Żydowska teologia chrześcijaństwa: Wydarzenia dialogu: Chrześcijańska teologia współczesnego judaizmu:
 
Teksty dialogu Filozofia dialogu
Teologia po Szoa
Katecheza o Żydach i judaizmie
Dialog a liturgia
Misja i dialogOto jak dobrze
i jak miło,
gdy bracia
mieszkają razem
(Ps 133)
 
Celem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów jest przyczynianie się do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.
 
> PRChiZ Kim jesteśmy Władze Statut Członkowie honorowi Siedziba Publikacja Rady Kwartalnik Kalendarium Ważne linki Lektura
 
 

Kalendarium począwszy od stycznia 2018:2018.


  19 II 2018. Zbrodniczy wymiar okupacji niemieckiej na ziemiach polskich 1939-1945. Stanowisko IPN.
  Więcej: Sprawa nowelizacji ustawy o IPN:

  19 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN:
  Premier Mateusz Morawiecki w ogniu krytyki.
  • Głos zabrał prezydent Izraela. "To nowe dno". /gazeta.pl/
  • Haaretz: Netanyahu Tells Polish PM in Phone Call: Comparing Polish and Jewish Perpetrators of Holocaust Is Baseless Morawiecki said yesterday that the Holocaust had Polish perpetrators, just as it had Jewish ones. "I told him that such a comparison is false,"
  • Haaretz, Opinion, Danusha Goska: How Poles Are More Vilified as "Bestial" Brute Jew Killers Than German Nazis Themselves Increasingly, ordinary Poles, caricatured as staunchly Catholic, simple-minded and chauvinistic, are positioned as the quintessential Holocaust perpetrator. That's far more comfortable than blaming "elite" German Nazis.
  • Haaretz: Polish Historian: Entering Dialogue With Poland on Holocaust Bill Is 'The Last Thing' Israel Should Do. Visiting Israel, Prof. Jan Grabowski says anti-Semitic sentiment in Poland reminiscent of dark years, new Polish narrative false and distorted
  • Haaretz: Tel Aviv Embassy Day After 'Jewish Holocaust Perpetrators' Remark Police investigating graffiti found at entrance to Tel Aviv embassy. On Saturday, Polish PM said Holocaust had Polish perpetrators "just as there were Jewish ones"
  • Haaretz: Were There Actually "Jewish Perpetrators" of the Holocaust? Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki says there were, along with Polish, Russian, Ukrainian and German. Israeli historians say it's part of an ongoing campaign to blur the line between the murderers and the victims

  18 II 2018. Irena Lasota: Dyskurs o odpowiedzialności za Holokaust. Babranie się w tej samej rzece /Rzeczpospolia Plus-Minus/
  Więcej: Sprawa nowelizacji ustawy o IPN:

  18 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN:
  Kancelaria Premiera RP Komunikat po rozmowie telefonicznej premiera M. Morawieckiego z premierem B. Netanjahu

  18 II 2018. Lauder stwierdził, że Morawiecki wykazał "odrażającą ignorancję niesumiennym twierdzeniem, że tzw. żydowscy sprawcy byli częściowo odpowiedzialni za usiłowania nazistowskich Niemiec zlikwidowania europejskich Żydów". Światowy Kongres Żydów żąda przeprosin.
  Więcej: Sprawa nowelizacji ustawy o IPN:

  18 II 2018. "Wzywamy premiera i innych polityków do powstrzymania się od dalszych nieprzemyślanych wypowiedzi, które stanowiąc zaprzeczenie prawdy historycznej, kompromitują ich osobiście oraz instytucjonalnie" - głosi niedzielne oświadczenie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.
  /pdf/
  Więcej: Sprawa nowelizacji ustawy o IPN:

  18 II 2018. Edward Krzemień- "Czarny jest ten obraz. Promil Polaków ratował Żydów. Przepędzano ich jak bezpańskie psy, rabowano, zabijano" - mówi badaczka okupacyjnego Biłgoraju. /oko.press/
  "Ten strach tak ich ogarnia, że po prostu wariują i ze łzami w oczach proszą Żydów, żeby odeszli i szukali pomocy gdzie indziej. To można zrozumieć, to byli uczciwi, przyzwoici ludzie, którzy zrobili tyle, na ile ich było stać. Ale większość Polaków była obojętna, wroga, czasem okrutna".

