Żydowska teologia chrześcijaństwa: Wydarzenia dialogu: Chrześcijańska teologia współczesnego judaizmu:
 
Teksty dialogu Filozofia dialogu
Teologia po Szoa
Katecheza o Żydach i judaizmie
Dialog a liturgia
Misja i dialogOto jak dobrze
i jak miło,
gdy bracia
mieszkają razem
(Ps 133)
 
Celem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów jest przyczynianie się do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.
 
> PRChiZ Kim jesteśmy Władze Statut Członkowie honorowi Siedziba Publikacja Rady Kwartalnik Kalendarium Ważne linki Lektura
 
 

Kalendarium począwszy od stycznia 2019:2019.


  76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim (19 IV 2019). Obchody, w tym: marsz modlitwy Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów (14 IV 2019).


  24 IV 2019. Pokaz filmu "Kronika Powstania w Getcie Warszawskim według Marka Edelmana" Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, 18:00 - 19:30.

   "W ramach Roku Marka Edelmana zapraszamy na pokaz filmu w reżyserii Jolanty Dylewskiej zrealizowanego dzięki Stowarzyszeniu Otwarta Rzeczpospolita."
   "W kwietniu 1943 roku Niemcy podjęli decyzję o ostatecznej likwidacji getta warszawskiego, w którym przebywało wtedy 60 tysięcy osób. "Zapadła decyzja, że jutro, jeśli Niemcy przyjdą do getta, zacznie się opór" - opowiada Marek Edelman o spotkaniu Żydowskiej Organizacji Bojowej, które miało miejsce 18 kwietnia, czyli dzień przed rozpoczęciem aktu ostatecznej likwidacji. Uczestniczył w nim m.in. Mordechaj Anielewicz. Z całej tej grupy przeżyły tylko 2 osoby. O tragicznej walce i przebiegu powstania opowiada jego świadek i uczestnik Marek Edelman."


  19 IV 2019. 76. rocznica powstania w getcie warszawskim - pamiętamy. /UM Warszawa/

  19 IV 2019. Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Muzeum POLIN.

   W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Marka Edelmana - ostatniego przywódcy powstania i jednego z ocalałych z warszawskiego getta, który w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet źółtych kwiatów. Kontynuujemy tę tradycję, rozdając podczas kaźdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych źonkili.
   Aby dołączyć do akcji, wystarczy wypełnić właściwy formularz


  19 IV 2019. II Niezależne Obchody Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

   "Zbierzemy się o 12:00 pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, skąd przejdziemy pod tablicę pamięci Zygielbojma ..."


  18 IV 2019. Koncert z okazji 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

   W przeddzień 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim na scenie Muzeum POLIN Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Gabriela Chmury złoźy hołd muzykom z getta.


  18 IV 2019. Wielka Przywraca Pamięć /The Great Synagogue Restores Memory/ Warszawa, Błękiny Wieżowiec, 21:00-23:00.

  18 IV 2019. Zatrucie dusz. Czy istnieje w Polsce nowa fala antysemityzmu? ŻIH, 19:00-21:30.

   Rozmówcy spróbują odpowiedzieć na pytania o to, czy obserwujemy nasilenie tych fobii w dzisiejszym świecie, czy zauważamy ciągłość mitów o Żydach i transmisję negatywnych stereotypów i czy można napisać uczciwą historię polsko-żydowską.


  16 IV 2019. Żonkile Marka Edelmana. O pamięci, solidarności i odpowiedzialności /Muzeum POLIN, 18:00/

   Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie "Żonkile Marka Edelmana. O pamięci, solidarności i odpowiedzialności", podczas którego będziemy wspominać Marka Edelmana jako powstańca, lekarza i obrońcę praw człowieka.
   Podczas spotkania fragmenty książek "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall oraz "I była miłość w getcie" Marka Edelmana i Pauli Sawickiej przeczytają Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski.
   W rozmowie wezmą udział: Paula Sawicka, dr Aga Żuchowska, Witold Bereś i Konstanty Gebert. Rozmowę poprowadzi Anna Wacławik-Orpik z Radia TOK FM.


  16 IV 2019. Po pożarze katedry Notre-Dame.

  16 IV 2019. After the Thaw - The JHI as an International Center of Holocaust Research and as a Jewish Institution in Poland (1956-1966)
   Study seminar by Stephan Stach from POLIN Museum of the History of Polish Jews.

  15 IV 2019. Geografia świata żydowskiego – Ziemia Izrael a diaspora. Dyskusja z cyklu żydowskie ABC. Muzeum POLIN - 18:00.

   Z czego wynika więź Żydów z Erec Israel? Czym jest diaspora żydowska? Jak wygląda geografia współczesnego świata żydowskiego?

  12 IV 2019. The War Between Polish Nationalism and Holocaust History /Tablet/

   Jonathan Brent speaks with Polish scholar Elżbieta Janicka about the campaign to absolve occupied Poland for its role in the Holocaust and blame Jews for their own slaughter.
   "To nie były rutynowe spotkania polityczne w głównych amerykańskich miastach, ale demonstracje w celu PRZEPISANIA historii Zagłady, przy akompaniamencie niepohamowanego antysemityzmu.
   Wykazanie winy Żydów w ich własnej rzezi i zapewnienie pseudohistorycznej podstawy dla polskiego antysemityzmu to dwa kluczowe elementy strategii zachowania tej narracji."

  12 IV 2019.
  12 IV 2019. ELIJAH SUMMER SCHOOL – A UNIQUE INTERRELIGIOUS EXPERIENCE!
  11 IV 2019. Dzienniki jako źródło wiedzy o Zagładzie. Dyskusja w Żydowskim Instytucie Historycznym

   Spotkanie poświęcone będzie literaturze dokumentu osobistego widzianego jako źródło wiedzy o Zagładzie i to źródło najcenniejsze – głos ofiary. Jakie strategie narracyjne wybierają autorzy, by dać świadectwo? Jak spersonalizowana narracja wpływa na kształtowanie współczesnych wyobraźeń na temat Zagłady?

  9 IV 2019. "Lot i jego bezimienna Żona." Wykład Belli Szwarcman-Czarnoty w ramach cyklu wykładów "Mężowie i żony".
  Austriackie Forum Kultury ul Próżna 7/9, 00-107 Warszawa we współpracy z Gminą Żydowską w Warszawie.

   "W tym cyklu przyjrzymy się, jak w Torze przedstawiane jest małżeństwo i w jaki sposób zostało to odzwierciedlone w zasadach zawierania związków i współżycia małżeńskiego obowiązujących w judaizmie."

  7 IV 2019. "Wielkanoc" Stefana Otwinowskiego.
   W kwietniu - miesiącu Pamięci Ofiar Holokaustu i Powstania w Getcie Warszawskim - Teatr Polski we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym przygotował czytanie performatywne sztuki Stefana Otwinowskiego Wielkanoc. Scena Kameralna Teatru Polskieg, 12:00.

