Żydowska teologia chrześcijaństwa: Wydarzenia dialogu: Kontrowersje: Materiały edukacyjne: Chrześcijańska teologia współczesnego judaizmu:
 
Teksty dialogu Filozofia dialogu
Teologia po Szoa
Dialog teologiczny
Katecheza o Żydach i judaizmie
Dialog a liturgia
Misja i dialogOto jak dobrze
i jak miło,
gdy bracia
mieszkają razem
(Ps 133)
 
Celem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów jest przyczynianie się do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.
 
> PRChiZ Kim jesteśmy Władze Statut Członkowie honorowi Siedziba Publikacja Rady Kwartalnik Kalendarium Linki Lektura
 
 
 

Marzec '68. 50 rocznica - obchody.

 • 23 II 2018. Senat Uniwersytetu Warszawskiego przyjął uchwałę w sprawie 50-lecia Marca '68
  8 III - 26 VI 2018. Uniwersytet Warszawski, 50. rocznica Marca '68 - plan uroczystości:

 • 22 II - 14 III 2018. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów Polsce. 50 lat Marca '68 - obchody:
  Program: Warszawa, Łódź, Wrocław, Szczecin.

 • Marzec '68. Portal Tematyczny IPN. Więcej: /Pamięć.pl/


     Między innymi:

     • 8 III 2018 IPNtv - "Rok 1968 z perspektywy półwiecza" - panel dyskusyjny - Warszawa, z udziałem prof. Jerzego Eislera, dr. Piotra Gontarczyka, prof. Georgesa Minka i prof. Andrzeja Paczkowskiego. Rozmowę poprowadzi dr hab. Patryk Pleskot. Organizator spotkania - Oddział IPN w Warszawie.


 • 25 II -24 III 2018. "Obcy w domu. Wokół Marca '68' - program wydarzeń rocznicowych. Muzeum POLIN. Warszawa. Więcej:


     Między innymi:

     • 25 II 2018 Jak Marzec'68 wpłynął na zmiany społeczne i polityczne w Polsce? Co pozostawił nam w spadku? 1968 - 1970 - 1976 - 1980 - 1989.
     • 4 III 2018 Spotkanie z Ewą Herbst, autorką książki "Dokument podróży. Wiersze". Warszawa, ŻIH, 15:00
     • 5-7 III 2018. Obcy w domu: Second-hand '68.
       Po blisko 50 latach od wydarzeń marcowych Muzeum POLIN odnalazło zapomniany drewniany kontener, tzw. "lift". W marcu 1968 roku do takich skrzyń, zmuszeni do emigracji z Polski Żydzi, pakowali swój dobytek. Aktorzy spektaklu Second-hand '68 wspólnie z widzami komisyjnie otwierają odnaleziony kontener. Co w nim znajdą? Akcja spektaklu rozgrywa się wokół skrzyni, tzw. liftu, a także przedmiotów, które można byłoby odnaleźć w niej dzisiaj, podczas trwającego kryzysu migracyjnego. Koncepcję przedstawienia stworzyła Patrycja Kowańska we współpracy z Batorzem Ostrowskim.
       Warszawa Muzeum POLIN.
     • 7,8,9 III 2018. Premierea spektaklu "Sprawiedliwość", 19:30, Teatr Powszechny.
       Reżyser Michał Zadara wraz z zespołem prawników i historyków bada możliwość przypisania odpowiedzialności karnej lub cywilnej osobom współodpowiedzialnym za doprowadzenie do wypędzenia Żydów z Polski w latach 1968-1970. Celem jest skierowanie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez konkretną osobę lub grupę osób.
       Czy możliwe jest ustalenie winnych wypędzenia? Czy 50 lat od tych wydarzeń można jeszcze komuś postawić zarzuty za zachowania niezgodne z prawem? "Sprawiedliwość" to spektakl o kraju, w którym została popełniona zbrodnia, za którą nikt nie został ukarany.
       Spektakl powstał we współpracy Teatru Powszechnego w Warszawie z grupą CENTRALA.
     • 8 III 2018. 12:00 Spotkanie pod tablicą pamiątkową na Dworcu Gdańskim oraz spektakl plenerowy Dworzec Warszawa Gdańska, wstęp wolny
       Corocznie 8 marca pod tablicą spotykają się emigranci marcowi i wszyscy, dla których ważne są tamte dramatyczne wydarzenia. Po spotkaniu na Dworcu Gdańskim odbędzie się spektakl plenerowy, "Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał", według scenariusza i w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, który będzie sumą przerwanych historii, opowieścią o tym, co tak naprawdę traci człowiek tracąc drugiego człowieka. I o tym, czego nie da się ze sobą zabrać.
       Projekt realizowany przez Teatr Żydowski w Warszawie we współpracy z Fundacją Shalom. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918 - 2018. Partnerem obchodów 50. rocznicy Marca '68 jest Poczta Polska, która na wniosek Fundacji Shalom wyemituje okolicznościową kartkę ze znaczkiem pocztowym. Kartkę z okazjonalnym stemplem, z cytatem z Henryka Grynberga "Tu więcej zostawili po sobie niż mieli" będzie można nabyć podczas spotkania na Dworcu Gdańskim. Szczegółowy opis programu.
     • 9 III - 24 IX 2018. Wystawa czasowa "Obcy w domu. Wokół Marca '68"
     • 9 III 2018. Obcy w domu. Wokół Marca '68, Teatr "Polonia" 19:00 - 22:00 Premiera monodramu na podstawie "Zapisków z wygnania" Sabiny Baral. Współpraca z Muzeum POLIN.
     • 11 III 2018. Obcy w domu. Wokół Marca '68, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 17:00 Spotkanie z Krystyną Jandą i Sabiną Baral na kanwie premiery monodramu na podstawie "Zapisków z wygnania" Sabiny Baral. Rozmowa o stratach, o lekcjach nienauczonych i o błędach nienaprawionych.
     • 12-13 III 2018. Sympozjum "Doświadczenie (auto)biograficzne a tożsamość. Zapisy literackie pokolenia Marca '68".
       "Badacze i znawcy literatury przeanalizowali dziesiątki tekstów literackich dotyczących Marca '68. Szukali w nich ścieżek określania przez człowieka nowej tożsamości po gwałtownym i nieodwracalnym przeżyciu. Wyniki ich prac zostaną zaprezentowane podczas prelekcji i dyskusji. Będziemy mogli skonfrontować własne przeżycia z obrazem wyłaniającym się z tekstów autorów, którzy o nas pisali."
     • 13 III 2018. Michał Bilewicz - wykład: "Epidemie mowy nienawiści. Jak blisko Marca '68 jesteśmy?"
       "Mowa nienawiści ma charakter epidemiczny. Wypowiedzi antysemickie, antymuzłumańskie czy homofobiczne w przestrzeni publicznej trwale przekształcają język, jakim ludzie mówią między sobą, obniżają wrażliwość na nienawiść, zwiększają przyzwolenie na przemoc wobec mniejszości."

 • 1 III 2018 Ksiądz Adam Boniecki w Kielcach. Ile jest antysemityzmu w Kościele?
   - To coś przerażającego, że z Polski uciekali ludzie, którzy niewątpliwie tworzyli ją. Ta kampania medialna, zarzuty, to było obrzydliwe. Przynosiło nam wstyd - mówił w Kielcach ks. Adam Boniecki, wspominając kampanię antysemicką z marca 1968 roku.

 • 2 III 2018 Prof. Andrzej Friszke oraz red. Seweryn Blumsztajn "Wydarzenia Marcowe: historia żydowska czy historia polskiej inteligencji?". Stowarzyszenie im. Jana Karskiego Instytut Kultury Spotkania i Dialogu, ul. Planty 7, Kielce, 18:00.