  18 II 2018. Konferencja w Monachium luty 2018, c.d. Benjamina Netanjahu: Zniekształceń odnośnie do Polski nie można poprawić, wprowadzając inne zniekształcenia.
  Biuro prasowe izraelskiego premiera: obaj przywódcy zgodzili się, że oba kraje powinny kontynuować dialog.
  W imieniu Mateusza Morawieckiego rzeczniczka PiS: Przeprosin nie będzie. /wyborcza.pl/
  Więcej: Sprawa nowelizacji ustawy o IPN:

  17 II 2018. Benjamina Netanjahu oburzyły słowa Mateusza Morawieckiego, które padły podczas konferencji w Monachium. Wypowiedź polskiego premiera odbiła się szerokim echem na świecie. /gazeta.pl/
  Więcej: Sprawa nowelizacji ustawy o IPN:

  17 II 2018. Ewa Buczek opowiadała o 60 latach "Więzi" w Radio TOK FM.

  17 II 2018. Joanna Tokarska-Bakir: Pogrom kielecki nie był ubecką prowokacją. Komuniści wiedzieli, kto był odpowiedzialny za tę zbrodnię. /wyborcza.pl/

  17 II 2018. Ostatni numer brytyjskiego magazynu "After the Battle" (numer 179), w połowie poświęcony jest Gettu Łódzkiemu

  16 II 2018. "Bez względu na decyzję wojewody mazowieckiego, 19 kwietnia miasto uczci 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim włączając wszystkie swoje 54 syreny, które podlegają ratuszowi - powiedział polsatnews.pl rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy Bartosz Milczarczyk."
  "Pomysł włączenia syren w 75 rocznice powstania w getcie warszawskim wyszedł od dziennikarza Mike'a Urbaniaka, który chciał, aby w ten sposób upamiętnić bojowników zrywu, podobnie jak to się dzieje w przypadku rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
  W odpowiedzi wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS) zdecydował, że syreny z systemu wojewódzkiego nie zostaną włączone dla uczczenia 75 rocznicy żydowskiego powstania 19 kwietnia."
  "Jestem zszokowany. Nie tylko odmową (...) ale kuriozalnym uzasadnieniem wojewody - powiedział Urbaniak onetowi.pl"

  15 II 2018. "Prawem i lewem ... Żydzi na Pradze do 1796 roku."
  "Król Władysław IV w 1648 r. nadając prawa miejskie podwarszawskiej Pradze przypomniał, że Żydom nie wolno w niej mieszkać, jako że już dawniej zostali "z Księstwa Mazowieckiego i z miasta naszego Warszawy" wygnani. Tymczasem kusiła ona i przyciągała... Skomplikowaną i mało znaną historię żydowskiego osadnictwa na Pradze przybliży dr Zofia Borzymińska z Żydowskiego Instytutu Historycznego." Sala konferencyjna Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52, 18:00.

  15 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018.
  14 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018. w tle.
  • Zastanawiam się, czy jesteśmy w roku 1934 czy 1935. A przede wszystkim - jak uniknąć 1939 - Marian Turski o antysemickich nastrojach w Polsce w rozmowie z Dorotą Wysocką-Schnepf: /wyborcza.pl/

  13 II 2018. "Procesy sądowe o prawo Żydoów do zamieszkania w Warszawie w połowie XVII w." - Seminarium, 11:00, ŻIH, Błękitny Wieżowiec. Prowadzenie - dr Paweł Fijałkowski z ŻIH.
  "Warszawa była przez kilkaset lat miastem zamkniętym dla osadnictwa żydowskiego na mocy przywileju de non tolerandis Judaeis. Rozważając jego wpływ na dzieje miasta oraz tutejszej społeczności żydowskiej, musimy cały czas pamiętać o drugiej, roównie ważnej grupie wyznaniowej, oficjalnie nieakceptowanej w mieście, a mianowicie o protestantach.
  Około połowy XVII w. Żydzi, reprezentowani przez członków gmin w Lublinie i Łukowie oraz przez generalnego syndyka Marka Nekela (Nekiela), podjęli starania o uzyskanie prawa do stałego zamieszkania w Warszawie. Procesy sądowe zakończyły się wyrokami niekorzystnymi dla nich, jednakże podobnie jak restrykcyjne przywileje królewskie oraz zakazy ponawiane w uchwałach magistratu, nie były one w stanie zahamować procesu nielegalnego napływu Żydów do stolicy Rzeczypospolitej."

  12 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018. w tle.
  12 II 2018. Ukazał się nowy numer "Midrasza".

  12-13 II 2018. Rocznica
  pierwszej deportacji niemieckich Żydów do GG.

  12 II 2018. Ambasador Polski w Szwajcarii: Polacy pomagali przy wykupie Żydów z rąk nazistów. Alianci byli temu przeciwni. /polskieradio.pl/

  12 II 2018. "Kto i dlaczego chciał wstrzymania ekshumacji w Jedwabnem? Prostujemy kłamstwa i manipulacje" - Adam Leszczyński /okopress/

  12 II 2018. "Niemożliwe powroty - dyskusja".

  Jak stosunek Polaków do Żydów po wojnie wpłynął na relacje w dzisiejszym społeczeństwie? W dyskusji, którą poprowadzi Zuzanna Radzik, zastanowimy się nad przyczyną wielu powojennych pogromów w rozmaitych regionach Polski. Warszawa, Muzeum POLIN, 18:00.