   Dramat, pisany w czasie wojny i uzupełniany po niej, porusza temat międzywojennych i wojennych stosunków polsko-żydowskich. Tekst, choć literacki, a nie historyczny, jest z pewnością istotnym świadectwem tamtych czasów.

  6 IV 2019. Płock, Fundacja Nobiscum - trzy dofinansowania ze środków miasta Płocka, w tym:
  6 IV 2019. Płock, Fundacja Nobiscum - 5 faktów o ulicy Grodzkiej 11:
  Dziś nieco niepozorna i wymagająca remontu kamienica przy Grodzkiej 11 ma ciekawą historię związaną z płocką społecznością żydowską!

  4 IV 2019. BEJT TFILA - DOM MODLITWY - oprowadzanie kuratorskie. Warszawa, ŻIH, 18:00.

   Michał Krasicki opowie o tradycyjnym wyposażeniu synagogi, przybliży rytualne funkcje zarówno obiektów tworzących wystrój sali modlitewnej, jak i przedmiotów wyjmowanych jedynie podczas nabożeństw. Będzie to rzadka okazja, aby obejrzeć na żywo zabytki sięgające XVIII i XIX w. wieku.

  4 IV 2019. Prof. Jacek Leociak: Polska, Żydzi, Zagłada, Kościół
  Spotkane. Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kwiatka 7. 18:00.

  4 IV 2019. Spotkanie z Katarzyną Person o książce "Policjanci: wizerunek Żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim". Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. 18:20.

   "Ta dobrze udokumentowana i obiektywna książka opisuje powstanie służby i to, jak została wciągnięta w pomoc Niemcom w ludobójstwie. To podstawowa lektura dla wszystkich zainteresowanych złożonym i trudnym problemem kolaboracji podczas nazistowskiej okupacji Polski. "

  4 IV 2019. Prawa mniejszości - jak radziła sobie z nimi II RP? Wykład, Muzeum POLIN, 18:00
   "Blisko jedna trzecia obywateli II Rzeczpospolitej należała do mniejszości etnicznych, religijnych lub narodowych. Jak walczyli o swoje prawa w odrodzonym państwie? Kto na polskiej scenie politycznej był ich sojusznikiem? Wykład o prawach mniejszości narodowej w niepodległej Polsce wygłosi dr Stephan Stach z Muzeum POLIN."

  2 IV 2019. "Ku Zagładzie. Życie codzienne w getcie łódzkim".
   Seminarium Pracowni Społeczności Wielkomiejskich poprowadzi dr Ewa Wiatr z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego. ŻIH, 11:00.

   "Tematem badań podjętych przez Ewę Wiatr stała się specyfika getta łódzkiego, wpływająca na kształt jego społeczności oraz znajdująca odbicie w codziennym życiu."

  1 IV 2019. Jerozolima, Elijah Interfaith Institute,
  1 IV 2019. Czytelnia POLIN: Mordechaj Canin "Przez ruiny i zgliszcza"
   W spotkaniu na temat książki Mordechaja Canina "Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce" udział wezmą: prof. Monika Adamczyk-Garbowska, prof. Jacek Leociak, dr Piotr Paziński, dr Łukasz Krzyżanowski. Spotkanie poprowadzi Anna Wacławik-Orpik z Radia TOK FM. 18:00.

  29 III 2019. Nowe wydanie miesięcznika "Memoria"
  28 III 2019. Cykl KINO JIDYSZ

   O filmach jidysz, ich twórcach i producentach opowiedzą: Olga Pieńkowska, pracowniczka Działu Dokumentacji Dziedzictwa Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Grzegorz Rogowski, filmograf z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Rozmowa będzie wzbogacona fragmentami omawianych filmów. Warszawa, Kino Iluzjon, 18:00.

  27 III 2019. "Ludność żydowska pod znakiem fizycznej zagłady!" Pierwszy numer "biuletynu serwisu prasowego Oneg Szabat" z dnia 27 III 1942.

   Od końca marca 1942 roku do rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej grupa Oneg Szabat wydała 15 biuletynów dla żydowskiej i polskiej prasy podziemnej. ŻIH - rocznice.

  26 III 2019. Zagłada Żydów berlińskich i warszawskich. Seminarium. Prowadzenie: Marta Janczewska. ŻIH, 11:00
  26 III 2019. Wielki retusz. Spotkanie z Tomaszem Żukowskim. Prowadzenie: Magdalena Kicińska Faktyczny Dom Kultury ul. Gałczyńskiego 12, 00-362 Warszawa

  25 III 2019. Żydzi - chrześcijanie w dialogu. Chrześcijańska perspektywa. 19:00 -21:00.

   Spotkanie z Tomaszem Dostatnim OP połączone z promocją jego najnowszej książki "Otwarta Brama" wydanej przez Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN". ICC Kraków, ul Miodowa 24. 19:00 -21:00.

  24 III 2019. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień związany z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie, którzy 24 marca 1944 r., w wyniku donosu, zostali zamordowani przez Niemców.
  24 III 2019. Spacer tematyczny. Zwiedzanie terenu getta krakowskiego. Muzeum Galicja 10:30.

  24 III 2019. Finisaż wystawy "Wolny ptak. Der Frajer Fojgl. Karykatura z prasy żydowskiej w niepodległej Polsce". Warszawa, ŻIH, 15:00.

   "Kuratorka dr Agnieszka Żółkiewska oprowadzi Państwa po wystawie karykatur publikowanych w prasie żydowskiej w latach 1919–1939. Są to przenikliwe obrazy przeszłości, wyostrzone satyrycznie, przez co zyskują na wartości więcej niż inne źródła z tego czasu. Układają się w niezwykłą i zaskakującą opowieść o blaskach i cieniach życia mniejszości żydowskiej w niepodległej Polsce. Ilustrują istotne dla niej wydarzenia polityczne, społeczne i obyczajowe."
   Wiecej:
   22 XI 2018. - 24 III 2019. Cykl wydarzeń wokół wystawy czasowej "Wolny Ptak. Der Frajer Fojgl. Karykatura z prasy żydowskiej w niepodległej Polsce". Warszawa, ŻIH.

  22 III 2019. Pogrom wielkanocny 1940. /ŻIH. Blog. Historia./
   "Pogrom wielkanocny był kulminacją przemocy antysemickiej, która narasta na ulicach Warszawy od wybuchu wojny, nasilając się w okresie wczesnej wiosny 1940 r. Pogrom był niemal na pewno silnie inspirowany przez Niemców, jak przypuszcza jego badacz Tomasz Szarota, wywołany celowo dla uzasadnienia zbudowania w Warszawie getta, którego mury zaczęto wznosić kilkanaście dni po ustaniu pogromu."