 • 6 III 2018 Spotkanie promocyjne książki Joanny Tokarskiej-Bakir "Pod klątwą. Portret społeczny pogromu kieleckiego" wydanej przez Wydawnictwo Czarna Owca. W spotkaniu udział wezmą Joanna Tokarska-Bakir i Irena Grudzińska-Gross. Nowy Teatr, Madalińskiego 10/16, Warszawa, 19:00.

 • 6 III 2018 Spotkanie na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. 15:00 - 19:00.
   Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego organizuje spotkanie poświęcone 50. rocznicy wydarzeń Marca’68. Celem spotkania jest przypomnienie tamtych dni obecnym studentom i młodszym pracownikom. Studenci i przedstawiciele ówczesnego Wydziału Fizyki i Matematyki UW aktywnie uczestniczyli w marcowych wydarzeniach, zapisując swoją postawą chlubną kartę w historii uczelni i wydziału.

 • 6 III 2018 Projekcja filmu SKIBET/HATIVAH, reż. Marian Marzyński, 60 minut 18:00, Kino "Muranów",
   W listopadzie 1969 roku wśród pięciuset emigrantów marcowych, którzy zamieszkali tymczasowo na statku zakotwiczonym w porcie Kopenhagi, znalazł się polski "celebryta", autor popularnych programów telewizyjnych lat 60., filmowiec-dokumentalista Marian Marzyński.
   Nakręcony przez niego na tym statku film SKIBET/HATIKVAH, jest jedynym istniejącym przekazem wizualnym niepowtarzalnej atmosfery emigracji marcowej w czasie jej trwania. W drugiej części filmu młodzi emigranci, których do Danii zabrali rodzice, uczą się żydowskich piosenek, oczekując nowego życia. Swój zespół nazwali po hebrajsku: HATIKVAH, po polsku: NADZIEJA.

 • 7 III 2018. Premiera książki "Płoccy wypędzeni. Marzec'68" Rafała Kowalskiego. 18:00, Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kwiatka 7.
   Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych około trzynaście tysięcy obywateli polskich opuściło swoją ojczyznę. Ludzie kultury, nauki, zwykli zjadacze chleba zrzekli się obywatelstwa i rozjechali po świecie - zmuszeni do tego w wyniku rozpętanej w majestacie prawa kampanii antysemickiej. Wielu temu przyklasnęło. Byli też tacy, którzy protestowali, walczyli o wolność od dyktatury jednej racji. Wśród wyjeżdżających były osoby związane z Płockiem. Ludzie, który urodzili się w tym mieście albo tu przyszli na świat ich rodzice.
   Rafał Kowalski jest zastępcą kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich. Płocczanin, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych UW w zakresie nauk o polityce. Badacz stosunków polsko–żydowskich, dziejów i kultury narodu żydowskiego oraz państwa Izrael. Autor książki "Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska" (2016, nominacja do tytułu Płocczanin Roku 2017), twórca scenariusza sztuki teatralnej "Czarne czereśnie" (2016, nominacja do Srebrnych Masek – corocznych nagród przyznawanych przez Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru), współautor (z Mariusz Piotrowski) reportażu książkowego "Szacun. Andrzej Marszałek" (2017). Spotkanie z autorem poprowadzi Renata Kraszewska z Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego. Podczas premiery będzie można kupić książkę w cenie 25 zł. Zdjęcie autora: Stella Szczupakowska.

 • 7 III - 20 V 2018. Bagaż osobisty. Po Marcu - wystawa w 50. rocznicę Marca '68. Warszawa, Dom Spotkań z Historią.
   Opowieść o ich losach, tu - w Polsce, i tam - na emigracji to temat przewodni wystawy zbudowanej ze wspomnień, fragmentów listów, dokumentów, fotografii z rodzinnych albumów i współczesnych zdjęć według pomysłu pisarki i reportażystki Agaty Tuszyńskiej.