  12 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018.
  • Tomasz Lis: Jak walka o godność narodu zmieniła się w wizerunkową katastrofę.
   "Walka PiS o godność narodu na razie przyniosła wizerunkową katastrofę w postaci oskarżeń o próby ukrywania historycznej prawdy. Choćby o zbrodni w Jedwabnem - poseł PiS Jacek Żalek tłumaczył, że "jeżeli byli tam Polacy", to "ponoszą odpowiedzialność" Tymczasem to, że za mord na Żydach w Jedwabnem odpowiadają Polacy zostało udowodnione. O próbach zakłamywania historii Tomasz Lis rozmawia z Aleksandrem Smolarem."
  • Krzysztof Wasilewski: Polowanie na Żydów. Rząd w Londynie o Zagładzie i szmalcownikach. /Tygodnikprzegląd.pl/

  11 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018.
  10 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018.
  • The Times of Israel: Top Polish official accuses Jews of 'passivity' in Holocaust. Andrzej Zybertowicz, an adviser to President Duda, says harsh Jerusalem response to controversial Holocaust legislation stems from 'feeling of shame'.
  • Oświadczenie Zespołu Podyplomowych Studiów Polsko-Żydowskich przy IBL PAN w sprawie zmian w ustawie o IPN.
  • Katechetka z Mszany Dolnej bezskutecznie walczy o postawienie w mieście tablicy pamiątkowej w miejscu, gdzie kiedyś stała żydowska synagoga. Choć pod jej apelem do rady miasta w tej sprawie podpisało się wiele osób, nie doczekał się reakcji. A burmistrz tłumaczy: to inicjatywa jednej pani. /Olga Szpunar - krakow.wyborcza.pl/

  9 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018.
  • Prof. Grosfeld: "Kwestia żydowska" jest zrośnięta z "kwestią polską".
   Uważam, że być może dzięki obecnemu kryzysowi będzie możliwa bardziej spokojna, długofalowa debata polska, oby z udziałem żydowskim - mówi KAI prof. Jan Grosfeld, członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Dodaje, że dyskusja nad ustawą o IPN świadczy zarazem o tym, jak mocno "kwestia żydowska" jest zrośnięta z "kwestią polska", co stanowi szansę i ograniczenie zarazem.

  9 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018.
  9 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018 w tle. "Krytyka Polityczna" - lektura aktualna:
  8 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018.
  8 II 2018. Andrzej Friszke: "Triumf i śmierć Jerzego Zawieyskiego". /Laboratorium Więzi/
  "Mowa Zawieyskiego w reakcji na wydarzania marcowe przeszła do historii. W Sejmie PRL dotychczas nikt tak nie przemówił."

  8 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018.
  • "Żadne prawo ustanawiane z jakiejkolwiek intencji i przez kogokolwiek nie zmieni faktów z przeszłości. Zwracamy się do polityków: nie rozdzielajcie nas. . Znowu" - czytamy w oświadczeniu organizacji i osób działających na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. To reakcja na kontrowersyjną nowelizację ustawy o IPN. RMF24
  • Bartosz Bartosik: Paweł Kowal: Nie można traktować na równi zbrodni nazistowskich, sowieckich i ukraińskich. /Laboratorium Więzi/

  8 II 2018. Nowy cykl filmowy organizowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny i Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. Film dokumentalny pod tytułem "My, którzy przeżyliśmy, 1948 r". Warszawa,kino Iluzjon, 18:00.

  7 II 2018. Ks. prof. Michał Czajkowski - jeden z inicjatorów dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce i Urszula Antosz-Rekucka katechetka z Mszany Dolnej za działalność społeczną - laureatami Nagrody im. Ksiedza Stanisława Musiała.

  Nagroda przyznawana osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego zostanie wręczona już po raz dziesiąty, 2 marca br.
  Więcej - abp. Grzegorz Ryś.

  7 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018.
  • Prymas po nowelizacji ustawy o IPN: "My, wierzący, mamy modlić się o pojednanie i dialog...". "Dialog nie może zostać bezmyślnie zerwany" - powiedział KAI abp Wojciech Polak komentując obecny kryzys w relacjach polsko-żydowskich." /Laboratorium Więzi/
  • Agnieszka Magdziak-Miszewska: "Ustawa o IPN. Czy powrót do "normalności" jest możliwy?" /Laboratorium Więzi/

