickim.

  14-16 XI 2017. Warszawa. VII Międzynarodowa Studencko-Doktorancka Konferencja Judaistyczna.

  Organizatorzy: Studenckie Koło Naukowe Judaistów Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Instytutem Historycznym UW, Centrum im. Mordechaja Anielewicza oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN:

  12 XI 2017. Umschlagplatz z Haliną Birenbaum

  Organizatorzy: Starszym braciom w wierze - inicjatywa wynikająca z woli kontynuowania współdziałania członków Komitetu upamiętnienia XV Rocznicy modlitwy Jana Pawła II na Umschlagplatz. 16:00 - 17:00

  9 XI 2017. Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Dzień upamiętnia pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas nocy kryształowej 9 listopada 1938

  7 XI 2017. Nagroda POLIN 2017 - znamy nominowanych!

  Nagroda POLIN jest przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Ogłoszenie laureata 3. edycji konkursu nastąpi 28 listopada podczas uroczystej gali w Muzeum POLIN. Więcej:

  5 XI 2017. godz. 15:00, Klubokawiarna Babel, Próżna 5 - promocja książki Peretza Hochmana "Mieć odwagę by żyć". Opowieść o wojennym dzieciństwie Peretza Hochmana, słynnego papierosiarza z placu Trzech Krzyży, który zdołał wydostać się z piekła warszawskiego getta i przetrwał Holokaust. Podczas niemieckiej okupacji wraz z bratem sprzedawał gazety i papierosy na placu Trzech Krzyży, a po wybuchu Powstania Warszawskiego bohatersko walczył w szeregach Armii Krajowej. Za swą postawę odznaczony został przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Wydawcą książki jest Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy. Organizatorem spotkania jest warszawski oddział TSKŻ. Spotkanie poprowadzi Michał Sobelman

  27 X 2017. W mijającym tygodniu YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku poinformował o odnalezieniu żydowskich dokumentów, które po II wojnie światowej uznane zostały za zniszczone.

  26 X 2017. - "6 milionów obywateli polskich". Historia pamięci o Zagładzie. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, wykład cyklu "Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968.

  23 X 2017. Kłamstwo krwi. Transformacja legendy mordu rytualnego.
  Jaki jest związek między legendą mordu rytualnego a postrzeganiem Żydów i judaizmu? W jaki sposób legenda przetrwała od średniowiecza do czasów współczesnych? Na te i inne pytania odpowie prof. Jolanta Żyndul. Warszawa, ŻIH

  18 X 2017. Timothy Snyder - "Historia Zagłady i przyszłość Europy". Wykład, Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6, Warszawa, 18:00.

  10 X 2017. Związki Filipa Friedmana z Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie. Prof. Natalia Aleksiun (Touro College, Nowy Jork) - wystąpienie poświęcone jednemu z twórców Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej w Polsce i pierwszemu jej dyrektorowi. ŻIH, 14:00.

  9 X 2017. "Dawid Ben Gurion i droga do niepodległości Izraela" - wykład prof. Anity Shapiry z Uniwersytetu w Tel Awiwie z cyklu "Spełnione marzenie. Żydzi polscy i powstanie Izraela". Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, 18:00.

  4 X 2017. Mobilne muzeum - edukacyjny projekt warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - w Nowym Sączu.

  1 X 2017. "Krzyk i cisza", Israel Gutman /Laboratorium Więzi/

  1 X 2017. 70. rocznicza ŻIH

  30 IX 2017. Świat robi się trochę lepszy.

  Z prof. Pawłem Śpiewakiem, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma - w 70. rocznicę powstania ŻIH - o wspólnej historii Instytutu i Stowarzyszenia ŻIH w Polsce, rozmawia Anna Majchrowska. /70. lat ŻIH/

  ŻIH - rusza portal edukacyjny DELET (hebr. "DRZWI")

  24-29 IX 2017. Warszawa, Centrum Badań nad Zagładą Żydów - Międzynarodowe warsztaty EHRI: "Polish sources for Holocaust Research - challenges and methodological problems"

  18 IX 2017. "Płaczę z tymi, którzy nie płaczą".

  Rozmowy "Więzi" w książce o Bogdanie Białku. Rozmowa Bartosza Bartosika z Bogdanem Białkiem oraz tekst Zbigniewa Nosowskiego znalazły się w najnowszej publikacji Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach.

  14-16 IX 2017. W Łodzi i Kutnie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Szalom Asz - pisarz, publicysta i społecznik. Program:

  11-14 IX 2017. Centrum Badań nad Zagładą Żydów wspólnie z The International Institute for Holocaust Research and the Center for Research on the Holocaust in Poland at Yad Vashem, the Jack, Joseph and Morton Mandel Center for Advanced Holocaust Studies at the United States Holocaust Memorial Museum organizuje warsztaty badawcze na temat: DOCUMENTING THE HOLOCAUST IN NAZI-OCCUPIED POLAND: CONSIDERING NEW SOURCES.

  6-10 IX 2017. Europejskie dni dziedzictwa:

  spacer edukacyjny po cmentarzu żydowskim. Zaprasza Olga Szymańska, edukatorka Żydowskiego Instytutu Historycznego.

  10 IX 2017. Kraków, 16:00, z placu Bohaterów Getta wyruszy Marsz Pamięci i Życia


  6-10 IX 2017. Zbliżenia - Festiwal Kultury Żydowskiej. Gdańsk.

  5-6 IX 2017. W Sztutowie i Kątach Rybackich odbyło się doroczne spotkanie muzealników i naukowców podejmujących w swoich pracach zagadnienia związane z tematyka martyrologiczną. Piotr Cywiński (dyr Muzeum w Auschwitz) - "Jak dla mnie, najciekawsze informacje wniósł prof. Paweł Spiewak (dyrektor ŻIH).

  5 IX 2017. Projekt edukacyjny "Jeśli człowiek wie, kim jest i w co wierzy - wówczas otwarcie się na inne religie wzmacnia jego własną wiarę. Nie zagraża jej ani nie umniejsza" - mówi Rabin Michael Schudrich, polecając nowy projekt edukacyjny Laboratorium "Więzi" KORZENIE

  skierowany do księży, seminarzystów i katechetów, pogłębiający wiedzę o żydowskich korzeniach chrześcijaństwa i współczesnym nauczaniu Kościoła katolickiego o Żydach i Judaizmie. Więcej:

  1 IX 2017. Rozmowa z ks. Manfredem Deselaersem - "Od tamtego czasu czuję coś, co nazywam "raną Auschwitz". Ona jest we mnie,

  bo w tym 1975 roku, kiedy przyjechałem tutaj po raz pierwszy, zdałem sobie sprawę, że to wszystko wokoło zrobili moi rodacy, Niemcy. To było dla mnie szokiem, że mogli robić takie rzeczy, spowodować masową zagładę innych. Nie mogłem sobie tego wszystkiego wyobrazić, ale doszło do mnie z czasem, jaka jest prawda..."
  Więcej:

  30 VIII 2017. Litwini mówią otwarcie o trudnej historii kolaboracji i zgody na zagładę Żydów. /POLITICO

  31 VIII 2017. Zrównała zabytkowy cmentarz z ziemią. Będzie musiała go odtworzyć na własny koszt? Pasjonaci historii z Goleniowskiego Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej "Biały Grosz" wszczęli alarm o niszczeniu nekropolii we wtorek po południu. (http://www.tvn24.pl)

  29 VIII 2017. Otwarcie wystawy plenerowej "Wielka Szpera - wrzesień 1942" – Łódź w ramach obchodów 73. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto i 75. rocznicy Wielkiej Szpery. 18:00, Parku Ocalałych w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83). Współorganizatorzy: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, Archiwum Państwowe w Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Uniwersytet Łódzki.

  26 VIII - 1 IX 2017. ŻIH:
 • 26 VIII, 15:00 - W ramach sąsiedzkiego pikniku spacer: "Impresja o Dzielnicy Północnej na 1809 kroków"
 • "Niedziele na dawnych Nalewkach", 27 VIII - 3 IX 2017., 11:00 - spotkanie wokół plenerowej wystawy "Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy" w ramach XIV Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.
 • Spacer "Warszawa oczami Emanuela Ringelbluma – twórcy Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego" — 30 sierpnia, godz.17:30
 • Spacer "Nadludzka medycyna - służba zdrowia w getcie warszawskim" - 28 VIII, 17:30
 • Spacer "Warszawa oczami Emanuela Ringelbluma – twórcy Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego" — 30 VIII, 17:30
 • "Karski dla liderów" - 31 VIII, 17:00
 • Spacer "Impresja o Dzielnicy Północnej na 1809 kroków" - 1 IX, 17:30
  Więcej: cykl "Niedziele na dawnych Nalewkach" trwa do 17 IX 2017.

  21 VIII 2017. Uroczystości w 75. rocznicę zagłady Żydów w Mińsku Mazowieckim,

  godz. 17:30, cmentarz żydowski.

  19 VIII 2017. 75. rocznica zagłady Żydów otwockich i falenickich. Hitlerowcy wywieźli z Otwocka do obozu zagłady w Treblince 8-10 tysięcy Żydów (ok. połowy mieszkańców miasta). Nazajutrz taki sam los spotkał 6.5 tysiąca mieszkańców getta w Falenicy. Razem z nimi pojechało na śmierć półtora tysiąca Żydów z getta w Rembertowie, których tego samego dnia przepędzono na rampę kolejową w Falenicy. Tak znikła z naszych miejscowości społeczność żydowska. Żaden inny dzień nie zmienił historii Otwocka i Falenicy tak bardzo jak ten.


  Otwocki marsz pamięci i modlitwy odbędzie się w innym terminie niż zazwyczaj, w niedzielę, 20 sierpnia 2017.
  Otwockie uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 Główna ceremonia rocznicowa w Falenicy rozpocznie się 19.30 przy pomniku upamiętniającym zagładę Żydów Falenicy (ul. Patriotów róg Frenkla).
  Program i plakat. Więcej: "Wbrew swojej woli" - to spektakl Grupy Supermarket oparty m.in. o "SpowiedŸ" Calka Perechodnika.

  18 - 19 VIII 2017. 75. rocznica likwidacji Gorlickiego getta.


  16 - 20 VIII 2017. V Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską w Kaziemierzu Dolnym.

  11 VIII 2017.
  75. rocznica konferencji w Wannsee, wystawa, wernisaż: 18:00 - 20:00. 3 IX 2017. - panel dyskusyjny: 18:30. Białystok, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19.

  9 VIII 2017. "Jak wczuć się w Auschwitz?" - 75. rocznica śmierci Edyty Stein: otwarcie wystawy "Auschwitz dzisiaj" autorstwa Martina Blume. godz. 15:00 w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Łączymy to z rozważeniami na temat "Jak wczuć się w Auschwitz?" - Refleksje Edyty Stein, Hanny Ulatowskiej i Martina Blume. Msza św. w Karmelu o godz. 17:00.

  8 VIII 2017.
  Mszana Dolna. W tych dniach w wielu miejscowościach na limanowszczyźnie odbywają się uroczystości 75. rocznicy Zagłady, także w Mszanie Dolnej.