  21 III 2019. Spór o edukację dziecka żydowskiego w dwudziestoleciu międzywojennym.
   "Szkolnictwo żydowskie w Polsce, charakter organizacyjny szkół, język względnie języki wykładowe i tendencje wychowawcze w tychże zakładach są zjawiskiem bezprzykładnym w historii innych narodów". ŻIH, 18:00.

  20 III 2019. U Żydów - Purim, czyli Święto Losów
  20 III 2019. Edukacja o Zagładzie - szkolenia dla nauczycieli w USA. Muzeum POLIN.

  20 III 2019. Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile.
   19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

  19 III 2019. Polscy burmistrzowie w Generalnym Gubernatorstwie - okupacja, kolaboracja i Holokaust. Seminarium, które poprowadzi Grzegorz Rossoliński-Liebe (Freie Universität Berlin). Warszawa, sala ŻIH w Błękitnym Wieżowcu, wejście od ul. Tłomackie, 11:00-12:30.

  19 III 2019. Nie będzie ponownej ekshumacji w Jedwabnem.
  19 III 2019. "Ruda, córka Cwiego". Spotkanie z Adamem Dylewskim. Księgarnia Wydawnictwa Czarne, Marszałkowska 43 lok. 1. 18:30.

  18-24 III 2019. Francja - tydzień edukacji przeciwko rasizmowi i antysemityzmowi. (Semaine d'éducation et d'actions contre le racisme et l'antisémitisme:)
  18 III 2019. Jakub Szymczak: "W sieci kłamstw. Historyk IPN manipuluje, aby zaatakować badaczy Zagłady" /okopress.pl/
   Więcej:
  • "Piotr Gontarczyk ujawnia" /wsieciprawdy.pl/

  • IFIS PAN W sprawie wypowiedzi dr. Piotra Gontarczyka na temat książki "Dalej jest noc…"
  • Dagmara Swałtek-Niewińska IFIS PAN - W odpowiedzi na artykuł pt. "Nowa mistyfikacja" w tygodniku "Sieci" 2019, nr 10 (328)

  17 III 2019. Jerusalem, Elijah Interfaith Institute:
   Praying for victims of Christ Church: "How can we respond to the violence in Christ Church? What can we do beyond condemning hatred, violence and bigotry? Let us pray for the individuals whose lives were lost and for their families. Let these prayers be offered by members of all faiths, as a sign of a union of spirit that is more powerful than the separation caused by hatred."

   More: Prayer for Rohingya

  17 III 2019. Kraków - Doroczny Marsz Pamięci
  CALL FOR APPLICATIONS: /past perfect! - deadline: March 15/ Research Workshop - New Findings on Poland and Its Neighbors: Interdisciplinary Approaches to the Study of the Holocaust at the United States Holocaust Memorial Museum in Washington, D.C. Monday - Friday, July 29 - August 2, 2019.

   Applications deadline: March 15. /pdf/

  15 III 2019. International Abrahamic Forum: Statement of ICCJ's International Abrahamic Forum (IAF) on the terror attack in Christchurch, New Zealand in two mosques during Friday prayer:

   "We express our deepest condolences to the families and friends of those who were killed and wounded, and our deepest solidarity with Muslims throughout the world in this terrible hour. We categorically condemn this violent and evil behaviour, which has no place in civil society. ..."

  14 III 2019. Profesor Paweł Śpiewak i Szczepan Twardoch, autor książki "Królestwo" będą rozmawiać o etosie nadziei, cierpieniu, wyborze wartości w rzeczywistości zastanej, przestrzeniach kryjówek, ucieczkach i powrotach do nich.
   Punktem wyjścia dyskusji będzie kultowy już esej księdza Józefa Tischnera z 1978 roku "Ludzie z kryjówek" (z książki "Myślenie według wartości"). Spotkanie poprowadzi prof. Andrzej Żbikowski. 19:00.

   Lektura obowiązkowa: ks. Józef Tischner: "Ludzie z kryjówek"

  13 III 2019. "Polacy muszą nauczyć się prowadzić z sobą dialog w prawdzie i z poszanowaniem godności własnej i partnera, różniąc się między sobą, a nie stając się przez to dla siebie wrogami" - kard. Pietro Parolin Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej do biskupów zgromadzonych na zebraniu plenarnymw Warszawie /KAI/.
  12 III 2019. Oświadczenie wobec ataków medialnych na książkę "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski", jej autorów oraz próby podważania wiarygodności naukowej Centrum Badań nad Zagładą Żydów.
  12 III 2019. "Gomer i Ozeasz" z cyklu wykładów "Mężowie i żony" publicystki i filozofki Belli Szwarcman-Czarnoty Austriackie Forum Kultury we współpracy z Gminą Żydowską. ul. Próżna 7/9 Warszawa, 18:00.

  12 III 2019. "Z kartoteki traum. Francuskojęzyczna literatura świadectwa – Anna Langfus i Piotr Rawicz." Seminarium, które poprowadzi dr Anna Ciarkowska (Kulturoznawstwo - Instytut Kultury Współczesnej UŁ). Warszawa, ŻIH, 11:00-12:30

  12 III 2019. "Paulina (jest sama)" to poszukiwanie tożsamości, przekład, pamięć i przestrzeń, przywoływanie przeszłości, by odtworzyć historię kobiety ocalałej z Holokaustu w okupowanej Polsce. Seminarium sztuki - Warszawa, ŻIH, 15:00-16:30
  8 III 2019. Polski Marzec.

   Teresa Bogucka: I stąd problemy z upamiętnianiem Marca... "Polski Marzec" - Magdalena Wójcik rozmawia z Teresą Bogucką, pisarką, dziennikarką, działaczką opozycji demokratycznej w okresie PRL. Chidusz: Marzec 2018 i 2019
   Więcej: Marzec'68 50. rocznica - obchody 2018.

  8 III 2019. Marzec '68 - serwis tematyczny Wirtualnego Sztetla - Warszawa, Muzeum POLIN.

   Więcej: Teresa Bogucka: I stąd problemy z upamiętnianiem Marca... "Polski Marzec" - Magdalena Wójcik rozmawia z Teresą Bogucką, pisarką, dziennikarką, działaczką opozycji demokratycznej w okresie PRL. Chidusz: Marzec 2018 i 2019

  7 III 2019. Obchody 75. rocznicy śmierci Emanuela Ringelbluma.

   12:00 - uroczystości złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod tablicą pamiątkową przy ul. Grójeckiej 77. W uroczystościach wezmą udział także Ambasadorzy Programu Oneg Szabat - grupa uczniów z Penn Hillel, która w dniach 4-9 marca uczestniczy w szkoleniu poświęconym Podziemnemu Archiwum Getta Warszawy i zorganizowanym przez dział edukacji ŻIH w ramach Programu Oneg Szabat.
   18.00 w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego przy ul. Tłomackie 3/5 odbędzie się spotkanie wokół najnowszych tomów pełnej edycji Archiwum Ringelbluma.
   26 kwietnia 2019 r. w Żydowskim Instytucie Historycznym zostanie otwarta wystawa czasowa „Światło negatywu”, na którą złożą się obrazy z dwóch archiwów: Archiwum Ringelbluma i archiwum Jerzego Lewczyńskiego rodziny Eisenbach.