  6 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018.
  6 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018.
  • Andrzej Duda podpisał ustawę o IPN, ale najbardziej kontrowersyjne artykuły skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Oznacza to, że ustawa wejdzie w życie, a dopiero później zajmie się niš TK.
  • Oświadczenie Instytutu Pamięci Narodowej ws. apelu Ambasador Izraela o zmianę nowelizacji ustawy o IPN - 28 stycznia 2018
  • List byłych ambasadorów w obronie polskiej racji stanu.
  • American Jewish Committee wyraża ubolewanie w związku z decyzją prezydenta Dudy o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN
  • Ponad 350 francuskich intelektualistów wyraża sprzeciw wobec ustawy godzącej w wolność słowa
  • Oświadczenie Pracowników Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego ws. zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej
  • Daniel Passent: "Dopóki wolno. Jestem ocalony przez Polaków i Żydów." /polityka.pl/
  • "Mojego brata wydał Polak". Wstydliwe karty historii narodu polskiego. Rozmowa Renaty Kim z Krystyną Budnicką i prof. Jackiem Leociakiem. /Nesweek.pl/
  • Paweł Śpiewak - "Suma bólu" /Tygodnik Powszechny/
   "Zmieniając ustawę o IPN, rządzący działają na szkodę Polski. Budzą podejrzenie, że coś jest z Polakami nie tak: że chcemy ukryć prawdę, a zamiast wymiany argumentów wybieramy sądy i więzienie."


  6 II 2018. "Aby opiekować się dziećmi w drodze i dalej..." Historia lekarek warszawskiego getta, które zostały z dziećmi do końca. Warszawa, ŻIH, 11:00.

  5 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018.
  4 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018.
  4 II 2018. "Żydownik Powszechny" - Antologia najważniejszych tekstów "Tygodnika Powszechnego" poświęconych tematyce Zagłady i polskiego stosunku do niej, antysemityzmu oraz relacji między katolicyzmem i judaizmem.
  "Niewiele jest w naszym kraju instytucji równie zasłużonych dla dialogu polsko- i chrześcijańsko-żydowskiego jak "Tygodnik Powszechny". Wydanie specjalne pisma, przygotowane z okazji 65. rocznicy jego powstania pod prowokacyjnym tytułem "Żydownik Powszechny" stanowi tego dobitne świadectwo."
  "Jak (hipotetyczne) żydowskie pochodzenie Jana Pawła II zostało przez wielu poczytane za (hipotetyczną) zniewagę "Naszego Papieża", tak zapewne autor i propagatorzy określenia "Żydownik" byli przekonani, że jest to epitet obraźliwy. Gdy tymczasem... owszem, "Tygodnik" od poczštku, jak żadne inne katolickie pismo w Polsce, zajmował się Żydami. Ale jak się zajmował!" - ks. Adam Boniecki

  3 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN
  • Haaretz: - Amid Holocaust Bill Spat With Israel, Polish State Media Suggests: Why Not 'Jewish Death Camps'? "The director of the state-run television station TVP 2 asked on air: 'Who managed the crematoria there?'"
  • Haaretz - Analysis: We Must Be Allowed to Discuss the Poles' Role in the Holocaust The Polish nation didn't necessarily take part in the Nazi crimes as a collective, but among that persecuted nation were some who persecuted their Jewish neighbors
  • Jarosław Kaczyński zrzuca winę na "politykę wstydu" /gazeta.pl, RadiowaJedynka/
  • Antysemicki wpis dziennikarza RMF. Bogdan Zalewski pisze: "Jesteśmy na wojnie z Żydami! Nie pierwszy raz w naszej historii. Ryzykując przesadną wzniosłością, dodam: jesteśmy na wojnie z Żydami być może już po raz ostatni. Stawką tej śmiertelnie groźnej batalii być może nie będzie totalna fizyczna Zagłada naszego narodu."
  • Po tym, jak nowa ustawa o IPN wywołała falę krytyki na całym świecie - w tym w USA i w Izraelu – w mediach publicznych pojawiły się skandalicznie antysemickie wypowiedzi. Badania pokazują, że od 2009 do 2017 roku w Polsce w szybkim tempie rosną postawy jawnie antysemickie.

  2 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN
  1 II 2018. X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Forum Dialogu

  1 II 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN
  • Premier bronił ustawy o IPN. "Nie będziemy ograniczać wolności debaty o Holokauście"
  • W nocy Senat przyjął nowelizację ustawy o IPN bez poprawek. Oświadczenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów w sprawie rządowego projektu zmian w ustawie o IPN. "Pomysł penalizowania debaty na temat historii i grożenie więzieniem jej uczestnikom, jeśli odstąpią od zadekretowanej i obowiązującej wykładni przywodzi na myśl najgorsze czasy czerwonego czy brunatnego totalitaryzmu." Za zmianami w ustawie o IPN głosowało 57 senatorów, przeciw było 23, dwóch wstrzymało się od głosu.
  • Stowarzyszenie "Dzieci Holocaustu" w Polsce dziś wysłało do PAP następujące oświadczenie:

  31 I 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN
  • Departament Stanu USA ostro skrytykował ustawę o IPN: "Może mieć wpływ na nasze relacje", "Reperkusje, które wprowadza, mogą mieć wpływ na strategiczne interesy Polski, również z USA".
  • Amerykańscy kongresmeni piszą do prezydenta Dudy. Wzywają do weta wobec ustawy o IPN.
  • Więcej:
  • Reuters
  • PolskieRadio.pl: Departament Stanu USA wzywa do ponownej analizy ustawy o IPN. "Jesteśmy zaniepokojeni konsekwencjami"

   Więcej: dwie wersje Raportu Jana Karskiego z 1940.