  8 VIII 2017. Trzydzieści dwa lata temu zmarł Marc Chagall


  3 VIII 2017. 75 lat temu zakopano pierwszą część Archiwum Ringelbluma.

  2 VIII 2017. Mija 74. rocznica wybuchu powstania w obozie zagłady w Treblince. /ŻIH/

  Komunikat Muzeum Walki i Męczeństwa Treblinka
  Relacja z uroczystności.
  Pamiętniki Samuela Willenberga, tom 13 Pełnej Edycji Archiwum Ringelbluma - "Ostatnim etapem przesiedlenia jest śmierć"
  Pobierz zainstaluj i posłuchaj opowieści o Zagładzie.
  Więcej:

  1 VIII 2017. 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Żydzi w Powstaniu Warszawskim/ŻIH/. Samuel Willenberg, uczestnik buntu w Treblince i powstaniec warszawski /GW/

  30 VII 2017. Żydowskie Muzeum Galicja, 13:00. "Kraków (nie)zapomniany!" - zwiedzanie Kazimierza śladami tablic pamiątkowych.

  22 VII 2017. Żydowski Instytut Historyczny imienia Emanuela Ringelbluma wraz z Partnerami organizuje, już po raz szósty, Marsz Pamięci 22 lipca, w szczególnym roku 75. rocznicy Aktion Reinhardt i Zagłady Żydów Polskich dokonanej przez niemiecką III Rzeszę. W wyniku Akcji Reinhardt zginęły około trzy miliony Żydów z terenów ziem polskich okupowanych przez Niemców.
  "Ostatnim etapem przesiedlenia jest śmierc" - Dodatek specjalny Tygodnika Powszechnego:

  13 VII 2017. godz.18:00 Opowieść o Nalewkach w czasie niemieckiej okupacji i po wojnie Ogród Krasińskich od ul. Bohaterów Getta (d. Nalewki). Zaprasza ŻIH.

  10 VII 2017. Rocznica mordu w Jedwabnem. Bp Markowski w Jedwabnem: Przepraszamy braci i siostry narodu żydowskiego.

  "Po raz pierwszy polski biskup przeprosił w tym miejscu. – To jest wieki ból i wyrzut sumienia – mówił dziś w Jedwabnem biskup Rafał Markowski w 76. rocznicę pogromu." (Laboratorium Więzi). Biskup Rafał Markowski był na uroczystościach w Jedwabnem jako przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.
  Zbigniew Nosowski: Jedwabne: dojrzewanie do przeprosin. /Laboratorium Więzi/
  W przededniu rocznicy w Jedwabnem odbył się oficjalny pokaz filmu "Przy Planty 7/9" o pogromie kieleckim i kieleckiej drodze pamięci i pojednania. Bogdan Białek: "Byli Jedwabianie, były trudne rozmowy. Ruszyli w drogę." "...od lat biorą w uroczystościach udział jedwabianie. Tak jak i w tym roku. A także ludzie z okolicznych wsi. Mający jedwabiańskich krewnych, czasem rodziców, dziadków. Mówiłem, jak bolesną i okrutną raną jest dla nich ta zbrodnia. Że nawet mówić o niej nie umieją. Nie wiedzą jak się mogą lub powinni zachować w miejscu kaźni. Nie wiedzą jak stosownie się ubrać. Nie radzą sobie ze snami. Nie potrafią pojąć, co się wydarzyło i jak to "coś" mogło się wydarzyć."
  Więcej: gazeta.pl, gosc.pl. "Pogromy Żydów: Łopatą, sztachetą, kijem" /Newsweek 10 VII 2017/
  Gniewczyna - drugie Jedwabne, Cezary Łazarewicz, wsp. Wanda Lacrampe, POLITYKA CYFROWA 19 II 2011
  Wiecej.

  6 VII 2017. Stowarzyszenie Gmina Chrześcijańska im. Leona Karcińskiego w Nowym Żmigrodzie - VII Modlitewne Spotkanie Ekumeniczne w 75. rocznicę mordu Żydów w Hałbowie

  4 VII 2017.

  Obchody 71 rocznicy pogromu kieleckiego. Modlitwa na cmentarzu. /Więcej:/

  24 VI - 2 VII 2017. Kraków - 27. Festiwal Kultury Żydowskiej, dedykowany Jerozolimie. Więcej - Tygodnik Powszechny: Stanisław Krajewski - "Izraelska epopea"."

  23 VI 2017. Specjalny spacer w rocznicę rozpoczęcia deportacji Żydów z getta warszawskiego. /Polin/

  22 VI 2017. Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy. Wystawa. Otwarcie - godz.18:00, ŻIH.

  20 VI 2017. Proces tworzenia getta warszawskiego - ŻIH, seminarium naukowe.

  12 VI 2017. "Niechciana debata. Spór o książki Jana Tomasza Grossa" - Czytelnia POLIN, god. 18:00. Z autorką książki Magdaleną Nowicką - Franczak będą rozmawiać dr Piotr Forecki z Zakładu Kultury Politycznej UAM w Poznaniu i prof. Marcin Zaremba z Instytutu Historycznego UW.

  8 VI 2017. Recepcja Holokaustu w Japonii w kontekście zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę-Nagasaki oraz zbrodni armii Japońskiej. Seminarium naukowe, ŻIH, godz 18:00

  25 V 2017. XIV edycja konkursu Pamięć dla Przyszłości: "Niech ten skarb dostanie się w dobre ręce" - o losach Archiwum Ringelbluma w 70. rocznicę działalności Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma została rozstrzygnięta.

  18 V 2017. Ilu Żydów żyło w Polsce powojennej? Wykład prof. Dariusza Stoli - dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. "W wykładzie zostaną przedstawione szacunkowe liczby Żydów polskich ocalałych z Zagłady oraz najważniejsze zjawisko, które ukształtowało społeczność żydowską w Polsce pod rządami komunistów: emigracja."

  17 V 2017. Rozmowa o książce Martyny Grądzkiej-Rejak "Kobieta żydowska w okupowanym Krakowie (1939-1945)" w "Przystanek Historia" Centrum Edukacyjne IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8, godz. 17:30.

  16 V 2017.

  "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" - film:
  16 maja 1943. - koniec powstania.

  15 V 2017. "Menora: kult, historia i mit" - wystawa poświęcona menorze ze Świątyni Jerozolimskiej, zabranej do Rzymu w roku 70, po zburzeniu Świątyni przez wojska Tytusa.

  "Pierwsza wspólna wystawa Muzeów Watykańskich i społeczności żydowskiej Rzymu jest czymś więcej niż tylko wydarzeniem kulturalnym. Ekspozycję, którą będzie można oglądać w Braccio di Carlo Magno, w skrzydle kolumnady przy placu świętego Piotra oraz w pomieszczeniach przy synagodze nad Tybrem, ma być również impulsem w dialogu katolicko-żydowskim." /Niedziela, KAI/

  26 IV 2017. Premiera książki ŚLADY HOLOKAUSTU W IMAGINARIUM KULTURY POLSKIEJ pod redakcją Justyny Kowalskiej-Leder, Małgorzaty Szpakowskiej, Pawła Dobrosielskiego i Iwony Kurz. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,godz. 18:00. W dyskusji udział wezmą: Jacek Leociak, Bożena Keff, Joanna Krakowska, Paweł Dobrosielski, Justyna Kowalska-Leder. Prowadzenie: Małgorzata Pakier. Organizatorzy: Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski i Muzeum Historii Żydów Polskich

  25 IV 2017. Najbliższy Dzień Judaizmu odbędzie się w Warszawie /KAI/

  24 IV 2017. Jom ha-Szoa - Dzień Pamięci Holocaustu. Na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbył się 26. Marsz Żywych. Kilka tysięcy osób, przede wszystkim młodych Żydów, ale także duża grupa polskiej młodzieży, przeszło spod bramy "Arbeit macht frei" w byłym obozie Auschwitz I na teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

  24 IV 2017. Kim jest dziś współczesny polski Żyd? Jak polski Żyd jest określany przez innych, a jak sam siebie określa? Czy te opisy przystają do siebie? Co ma największy wpływ na określenie samego siebie? W dyskusji, którą poprowadzi Anna Wacławik-Orpik z Radia TokFm, udział wezmą prof. Stanisław Krajewski, Sergiusz Kowalski oraz Agnieszka Ziątek. Warszawa, Muzeum POLIN, godz. 18 00.

  23 IV 2017 Coroczne modlitewne spotkanie Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego w rocznicę wybuchu powstania,

  Program:

  23 IV 2017 W Radomiu powstanie Szlak Pamięci Żydów Radomskich "Ślad". Jego uroczyste otwarcie planowane jest na sierpień, kiedy przypada 75. rocznica likwidacji radomskiego getta. W ramach projektu, w 11 miejscach miasta, ważnych dla historii Żydów, staną pamiątkowe tablice.

  21 IV 2017. Otwarto internetowe zasoby archiwum dokumentów o Holocauście londyńskiej Biblioteki im. Alfreda Weinera.

  20 IV 2017. Projekcja filmu dokumentalnego "Majdanek - cmentarzysko Europy" w reżyserii Aleksandra Forda. To wstrząsające, pierwsze utrwalone świadectwo tego, czym były hitlerowskie obozy w Polsce nakręcone zostało podczas 3 dni lipca 1944 roku. ŻIH.

  20 IV 2017. "Badacz - świadek - opowiadacz. Ratowanie lokalnej pamięci zagłady Żydów." "Ponad siedemdziesiąt lat po II Wojnie Światowej Zagłada Żydów jest nadal obecna w pamięci zbiorowej, rodzinnej, a nawet biograficznej wsi polskiej. Żyją jeszcze bowiem jej bezpośredni, naoczni świadkowie. W ostatnich latach profesor Antonii Sułek z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadził badanie pokładów tej pamięci, w jej lokalnym wymiarze." Muzeum POLIN, Warszawa, godz. 18 00. Wstęp wolny.

  19 IV 2017. 74. rocznica powstania w getcie warszawskim. Żonkile. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz piąty organizuje akcję upamiętniającą powstanie. Kilkuset wolontariuszy przekaże warszawiakom żółte żonkile - symbol pamięci o powstaniu.

  19 IV 2017. Listy do żydowskiego chłopca Henia Żytomirskiego, zamordowanego w czasie niemieckiej okupacji w obozie koncentracyjnym na Majdanku, pisali uczniowie w Lublinie. Uczcili w ten sposób przypadający w środę Dzień Pamięci o Holokauście.
  Projekt "Listy do Henia" prowadzi od 2005 r. samorządowy Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie, który zajmuje się m.in. pielęgnowaniem pamięci o dawnej żydowskiej społeczności. Celem projektu jest przypomnienie o zagładzie Żydów przez ukazanie postaci jednej, konkretnej ofiary.

  18 IV 2017. "Wielka akcja w getcie warszawskim (1942). Polska prasa konspiracyjna wobec Zagłady." Prezentacja projektu badawczego Pawła Szpiro. Seminarium naukowe, ŻIH.
  Okupacyjny los milionów Żydów – 10% społeczeństwa II Rzeczypospolitej - był zespołem zjawisk, który postronni mogli ignorować tylko do pewnego czasu. Nie tylko z powodu liczebności populacji objętej ustawodawstwem norymberskim, a bardziej ze względu na narastającą wyjątkowość sytuacji, w której ta populacja się znalazła. To właśnie w okupowanej przez Niemców Polsce utworzono przeważającą większość gett (ponad 400 z czterystu kilkunastu w ogóle istniejących) oraz wszystkie bez wyjątku ośrodki zagłady. Na polskich ziemiach zginęła największa część ofiar Holokaustu - około 80% z 6 milionów pomordowanych. Polityka niemiecka uczyniła Polaków jedynymi naocznymi świadkami Zagłady. I to każdej, poza procesem decyzyjnym, jej fazy.

  14 IV 2017. Fundacja Trzeci Wymiar Kultury zaprasza: monodram "Rachela", na podstawie pism Racheli Auerbach z Getta Warszawskiego - jednym z najważniejszych dokumentarnych i literackich świadectw czasu Zagłady. Teatr Studio, Warszawa. 7 - 9 IV 2017. Z okazji Jubileuszu 500 - lecia Reformacji konferencja Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu -  "Ekumenizm Męczenników". "Pamięć wydarzeń 500 lat Reformacji przypomina nam niestety kłótnie i podziały, ale także głębokie szukanie woli Boga." "Dziedzictwo świadków wiary XX wieku, którzy płacili swoim życiem w obronie podstawowych wartości, powinno być fundamentem dla jedności Europy."
  9 kwietnia: ks. prof. Łukasz Kamykowski - "Chrześcijańska teologia męczeństwa wobec żydowskiego Shoah."
  Formularz zgłoszeniowy:

  6 IV 2017. "Skąd wzięły się plotki o porywaniu chrześcijańskich dzieci? Jaki jest związek między plotkami, że Żydzi piją krew a genezą pogromów? ..." - wykład prof. Marcina Zaremby "Pogromy i napaści na Żydów w Polsce po wojnie". Warszawa, POLIN, 18 00, wstęp wolny.

  6 IV 2017. Drugie spotkanie z cyklu "Żydowskie dylematy Andrzeja Wajdy" . ŻIH godz. 18 00.

  5 IV 2017. "Nie, polskie elity nie ratowały żydów". "Oburzenie wsparte o brak wiedzy to przepis na bardzo kiepską historię - prof. Jan Grabowski polemizuje z Grzegorzem Berendtem z IPN." /Krytyka Polityczna/

  3 IV 2017. XV edycja studiów podyplomowych "Totalitaryzm - Nazizm - Holokaust" rozpoczęta. Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

  30 III 2017. Wystawa "Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej" w ramach obchodów 70-lecia Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Pierwsza monograficzna prezentacja prac malarzy Samuela i Leona oraz ich młodszego brata Henryka, architekta. Samuel uważany był, obok Maurycego Gottlieba, za jednego z prekursorów "sztuki żydowskiej" w Polsce. Dorobek Leona i Henryka pozostawał do tej pory prawie zupełnie nieznany.

  22 III 2017. W ramach Czwartku na Tłomackiem - spotkanie poświęcone książce "Raz jeszcze. Żydzi-Płock-Polska". Z autorem dr. Rafałem Kowalskim rozmawiał prof. Andrzej Żbikowski (ŻIH).

  20-26 III 2017. Muzeum Narodowe w Szczecinie. Dni Kultury Żydowskiej Adlojada "Pamięć i kultura" "W trakcie festiwalu dyskutować będziemy o współczesnych koncepcjach pamięci, tak jak są rozumiane w literaturze, filozofii i sztuce (pamięć i odpominanie, trauma i pamięć, pamięć i postpamięć, pamięć i historia, przestrzeń i pamięć, rytuał i pamięć, przedmioty i pamięć itd.)."

  20 III 2017. "Przez wspólną przeszłość ku teraźniejszości" to projekt Muzeum Auschwitz skierowany do uczniów polskich szkół ponadpodstawowych w ramach obchodów 75. Rocznicy Aktion Reinhardt i Zagłady Żydów polskich. Program jednodniowych wizyt obejmujących Centrum Żydówskie w Oświęcimiu oraz Miejsce Pamięci Auschwitz finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  19 III 2017. W dniach 13-14 marca 1943 roku hitlerowcy przeprowadzili ostateczną likwidację krakowskiego getta. 8 tysięcy Żydów uznanych za zdolnych do pracy zostało przetransportowanych do obozu Płaszów. Około 2 tysięcy zostało zamordowanych przez Niemców podczas likwidacji getta, pozostałych wywieziono do obozu Auschwitz-Birkenau i również zamordowano. Na pamiątkę tych wydarzeń w niedzielę ulicami miasta przejdzie Marsz Pamięci. Początek, jak co roku, na placu Bohaterów Getta.

  19 III 2017. Finisaż wystawy "Historia sztuki w walce o pamięć. Józef Sandel (1894-1962) twórca Muzeum ŻIH" - celem jest ukazanie pracy Józefa Sandla jako istotnego etapu w dziejach nie tylko Żydowskiego Instytutu Historycznego jako instytucji naukowo-badawczej, ale i studiów nad kulturą Żydów polskich w ogóle. Godz.15:00

  18 III 2017. Seminarium naukowe poświęcone aktualnemu stanowi badań nad źródłami Zagłady w ujęciu Hannah Arendt. Warszawa, ŻIH, godz. godz.11 00.

  17 III 2017. Teatr Dramatyczny. Warszawa. Premiera: Tadeusz Słobodzianek - Historia Jakuba. "Słobodzianek nikogo nie oszczędza, jego widzenie środowiska kościelnego oraz środowiska żydowskiego jest równie ostre." - Ks. Alfred Marek Wierzbicki, "Rodziny Jakuba". Laboratorium Więzi.

  16 III 2017. "Po pierwsze, Treblinka" - Bartosz Bartosik, Laboratorium Więzi.

  14 III 2017. Żydowscy współtwórcy polskiej kinematografii w Warszawie 1895/6-1939

  Seminarium Varsavianistyczne, godz. 11 Warszawa, ŻIH, (sala nr 20) Wystąpi: dr Karina Pryt (Goethe-Universität Frankfurt am Main: Institut für Theater-, Film - und Medienwissenschaft; autorka książki "Befohlene Freundschaft. Die deutsch-polnischen Kulturbeziehungen 1934–1939", Osnabrück 2010 ("Nakazana przyjaźń. Polsko-niemieckie stosunki kulturalne 1934-1939").

  13 III 2017. Spotkanie z okazji 13. rocznicy śmierci ks. Stanisława Musiała.

  Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17, 18 00.

  12 III 2017. Centrum Kultury Jidysz (Warszawa, ul. Andersa 15) zaprasza o godz. 16 na spotkanie z Anną Ciałowicz, autorką antologii tekstów "Moja żydowska Warszawa". Książka, stanowiąca zbiór tłumaczeń z języka jidysz na język polski, została wydana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie. Więcej:

  11 III 2017. "...pożegnaliśmy w warszawskim Teatrze Narodowym przedstawienie. 'Milczenie o Hiobie' [...] Reżyser najwięcej miejsca poświęca na Holokaust, bo przecież jest to doświadczenie graniczne, można powiedzieć: 'hiobowe'." ks Andrzej Luter - Jest jakiś Pion i Poziom, Laboratorium Więzi.

  9 III 2017. "Żydowskie motywy Marii Janion". ŻIH, 18 00. Hucznie obchodzone 90. urodziny prof. Marii Janion wciąż trwają, także w ŻIH.

  9 III 2017. Leo Kantor, polski reżyser, nauczyciel akademicki i publicysta żydowskiego pochodzenia, mieszkający w Szwecji od 1968 roku, po 46 latach wraca do Wrocławia, żeby opowiedzieć historię Żydów na tej ziemi - "W poszukiwaniu utraconego krajobrazu"

  8 III 2017. "Najbardziej znany szwedzki kryminolog, perkusistka z doktoratem, wybitny architekt, dokumentalistka z tytułem szwedzkiego fotografa roku, psychoanalityczka z literackim dorobkiem... Creme de la creme szwedzkiego społeczeństwa, a wszyscy to... emigranci z Polski, których wygnała antysemicka nagonka w 1968 roku." Książka "Wygnani do raju" Krystyny Naszkowskiej. Spotkanie i rozmowa, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, godz. 18:00.

  8 III 2017. "Poprzez spotkania dla nauczycieli chcemy pomagać wprowadzić temat wydarzeń marcowych do szkół. Na kolejnym z nich pokażemy, dlaczego warto rozmawiać o Marcu'68? W jaki sposób ludzie zaczynali czuć się, jak obcy w domu? Jakie znaczenie ma opowieść o Marcu dziś?" Cykl otwartych spotkań dla nauczycieli 2016/2017 Wejściówka: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, godz. 16:30.

  7 III 2017. Seminarium "Polska pamięć zbiorowa o pomocy Żydom" Warszawa, ŻIH, godz 11 00.

  2 III 2017. "Utracone marzenie. Powojenne żydowskie osadnictwo na Dolnym Śląsku". Wykład z cyklu "Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, godz. 18:00.

  27 II 2017. Myśleć o Bogu po Auschwitz - kolejne spotkanie z cyklu: filozofia - religia - literatura. Punkt wyjścia do rozmowy - książka Pawła Śpiewaka "Teologia i filozofia żydowska wobec Holocaustu". 19 00. De Revolutionibus. Book&Cafe Kraków, Bracka 14. Goście dyskusji: dr Joanna Barcik i ks. dr Marek Urban CSsR

  21 II 2017. Wyjechali - przez Wiedeń i Rzym. Do Szwecji, Danii, Izraela, USA, Kanady. Także Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii. Z warszawskiego Dworca Gdańskiego. Tysiące Polaków pochodzenia żydowskiego.

  18 II 2017. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje spacer poświęcony religijności w getcie krakowskim.

  8 II 2017.
  "Nasi. Podróżując z wrogiem", Efraim Zuroff, Ruta Vanagaite, Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek Wydawnictwo: Czarna Owca.
  "Autorzy, Efraim Juroff i Ruta Vanagaite, opisują swoją podróż po Litwie w poszukiwaniu żyjących świadków masowych egzekucji na ludności żydowskiej w latach 1941-1944. W żadnym innym kraju zbrodnie nazistowskie nie były dokonywane na taką skalę. Zamordowano ponad 90 procent z przeszło 200 tysięcy litewskich Żydów. Niemcom aktywnego wsparcia udzielali kolaboranci ze specjalnej litewskiej formacji wojskowej, kierowanej przez Hauptscharfuehrera SS Martina Weissa.

  8 II 2017. Czy warto jeszcze mówić o Auschwitz? - debata z udziałem Zofii Posmysz. Premiera pierwszego wywiadu rzeki z Zofią Posmysz "Królestwo za mgłą" (ZNAK). Warszawa Audytorium Maximum UW, godz 18 00.

  7 II 2017. W nowojorskim Jewish Community Center odbędzie się amerykańska premiera filmu pt. "Przy Planty 7/9", opowiadającego o pogromie kieleckim, w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera.

  2 II 2017. "Co mają zrobić mieszkańcy miasteczka, gdy grozi im dołączenie do listy, którą otwiera Jedwabne?" - Jerzy Sosnowki, Laboratorium Więzi

  2 II 2017. Centrum Badań nad Zagaładą Żydów oraz Zespół Badań nad Literaturą Zagłady przy IBL PAN zapraszają na dyskusję wokół książki Elżbiety Janickiej i Tomasza Żukowskiego "Przemoc filosemicka? Nowe polskie narracje o Żydach po roku 2000". Warszawa, Pałac Staszica ul. Nowy świat 72, sala nr 144 im. Adama Mickiewicza, II piętro. Prócz autorów w panelu wezmą udział Helena Datner, Andrzej Leder oraz Piotr Paziński. Dyskusję poprowadzi Jacek Leociak. Zapis audio:

  27 stycznia 2017. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Miejsce Pamięci Auschwitz - obchody 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
  Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczną się przy Pomniku Bohaterów Getta (ul. Ludwika Zamenhofa). W trakcie uroczystości - złożenie wieńców oraz modlitwa ekumeniczna.

  Ulice Warszawy - wyjechał oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd ma przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach.
  Yad Vashem, Franciszek, Deborah Lipstadt: Obawiam się, że rewizjoniści Holocaustu wkrótce powrócą.
  Europejska Sieć Pamięć i Solidarność przypomina krótki film animowany "Memento".
  "Przez dwa lata nasza niechęć do "starszych braci w wierze" znacząco wzrosła. Czy antysemityzm jest grzechem coraz mniejszym?" Agnieszka Magdziak-Miszewska "Antysemicki hejt kwitnie" Laboratorium Więzi.

  23 I 2017. 16.00.. JM Rektor UJ wraz ze współorganizatorami zaprasza do Auli Collegium Novum na uroczyste posiedzenie związane z 72. rocznicą oswobodzenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

  22-28 I 2017. X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

  19-20 I 2017. "Abraham Ostrzega" - wystawa - dwa wernisaże: w czwartek w Zachęcie, w piątek - z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego - na cmentarzu Żydowskim przy Okopowej. Zorganizowano ją w związku z 75. rocznicą konferencji w Wann-see, na której wysocy funkcjonariusze III Rzeszy zdecydowali o zagładzie europejskich Żydów.

  17 I 2017. Seminarium - "Alija gomułkowska 1956-1960." Warszawa, ŻIH, godz. 11 00, wstęp wolny.

  13 I 2017. "Po zagładzie. Co czekało na Żydów, którzy po wojnie chcieli wrócić do swoich domów?" Jakub Keres, Newsweek.pl:

  12 stycznia 2017. "Z popiołów. O Zagładzie i odbudowie życia żydowskiego po wojnie."
  Pierwszy wykład nowego cyklu w serii dziesięciu wykładów "Życie przecięte. Żydzi w Polsce 1944-1968" " ...będziemy omawiać okres powojenny w naszej opowieści o relacjach polsko - żydowskich."
  Muzeum POLIN, Warszawa, 12 stycznia 2017. (czwartek), 18:00, wstęp wolny "Wykład inauguracyjny dotyczyć będzie zagadnień związanych z kondycją Żydów ocalałych z Zagłady i ich drogami powrotu do życia w warunkach powojennej Polski. Mowa będzie o doświadczeniach Żydów na tle doświadczeń polskich, o bilansie Zagłady, różnych kategoriach ocalenia, powrotach ocalałych do miejsc zamieszkania i najważniejszych powodach wyjazdów z Polski oraz uwarunkowaniach pozostania w Polsce pozostałych."

  9 I 2017. Kontrowersje wokół recenzji "Miast śmierci" Mirosława Tryczyka. Więcej: Krzysztof Persak "Wydmuszka. Lektura krytyczna Miast śmierci Mirosława Tryczyka". Zagłada Żydów. Studia i Materiały, vol. 12, R. 2016. ss. 357-374, oraz Stefan Zgliczyński - "Miasta śmierci" pod butem Persaka (LMD - grudzień 2016.)

  2016.

   dr hab. Tomasz Kamusella: "Brakujący Żydzi".

   DOM, KTÓREGO NIE BYŁO Łukasz Krzyżanowski. Wydawnictwo Czarne, 2016
   "Wracali, by potem szybko opuścić Polskę. Z obozów koncentracyjnych i Związku Radzieckiego, gdzie Żydów ocalało najwięcej. Nieświadomi skali Zagłady, przeżywali szok, zastając puste domy, dzielnice, miasteczka. Nie potrafili mieszkać na cmentarzu. Tylko tak chcemy o nich myśleć, by nie myśleć o... swoim udziale w wypędzeniu Żydów z powojennej Polski."

   Natalia Aleksiun - Zmarnowana szansa. O "Miastach śmierci" Mirosława Tryczyka. Kultura liberalna nr. 367 3/2016 19 I 2016

   A “failed brotherhood": relacje polsko-żydowskie

   i filmy Andrzeja Wajdy (Tim Kennedy).

   "Od dawna borykam się z problemem upiornych obrazków (...) przedstawiających starego brodatego człowieka w jarmułce..."
   Barbara Sułek-Kowalska - "Co mu powiem?", Areopag XXI, 12 VII 2016.

   Posłuchaj o "Marszu pamięci i życia"

   Archiwum Ringelbluma jest już dostępne nioedpłatnie w internecie. Można je przeglądać na stronie Centralnej Biblioteki Judaistycznej.

   Samuel Willenberg - powstaniec warszawski, uciekinier z Treblinki. Przez ostatnie kilkanaście lat swojego życia niestrudzenie propagował wśród izraelskiej młodzieży wiedzę o Zagładzie Żydów polskich. Willenberg był człowiekiem o ogromnej woli życia, charyzmatycznym społecznikiem, ujmującym serdecznością wobec każdego spotkanego człowieka. Jednocześnie był konsekwentny i nieustępliwy w wyrażaniu nawet bardzo trudnych prawd. Pamiętniki i relacje Samuela Willenberga mogą państwo znaleźć w Centralnej Bibliotece Judaistycznej.

   "Pamięć dla przyszłości LO Sucha" - fanpage projektu edukacyjnego.

   Zapraszamy w niezwykłą podróż szlakiem twórczości Isaaka Bashevisa Singera - laureata Nagrody Nobla, który inspirację do swych powieści i opowiadań czerpał z tradycji i losów małych miasteczek, zanurzonych pośród lasów Roztocza i mozaiki pól Wyżyny Lubelskiej.

   Żydowski Ostrowiec. "Powolna rekonstrukcja historii społeczności żydowskiej Ostrowca Świętokrzyskiego."

   Przewodnik po Lublinie - śladami lubelskich Żydów

   Kim jest Żyd, do którego tęskni Rafał Betlejewski? Czy może to raczej Żyd, za którym tęskni? - polemika:

   Pokaz filmu "Tora i miecz" w reżyserii Anny Ciałowicz i Roberta Kaczmarka.

   "Listy z Getta" - Książka (pdf) wydana została w 2007 roku przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach. Publikacja składa się z kilkudziesięciu cudem ocalałych w wojennej zawierusze kart pocztowych, listów i fotografii. Jest to dziś jedyny materialny ślad po żyjących w Kielcach przed wojną członkach rodziny Goldszajdów.

   Ludzie Ludziom ŻYDZI - KIELCE - PAMiĘĆ. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Kielce 2009

   Aleksandra Domańska "Grzybowska 6/10 Lament", Krytyka Polityczna 2016.

   Timothy Snyder "Czarna ziemia Holokaust jako ostrzeżenie". "ZNAK" 2015. Recenzja pióra Jana Grabowskiego.

   "Śmierć Żydom" - tekst opublikowany przez Tygodnik Podhalański na kanwie artykułu Karoliny Panz z numeru 11 "Zagłady Żydów. Studia i Materiały" pt. "Dlaczego oni, którzy tyle przecierpieli i przetrzymali, musieli zginąć? Żydowskie ofiary zbrojnej przemocy na Podhalu w latach 1945-1947"

   "Wyjeżdżamy! Wyjeżdżamy?! Alija gomułkowska 1956-1960" autor: Ewa Węgrzyn, Austeria, 2016.

   Yehuda Bauer, Przemyśleć Zagładę – jedna z najważniejszych książek historyka światowej sławy - wreszcie, z wieloletnim opóźnieniem, trafia do rąk polskiego czytelnika. To elementarz dla wszystkich próbujących lepiej zrozumieć świat, w którym żyjemy. Warszawa, ŻIH, 2016

   Polscy Sprawiedliwi (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)


  27 III 2018. Centrum Badań nad Zagłądą Żydów IFiS PAN wspólnie z Zespołem Badań nad Literaturą Zagłady IBL PAN zaprasza na prezentację najnowszych książek z serii "Bibliotek Świadectw Zagłady" oraz do rozmowy o potrzebie, sensie i znaczeniu edycji nieznanych zapisów Holokaustu. Spojrzymy na warszawskie getto i 'stronę aryjską' z perspektywy dorosłych, a także Żółkiew i ukrywanie w bunkrze widziane oczami dziecka. Wiecej: Robimy swoje - najnowszy numer rocznika Zagłada Żydów. Studia i Materiały

  27 III 2018. Rozmowa z prof. Joanną Tokarską-Bakir, autorką książki "Pod klątwą. Społeczny portret progromu kieleckiego". 18:00 - 20:00, Księgarnia Hoża. , Warszawa, ul. Hoża 29/31.
   "Pogrom kielecki wciąż stanowi ważny przedmiot debaty publicznej w Polsce. Dotyczyły go dwa śledztwa, prowadzone przez polskie władze powojenne. W pierwszym, które władze komunistyczne rozpoczęły natychmiast po masakrze, usiłowano dowieść, że była ona akcją zbrojnego podziemia. Pod koniec dochodzenia drugiego, prowadzonego po roku 1989, forsowano przede wszystkim hipotezę, że przyczyną pogromu była ubecka prowokacja."

  25 III 2018 Piotr Cywiński, dyrektor muzeum.

  24 III 2018 Prof. Jacek Leociak: Narracja o Kościele miłującym i masowo ratującym Żydów podczas wojny jest mitem. /weekend.gazeta.pl/

  24 III 2018 IPN w całym kraju uczci Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
  Lektura uzupełniająca:
  • Michal Bojanowski: Mur cementował niechęć. Rozmowa z Anną Bikont o Sendlerowej.
  • Anna Bikont: "Rozmowy o utworzeniu organizacji niosącej pomoc Żydom konkretyzują się w Delegaturze Rządu Rzeczpospolitej Polskiej na Kraj dopiero w 1942 roku. A przecież Polskie Państwo Podziemne tworzy wcześniej system opieki społecznej, ale nie włącza do niej Żydów jako równoprawnych współobywateli. To tak, jakby przyjęło ustawy norymberskie za obowiązujące. Pomoc podziemia pojawia się dopiero, gdy większość Żydów już zamordowano i jest znikoma: pięć procent budżetu całej opieki społecznej. Po wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego, 27 września 1942 roku (przy ciągłych oporach Stronnictwa Narodowego, które opóźniało całą sprawę i do Żegoty nie weszło), zapada decyzja o przeznaczeniu pieniędzy na pomoc dla Żydów."

  24 III 2018 POGROM WIELKANOCNY 1940 R. Dr. Katarzyna Person, ŻIH, blog, historia.
   "Pogrom Wielkanocny był kulminacją przemocy antysemickiej, która narasta na ulicach Warszawy od wybuchu wojny, nasilając się w okresie wczesnej wiosny 1940 r. Pogrom był niemal na pewno silnie inspirowany przez Niemców, jak przypuszcza jego badacz Tomasz Szarota, wywołany celowo dla uzasadnienia zbudowania w Warszawie którego mury zaczęto wznosić kilkanaście dni po ustaniu pogromu."
   Po obiedzie na ulicach żydowskich bicie Żydów z wybijaniem szyb. Rodzaj pogromu. Adam Czerniaków, Dziennik, 24 III 1940 r.

  24 III 2018. Droga Krzyżowa w Birkenau Z tekstami Edyty Stein św. Teresy Benedykty od Krzyża,

  22 III 2018 Film "Bezdomni" ("On a hejm") z 1939 r. w reżyserii Aleksandra Martena to ostatni przedwojenny film polski nakręcony w języku jidysz. Został zrealizowany na podstawie scenariusza wybitnego fotografa, pisarza i publicysty Altera Kacyzne. Pokaz filmu zostanie poprzedzony krótką prelekcją. Kino "Iluzjon", Warszawa, 19:00.

  20 III 2018 Seminarium Varsavianistyczne. "...ŻADNEGO U NIKOGO NIE MIEĆ PRZYTULENIA...". Żydzi w Warszawie pod drugą okupacją rosyjską (1794 — 1796). ŻIH, sali w Błękitnym Wieżowcu, 19:00.

  20 XII 2016. Żydzi w Warszawie w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Wykład dr Zofii Borzymińskiej. ŻIH godz. 11 00.

  17 XII 2016. "Przyniósł mnie granatowy policjant". Historia dziewczynki uratowanej z warszawskiego getta. "Jak to się stało, że po latach nawiązała pani kontakt z innymi osobami, które jako dzieci przeżyły Zagładę, i stworzyliście stowarzyszenie Dzieci Holocaustu?"

  15 XII 2016. "W miejscu, gdzie pod nieistniejącym miastem żydowskim płynie Czechówka, chcieliśmy pokazać, że pamięć o nim cały czas wraca. Dlatego na prawie 100-metrowej ścianie można dziś zobaczyć ulicę, której nie ma - mówi o otwartym w środę muralu Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN. To pierwszy trwały element szlaku pamięci składającego się na projekt "Lublin. Pamięć zagłady".

  10 XII 2016. Stanisław Obirek: PLANTY 7/9 - praca nad pamięcią. Film "Przy Planty 7/9" na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Watch Docs, poświęconym prawom człowieka.

  9 XII 2016. Wykład prof. Jana Grabowskiego w United States Holocaust Memorial Museum o policji granatowej: "THE POLISH POLICE COLLABORATION IN THE HOLOCAUST"

  9 XII 2016. "Markowa. Żydowska śmierć, polska wina, wspólny strach." Jan Grabowski, Dariusz Libionka. (GW)
  Więcej: "Zagłada Żydów. Studia i Materiały" - pismo Centrum Badań nad Zagładą Żydów

  8 XII 2016. godz 18. ŻIH - Spotkanie z Henrykiem Grynbergiem poświęcone pracom nad trzecią częścią "Pamiętnika". Urodzony 4 lipca 1936 roku, prozaik, poeta, dramaturg i eseista, laureat wielu prestiżowych nagród literackich, autor ponad dwudziestu książek postawił sobie za cel bycie kronikarzem losu Żydów polskich.

  5 XII 2016. Prezentacja najnowszego numeru rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały" oraz uhonorowanie Karoliny Panz pierwszą nagrodą im. Israela Gutmana dla autora najlepszego artykułu naukowego na temat zagłady Żydów opublikowanego w 2015.
  Więcej: Stanisław Obirek: Fałszywy blask "Ognia".

  29 XI 2016. "Haaretz" - tekst: "Polska, Trzecie Pokolenie" - zapis izraelskiego dziennikarza, który towarzyszył grupie izraelskich edukatorów podczas wizyty w Polsce, również w Kielcach: "W miejscu, gdzie kiedyś było getto, znajduje się teraz monument, menora wznosząca się z- lub zapadająca się do- ziemi. Należy przyzwyczaić się do obserwowania ambiwalentnej rzeczywistości w Polsce."

  29 XI 2016. "Obecnie nieobecni". Kilku fotografów postanowiło zwrócić uwagę na los cmentarzy żydowskich, na których dziś nie ma żadnych nagrobków. Od kilku miesięcy jeżdżą po Polsce i na zniszczonych cmentarzach wykonują zdjęcia przezroczystych płyt imitujących macewy.
  Więcej.

  23-24 XI 2016. Kraków. Instytut Judaistyki UJ. Konferencja "Żydzi polscy w oczach historyków" dedykowana pamięci prof. Józefa A. Gierowskiego, rektora UJ i założyciela Międzywydziałowego Zakładu Historii i Kultury Żydów, który z czasem przekształcił się w Instytut Judaistyki UJ. Jedno z głównych wydarzeń obchodów 30-lecia studiów żydowskich na Uniwersytecie Jagiellońskim.

  20 XI 2016. Uroczystość odsłonięcia obelisków upamiętniających miejsca pochówku Żydów zamordowanych w Gniewczynie Łańcuckiej i Kańczudze w latach 1942 - 1945. Godz. 13.00 na cmentarzu wojennym w Jagiele - Niechciałce k. Przeworska.

  15 XI 2016. Redakcja rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały" oraz Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów postanowiły ufundować
  NAGRODĘ im. Israela Gutmana dla autora najlepszego artykułu naukowego poświęconego tematowi Zagłady. Laureatką "zerowej" edycji Nagody została Karolina Panz za artykuł pt. "Dlaczego oni, którzy tyle przecierpieli i przetrzymali, musieli zginąć". Żydowskie ofiary zbrojnej przemocy na Podhalu w latach 1945-1947. 10 XI 2016. godz. 18:00 CZWARTEK NA TŁOMACKIEM, Spotkania ze Sztuką. "Poczucie wspólnoty - Żydowskie Towarzystwo Krzewienia Sztuk Pięknych" - wykład dr Renaty Piątkowskiej (POLIN). Wydarzenie towarzyszące wystawie "Historia sztuki w walce o pamięć: Józef Sandel (1894-1962), twórca Muzeum ŻIH".

  9 XI 2016. "Kaznodzieje i rabini krakowskiej synagogi postępowej - między niemieckością a polskością" - wykład dr Alicji Maślak-Maciejewskiej, w ramach posiedzenia Komisji Historii i Kultury Żydów. Kraków, PAU, Sławkowska 17.

  8 XI 2016. SEMINARIUM VARSAVIANISTYCZNE Możliwości finansowe stołecznej Gminy w okresie międzywojennym.
  Wykład dotyczy możliwości finansowych Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie. Wokół nich narosło wiele mitów i niemal wszyscy statyści polityki żydowskiej w Polsce uważali, że są one lub przynajmniej mogą być niemal nieograniczone. Tymczasem samo sprostanie własnym wydatkom stanowiło niemały problem dla żydowskiego samorządu wyznaniowego.
  Wykład - dr hab. Rafał Żebrowski (ŻIH), seminarium - dr Zofia Borzymińska, kierownik Pracowni Varsavianistycznej w ŻIH.

  3 XI 2016. wystawa "Lekcja Pamięci" Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5, Warszawa "Fotografie prezentowane na wystawie powstały w 16 miejscowościach Podlasia zimą 2015 i wczesną wiosną 2016 roku. Inspiracją do ich wykonania był tekst Mirosława Tryczyka "Twarde sumienie", opublikowany w kwartalniku "Karta" numer 85/2015. Pamięci nie można się nauczyć. Pamięć można próbować przywołać i ją zatrzymać. Czy można fotografować coś, co wydarzyło się ponad 70 lat temu? Wydaje się to niemożliwe. Podjęcie takiej próby w miejscach, gdzie to się stało, jest zamierzeniem na granicy realności i fikcji. Ale właśnie te miejsca utrwalone w jakimś niewielkim rzeczywistym fragmencie mocą wyboru danego kadru, dają twórcy możliwość przybliżenia się choćby w sposób symboliczny do tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Wszystko to rozegrało się na terenach północnego Mazowsza i Podlasia i dotyczyło miejscowej ludności. 16 fotografii wykonanych współcześnie przez Tadeusza Rolke to rodzaj artystycznej lekcji pamiętania o czymś, co wydarzyło się naprawdę." 20 X 2016. Miechów. Na ogrodzeniu cmentarza żydowskiego odsłonięto wczoraj dwie tablice, które mają przypominać o żyjących w Miechowie przez kilkadziesiąt lat osobach wyznania mojżeszowego. Miechowski kirkut, choć zajmuje całkiem sporą powierzchnię i wcale nie leży daleko od centrum miasta, jest dość dobrze "ukryty" na krańcu osiedla Stefana Żeromskiego. Do tego stopnia, że nawet niektórzy rodowici miechowianie mieli pewne problemy, aby go odnaleźć. Od wczoraj zlokalizowanie cmentarza na pewno będzie łatwiejsze, bo o roli tego miejsca przypominają tablice w języku polskim i angielskim, które ufundował obecny na wczorajszej uroczystości Aaron Sultanik, potomek pochodzącego z Miechowa Kalmana Sultanika, byłego wiceprezesa Światowego Kongresu Żydów.
  /dziennikpolski24.pl/

  17 X 2016. Najnowsza publikacja Żydowskiego Muzeum Galicja pt. "Świadkowie polsko-żydowskiej historii. Historie ocalonych z Zagłady, byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". Artykuły, wprowadzające do tematyki relacji polsko-żydowskich w XX wieku i współcześnie, dziewięć biogramów świadków historii związanych z Krakowem.

  15 X 2016. Koniec XV wieku był także końcem żydowskiego osadnictwa w mieście. Jak to się stało, że Żydzi opuścili Kraków i jaki był on w ich oczach? Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza jutro na spacer połączony z opowieścią o żydowskim Krakowie.

  10 X 2016. 11.30 Kazimierz po 1945 roku w obiektywach krakowskich fotografików. Stara Synagoga - Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

  9 X 2016. 11.30 Spotkanie z literaturą jidysz z cyklu Jene Welt = Tamten świat, Centrum Kultury Jidysz przy ul Andersa.

  6 X 2016. Nagroda POLIN 2016 - nominacje:

  3 X 2016. W końcu września br. na rynek księgarski trafi kolejna pozycja w serii Biblioteka Świadectw Zagłady w opracowaniu i ze wstępem Jana Grabowskiego - niezwykłe dzienniki Chai Rosenblatt, Rywki Schenker i Melania Weissenberg. Z autorami opracowań prof. Barbarą Engelking i prof. Janem Grabowskim rozmawia prof. Jacek Leociak Warsztat warszawski, Plac Konstytucji 4, godz. 18.00

  30 IX 2016. Już w najbliższą sobotę zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej "Byliśmy, jesteśmy, będziemy", które poprowadzi kurator wystawy Piotr Figiela. Godz. 10.00, Kraków, Stara Synagoga. Wstęp wolny.

  21 IX 2016. Jan Grabowski in Maclean's writes about "The danger in Poland’s frontal attack on its Holocaust history"

  14 IX 2016. "Marsz Pamięcie i Życia był rezultatem dyskusji z moim chrześcijańskim studentem" - rabin Avi Baumol dla "The Times of Israel".
  (Wykłady rabina Aviego Baumola "Judaizm dla wszystkich":)

  11 IX 2016. Z inicjatywy środowisk chrześcijańskich ulicami Krakowa przejdzie Marsz Pamięci i Życia, upamiętniający kilkusetletnią obecność Żydów w naszym mieście. Honorowy patronat nad Marszem objął prezydent Krakowa, a poparcie dla idei Marszu (i swój w nim udział) zadeklarowali m.in. bp Grzegorz Ryś, prezes GWŻ Tadeusz Jakubowicz, rabin Avi Baumol oraz przewodnicząca Związku Krakowian w Izraelu Lili Haber. Dla osób starszych i mających problemy ze zdrowiem przewidziane są meleksy. Fundacja Polania serdecznie zaprasza.

  4 IX 2016. W Warszawie trwa Festiwal Singera. Spotkanie z rabinem w Synagodze Nożyków. Dlaczego warto przyjść?

  3 IX 2016. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich: "Mówienie o tym, że nie jest jasne, kto zabił Żydów w Jedwabnem jest dla nas czymś równie blesnym jak dla Polaków kwestionowanie zbrodni katyńskiej - to oczywiste dla każdego myślącego człowieka".

  2 IX 2016. Jesienna Więź: polska duma i wina.

  2 IX 2016. Nowe prawo może powodować całkowitą autocenzurę, a w drugiej kolejności penalizację badań naukowych nad Zagładą. Dr Elżbieta Janicka badaczka z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk i autorka książki Festung Warschau komentuje w programie Roberta Kowalskiego Sterniczki w Krytyce Politycznej przyjęcie przez rząd projektu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.


  1 IX 2016 Żydowscy żołnierze Września W powszechnej opinii w 1939 roku Hitlerowi przeciwstawili się wyłącznie Polacy. Tymczasem aż jedną trzecią wrześniowej armii stanowiły mniejszości narodowe, do walki stanęło m.in. 100 tysięcy Żydów. Mało o nich wiemy. Newsweek Magazyn Historia we współpracy z Fundacją Węzły Pamięci.

  28 VIII 2016 74. rocznica zagłady Żydów z kieleckiego getta. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza wszystkich, którzy chcą uczcić ofiary na spotkanie przy pomniku Menora przy al. IX Wieków Kielc. (niedziela) o godz. 12.00.

  21 VIII 2016. 74. rocznica zagłady getta w Falenicy. Uroczystość pod pomnikiem, godz. 18 00.


  19 VIII 2016. Żaden dzień nie zmienił historii Otwocka tak bardzo jak 19 sierpnia 1942 r.


  "Tego dnia niemieccy oprawcy wywieźli z naszego miasta do obozu zagłady w Treblince ok. 8-10 tysięcy Żydów (blisko połowę mieszkańców). Prawdopodobnie następnego dnia zostali oni zamordowani w komorach gazowych obozu w Treblince."

  11 VIII 2016. 71 lat temu miał miejsce pogrom ludności żydowskiej w Krakowie. Żydów modlących się w sobotni poranek w synagodze Kupa zaatakował tłum zgromadzony na Placu Nowym. Ataki rozprzestrzeniły się w ciągu dnia na pozostałe ulice Kazimierza.

  9-14 VIII 2016. VIII Dni Pamięci o Żydowskiej Społeczności Rymanowa

  8 VIII 2016. Naziści wymordowali Żydów, inni niszczą ich ślady w Koninie. KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

  3 VIII 2016. Uroczyste obchody 73. rocznicy buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II.

  1-4 VIII 2016. "Świadectwa Zagłady" - Akademia Letnia ŻIH.

  Światowe Dni Młodzieży, Kraków 2016. 26 - 31 VII

   31 VII 2016. Papież spotkał się ze społecznością żydowską. [Więcej:]

   29 VII 2016. Papież Franciszek w Auschwitz-Birkenau - modlitwa w ciszy.
   Spotkanie z 25. "Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata". [Więcej:]

   Papież Franciszek do rabina Michaela Schudricha: "Módl się za mnie!"

   Rabin Michael Schudrich mówi dla KAI:

   ks. Manfred Deselaers, niemiecki kapłan, wiceprezes Krakowskiej Fundacji Centrum Modlitwy i Dialogu w Oświęcimiu mówi dla KAI, czym ma być zwiedzenie byłego obozu przez uczestników ŚDM.

   Sekretarz KEP: milczenie papieża w Auschwitz będzie świadectwem.

   "Pragnienie władzy, wielkości i siły jest rzeczą tragicznie ludzką". Pod powiekami zostanie samotna droga i samotna modlitwa mojego papieża. "Panie, miej litość nad Twoim ludem". Agnieszka Magdziak-Miszewska - "Ani nic nie powiedział, ani nie pobłogosławił?" Laboratorium Więzi, 30 VII 2016.


   "Papież Franciszek w byłych obozach Auschswitz i Birkenau wygłosił jeden z najbardziej dobitnych apeli pamięci o okrucieństwie Holokaustu. Nie użył przy tym ani jednego słowa." Bogdan Białek - Reszta jest milczeniem.

   27 VII 2016. Przemówienie na Wawelu:
   "... potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu..."
   "...istnieją [...] dwa rodzaje pamięci: dobra i zła, pozytywna i negatywna. [...] Pamięcią negatywną, jest natomiast ta, która spojrzenie umysłu i serca obsesyjnie koncentruje na złu, zwłaszcza popełnionym przez innych."


  23 VII 2016. Bogdan Białek - Wokół Jedwabnego: przestańmy na siebie wrzeszczeć.

  22 VII 2016. Oświadczenie członków Centrum Badań nad Zagładą Żydów w związku z "trudnymi do przyjęcia, fałszującymi historię" wypowiedziami minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej i nowo wybranego prezesa IPN dr. Jarosława Szarka.

  22 VII 2016. Kolejny Marsz Pamięci poświęcony Żydom warszawskim zabitym podczas akcji likwidacyjnej getta warszawskiego,

  w tym roku w sposób szczególny dedykowany lekarzom i personelowi medycznemu niosącemu pomoc w czasach "nadludzkiej medycyny". Pozostali przy swoich pacjentach, a kiedy nie było już nadziei, stali się dla nich "dawcami cichej śmierci".
  Więcej: Fotorelacja: Uroczystość na zakończenie Marszu.

  21 lipca 2016. "Mija 74. rocznica pierwszej akcji likwidacyjnej dębickiego getta. Pamiętamy, że ten dzień oznacza zagładę naszych sąsiadów Żydów, którzy przez ponad 300 lat mieszkali w Dębicy i przyczyniali się do rozwoju naszego miasta."

  17 lipca 2016. "Kotka Brygidy" to poetycka opowieść o warszawskiej Pradze w czasach II Wojny Światowej, widzianej oczyma wrażliwej dziewczynki, Heleny. Jest to również zapis przesiedlenia praskich Żydów do getta i pustki po wielokulturowej, wieloreligijnej Warszawie.

  11-17 VII 2016. Fundacja AntySchematy 2 Ruszamy z kolejnym projektem! "Tarnowskie macewy - obóz dla wolontariuszy" finansowany ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa,"Wolontariat dla dziedzictwa 2016"

  10 VII 2016. 75. rocznica pogromu w Jedwabnem. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie zaprasza na 75 rocznicę upamiętniającą wydarzenia w Jedwabnem. Godz. 11.00 przy pomniku pomordowanych. Fotorelacja:


  4 VII 2016. Wolontariusze Stowarzyszenia Borussia inwentaryzują macewy pochodzące z cmentarza żydowskiego w Olsztynie. Po likwidacji nekropolii blisko 50 lat temu, służyły one jako materiał budowlany do umocnienia skarpy w parku przy olsztyńskim zamku.

  8 VII 2016. Ukazała się JEDNOTA nr 2/2016 - m.in. blok artykułów o Pawle Hulce-Laskowskim.
  Piotr Dudkiewicz: Wobec antysemityzmu. O moralnym sprzeciwie Hulki wobec antysemityzmu.

  7 VII 2016. 70 lat po pogromie kieleckim: spotkanie z Mają Wolny, autorką powieści "Czarne liście" (wydawnictwo "Czarna Owca) . Czytelnia Muzeum POLIN, godz 18 00, wstęp wolny.

  2-4 VII 2016. Kielce, OBCHODY 70. ROCZNICY POGROMU. Program: Więcej:
  Podsumowanie obchodów:  3 VII 2016. Żyd, Żydówka, żydowskie. Inny w języku.
  "W ostatnich latach obserwujemy odradzającą się społeczność żydowską w Polsce oraz niesłabnące zainteresowanie kulturą i historią polskich Żydów. Jednocześnie, coraz częściej dochodzi do głosu mowa nienawiści. W stosunkach społecznych widoczniejsze stają się natomiast przemoc i wykluczenie tego, co postrzegane jako Inne. Chcemy zastanowić się nad znaczeniami, sposobami obrazowania i użycia słów Żyd, Żydówka, żydowskie we współczesnej Polsce. Jaki obraz społeczności żydowskiej kreują podręczniki szkolne? Kim jest Inny? Jak mówić, by nie dyskryminować?"
  Wydarzenie jest częścią obchodów 70. jubileuszu miesięcznika Znak oraz towarzyszy 26. Festiwalowi Kultury Żydowskiej w Krakowie.

 • 27 VI 2016. "Białystok pamięta. - 75 lat temu ponad 2 tysiące mieszkańców Białegostoku wyznania mojżeszowego Niemcy spędzili do Wielkiej Synagogi. Bożnicę zamknięto i podpalono, dziś upamiętnia to pomnik, o którym wciąż nie wiedzą nawet wszyscy białostoczanie. Okazją do przypomnienia tej tragedii, która była początkiem zagłady społeczności żydowskiej, będą większe niż zazwyczaj obchody rocznicy z kilkoma wydarzeniami kulturalnymi..."


 • 26 VI - 8 VII 2016. W tym roku na przełomie czerwca i lipca po raz kolejny organizujemy razem z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego sprzątanie Cmentarza Żydowskiego na Okopowej. Akcja będzie trwała przez 2 tygodnie. Więcej:

 • 24 VI 2016. Kraków - rusza Festiwal Kultury Żydowskiej.

 • 22 VI 2016. Helena Datner: Dzięki tym ludziom mój ojciec przeżył wojnę.

 • 20 VI 2016. Ponad 1,5 tys. Żydów, zamordowanych przez Niemców w przemyskim getcie, uczczono wspólną modlitwą ekumeniczną, prowadzona przez duchownych pięciu wyznań. Judaizmu, rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i Kościoła zielonoświątkowego.

 • 20 VI 2016. Sababa - festiwal kultury żydowskiej w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich

 • 19 VI 2016. "Spotkania z kulturą żydowską" w Chmielniku. Iza, Ola i Natalia z gimnazjum w Woli Jachowej zajęły pierwsze miejsce w kategorii film w konkursie "Nasi sąsiedzi Żydzi".

 • 18 VI 2016. W tych dniach ostatnich odbył się już VII Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu.

 • Drogomyśl to niewielka wieś w gminie Strumień. Podobnie jak na całym Śląsku Cieszyńskim, jest tutaj spora społeczność ewangelicka. Jeszcze przed wojną w Drogomyślu mieszkała także grupka Żydów. Jak informuje Karol Macura, proboszcz miejscowej parafii ewangelicko-augsburskiej, społeczność luterańska postanowiła umieścić tablicę upamiętniającą swoich dawnych sąsiadów wyznania mojżeszowego, mając w pamięci dobre relacje, jakie wówczas panowały. Uroczystość odsłonięcia tablicy odbędzie się w najbliższą niedzielę. Rozpocznie się nabożeństwem o godz. 10. Pojawiają się na niej także przedstawiciele bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Jak mówi Dorota Wiewióra, szefowa gminy, to dla społeczności żydowskiej bardzo cenna i ważna inicjatywa.

 • 14 VI 2016. "Ireneusz Cieślik, który 10 lat temu jako pierwszy samotnie przeszedł trasę, którą gnani byli olkuscy Żydzi, wczoraj przylepił na ścianie starostwa tymczasową tablicę w trzech językach (poprzednio dwa razy wieszano kartki z apelem o wmurowanie tablicy). - Nie możemy się doczekać tablicy, więc w ten symboliczny sposób upamiętniamy to, co się stało podczas ostatniej wojny z olkuskimi Żydami - wytłumaczył."

 • 12 VI 2016. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich, czyli Galicjaner Sztetl jest już na półmetku. Wczoraj (12 czerwca) można było z przewodnikiem zwiedzić tarnowskich kirchoł (cmentarz żydowski), a także wysłuchać koncertu Icchaka Horowitza z Krakowa, który wystąpił pod Bimą.

 • Chcę żyć! Chcę żyć! - Film dokumentalny Ewy Żmigrodzkiej, poświęcony Romanowi Fristerowi.

  10 VI 2016. LO im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Festiwal kultury żydowskiej.

 • 12 V 2016. Dr Karolina Szymaniak została laureatką Nagrody Historycznej 2016 przyznawanej przez tygodnik "Polityka" za opracowanie i tłumaczenie "Pism z getta warszawskiego" Racheli Auerbach wydanych przez Żydowski Instytut Historyczny.

 • 10 V 2016. Instytut Kultury Spotkania i Dialogu - uroczystość wręczenia Nagrody im. Hanny Goldszajd i Dawidka Rubinowicza pani Danucie Gajek, nauczycielce języka polskiego z Chmielnika.

 • 9 V 2016 Wręczenie dyplomu Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów "Człowiek Pojednania" rabinowi Abrahamowi Skorce,

  przyjacielowi papieża Franciszka, podczas części drugiej konferencji "Pamięć-Dialog-Pojednanie", "Duchowy wymiary przebaczenia".
  Pokaz roboczej wersji pełnometrażowego filmu dokumentalnego opowiadającego o pogromie kieleckim oraz drodze do pojednania "Przy Planty 7/9" (tytuł angielski "Bogdan's Journey") - opis. Kielce, Teatr Dramatyczny im. Stefana Żeromskiego. Zaproszenie:

 • 9 V 2016. "Rytuały niewiedzy. Reprezentacje Zagłady a odmowa konfrontacji z rzeczywistością w Polsce." Redakcja Krytyki Politycznej, ul. Foksal 16 p. II, Warszawa. Dyskutują: Przemysław Czapliński, Jan Tomasz Gross, Elżbieta Janicka, Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Moderatorka: Anna Zeidler-Janiszewska.

 • 5-7 V 2016. Historia przed pamięcią 2 - konferencja. Instytut Kultury Polskiej UW.

 • 5 V 2016. Egzekucja Żydów z Rędzin-Borku. "Cóż wam po życiu, kiedy już pieniędzy nie macie".

 • 4/5 V 2016. Jom ha-Szoa - Dzień Pamięci o Ofiarach Zagłady. Marsz Żywych "drogą śmierci", by uczcić pamięć ofiar Holocaustu:
  List wysłany z piekła.

 • 25 IV 2016. Pamięć-Dialog-Pojednanie część pierwsza: "Przemiany przeszłości", "Co wiemy o pogromie kieleckim i jak o nim rozmawiamy". Instytut Kultury Spotkania i Dialogu ul. Planty 7/9, Kielce.

 • 23 IV 2016. Biłgoraj - Dom Singera uroczyście otwarty.

 • 23 IV 2016. "Społeczność żydowska w Tarczynie przed wojną stanowiła połowę mieszkańców miasteczka. Niewiele zostało śladów po nich, nie ma już mykwy, czy tutejszej synagogi. Lecz czy oznacza to, że powinniśmy o nich nie pamiętać, wymazać to, że tutaj żyli wśród nas i tworzyli tę społeczność? Nie, nie musi tak być."

 • 19 IV 2016. 73. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Film edukacyjny.

  " ...przesłanie "żydowskich bojowników", którzy sprzeciwiali się "dyskryminacji ze względu na pochodzenie" i "deptaniu ludzkiej godności" jest nadal aktualne. [...] - Antysemityzm jest skierowany nie tylko przeciwko Żydom, ale także na kluczowe wartości każdego demokratycznego społeczeństwa" - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz prezydent Warszawy.

 • 19 IV 2016. Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Raulowi Wallenbergowi z okazji nadania ulicy jego imienia.

 • 18 IV 2016. Pokaz filmu "Tora i miecz" w reżyserii Anny Ciałowicz i Roberta Kaczmarka.

 • 17 IV 2016. Coroczny marsz modlitwy organizowany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów w rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. 16.00, przy pomniku Bohaterów Getta.

 • 15-16 IV 2016. "Wydarzenie "Pamiętaj z nami" to święto trzech dbających o pamięć o czasach II wojny światowej oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: ul. Pomorska 2 / Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Apteka pod Orłem / Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Fabryka Schindlera oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Tworzą one Trasę Pamięci."

 • 13 IV 2016. "Byliśmy, jesteśmy, będziemy." Film i wystawa czasowa prezentowana w oddziale Muzeum Historycznego Krakowa w Starej Synagodze. Wypowiedzi dawnych i obecnych przedstawicieli społeczności żydowskiej Krakowa.

 • 9 IV 2016."Pewnego razu na Kazimierzu". Właśnie kończy się wystawa Richarda Tuschmana w nowojorskiej Klompching Gallery, na której zaprezentowane zostały niezwykłe fotograficzne rekonstrukcje scen z życia polskich Żydów mieszkających w latach 30. ubiegłego wieku na krakowskim Kazimierzu.

 • 7 IV 2016. Uroczystość wręczenia odznaczeń From the Depths. Warszawskie ZOO, 15:00-16:30. "To właśnie w tym miejscu w latach 1943-1945 Państwo Antonina oraz Jan Żabińscy uratowali ponad 300 Żydów z warszawskiego ghetta. Specjalna nagroda międzynarodowej organizacji From the Depths im. Antoniny i Jana Żabińskich zostanie przyznana Polakom, którzy ze względów formalnych nigdy nie otrzymali wyróżnienia od Yad Vashem. Nagroda zostanie wręczona po raz pierwszy i jest zaplanowana jako wydarzenie cykliczne odbywające się co roku. Gośćmi zaproszonymi na wydarzenie będą Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, Przedstawiciele Episkopatu Polski oraz Rabini z Polski i Izraela, przedstawiciele Rządu Polski, Izraela, Wielkiej Brytanii, polscy oraz międzynarodowi parlamentarzyści, przedstawiciele Ambasad w Polsce, przedstawiciele władz lokalnych oraz organizacje pozarządowe."

 • 30 III 2016. "Świat utracony. Żydzi polscy" Album Leszka Dulika i Konrada Zielińskiego. Boni Libri i Żydowski Instytut Historyczny. Paweł Śpiewak "Ile tych pięknych kobiet zginęło"- Wywiad.

 • 19 III 2016. Teren obozu w Brzezince - ks. Manfred Deselaers poprowadził Drogę Krzyżową. Początek o godz. 14.00, w pobliżu bramy wejściowej.

 • 13 III 2016. 73. ROCZNICA LIKWIDACJI GETTA KRAKOWSKIEGO - MARSZ PAMIĘCI Jak co roku spotykamy się na Placu Bohaterów Getta, aby uczcić pamięć pomordowanych krakowskich Żydów i aby przejść na teren byłego obozu KL Płaszów - drogą, która dla wielu Żydów była drogą ku śmierci.

 • 7 III 2016. Recenzja książki Timoty'ego Snydera pt. Czarna ziemia pióra Jana Grabowskiego. /Zagłada Żydów. Studia i Materiały, vol. 11, R. 2015, ss. 726-733/

 • 25 II 2016. "SYN SZAWŁA - SACRUM VS ARCYDZIEŁO? Dyskusja w przededniu ceremonii wręczenia Oscarów o filmie László Nemesa, nominowanym do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny", rozmawiać będą Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy), Paweł Sawicki (Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau) oraz profesor Paweł Śpiewak, dyrektor ŻIH, prowadzenie Anna Kaplińska. ŻIH, ul. Tłomackie 3/5, 18:00.

 • 16 II 2016. Warszawa, ŻIH, seminarium "Oświecenie w ujęciu filozofii Theodora W. Adorno i Maksa Horkheimera. Spór o kulturowe źródła Zagłady". Godz. 11 00.

 • 12 II 2016. 18.00, Kielce, Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego ul. Planty 7 - "Maluj, co widzisz." wernisaż wystawy rysunków Helgi Hoškovej-Weissovej, jedyne świadectwo dokumentujące życie codzienne w obozie w Terezinie.

 • 6 II 2016. "Od dwóch tygodni słowo "Nasi" jest najpopularniejszym słowem na Litwie. "Nasi" to tytuł książki, która ukazała się w przededniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i prezentuje rozmowy ze świadkami i sprawcami zagłady litewskich Żydów."

 • 5 II 2016. Fabryka Schindlera oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, wystawa "Walczące Miasto 1939-1945". Spotkanie z Jackiem Dobrowolskim, synem szefa krakowskiej "Żegoty": "Stanisław Wincenty Dobrowolski i działacze krakowskiej Rady Pomocy Żydom w latach okupacji niemieckiej".

 • 28 I 2016. "Dużo wiedziałem o Holokauście wcześniej, ale to, że brałem udział w tym filmie, pozwoliło mi zmienić trochę opinię na temat ludzi. Może jestem bardziej tolerancyjny." - Jerzy Walczak zagrał rabina Frankla w nominowanym do Oscara filmie "Syn Szawła".

 • 27 stycznia 2016. Światło Pamięci na Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony w 2005. decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ, rocznica wyzwolenia więźniów obozu Auschwitz-Birkenau.

 • 25-29.I.2016. Zakład Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza do wzięcia udziału w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. (en)

  2015.


 • 25.IX.2015. Marsz pamięci rozpoczął Festiwal Kultury Żydowskiej w Chęcinach

 • 16.XII.2015 Już dziś trafia do nas z drukarni, a niebawem do dystrybucji w formie drukowanej i e-book najnowszy 11. numeru rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały" pismo Centrum Badań nad Zagładą Żydów nr. 11 R. 2015 t. I-II

 • 22.IX.2015. Uroczystości upamiętniające 73. rocznicę zagłady sokołowskich Żydów. Psalm 23 po polsku i hebrajsku odczytali: przedstawiciel społeczności żydowskiej Piotr Kadlcik oraz ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

 • 16.IX.2015. Włodawa - Festiwal Trzech Kultur.

 • 6.IX.2015.Europejski Dzień Kultury Żydowskiej. "Spotkanie na moście: rabin i opat." Kraków, muzeum "Galicja".

 • 28-29.VIII.2015. 71. rocznica zagłady łódzkich Żydów. Pamięć. [ Więcej].

 • 28-29.VIII.2015. Odnowiono pomnik na zbiorowym grobie w Zawierciu. Pomogły w tym wychowanki zakładu poprawczego. Grób znajduje się na cmentarzu żydowskim w Zawierciu przy ul. Daszyńskiego. Spoczywają w nim ludzie zamordowani przez Niemców podczas likwidacji getta w sierpniu 1943 r. Rozstrzeliwano ich na cmentarzu oraz na terenie miasta.

 • 26.VIII.2015. Uroczystości rocznicowe, Kielce pamiętają! W dniach 20-24 sierpnia 1942. z Kielc wywieziono do obozu w Treblince ok. 20 000 - 21 000 Żydów. Na miejscu zastrzelono ok 1500, głównie starszych, chorych i dzieci. "Ostateczne rozwiązanie".

 • 25.VIII.2015. Na cmentarzu żydowskim w Jasienicy Rosielnej odsłonięto pomnik ku czci zamordowanych tam żydowskich mieszkańców Jasienicy, Domaradza i sąsiednich miejscowości.

 • 21.VIII.2015. Wspomnienie 73. rocznicy deportacji mińskich Żydów. W uroczystości przygotowanej przez Gminę Żydowską w Warszawie i Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego wzięli udział ks. Wojciech Lemański, ks. Jerzy Mackiewicz - nowy proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim, radni miejscy, potomkowie żydowskich mieszkańców miasta, nauczyciele lokalnych szkół oraz mińszczanie.

 • 23 sierpnia 2015. W Nowym Sączu odbyły się obchody rocznicy likwidacji sądeckiego getta. Wzięli w nich udział: ocalały z Zagłady Markus Lustig, rabin Eliezer Gurary i potomek cadyka rabin Joel Halberstam, przedstawiciele duchowieństwa, władze miasta, województwa, gminy wyznaniowej, różnych Fundacji i Instytucji. Dziękujemy licznemu gronu sądeczan, którzy zapalili znicze.

 • 19.VIII.2015. 73. rocznica zagłady otwockich Żydów. Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich oraz Towarzystwo Przyjaciół Otwocka zapraszają na marsz pamięci i modlitwy. W uroczystości wezmą udział dawni żydowscy mieszkańcy Otwocka, m. in. Józef Nitzan (Panicman) z Izraela z 14-osobową rodziną. Rozpoczęcie na bocznicy kolejowej w Otwocku, przy przejściu przez tory, od strony ul. Górnej godz. 19.00
  23.VIII.2015 godz. 18.00. spacer po nieistniejącym mieście - wieczorną wędrówkę śladami otwockiego getta poprowadzi Sebastian Rakowski, kierownik Muzeum Ziemi Otwockiej, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka. Relacja. Co bym wtedy robił?

 • 20.VIII.2015. Rembertów i Falenica 73 rocznica zagłady Żydów

 • 19.VIII.2015. Gorlice - 73 rocznica zagłady Żydów.

 • 19.VIII.2015. Mszana Dolna - 73 rocznica zagłady Żydów.

 • 15.VIII.2015. Narewka - 74 rocznica zagłady Żydow. [Więcej]

 • 15.VIII.2015. Dni Pamięci o Żydowskiej Społeczności w Rymanowie

 • 11.VIII.2015. "Prosimy Cię, Panie, aby nigdy nie wyrastały między ludźmi mury prowokujące nienawiść, uprzedzenia i przemoc. Niech wszelkie podziały zostaną zniweczone mocą Twojej potęgi. Natchnij nas do dobrego działania i obdarz nas Twoim świętym pokojem – Szalom. Amen!" Kraków, synagoga Kupa - uroczystość upamiętniająca 70. rocznicę pogromu, do ktorego doszło w tym mieście 11 sierpnia 1945 r. ( wykład dr Edyty Gawron, modlitwa Żydów i chrześcijan). Godz. 18. Zaproszenie. Relacja: i Fotorelacja: [ więcej].

 • 6.VIII.2015. Kielce. Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego gościł grupę 55 osób z całego świata, przedstawicieli różnych konfesji chrześcijańskich i judaizmu, zaangażowanych w dialog chrześcijańsko-żydowski. Po Polsce podróżują pod opieką Moniki Krawczyk, dyrektorki Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

 • 22.VII.2015. ŻIH zaprasza na marsz pamięci dla upamiętnienia 73. rocznicy rozpoczęcia przez Niemców akcji likwidacyjnej getta warszawskiego, w wyniku której ok. 300 tysięcy jego mieszkańców wywieziono do obozu zagłady w Treblince. 18 00, pomnik Uschlagplatz, róg ul Stawki i Dzikiej. Relacja filmowa: i zdjęcia:

 • 5.VII.2015. Gmina Chrześcijańska im. Leona Karcińskiego zorganizowała V Modlitewne Spotkanie Ekumeniczne w 73 rocznicę mordu Żydów żmigrodzkich.

 • 5.VII.2015. Kielce: Uroczystości (zaproszenie) 69 rocznicy pogromu. Żydzi i chrześcijanie modlili się w intencji ofiar pogromu kieleckiego. [więcej]

 • 1-7.VII.2015. Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza do udziału w X. Międzynarodowej Szkole Letniej Nauczania o Holokauście.

 • 10 - 12.VI.2015. Międzynarodowa interdyscyplinarna konferencja: Pogromy Żydów na ziemiach polskich w XIX i XX wieku. Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum POLIN

 • 11.VI.2015 Rocznica pamiętnej - 1999 modlitwy Jana Pawła II za naród żydowski. 2015, Warszawa, UMSCHLAGPLATZ.

 • 8.VI.2015 Pamięć o Auschwitz a pojednania w Europie – debata: prof. Annette Wieviorka, francuska historyczka zajmująca się historią Shoah i XX-wieczną historią Żydów, prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN, historyk specjalizujący się m.in. w historii stosunków polsko-żydowskich oraz dr Karolina Wigura, socjolożka i dziennikarka, szefowa działu politycznego "Kultury Liberalnej". Sala 5 Instytutu Kultury Polskiej UW przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28. Organizatorzy: Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Instytut Kultury Polskiej UW oraz Muzeum POLIN.

 • 5.VI.2015 Bogdan Białek: "Napisanie tego krótkiego wspomnienia o Henryku Pawelcu nie jest dla mnie zadaniem prostym."

 • 30.V.2015 "Jedźcie do Treblinki (...) nie zostawiajcie Ich samotnych" (Halina Birenbaum) Jak wkażdą ostatnią sobotę miesiąca - do obozu zagłady w Treblince pielgrzymował ks. Wojciech Lemański .

 • 22.V.2015. Muzeum POLIN i wydawnictwo Universitas: promocja albumu Andrzeja Nowakowskiego "Poza horyzontem zdarzeń. Auschwitz" wydanego z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu.

 • 11-14.V.2015. "Od Ibrahima ibn Jakuba do Anielewicza 6" - Międzynarodowa konferencja naukowa z okazji otwarcia wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 • 11.V.2015. W 25. rocznicę działalności lubelski Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN" rozpoczyna kolejny ambitny projekt. Będzie to tworzenie archiwum wiedzy o żydowskich mieszkańcach Lublina.

 • 25.IV.2015. Zmarł Alfred Schreyer skrzypek i śpiewak, działacz społeczny. Miał 93 lata. Urodził się i spędził całe życie w Drohobyczu, uczęszczał do tamtejszego gimnazjum, w którym jego nauczycielem był Bruno Schulz. We wrześniu 2012 roku odwiedził Kielce. Razem ze swoimi przyjaciółmi bawił nas swoimi pięknymi opowieściami, piosenkami, cieszył swoją obecnością. Spotkaliśmy się z młodzieżą z Izraela i Kielc - uczestnikami organizowanych przez Stowarzyszenie im Jana Karskiego obchodów Sukkot Shalom.

 • 23.04.2015 Kielce. Otwarto Instytut Kultury Spotkania i Dialogu im. J. Karskiego

 • 23.04.2015 Papież Franciszek przyjął delegację Konferencji Rabinów Europejskich.

 • 19.IV.2015.Doroczne modlitewne spotkanie Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego w rocznicę wybuchu powstania. Godz. 16. pod pomnikiem. Program: oraz relacja:
  Barbara Sułek-Kowalska: "Imię wieczyste i niezniszczalne"; "Łączy nas pamięć", Idziemy 16/2015; "Kto ratuje jedno życie", Idziemy 17/2015.

 • 9-11.IV.2015. "Miejsca po x miejsca bez" - konferencja w ramach wydarzenia "Pamiętaj z nami" 2015. Kraków, 9.IV., 10.IV.

 • 28.III.2015 Pielgrzymka do Treblinki. Jak w każdą ostatnią sobotę miesiąca prowadził ją ksiądz Wojciech Lemański.

 • 15.III.2015. Marszem Pamięci

  uczczono 72. rocznicę likwidacji krakowskiego getta. List kard. Stanisława Dziwisza odczytał ks. prof. Łukasz Kamykowski.

 • 11.III.2015. "Polscy biskupi odwiedzili Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki wyraził radość, że nie jest to kolejne w świecie muzeum Holocaustu lecz miejsce opowiadające o wielowiekowym współistnieniu Żydów i Polaków. Bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem ocenił, że Muzeum "doskonale oddaje nasze wspólne dzieje, zarówno najpiękniejsze momenty jak i te trudne". Dodał, że "Kościół wielokrotnie opłakiwał swoje winy" i podejmował dzieło "oczyszczania pamięci". Wspomniał też o nabożeństwie ekspiacyjnym, które odbyło się kilkanaście lat temu w kościele pw. Wszystkich Świętych w Warszawie." /KAI/

 • 24.II.2015. Dyskusja o filmie "Ida" w Żydowskim Instytucie Historycznym

 • 19.II.2015. Muzem POLIN: Cykl debat "O polskich Żydach szeptem i krzykiem". Spotkanie poświęcone polityce pamięci O ...; cz. II. Sztuka pamięci - 24.09.2015; cz. III. Psychologia pamięci - 26.11.2015.

 • 27.I.2015. 70. rocznica wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu - obchody . Modlitwy i hołd ofiarom.
  Halina Birenbaum Auschwitz 27 01 2015. Obchody w Warszawie, w Nowym Żmigrodzie

 • 27.I.2015. godz. 18 - "Płomień Pamięci", zapalenie świec w oknach na znak solidarności z wszystkimi ofiarami Holokaustu; bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem zaapelował O włączenie się katolików w akcję. Władysław Bartoszewski: "Popioły milionów ofiar powinny zobowiązywać nowe pokolenia do godności dla każdego człowieka, do czynnego przeciwstawiania się nienawiści i pogardzie ludzi wobec ludzi. A w szczególności do sprzeciwu wobec ksenofobii i antysemityzmu, nawet gdyby obłudnie nazywany był antysyjonizmem."

 • 27.I.2015. 18.00 Kielce, Droga Krzyżowa w 70. rocznicę wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz. Zapraszają prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach i ks. prałat Grzegorz Pałys. Relacja.

 • 27.I.2015. 14.00, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu delegacja Klubu Chrześcijan i Żydów "Przymierze" zapali światło pamięci pod Pomnikiem Ofiar Obozu Koncentracyjnego w Krakowie-Płaszowie, zapraszając wszystkich, którzy chcieliby się przyłączyć.

 • 17 stycznia 2015. Z Gliwic wyruszył Marsz Życia . Relacja:

 • 15.I.2015."Szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi" (Ps 34,15) - XVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.
  [....] Apel biskupów o upamiętnienie Żydów. FOTORELACJE Z DNIA JUDAIZMU w MIEJSCACH PAMIĘCI.
  Puissant appel des éveques polonais a perpétuer la mémoire des Juifs.

 • W Kielcach: historia żydowskiej dziewczynki zainaugurowała spotkania chrześcijan i Żydów.
  Nabożeństwo biblijne, podczas którego zebrani modlili się w intencji dzieci zamordowanych przez Niemców w 1943.

 • 15 stycznia 2015. Około 1200 uczniów i nauczycieli z całej Polski, uczestników programu "Szkoła Dialogu", mającego na celu odkrywanie żydowskiej przeszłości miast i miasteczek oraz budzenie odpowiedzialność za zachowanie pamięci, spotkało się w piątek w Teatrze Wielkim w Warszawie.

 • 13 stycznia 2015. godz. 14:30-18:00 Żydowske Muzeum Galicja: sesja naukowa z okazji wydania 27. tomu "Polin".

 • 8.I.2015. O włączenie się katolików w akcję "Płomień Pamięci" i zapalenie 27 stycznia o godz. 18 świec w oknach na znak solidarności z wszystkimi ofiarami Holokaustu - zaapelował bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

 •