  7 III 2019. Wykład - "Lojalność. Żydzi i wojsko między integracją i wykluczeniem". Warszawa, Muzeum POLIN, 18:00.
   O służbie wojskowej Żydów w dwudziestoleciu międzywojennym mówić będzie dr Christhardt Henschel z Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

  6 III 2019. Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych.
   Święto ustanowił 10 maja 2012 roku Parlament Europejski, by uhonorować pamięć osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI wieku. Data została wybrana nieprzypadkowo - 6 marca przypada rocznica śmierci Mosze Bejskiego, inicjatora Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie oraz współtwórcy definicji "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

  6 III 2019. Centrum Kultury Żydowskiej - Center for Jewish Culture zaprasza na spotkanie poświęcone ks. Stanisławowi Musiałowi.
   Ks. Stanisław Musiał, SJ - in Memoriam (ur. 1.05.1938 r., zm. 5 03.2004 r.) - spotkanie z okazji 15. rocznicy śmierci ks. Stanisława, z udziałem red. Janusza Poniewierskiego, red. Artura Sporniaka i Katarzyny Morstin.

  5 III 2019. Najbliższa modlitwa o pokój. 20:00, kościół św. Andrzeja i Alberta (środowisk twórczych) Warszawa, plac Teatralny, ul. Senatorska 18B

   Przed modlitwą, o godz. 19, w bocznej nawie kościoła porozmawiamy na temat perspektyw dla pokoju na Półwyspie Koreańskim. Gościem będzie dr Marcin Jacoby, sinolog i autor książek o Azji Zapraszamy serdecznie, Wspólnota Sant'Egidio Warszawa

  5 III 2019. Jarosław Gowin odpowiada na list francuskiej minister:


  5 III 2019. "Semantyka filozofii Heideggera a ideologia faszyzmu"- seminarium naukowe ŻIH, 11:00.

  4-9 III 2019. Szczecińskie Dni Kultury Żydowskiej Adlojada 2019. Liczne wydarzenia kulturalne, dyskusje, spektakle, a także spotkania inspirowane różnymi formami działalności Towarzystwa "Więź", również partnera tego wydarzenia.

  3 III 2019. "Holokaust, Szoa, Zagłada...", wykład dr Edyty Gawron. 17:00.

  2 III 2019. Do wielu Izraelczyków w ostatnim roku po raz pierwszy dotarło, co działo się z polskim narodem w czasie II wojny światowej - mówi Eldad Beck, dziennikarz izraelskiej gazety "Israel Hayom". /Rzeczpospolita Plus Minus/

  1 III 2019. Otwarta Rzeczpospolita: Roszczenia żydowskie czy roszczenia obywatelskie? – ws. amerykańskiej ustawy JUST.
  1 III 2019. Abp Henryk Muszyński i Adam Bartosz laureatami Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała za rok 2018, przyznawanej osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego.

   Za twórczość nagrodzony został teolog, biblista, prymas-senior abp Henryk Muszyński, a za działalność społeczną - Adam Bartosz, muzealnik, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

   "Żydzi żądni krwi? Legenda, która wylała się na całą Europę" /DEON/ - fragment z książki ks. Stanislawa Musiała "Wyrzut sumienia"

  1 III 2019. Konferencja ws. Holokaustu. Francja wzywa polskie władze do odcięcia się od incydentów. /Interia.pl/ - Colloque sur la Shoah a Paris: la France proteste aupres de la Pologne /Le Figaro.fr/

  Poniedziałki, III 2019. JCC - Kraków. Hebrajski biblijny - grupa zaawansowana.
   Studiowanie Tory z komentarzami rabinicznymi. Księga Bereszit rozdziały 22-23, z komentarzem Rasziego i Baal Haturima. Prowadzenie: Ewa Gordon.

  Wtorki, III 2019. ICC - Kraków. Filozofia żydowska. Cykl Wykładów rabina Samuela Rosenberga.
   "Przeczytamy i przestudiujemy najważniejsze księgi myśli żydowskiej. Poruszymy kwestię tego, czym jest żydowska myśl i jak jest ona tworzona; co judaizm ma do powiedzenia o świecie i jakie są związki między żydowską myślą a żydowskim prawem (halachą). Wcześniejsze przygotowanie nie jest wymagane."

  28 II 2019. Nowe wydanie miesięcznika "Memoria"
  28 II 2019. "Nie tylko Palestyna. Polskie plany emigracyjne wobec Żydów 1935-1939" - spotkanie wokół książki z autorką dr Zofią Trębacz. ŻIH, 18:00.

  27 II 2019. Jeśli Polska za założenie polityki zagranicznej uznała udowodnienie wszystkim, że jest niewinna, to ma problem. - Timothy Snyder w rozmowie z Michałem Gostkiewiczem /Magazym WP/

  27 II 2019. Redaktorzy tomów "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" - prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski - w odpowiedzi na opublikowaną przez IPN broszurę autorstwa dr Tomasza Domańskiego pt. "Korekta obrazu?". Szczegółowa odpowiedź:

  26 II 2019. Kraków - nowy cykl spotkań:

  26 II 2019. Yossi Klein Halevi - "Naród zasługuje, by sądzić go podług najlepszych, a nie najgorszych synów i córek, a najlepsi spośród Polaków należą do najwierniejszych przyjaciół Żydów." - Wyznanie żydowskiego pisarza: Kocham Polskę

  26 II 2019. "Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów." Spotkanie z Tomaszem Żukowskim
  19:00-20:00, Faktyczny Dom Kultury ul. Gałczyńskiego 12, 00-362 Warszawa
  26 II 2019. Paweł Śpiewak - "Polityczny wymiar Księgi Rut", seminarium naukowe, ŻIH, 11:00.

  25 II 2019. Żydowski Instytut Historyczny:
  Oświadczenie w sprawie wypowiedzi publicystów i dziennikarzy zaproszonych 23 lutego do "Salonu Dziennikarskiego" prowadzonego w TVP INFO przez redaktora Jacka Karnowskiego, a także wypowiedzi pojawiających się w innych programach, w tym również w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP.