  30 I 2018. Watykan: papież przyjął przedstawcieli Światowego Kongresu Żydów

  30 I 2018. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN
  • "Uważamy, że lepiej by było, żeby tej ustawy w proponowanym kształcie nie było" - czytamy w oświadczeniu zarządu Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów w sprawie nowelizacji ustawy o IPN.
  • Oświadczenie prof. Pawła Śpiewaka, dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego, w sprawie projektu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
  • Oświadczenie Gminy Żydowskiej w Warszawie i Związku Gmin Żydowskich w RP w sprawie nowelizacji ustawy o IPN.
  • Konstanty Gebert - "Do wiadomości prokuratorów. Możecie rychło sporządzić akt oskarżenia" /GW/
  • Monika Prończuk: New York Times - "Niepotrzebna, głupia, obraźliwa ustawa". /oko.press/
  • Prof. Paweł Śpiewak: Mam wrażenie, że jesteśmy mentalnie w latach 30. przed wojnš. /wiadomo.co/
  • Oświadczenie Muzeum POLIN w sprawie projektu nowelizacji Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. "Nie odpowiadamy za przeszłość, na którą nie mieliśmy wpływu. Odpowiadamy jednak za to, co z tą przeszłością zrobimy dziś. Ofiarom historycznych zbrodni jesteśmy winni po pierwsze prawdę. A prawdzie najlepiej służy otwarta i rzeczowa dyskusja."
  • Ambasada Izraela: "... ostrzegaliśmy przed publikacją projektu tej ustawy i proponowaliśmy kontakt z Instytutem Yad Vashem, by uniknąć sytuacji, z jaką się dziś spotykamy."

   Tygodnik "Idziemy":
    ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika "Idziemy" - "Nie dajmy się sprowokować"
    Marek Jurek poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu - "Zawód"
    Jacek Karnowski redaktor naczelny tygodnika "W Sieci" - "Problem na lata"

  28 I 2018 Uroczyste obchody XIII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, 15:00. Fundacja /a>

  28 I 2018. Ostre słowa Centrum Szymona Wiesenthala:
  Polska ustawa to bezwstydne wybielanie historii /wPolityce.pl/

  28 I 2018 Bp. Tadeusz Pieronek - "Smród faszyzmu nas kiedyś podusi" /Rzeczpospolita/ "Cały świat widzi, że w Polsce rodzi się rasizm i faszyzm, a rządzący bagatelizują problem. Pan Brudziński, bagatelizując neofaszystów, może doprowadzić do tragedii. Za takie rzeczy powinno odpowiadać się przed Trybunałem - mówi w najnowszym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" bp Tadeusz Pieronek." Więcej, Tygodnik "Idziemy": Monika Odrobińska - "Czyj ten potwór"

  28 I 2018 Oświadczenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów w sprawie nowelizacji ustawy o IPN (przypomnienie z 2016.) "... Proponowana w projekcie formuła "ochrony dobrego imienia" jest na tyle pojemna i nieprecyzyjna, że może być interpretowana w zależności od aktualnych potrzeb ustawodawcy i reprezentujšcych go organów ścigania. Jest to zagrożenie dla całej przestrzeni życia publicznego i toczącej się debaty o polskiej przeszłości...."
  "... Wzywamy do zaniechania działań prowadzących do destrukcji ładu demokratycznego i kompromitujących Polskę na arenie międzynarodowej..."
  Więcej: Tygodnik Powszechny: "Dlaczego w Izraelu zareagowano tak gwałtownie na przyjęcie przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN?"
  i /oko.press/ oraz
  incydent w programie "Studio Polska" /tvp/.

  27 I 2018. "Co się z nami stało?" - artykuł dyrektora Miejsca Pamięci Auschwitz na 73. rocznicę wyzwolenia w prasie europejskiej. Tekst opublikowany został jednocześnie, w wydaniu tradycyjnym lub/i online, w następujących gazetach: "Le Soir" (Belgia), "Hospodárské noviny" (Czechy), "Le Monde" (Francja), "El Pais" (Hiszpania), "Haaretz" (Izrael), "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (Niemcy), "Gazeta Wyborcza" (Polska), "Kommiersant" (Rosja), "SME" (Słowacja), "La Liberté" (Szwajcaria), "Népszava" (Węgry), "La Repubblica" (Włochy).

  27 I 2018 Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz Instytutu Teologii Fundamentalnej, Ekumeny i Dialogu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie: konferencja "Perspektywy teologii po Auschwitz" - zaproszenie.


  27 I 2018 Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - stanowi wyraz naszej pamięci o milionach niewinnych, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

  Obchodzony jest co roku w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, by wyrazić hołd wobec cierpienia ofiar Zagłady, o których nikt z nas nie powinien zapomnieć. Forum Żydów Polskich:
  Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau:
  Warszawskie obchody - rozpoczęcie 16:00 przy Pomniku Bohaterów Getta (ul. Ludwika Zamenhofa).
  Obchody w Kielcach- Stowarzyszenie im. Jana Karskiego:
  17:00 - zapalenie zniczy pod pomnikiem "Menora" (Al. IX Wieków Kielc). 17:30, Instytut Kultury Spotkania i Dialogu, ul. Planty 7. - koncert pieśni żydowskich z udziałem Olgi Avigail Mieleszczuk, artystki mieszkającej na stałe w Izraelu. W repertuarze żydowskie i polskie tanga, chasydzkie niguny, pieśni szabatowe. Muzyce będzie towarzyszyć czytanie fragmentów wspomnień Maxa Safira w wykonaniu aktora Andrzeja Cempury.
  28 I, 16:00 - pokaz filmu "Amnezja" i spotkanie z Piotrem Piwowarczykiem. Film w reżyserii Jerzego Śladkowskiego to opowieść o tym, jak popełnione zło oddziałuje w kolejnych pokoleniach oraz o psychicznym ciężarze bycia świadkiem zbrodni. "Mój dziadek robił ten pogrom" - mówi Piotr Piwowarczyk, kielczanin, bohater filmu i jego scenarzysta.

  Patriarcha ekumeniczny Bartłomiej wystosował przesłanie z okazji premiery, którą w Salonikach miała książka "Auschwitz. Grecy jako numery śmierci" Georgiosa Pilichosa - dokumentująca żydowskie ofiary niemieckich hitlerowskich obozów koncentracyjnych w Grecji. /Laboratorium Więzi, KAI/

  Materiały liturgiczne i homiletyczne dla chrześcijan na Dzień Pamięci o Holokauście 2018 przygotowane wspólnie przez Radę Chrześcijani i Żydów oraz Kościoły Wielkiej Brytanii i Irlandii. The Power of Words

  26 I 2018 Dzień Islamu w Kościele: wspólna modlitwa i zbiórka krwi muzułmanów i katolików. /Deon/
  Więcej: "Laboratorium Więzi"

  23 I 2018 "Artur Eisenbach: historyk Zagłady i dyrektor ŻIH", seminarium. Warszawa. ŻIH.

  21 I 2018 "W Polsce umiera chrześcijaństwo. Wykorzeniają je gorliwi członkowie Kościoła. Biskupi milczą, niestety." o. Ludwik Wiśniewski OP - "Oskarżam", /TP 21 I 2018./

  Więcej: Co zagraża Kościołowi o. L. Wiśniewski OP, T. Terlikowski.

  22,24,29 I 2018. Cykl spotkań i warsztatów wokół podstawowych pojęć z zakresu judaizmu i kultury żydowskiej. Do wspólnych rozmów zapraszają Agata Rakowiecka z JCC Warszawa oraz rabinka Małgorzata Kordowicz z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Muzeum POLIN i Centrum Społecznoœci Żydowskiej JCC Warszawa.

  21 I 2018 Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka dla ks. Michała Jabłońskiego.

  11:30 - 12:30, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Warszawa, Al. Solidarności 74. /Laboratorium Więzi/
  Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swą działalnością przyczyniają się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej oraz kształtowanie społecznych postaw otwartości i tolerancji .
  Jej patron ks. Indrzejczyk był wiceprzewodniczącym PRChiŻ, zaangażowanym w działalność ekumeniczną. Zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.
  Nagrodę przyznaje Polska Rada Chrześcijan i Żydów na wniosek kapituły, której przewodniczy Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego i członek Rady. Dotychczasowymi laureatami byli ks. Stanisław Bartmiński z Krasiczyna (2012) i ks. Marian Bronikowski z Sieradza (2013), pastor Janusz Daszuta z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, proboszcz parafii w Kielcach (2015), ks. Henryk Paprocki z prawosławnej parafii Św. Grzegorza w Warszawie (2016), ks. Jerzy Stranz z parafii Św. Wojciecha w Poznaniu (2017).

  20 I 2018. O patriotyzmie, sposobach jego kształtowania oraz o jego związku z wyznawaną wiarą podczas debaty ekumenicznej "Polska... ale jaka?" dyskutowano w piątek w klasztorze lubelskich dominikanów. /Idziemy.pl/

  18-25 I 2018 Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2018. Temat pierwszego dnia: "Będziesz miłował przybysza, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej" /ekumenia.pl/

  Więcej:

  18 I 2018 "Przelewają naszą krew bez ustanku, niby wodę". O Abrahamie Lewinie - warszawskim nauczycielu, autorze dziennika z getta warszawskiego i członku zespołu "Oneg Szabat" rozmawiać będą dr Katarzyna Person i prof. Paweł Śpiewak, kurator wystawy stałej "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu".