 • 7 III 2018 Debata "Rok 1968. Obywatelstwo: łaska władzy czy prawo?" 17:30 - 20:30, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich,
   "Wracamy do bolesnego problemu marca 1968 r. ciążącego na kolejnych pokoleniach. Debata ma pokazać sytuacje, w jakich znaleźli się emigranci, naświetlić prawne aspekty dotyczące obywatelstwa w latach 1968-2018, jak również sformułować rekomendacje w tym zakresie."

 • 7 III 2018 Teatr Powszechny - "Sprawiedliwość". Spektakl o kraju, w którym została popełniona zbrodnia, za którą nikt nie został ukarany. Zupełnie jak Król Edyp Sofoklesa.
   "W latach 1968, 1969 i 1970 około dwunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego zostało zmuszonych do opuszczenia Polski. Polska, uboższa o tych obywateli, ucierpiała jako społeczeństwo, jako kraj, jako naród. Ani ówczesne, ani dzisiejsze prawo nie pozwala na dyskryminację obywateli ze względu na pochodzenie. Mimo tego, do dziś nikt nie odpowiedział przed sądem za współudział w spowodowaniu tego wydarzenia."

 • 8 III 2018. Obchody 50. rocznicy Marca '68 na Uniwersytecie Warszawskim, dawna Biblioteka UW.
  • 12:00 - złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marzec '68, usytuowaną na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu, przy bramie głównej UW,
  • 13.00 - referat prof. Jerzego Eislera, dawna Biblioteka UW,
  • 14.00 - otwarcie wystawy plenerowej organizowanej przez Muzeum UW, dawna Biblioteka UW,
  • 15.00 - debata z udziałem prof. Karola Modzelewskiego, prof. Włodzimierza Borodzieja, dr Karoliny Wigury, Małgorzaty Szpakowskiej oraz Anny Dobrowolskiej
  • 17:00 - spotkanie z Adamem Michnikiem, rozmowę poprowadzą dr Joanna Wawrzyniak z Instytutu Socjologii UW oraz prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - godz. 17.00, Sala Kolumnowa, Instytut Historyczny,
  • 18:00 - spotkanie z uczestnikami Marca '68: Ireną Lasotą, prof. Bronisławem Czarnochą, Jerzym Kaniewskim oraz prof. Marianem Srebrnym, z inicjatywy NZS oraz Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" - godz. 18.00, Pałac Kazimierzowski, sala im. J. Brudzińskiego,
  • 20:00 - koncert "Świat w obłokach" Teatru Hybrydy UW.
  Więcej:

 • 8 III 2018 IPNtv - "Rok 1968 z perspektywy półwiecza" - panel dyskusyjny , z udziałem prof. Jerzego Eislera, dr. Piotra Gontarczyka, prof. Georgesa Minka i prof. Andrzeja Paczkowskiego. Rozmowę poprowadzi dr hab. Patryk Pleskot. Organizator spotkania - Oddział IPN w Warszawie.

 • 8 III 2018 Nowy Teatr, Madalińskiego 10/16, Warszawa, 19:00.
  • Wielka debata "Prawda i rola dziennikarza w 1968 roku i teraz", Nowy Teatr. O polityczności i polaryzacji środowiska dziennikarskiego kiedyś i dziś z Agatą Szczęśniak będą rozmawiać Janina Jankowska, Seweryn Blumsztajn, Marcin Makowski i Jakub Majmurek. Pretekstem do rozmowy będą eseje prelegentów.
  • Otwarcie wystawy "The Spirit of '68 Pop-up Museum" Wystawa upamiętnia legendarny czas rewolty roku 1968 w Europie, atmosferę wyjątkowej kreatywności, wyobraźni i determinacji, kiedy to powszechnie zakwestionowano autorytet władzy i zażądano zmian. Wystawa jest częścią międzynarodowego projektu "Żelazna Kurtyna".