  25 II 2019. Nowy konflikt w polsko-żydowskim sporze o historię. /Newsweek/
  25 II 2019. "Pisanie o tym nie jest na siły Żyda"
   Dyskusja wokół książki Mordechaja Canina "Przez ruiny i zgliszcza - podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce" z udziałem autorki przekładu, prof. Moniki Adamczyk-Garbowskiej (UMCS), oraz dr Heleny Datner i Marty Janczewskiej (ŻIH).
   Żydowski Instytut Historyczny Tłomackie 3/5, 00-090 Warszawa, 19:00-19:30.

  25 II 2019. CZYTELNIA POLIN: Artur Markowski "Przemoc antyżydowska i wyobrażenia społeczne. Pogrom białostocki 1906 r." Porozmawiamy o tym, jak opowiada się o pogromach, na przykładzie pogromu białostockiego z 1906 roku. Mjuzeum POLIN, 18:00.

  25 II 2019. "Między obowiązkiem pamiętania a banalnością zapominania. Genealogie polskiej niepamięci o Żydach i Zagładzie"

   Seminarium prof. Joanny Kurczewskiej, Zakładu Socjologii Teoretycznej i Zespołu Socjologii i Antropologii Kultury z cyklu "Lokalne, regionalne, krajowe i ponadnarodowe": cztery spojrzenia na zmianę społeczną i ład społeczny. Referat Dr hab. Sławomira Kapralskiego (UP, Kraków) i dr hab. Jaceka Nowaka (UJ)
   15:00, w Pałacu Staszica, Nowy Świat 72, w sali 154.

  24 II 2019.
   Oświadczenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN w sprawie konferencji w Paryżu
   W dniach 21-22 lutego br. w Paryżu odbyła się konferencja naukowa pt. "Nowa polska szkoła badań nad historią Zagłady Żydów" (La nouvelle école polonaise d'histoire de la Shoah), w której wzięli udział także badacze Centrum. W związku z licznymi kłamstwami, manipulacjami i otwartymi atakami, które pojawiły się wokół konferencji czujemy się w obowiązku zabrać głos. Publikujemy także oświadczenia francuskich organizatorów konferencji.


  22 II 2019. Oświadczenie dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Dariusza Stoli

  22 II 2019. Jerusaelm Post. Editor's Notes: The anatomy of a diplomatic crisis.
  Leaders in both Israel and Poland will need to find a path out of this crisis in a way that preserves Jewish history as well as Polish national pride.
  21-22 II 2019. "Nowa polska szkoła badań nad historią Zagłady Żydów" (La nouvelle école polonaise d'histoire de la Shoah). Paryż - konferencja zorganizowana przez uczonych z czołowych francuskich instytutów badawczych takich jak École des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS) oraz Centre National de Recherche Scientifique (CNRS). /PDF/
  20 II 2019.
  20 II 2019.ICCJ. Jerusalem: Consultation on "Interreligious Coexistence Initiatives" (15 II 2019.)
   "As a follow-up to the standard biannual meeting of the ICCJ Executive Board (ExBo) a consultation on Interreligious Coexistence Initiatives: Dialogue, Education, and Activism" was organized for the members of the ExBo and invited representatives of ICCJ member and partner organizations. The consultation took place on February 5-7, 2019, in Jerusalem and Ramallah."

  20 II 2019.

   "Zrobiłem to, żeby powiedzieć: "Widzicie, jak niesprawiedliwe jest twierdzenie, że Polak wysysa antysemityzm z mlekiem matki!". Mogę tak spokojnie mówić dzięki takim ludziom jak Jan Józef Lipski, Leszek Kołakowski, Jerzy Turowicz, Jacek Woźniakowski, Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Giedroyc, Konstanty Jeleński, Józef Czapski, Czesław Miłosz." - Adam Michnik w rozmowie ze Zbigniewem Nosowskim ("Wieź" 7/2011 i "Więź" zima 2018)

  20 II 2019. Bp Markowski: słowa p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela o polskim antysemityzmie są obraźliwe /DEON/

  19 II 2019. "Michal i Dawid" - Wykład publicystki i filozofki Belli Szwarcman-Czarnoty w cyklu "Mężowie i żony" - o tym, jak w Torze przedstawiane jest małżeństwo i w jaki sposób zostało to odzwierciedlone w zasadach zawierania związków i współżycia małżeńskiego obowiązujących w judaizmie...

   Austriackie Forum Kultury, 18:00 ul. Próżna 7/9, Warszawa

  18 II 2019.

   Stanowisko Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce dot. wyboru dyrektora Muzeum POLIN

  18 II 2019. "Tysiąca lat żydowskiej obecności na polskiej ziemi nie można sprowadzić do pojedynczego nagłówka prasowego czy krótkiej wypowiedzi dla telewizji – pisze David Harris, dyrektor wykonawczy Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego."

   AJC CEO Statement on New Crisis in Polish-Jewish Relations

  17 II 2019. Jan Hartman: Żyd. Instrukcja obsługi

  16 II 2019. Minister kultury nie przedłużył kontraktu dyrektorowi Muzeum Polin.
  16 II 2019. "Każdy miał kuferek, a w nim coś po Żydach" - Paweł Smoleński /GW Mgazyn Świąteczny/
  15 II 2019. "...z tego, co rozumiem, kontekst był taki, że Netanyahu chciał dowieść, że w sprawie Zagłady można w Polsce wypowiadać się bez żadnej cenzury, bo istnieje w Polsce pełna wolność wypowiedzi, której przecież zagrażała nowelizacja ustawy o IPN sprzed roku."
  "Netanyahu zwracał się więc do izraelskich dziennikarzy, chcąc im coś udowodnić."
  15-16 II 2019. Grodzisk. Willa "Radogoszcz ".
   Sploty 2019.
   • Ratujący i ratowani. Polscy Sprawiedliwi wśrod Narodów Świata - spotkanie dla uczniów szkół. Mediateka. (15 II, 13:00)
   • Marsz Pamięci w 78. rocznicę likwidacji getta grodziskiego
    Zbiórka - skwer w pobliżu stacji PKP (mural z napisem w języku jidysz), przejście ulicami 1 Maja i 11 Listopada pod pomnik upamiętniający grodziskich Żydów (ul. Obrońców Getta) (15 II, 17:30)
   • Jak rozmawiać o Sprawiedliwych – panel dyskusyjny. Willa Niespodzianka (16 II, 14:00)

  14 II 2019. W opublikowanym w czwartek komunikacie przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald Lauder zażądał od telewizji MSNBC sprostowania błędnej informacji, iż powstanie w getcie warszawskim było skierowane przeciwko Polakom i nazistom. /dzieje.pl/
  14 II 2019. "Piszę już pewnie do Pana ostatni list..." - ŻIH, artykuły.
   Przez cały czas wzywałem Boga i rodziców, by mi pomogli ocalić naród żydowski.

  12 II 2019. Przedśmiertne podrygi czy chlubna kontynuacja tradycji? Hebrajskie życie literackie w Polsce międzywojennej.
  11:00, sala ŻIH, Błękitny Wieżowiec, wejście od ul. Tłomackie.
  11 II 2019. Czego nie wolno braciom Coen? - dyskusja z cyklu Żydowskie ABC. Muzeum POLIN, 18:00.

   "Kohen, Lewita, Izraelita - czy Żydzi są społeczeństwem kastowym? Zastanowimy się jakie obowiązki i przywileje spoczywają na poszczególnych grupach w społeczności żydowskiej."

  10 II 2019. Wędrujący Uniwersytet Muranowski - spotkanie IX. Muzeum POLIN. 17:00, Stacja Muranów - ul. Andersa 13. Prof. dr hab. Jacek Leociak omówi dzieje obszaru historycznego Muranowa oraz jego mieszkańców z uwzględnieniem wędrówki warszawskich Żydów od średniowiecza do współczesności.
  9-10 II 2019. Tomasz Terlikowski: Czy Bóg chce pluralizmu religijnego. /Rzeczpospolita Plus Minus/

   "...tak się składa, że zawiera on [dokument - wspólna deklaracji papieża i wielkiego imama Al-Azhar] sformułowania, które - jeśli nie będzie się ich interpretować w zgodzie z całą Tradycją Kościoła (a nie jest to wcale takie łatwe) - mogą prowadzić nas na manowce teologii chrześcijańskiej."
   "...trzeba ją [deklarację] interpretować właśnie w duchu 'Dominus Jesus' i nauczania Kościoła.[...] rodzi kolejne nieścisłości, które trzeba wyjaśniać."

  7 II 2019. Ojczyzna: Czy można mieć dwie ojczyzny? Prawicowy syjonizm w II RP.

   Jak wyglądało życie młodzieży polsko-żydowskiej w przededniu Holokaustu? Wykład o działalności młodzieżowego ruchu syjonistycznego w międzywojennej Polsce wygłosił prof. Daniel Kupfert Heller z Montrealu. Muzeum POLIN, 18:00.
   Wykład odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.

  6 II 2019. Współzałożyciel Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ Rafał Pankowski został uhonorowany tegoroczną Nagrodą Praw Człowieka im. Paula Ehrlicha i Gunthera K. Schwerina.
   Wyróżnienie zostało ustanowione w 1998 r. przez amerykańską Ligę Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League) w celu uhonorowania osób walczących z antysemityzmem w Europie. Dyrektor ADL ds. europejskich Andrew Srulevitch wręczył nagrodę podczas wizyty w Polsce 6 lutego 2019 r.

  6 II 2019. Wyjątkowym przykład w historii konstruktywnego rozwiązania konfliktu - Okrągly Stół.
  ECS Historia. Debata "Wokół Okrągłego Stołu"
  6 II 2019. Abp Henryk Muszyński i Adam Bartosz laureatami Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała za rok 2018
  6 II 2019. W Jerozolimie 6 lutego zmarł rabin Yechiel Eckstein – założyciel i przewodniczący Międzynarodowego Bractwa Żydów i Chrześcijan (IFCJ).

   Według izraelskich środków przekazu przyczyną śmierci 67-letniego rabina był zawał serca. Jako autor licznych publikacji i członek wielu organizacji Eckstein był zaangażowany m.in. w dialog żydowsko-chrześcijański i prowadził kampanię na rzecz chrześcijańskiego wsparcia dla Izraela. /KAI/

  5 II 2019. Wizyta nowojorskiej młodzieży żydowskiej w otwockim LO im. Gałczyńskiego.

   Jak co roku, młodzież z renomowanej nowojorskiej szkoły żydowskiej Solomon Schechter School of Westchester odwiedziła Otwock. W LO im. Gałczyńskiego amerykańscy Żydzi spotkali się z polską młodzieżą, która - mimo ferii szkolnych - pojawiła się bardzo licznie. Podczas spotkania rabin Harry Pell, wicedyrektor nowojorskiej szkoły, przekazał do Muzeum Ziemi Otwockiej tabliczkę adresową budynku, w którym mieszkała babcia jego żony Dora Kirszenbaum-Greenstein. Niedawno na tabliczce korozja odsłoniła nazwisko przedwojennych właścicieli: Kirszenbaum.
   Więcej:
  • film "Dom przemówił".
  • Fotorelacja:


  5 II 2019. Wspólna deklaracja papieża i wielkiego imama Al-Azharu /KAI, DEON/
  5 II 2019. Zadaniem religii jest budowanie braterstwa i pokoju - międzyreligijna konferencja w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Abu Zabi.

   Papież wskazał na znacznie spotkań oraz budowania relacji szacunku i tolerancji między wyznawcami różnych religii.
   Na zakończenie konferencji papież i wielki imam Al-Azharu podpisali dokument "Braterstwo między ludźmi dla pokoju na świecie i wspólnej koegzystencji". Podkreśla on m.in. że wiara w Boga prowadzi człowieka wierzącego do dostrzegania w drugim brata, którego ma wspierać i kochać.
   Papież i wielki imam stanowczo oświadczają, że "religie nigdy nie podżegają do wojny i nie odwołują się do uczuć nienawiści, wrogości, ekstremizmu, ani też nie wzywają do przemocy lub przelewu krwi". - Te nieszczęścia są owocem zniekształcenia nauczania religijnego, politycznego wykorzystywania religii, jak również interpretowania jej przez grupy ludzi religijnych, którzy w pewnych okresach historii wykorzystywali wpływ uczuć religijnych na serca ludzi, aby doprowadzić ich do czynów, które nie mają nic wspólnego z prawdą religii, w doczesnych i ślepych celach politycznych i ekonomicznych /KAI/

  5 II 2019. Postronni? Zagłada w relacjach chłopskich świadków. Seminarium naukowe Karoliny Koprowskiej. ŻIH, 11:00. z Wydziału Polonistyki UJ.

   "W obecnych badaniach nad relacjami polsko-żydowskimi podczas Zagłady coraz częściej formułowane są dwa postulaty: po pierwsze - znalezienia w polszczyźnie adekwatnego odpowiednika angielskiego terminu ’bystander’, po drugie - rewizji kategorii świadka w odniesieniu do postaw Polaków wobec Zagłady. Te dwa rozpoznania będą stanowiły punkt wyjścia do omówienia proponowanej konceptualizacji polskiego świadka jako postronnego oraz ukazania złożoności i różnorodności reakcji, motywacji i postaw polskiego społeczeństwa, a zwłaszcza chłopskich świadków."

  4 II 2019. "Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju" - papież Franciszek przybył do Zjednoczonych Emiratów Arabskich /DEON/

   Po południu w wielkim meczecie poświęconym pamięci założyciela ZEA, szejka Zajeda ibn Sultana an-Nahajana, Franciszek złoży wizytę członkom Muzułmańskiej Rady Starszych, która wraz z rządem kraju jest inicjatorem międzyreligijnego spotkania "Międzyludzkie braterstwo". Na czele tego gremium uczonych i przedstawicieli różnych instytucji świata islamu stoi wielki imam sunnickiego uniwersytetu Al-Azhar w Kairze szejk Ahmad Mohammad Al-Tajib.
   Po spotkaniu z Muzułmańską Radą Starszych papież uda się do Memoriału imienia szejka Zajeda na spotkanie międzyreligijne, gdzie wygłosi przemówienie. Obecnych będzie tam łącznie 700 przywódców religijnych, osobistości świata polityki i działaczy społecznych z wielu krajów.

  4 II 2019. Czytelnia POLIN, M.Wodziński "Historyczny atlas chasydyzmu"
   Podczas pierwszego lutowego spotkania w cyklu Czytelnia POLIN na pytania dotyczące geografii chasydyzmu, jednego z najważniejszych żydowskich ruchów religijnych, odpowie autor "Historycznego atlasu chasydyzmu" prof. Marcin Wodziński. Spotkanie poprowadzi Adam Szostkiewicz.

   Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6, 00-157 Warszawa, 18:00-20:00.

  Wtorki, od 12 II 2019. ICC - Kraków.


  Wtorki, od 5 II 2019. ICC - Kraków. Filozofia żydowska. Cykl Wykładów rabina Samuela Rosenberga.
   "Przeczytamy i przestudiujemy najważniejsze księgi myśli żydowskiej. Poruszymy kwestię tego, czym jest żydowska myśl i jak jest ona tworzona; co judaizm ma do powiedzenia o świecie i jakie są związki między żydowską myślą a żydowskim prawem (halachą). Wcześniejsze przygotowanie nie jest wymagane."


  Czwartki, od 7 II 2019. ICC - Kraków. W 354 dni dookoła judaizmu
   "Cykl wprowadzający w zagadnienia tradycji, religii i zwyczajów żydowskich. Kolejne spotkanie dotyczyć będzie różnych nurtów w judaizmie." Spotkania organizowane są przy współpracy z Fundacją Mifgash. Po polsku. Wstęp wolny.

  26 X 2018. - 3 II 2019. Boris Lurie: Pop-art po Holokauście. Kraków, Muzeum Sztuki Współczesnej,
  1-7 II 2019. World Interfaith Harmony Week.
  29 I 2019. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie złożyła dziś do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Piotra Rybaka oraz inne osoby polegające na nawoływaniu do nienawiści narodowościowej wobec osób należących do mniejszości żydowskiej tj. o przestępstwo z art. 256 KK.
  28 I 2019. Holocaust Memorial Ceremony 2019 - International Day of Commemoration in memory of the victims of the Holocaust
  The annual ceremony has been hosted by Ms. Alison Smale, United Nations Under-Secretary-General for Global Communications.

   Marian Turski, były więzień Auschwitz, wiceprzewodniczcąy Stowarzyszenia ŻIH w Polsce, wygłosił przemówienie.

  27 I 2019. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - 74. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
  27 I 2019. Memoria [PL] Nr. 16 (01/2019).
  27 I 2019. Wielogłos o Zagładzie. Panel dyskusyjny poświęcony najnowszej publikacji MOCAK-u Wielogłos o Zagładzie. W rozmowie wezmą udział: Janusz Makuch, Anda Rottenberg, Jan Woleński oraz Maria Anna Potocka. Kraków, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, MOCAK, 18:00.

  26 I 2019. W Berlinie w 2020 rozpocznie się budowa międzyreligijnego domu modlitwy i nauki "House of One". /DEON/

  26 I 2019. XIX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Abp Ryś: niewiedza ustępuje miejsca stereotypom. /KAI/
  25-27 I 2019. "Wygodna pałka antysemityzmu" - rozmowa Roberta Mazurka z Pawłem Jędrzejewskim /Dziennik Gazeta Prawna/. "Był bardzo ambitny, inteligencki projekt dialogu polsko-żydowskiego, który zaczął się w 1987 r. od głośnego artykułu Jana Błonskiego "Biedni Polacy patrzą na getto". Dziś ten projekt jest w opłakanym stanie."

  25 I 2019. Ucieczka od naszej dzisiejszej odpowiedzialności. Sprawozdanie Miejsca Pamięci 2018

   Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2018 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński podkreślił, jak ważne jest zmierzenie się w kontekście historii Auschwitz z naszą współczesną odpowiedzialnością. /pdf/

  24 I 2019. "Islamofobia jako technologia władzy - Spotkanie z Moniką Bobako autorką prezentowanej książki, wydanej przez UNIVERSITAS, wyróżnionej Nagrodą Długosza. Centrum Kultury Żydowskiej, Kraków, 18:00-21:00.
  23 I 2019. "Polska Żydowska" – Wydanie specjalne "Tygodnika Powszechnego", najważniejsze teksty o najtrudniejszej relacji.
  23 I 2019. Żydzi ugoszczą pielgrzymów w Panamie.
  Chociaż Światowe Dni Młodzieży zrzeszają głównie katolików, to w tym roku staną się miejscem dla dialogu międzyreligijnego. /DEON/

  23 I 2019. "Pękająca wspólnota. Polacy i Żydzi w cieniu wojny" -
  22-27 I 2019. "Rewolucja miłości nie jest łatwa, ale możliwa" - 34. Światowe Dni Młodzieży.
  Nowy świat i nowy Kościół są możliwe /DEON/

  22 I 2019. "Jesteśmy z jednego domu." Polacy i Żydzi w okupowanych Niemczech.
  Seminarium naukowe poprowadzi dr Katarzyna Person, pracownik naukowy ŻIH na temat stosunków pomiędzy polskimi i żydowskimi dipisami (ang. displaced persons, DPs – osoby przemieszczone) w okupowanych Niemczech, koncentrując się przede wszystkim na obozie w Belsen w strefie brytyjskiej.
  Warszawa, ŻIH, 11:00.
  19-20 I 2019. Jacek Dziedzina: Przybywa Żydów uznających Jezusa za obiecanego Mesjasza. Wraz z nimi rośnie też liczba chrześcijan odkrywających na nowo, że Żydzi nigdy nie przestali być narodem wybranym, /Rzeczpospolita Plus Minus/

  18-25 I 2019. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
  Obchody w Warszawie: /pdf/
  18 I 2019. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma - podpisano umowę o współpracy z Memorial de la Shoah.