  Prowadzenie: dr Piotr Paziński, redaktor naczelny czasopisma Midrasz. Fragmenty Dziennika Abrahama Lewina przeczyta Janusz Chabior. Warszawa, ŻIH. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Czwartki na Tłomackiem". 18:00. Na fotografii Abraham Lewin wraz z żoną Lubą.

  Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce
  17 I 2018

  Centralne obchody w Warszawie

  Dzień Judaizmu w 2018 r. obchodzony będzie pod hasłem "Pokój! Pokój dalekim i bliskim!" (Iz 57, 19). Ze strony żydowskiej weźmie w nim udział znany kantor Symcha Keller - przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Naczelny Rabin RP - Michael Schudrich, ambasador Izraela w Polsce oraz inne osobistości. Gospodarzem obchodów jest metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a są one organizowane przez Radę Episkopatu ds. Dialogu Religijnego, której przewodniczy bp Rafał Markowski.
  Więcej. Przebieg i historia obchodów, program, program/PDF/.
  Ks. Grzegorz Michalczyk "Dlaczego obchodzimy w Kościele Dzień Judaizmu?" Alateia, 17 01 2018

  10-11 I 2018. Warsztaty dziennikarskie o judaizmie i relacjach katolicko-żydowskich poprzedzające XXI Dzień Judaizmu. 11:00 - 15:00 w Domu Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza (Warszawa, Żytnia 11). Laboratorium "Więzi" i Katolicka Agencja Informacyjna.
  Motto - słowa Jana Pawła II: "Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm".

   Uroczystości w Archikatedrze Warszawskiej
   W Katedrze Obchody XXI Dnia Judaizmu w Muzeum POLIN / Transmisja/

   Obchody w Gnieźnie:

   Obchody w Poznaniu:
  • Rozmowa z ks. Jerzym Stranzem, dyrektorem Wydawnictwa Świętego Wojciecha, przewodniczącym Stowarzyszenia Coexist i wieloletnim organizatorem Dnia Judaizmu w Poznaniu /PULSMAG/
  • Spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą oraz Anną Bodzińską, wtorek 16.01. 18.00 w Pałacu Działyńskich. Rozmowa o religijnej aktywności kobiet w judaizmie.
  • Nabożeństwo biblijne z udziałem przedstawicieli Gminy Żydowskiej w parafii pw. św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha.

  • Obchody w Krakowie
  • Po modlitwie w intencji Żydów i relacji chrześcijańsko-żydowskich (bazylika Franciszkanów, g. 15.30) o tym, czego katolik może się nauczyć od religijnego Żyda, opowie p. Urszula Antosz-Rekucka, katechetka z Mszany Dolnej, zaangażowana w dialog międzyreligijny i upamiętnianie dziedzictwa polskich Żydów, nominowana do Nagrody Polin (UPJPII, ul. Franciszkańska 1, s. 120, g. 16.30).
  • We wtorek 16 stycznia Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze" i JCC zapraszają na debatę nt. "Obraz Żydów w myśli chrześcijańskiej" z udziałem członków Klubu: dr Zofii Radzikowskiej, ks. prof. Łukasza Kamykowskiego i red. Janusza Poniewierskiego. Prowadzenie: Henryk Woźniakowski (Wyd. Znak); ul. Miodowa 24, g. 18.30. (Relacja multimedialna.)

  • Obchody w Łodzi
   Antysemityzm jest grzechem i na ten temat nie ma w Kościele żadnej dyskusji - podkreślił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, który w środę uczestniczył w Łodzi w obchodach organizowanego przez Kościół Katolicki Dnia Judaizmu. (www.tvn24.pl)

   Obchody w Kielcach - Stowarzyszenie im. Jana Karskiego

   Obchody we Wrocławiu - "Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?", "Czy Żydzi i chrześcijanie potrzebują się nawzajem?" Chrześcijaństwo nie tylko wyrosło z pnia judaizmu - ono odnawia swoje w nim zakorzenienie. Pielęgnowanie tych korzeni oraz świadomość ich głębokości potrzebne są każdemu chrześcijaninowi, umocni wiarę i poczucie przynależności do ludu Bożego. Jan Grosfeld, profesor nauk społecznych, zajmując się żydowskimi wpływami na kształt cywilizacji europejskiej, wskazuje na ścisły związek chrześcijaństwa z tradycją judaistyczną. Na pytanie "Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?" uzupełnione drugim: "Czy Żydzi i chrześcijanie potrzebują się nawzajem?" prof. Grosfeld odpowiada w rozmowie z ks. Mariuszem Rosikiem podczas obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim 18.01.2018 we Wrocławiu. /Orygenes.pl/

  15 I 2018 Czytelnia POLIN: premiera albumu "Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych"

  W spotkaniu udział wezmą:
  Agnieszka Traczewska, autorka fotografii, która pokaże i opowie o kulisach powstania niektórych z fotografii zawartych w albumie,
  David Singer z Nowego Jorku, potomek polskich chasydów, który zajmuje się ratowaniem miejsc związanych z żydowskim dziedzictwem,
  Naomi Singer, która opowie o roli kobiet w chasydzkich społecznościach
  profesorzy Marcin Wodziński i Jonathan Webber, autorzy wstępu.
  Rozmowę poprowadzi Andrzej Franaszek.
  Głównym wątkiem rozmowy będzie fenomen powrotów chasydów na groby Cadyków, ich hermetyczny, ortodoksyjny świat, do którego zajrzała autorka i rola kobiet w tym fascynującym świecie.

  14 I 2018. Dzień Migranta i Uchodźcy - Orędzie Papieskie.
  Bp Krzysztof Zadarko: Najlepiej, gdyby modlitwa za uchodźców i wygnańców zakorzeniła się w naszych wspólnotach parafialnych. Formularz "Mszy za uchodźców i wygnańców" jest w naszym kraju w zasadzie nieznany. Znajduje się pod numerem 40. w części "Msze i modlitwy w różnych potrzebach" - "Różne okoliczności życia publicznego" Mszału rzymskiego. /Laboratorium Więzi/

  Formularz w sposób szczególny przeznaczony na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

  Kardynał Nycz: Przyjmijmy uchodźców, żeby przyjąć Chrystusa
  Więcej:

  11 I 2018. Warszawa, ŻIH - rozmowa o powieści Amosa Oza "Judasz". 18:00.


  10-11 I 2018. Warsztaty dziennikarskie o judaizmie i relacjach katolicko-żydowskich poprzedzające XXI Dzień Judaizmu. 11:00 - 15:00 w Domu Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza (Warszawa, Żytnia 11). Zgłoszenia na adres: sekretariat@ekai.pl do 8 I 2018. Laboratorium "Więzi" i Katolicka Agencja Informacyjna.
  Motto - słowa Jana Pawła II: "Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm".

  9 I 2018. "Matriarchinie, czyli pramatki". Wykład Belli Szwarcman-Czarnoty - "Rachela - symbol macierzyństwa".

  Austriackie Forum Kultury, ul Próżna 7/9, 00-107 Warszawa

  9 I 2018. Żydzi i zagłada w polskiej pamieci komunikacyjnej i kulturowej. Warszawa. ŻIH. 11:00

  8 I 2018. Ruszyła ósma edycja Konkursu im. Majera Bałabana organizowanego co dwa lata przez Żydowski Instytut Historyczny

  6 I 2018.

  Większość chrześcijan w Polsce obchodzi święto Objawienia Pańskiego - Epifanii, "Trzech Króli". W Kościołach stosujących kalendarz Juliański - Wigilia Bożego Narodzenia.
  - Jeśli nie poddamy się temu, jakim się nam Bóg objawia, to zaczynamy Go widzieć na swój obraz i podobieństwo! Wyobrażamy sobie Boga tak, jakbyśmy chcieli, żeby służył naszym rozmaitym interesom. To święto Objawienia jest bardzo ważne, byśmy nie trafiali tylko do pałacu Heroda, ale doszli do stajni Jezusowej! - mówił abp Grzegorz Ryś.

  4 I 2018. "Pragnę z całego serca zapewnić o mojej jedności ze stanowiskiem wyrażonym w "Liście otwartym trzech Kościołów ewangelickich w Polsce w sprawie sposobu procedowania przez Sejm projektu uchwały upamiętniającej Jubileusz 500 lat Reformacji z 15 grudnia 2017 roku"" - napisał metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś w liście skierowanym do duchownych ewangelickich z regionu łódzkiego.
  Węcej - Jednota:

  3 I 2018. Polski olimpijczyk walczy o żydowską pamięć Shavei Polska

  1 I 2018. Zacznijmy Nowy Rok modlitwą o pokój!

  Jednocząc się z apelem papieża Franciszka o pokój i przyjęcie uchodźców wyrażonym w orędziu na Światowy Dzień Pokoju Wspólnota Sant'Egidio zaprasza 1 stycznia na uroczystą Modlitwę o Pokój. Będziemy w niej wymieniać wszystkie państwa, w których toczą się wojny i konflikty. Modlitwie będzie także towarzyszył konkretny gest solidarności z uchodźcami w postaci zbiórki funduszy na pomoc Rohigyom, przebywającym w obozach uchodźców w Bangladeszu. 19:00, kościół św. Andrzeja i Alberta (środowisk twórczych), plac Teatralny, ul. Senatorska 18B

  29 XII 2017. Życzenia noworoczne przewodniczącego Miedzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów (ICCJ) Bo Sandahla skierowane do członków i przyjaciół ICCJ oraz wszystkich zaangażowanych w dialog żydowsko-chrześcijański.

Kalendarium wydarzeń wcześniejszych (2007 - 2014).

Kalendarium wydarzeń wcześniejszych (2015 - 2017).