 • 8 III 2018 Spotkanie z Krystyną Naszkowską, autorką książki "Ani tu, ani tam. Marzec'68 - powroty", wydaną nakładem Wydawnictwa "Wielka Litera". Warszawa, ksiegarnia "BookBook", Hoża 29/31, 17:00.

 • 9 III 2018. dyskusja o doświadczeniach 1968 roku, w której wezmą udział Norman Davies, Nikita Petrov, Rita Süssmuth oraz Philip Ther. Rozmowę poprowadzi prof. Włodzimierz Borodziej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 w Sali Kolumnowej Instytutu Historycznego UW. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne.

 • 10,11 III, 11,12 IV 2018 Teatr Polski - "Kilka obcych słów po polsku", Duża Scena
   Spektakl współorganizowany jest przez Teatr Żydowski i Teatr Polski w Warszawie.
   Anna Smolar zaprezentuje spektakl o Marcu '68 z zupełnie innej perspektywy, niż robiono to dotychczas. Smolar - urodzona i wychowana w Paryżu córka marcowych emigrantów - pokaże przedstawienie, które w centrum uwagi stawia pokolenie dzieci tych, dla których Marzec jest wspólnym doświadczeniem.

 • 11 III 2018. Obcy w domu. Wokół Marca '68, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 17:00 Spotkanie z Krystyną Jandą i Sabiną Baral na kanwie premiery monodramu na podstawie "Zapisków z wygnania" Sabiny Baral. Rozmowa o stratach, o lekcjach nienauczonych i o błędach nienaprawionych.

 • 12-13 III 2018. - sympozjum "Doświadczenie (auto)biograficzne a tożsamość. Zapisy literackie pokolenia Marca '68" organizowane przez Wydział Polonistyki UW, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Sympozjum odbędzie się w Muzeum POLIN (więcej informacji).

 • 13 III 2018. Michał Bilewicz - wykład: "Epidemie mowy nienawiści. Jak blisko Marca '68 jesteśmy?"
   "Mowa nienawiści ma charakter epidemiczny. Wypowiedzi antysemickie, antymuzłumańskie czy homofobiczne w przestrzeni publicznej trwale przekształcają język, jakim ludzie mówią między sobą, obniżają wrażliwość na nienawiść, zwiększają przyzwolenie na przemoc wobec mniejszości."

 • 13-15 III 2018. - międzynarodowa konferencja naukowa "Marzec '68 po pięćdziesięciu latach" organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Instytut Historyczny UW i Instytut Socjologii UW.

 • 13-15 III 2018 Marzec '68 po pięćdziesięciu latach - konferencja naukowa.
   W 50. rocznicę wydarzeń Marca '68 Muzeum POLIN wraz z Instytutem Historycznym i Instytutem Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na interdyscyplinarną konferencję naukową. Do udziału zachęcamy historyków, socjologów, politologów, kulturoznawców i przedstawicieli innych nauk humanistycznych oraz społecznych.
   Program:

 • 18 III 2018. "Marzec 1968: Pięćdziesiąt lat po ostatnim żydowskim Exodusie z Polski" Konferencja: (Tel Aviv, Izrael)
   Institute for the History of Polish Jewry, TAU, Stephen Roth Institute for the Study of Antisemitism and Racism, TAU, European Association of the Museum of The History of Polish Jews POLIN organize an exceptional conference dedicated to both the fiftieth anniversary of the March 1968 events and the exhibit at the Museum of the History of Polish Jews POLIN in Warsaw. Conference coorganized by Havi Dreifuss, Scott Ury and A. C. Zielinska.

 • 19 III 2018. "Miasto bez Żydów": filmowcy przewidzieli Holocaust długo przed wojną. Austria ogląda film cudem odnaleziony po 82 latach.

