Materiały edukacyjne:
Żydowska teologia chrześcijaństwa: Wydarzenia dialogu: Kontrowersje: Pomoce i projekty edukacyjne: Chrześcijańska teologia współczesnego judaizmu:
 
Teksty dialogu Filozofia dialogu
Teologia po Szoa
Dialog teologiczny
Katecheza o Żydach i judaizmie
Dialog a liturgia
Misja i dialog
Polska Rada Chrześcijan i ŻydówOto jak dobrze
i jak miło,
gdy bracia
mieszkają razem
(Ps 133)
 
Celem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów jest przyczynianie się do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.
 
Kim jesteśmy Władze Statut Członkowie honorowi Siedziba Publikacja Rady Kwartalnik Rady Kalendarium Ważne linki Lektura
 
 
 

Relacje chrześcijańsko żydowskie

   

Pojednanie:

Pojednanie jest możliwe.

"To, co Bóg uczyni na końcu czasów, Będzie tak radykalne, że zaskoczy wszystkich: Żydów, chrześcijan, każdego człowieka." - s.Maria Krystyna Rottenberg ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
"Myślę, że gdybyśmy dzisiaj w Polsce umieli w głębi własnego serca i sumienia spokojnie, bez patosu, powiedziec sobie: "nie wszyscy Niemcy byli źli, a nie wszyscy Polacy dobrzy", nie doszłoby do tak gwałtownych i gorszących sporów wokół nowelizacji ustawy IPN, która właśnie weszła w życie."
/Tygodnik Powszechny 18 III 2018./

Ku pojednaniu - doroczna konferencja ICCJ

" Towards Reconciliation in a Broken World: Jewish and Christian Contributions to Responsible Citizenship", doroczna konferencja ICCJ w Budapeszcie 24-27 VI 2018. - rejestracja, program, informacja ogólna.
Więcej:
Historia ICCJ:

Konsultacje ICCJ: Religiny fundamentalizm:
"Pojednanie w judaizmie i chrześcijaństwie. Perspektywa katolicka" - (Reconciliation in Judaism and Christianity. A Catholic Persepective) wykład Markusa Himmelbauera na ostatniej konferencji ICCJ w Budapeszcie ("Towards Reconciliation in a Broken World: Jewish and Christian Contributions to Responsible Citizenship")

Walter Homolka laureatem nagrody "Człowiek Pojednania"

Polska Rada Chrześcijan i Żydów wybrała tegorocznego laureata honorowej nagrody "Człowiek Pojednania". Jest nim berliński rabin i nauczyciel akademicki Walter Homolka.

Rabin Walter Homolka (ur. 1964) jest profesorem współczesnej żydowskiej filozofii religii, ze szczególnym uwzględnieniem dialogu międzyreligijnego, na Uniwersytecie Poczdamskim. Od września 2002. jest rektorem poczdamskiego Kolegium im. Abrahama Geigera - pierwszego od czasu Zagłady seminarium kształcącego w Niemczech rabinów. Od wielu lat należy do grupy roboczej "Żydzi i Chrześcijanie" przy Centralnym Komitecie Niemieckich Katolików i do Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Brandenburgii. Jest wiceprzewodniczącym Europejskiej Unii Judaizmu Postępowego.

Niepokój Kościoła:

Biskupi zaniepokojeni

13 III 2018. Biskupi zaniepokojeni poziomem debaty ws. stosunków polsko-żydowskich. - 378. Zebranie Plenarne KEP [relacja]
Zaniepokojenie "sytuacją społeczną, która powstała w wyniku debaty politycznej i medialnej" na temat stosunków polsko-żydowskich wyraził bp Rafał Markowski przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem na 378. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski.
"Sygnalizowałem księżom biskupom niebezpieczeństwo przekładania się tej bardzo emocjonalnej debaty na poziom relacji czysto ludzkich i że może ona zniweczyć dorobek trudnej pracy wielu dziesięcioleci" - /powiedział biskup dla KAI/

Bp Markowski poprosił, aby stanowisko Episkopatu w tej kwestii zostało wyrażone w komunikacie po zakończeniu obrad 378. zebrania plenarnego KEP.

Abp. Grzegorz Ryś


25 II 2018. 16:00 Arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś spotkał się z rabinem Abrahamem Skórką w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Spotkanie w cyklu "Tłumaczenie świata" nosi tytuł: "Zrozumieć braci". "Nasi Goście zgodzili się rozmawiać otwarcie na wiele tematów - ważnych, potrzebnych i wymagających mądrego komentarza."
Relacja i wersja z tłumaczeniem na język polski.
22 III 2018 Między historią a mitologią. O dobrej i złej pamięci, biciu w cudze i własne piersi oraz o kościelnych źródłach antysemityzmu z abp. Grzegorzem Rysiem rozmawia Jacek Dziedzina. /gosc.pl/
26 III 2018 Profesorowie Strzembosz i Modzelewski porozmawiali u arcybiskupa Rysia.
Debata zapoczątkowała cykl "Polskość - inspiracje - obowiązki", który z okazji 100-lecia niepodległości i z inicjatywy abpa Grzegorza Rysia odbywać się będzie w Domu Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego.


27 IX 2018. Lublin, Debata Dwóch Ambon: "Przełom czasu w Judaizmie i chrześcijaństwie", klasztor oo. Dominikanów 18:00.

Więcej:
 • Rabin Boaz Pash na ambonie. Naprzeciw niego stanie abp Grzegorz Ryś.
 • Rabin Boaz Pash o święcie Sukkot dzień przed debatą z abp. Grzegorzem Rysiem
 • Rzecznik Episkopatu: Nienawiść wobec abp. Rysia i rabina Pasha jest odrażająca, to grzech przeciw Bogu i bliźniemu. GOSC.PL
  Gazeta Warszawska - "To otwarta już apostazja i profanacja, zbydlęcenie katolickiej świątyni. Mossad w cywilu będzie pilnował porządku!"
 • Alina Pospischil - "Groźby karalne wobec arcybiskupa Rysia i rabina Pasha. Episkopat wydaje oświadczenie. A co robi prokuratura?" (27 IX 2018)
 • Tomasz Dostatni OP Prokuratura lekceważy otwarte wezwania do zbrodni (5 X 2018)
 • Relacja specjalna


  "Czy istnieje relacja specjalna między chrześcijaństwem i judaizmem?":
  Relacje chrześcijańsko - żydowskie
   


           Polska Rada Chrześcijan i Żydów
  Konto: PKO BP SA IX O/W-wa
  64102010970000770201124569
  Adres do korespondencji: "Więź", Trębacka 3, 00-074 Warszawa.
  Regon: 010013880. NIP: 5252398217
  prchiz@prchiz.pl


  kontakt z redakcją