  18-19 I 2019. (odwołany - żałoba narodowa) Album Karla Höckera - spektakl Teatru Trans-Atlantyk. Warszawa, Muzeum POLIN.
   "Spektakl oparty na analizie zdjęć z osobistego albumu oficera SS Karla Höckera, przedstawiających oficerów obozu koncentracyjnego podczas wypoczynku w Solahuette. Jakie spojrzenie na historię Holokaustu i jego sprawców się z nich wyłania?"

   Więcej: The Höcker Album and the life of the SS in Auschwitz. A parallel world.

  17 I 2019. XXII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.
  17 I 2019. Bp Markowski: Dialog międzyreligijny to nie interes. /Więź/

  17 I 2019. Centralne nabożeństwo Słowa Bożego XXII Dnia Judaizmu

   odbyło się w namiocie ustawionym na rynku Starego Miasta w niedalekiej odległości od nieistniejącej już dziś Synagogi Alte Szil - największej łódzkiej Synagogi.
   Wiecej:

  9-17 I 2019. "Przygotowując się do obchodów ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, który 17 stycznia br. odbędzie się w Łodzi, przez kolejne dni na stronie Archidiecezji Łódzkiej przybliżać będziemy historię, obrzędowość i pobożność Narodu Wybranego, o której opowiadać będzie Dawid Szychowski - Rabin Łodzi."
  17 I 2019. "Postawimy pytanie kluczowe dla współczesnych studiów nad Shoah:
  gdzie, kiedy i dzięki komu zostały przeprowadzone pierwsze próby opisu Zagłady Żydów?" - spotkanie w ŻIH. 18:00
  16 I 2019. Ściana Płaczu – dyskusja z cyklu Żydowskie ABC. Warszawa, Muzeum POLIN, 18:00.
  Najświętsze miejsce judaizmu i jedno z najbardziej mistycznych miejsc na świecie - Ściana Płaczu. Co symbolizuje i czym jest dla religijnych Żydów?

  15 I 2019. ŻIH: Konkurs grantowy 2019 - dofinansowanie działań związanych z zachowaniem i utrwalaniem pamięci o historii i kulturze Żydów polskich i ich wkładzie w światową kulturę.

  15 I 2019. Z cyklu "Mężowie i żony" wykład "Jakub - dwie żony, dwie nałożnice" publicystki i filozofki Belli Szwarcman-Czarnoty.
   "... przyjrzymy się, jak w Torze przedstawiane jest małżeństwo i w jaki sposób zostało to odzwierciedlone w zasadach zawierania związków i współżycia małżeńskiego obowiązujących w judaizmie."

   Austriackie Forum Kultury we współpracy z Gminą Żydowską. Warszawa, ul. Próżna 7/9, 18:00.

  15 I 2019. Urodzona w getcie, uratowana przez Sendlerową / Projekt: Pamięć.

   Nauka All In UJ serdecznie zaprasza na wyjątkowe spotkanie organizowane w ramach #ProjektPamięć, dzięki któremu podtrzymujemy pamięć o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce zaledwie osiem dekad temu na naszych ziemiach i Osobach, z którymi one się łączą. Pozwólmy wybrzmieć tym historiom na nowo. Pamiętamy i pamiętajmy, że "Holokaust jest częścią historii współczesnej, ale też historii faszyzmu, jest częścią tradycji europejskiej, z którą musimy się pogodzić i którą musimy zrozumieć." W ramach cyklu organizujemy wyjazdy studyjne do miejsc pamięci, poznajemy wspólną historię narodu polskiego i żydowskiego, spotykamy się z świadkami historii.
   Aula duża A Auditorium Maximum UJ.18:30.

  9 I 2019. Reminiscencje: Więź 2016 - Tomasz Kycia: Niemiecka wizja odświatowienia Kościoła

  9 I 2019. Z cyklu "Rozmowy o człowieku" - "O trudnej historii i współczesności relacji polsko-żydowskich." Copernicus Center, Kraków, PAU, ul. Sławkowska 17 (duża aula), 18:00.
   "Porozmawiamy o historycznych i współczesnych relacjach polsko-żydowskich. Gośćmi prof. Dominiki Dudek będą: prof. Paweł Śpiewak oraz red. Seweryn Blumsztajn."

  9 I 2019. Spotkanie biblijne w domu Sióstr Matki Bożej z Syjonu, przy ulicy Goetla 49 w Krakowie.
  6 I 2019. Kazanie na kryzys Kościoła. Uroczystość Objawienia Pańskiego.
  Abp Ryś: Co by było, gdyby cały Kościół poszedł z Jerozolimy do Betlejem?
  4 I 2019. AJC - "Z zaniepokojeniem przyjęliśmy decyzję o powołaniu Pana Posła Adama Andruszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu ..."
  3 I 2019. 95 urodziny obchodzi Stefan Wilkanowicz, członek honorowy Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, założyciel i przez kilkanaście lat redaktor naczelny Forum Żydzi-Chrześcijanie-Muzułmanie, wieloletni redaktor "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku", ostatni żyjący założyciel KIK-u, autor preambuły do Konstytucji RP.

   Członek Papieskiej Rady ds. Świeckich (1985-1995), przez szereg lat prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie, wiceprezes Krajowej Rady Katolików Świeckich, Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, prezes Fundacji Kultury Chrześcijańskiej Znak.
   Panu Stefanowi życzymy zdrowia, pogody ducha i Bożego błogosławieństwa.

  2-3 I 2019. Pożegnanie bp. Tadeusza Pieronka. Kraków, Wawel.

   Abp Ryś - "Nie wiem, czy jest jakikolwiek biskup w Polsce, który tyle uczynił dla dialogu między dzisiejszą Europą a chrześcijaństwem..."
   Zbigniew Nosowski - Z urodzin na pogrzeb /Więź/
   Zbigniew Nosowski - A ja płakałem po Pieronku - "Dlaczego zmarłemu byłemu sekretarzowi episkopatu należy się wdzięczność Polaków (no, realistycznie powiem: większości)?" /Wieź/

  1 I 2019. Modlitwa o pokój.
  1 I 2019. 100 lat temu, w białoruskim Homlu, urodził się Marek Edelman.

   Jeden z przywódców powstania w warszawskim getcie, wybitny kardiolog, działacz społeczny, opozycjonista, kawaler Orderu Orła Białego. Wielki Człowiek.
   "Najważniejsze jest życie, a jak jest życie, to najważniejsza jest wolność. Ale potem oddaje się życie za wolność i wtedy nie wiadomo, co jest najważniejsze."
   2019. - Rok Marka Edelmana: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Otwarta Rzeczpospolita , Łódż , Warszawa.

  31 XII 2018. ICCJ -
  życzenia noworoczene przewodniczącego Bo Sandahla
Kalendarium wydarzeń wcześniejszych (2007 - 2014).

Kalendarium wydarzeń wcześniejszych (2015 - 2017).

Kalendarium wydarzeń wcześniejszych (2018).