  19 III 2018. Dyskusje "Obcy w domu. Wokół Marca '68" 18;00, Muzeum POLIN, wstęp wolny
 • 20 III 2018 Teatr Powszechny "1968. Czasy nadchodzą nowe" - spotkanie z autorami książki. 19:00
   "W 1968 roku młodzi ludzie w Europie nie pamiętają wojny na swoim kontynencie. To wyjątkowa sytuacja, bo ich ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie ginęli na frontach, w obozach, w bombardowanych miastach. W 1968 roku świat, w którym dorastali, jest mniej więcej uporządkowany. Nie grozi im głód, chodzą do szkoły, najlepsi trafiają na uniwersytety. Przynajmniej w teorii. Ale w 1968 roku młodym świat ich rodziców wcale się nie podoba. Niby nic nadzwyczajnego, młodzi zawsze kontestują rzeczywistość dorosłych i chcą ją naprawiać. Ale tym razem nie kończy się na chęciach. W okolicach marca wyrywają z bruku pierwsze kamienie". (Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz)

 • 20 III 2018 Wykład prof. Andrzeja Friszke "1968 - koniec i początek" - aula dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

 • 21 III 2018. Biblioteka Instytutu Historycznego UW, "Miejsce urodzenia". Projekcja filmu i dyskusja z reżyserem.


 • 21 III 2018. "Inna historia, taki sam hejt".
  Dzisiaj ruszyła kampania społeczna "Inna historia, taki sam hejt". Jej celem jest zwrócenie uwagi na to, że zjawisko mowy nienawiści i hejtu antysemickiego jest problemem - i to nie tylko w Internecie. Inspiracją do jej przygotowania jest wystawa czasowa i program edukacyjno-kulturalny "Obcy w domu. Wokół Marca '68".
   W sieci masowo spotykamy się z hejtem. Wciąż wiele osób myśli kategoriami rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu, szowinizmu - i te myśli werbalizuje w postaci nienawistnych słów i komentarzy. Trzeba zdecydowanie przeciwstawiać się takim postawom, a do tego zachęcić ma kampania "Inna historia, taki sam hejt".

   Akcja pokazuje, że pogardliwe treści publikowane w internecie i mediach na masową skalę nie są marginalnym zjawiskiem. Należy na nie reagować, nie można pozostać obojętnym. Hejt i cyberprzemoc to zagrożenia w sieci, z którymi obecnie jako społeczeństwo musimy się mierzyć. Kwestia dyskryminacji może dotknąć każdego z nas.

   Kampania społeczna jest częścią szerokiego programu "Obcy w domu. Wokół marca '68", którego centralnym punktem jest wystawa czasowa w Muzeum POLIN.


 • 27 III 2018. "Nie kumać się z Żydami". Antysemickie komentarze z internetu w spocie Muzeum POLIN /TVN24/

23 III 2018 Realne wygnanie i wyobrażony powrót. Artyści wobec Marca '68. /culture.pl/

13 IV 2018. Magdalena Ruta: Prawdziwy koniec literatury jidysz w Polsce.
Oprócz wielu przemian społeczno-politycznych Marzec 1968 przyniósł też poważne konsekwencje na polu polskiej kultury jidysz. O odrodzeniu się po wojnie i nagłym końcu kultury jidysz w Polsce Ludowej opowiada badaczka Magdalena Ruta. /culture.pl/

13 IV 2018. Rewizjoniści i patrioci - jak polskie kino mówi o Holokauście. /culture.pl/

17 IX 2018. Nie tylko Marzec... Jak przedstawiać trudną historię - debata. POLIN 18:00. W dyskusji udział wezmą dyrektorzy: Jan Ołdakowski - Muzeum Powstania Warszawskiego, Piotr Cywiński - Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Dariusz Stola - Muzeum POLIN.
Dyskusję poprowadzi prof. Anna Ziębińska-Witek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublina.